» »

FM Antena

FM Antena

matej_jack ::

Mi lahko kdo bolj po domače razloži, kako se naredi TAKŠNA FM antena? Je to sploh učinkovito? Signal pri nas je namreč zelo slab, zunanje antene ne bi kupoval... Pozna kdo boljšo rešitev?
Hvala, lp

Azrael ::

Prvič, če ni signala, ga ne bo znala pričarati nobena antena. Pogosto je edina dobra rešitev zunanja antena. Za kakšen namen sploh rabiš anteno? TV, radio?

Drugič, gre za quad anteno, ki je simetrična (sicer so skoraj vse antene simetrične) in za priklop na sprejemnik, ki ima asimetrični (koaksialni) priklop rabiš prilagoditveni člen. Simetrični vhod je danes redek na radijskih, na TV sprejemnikih pa ga že 30 let ni več. Iz tega razloga tudi ne vem, kje boš še dobil 300ohmski twin-lead kabel, ki je omenjen v pdfju.

Oba problema resiš s tem prilagoditvenim členom, točnega naziva se ne spomnim, jutri ti lahko prilepim fotko kako izgleda. Jasno koaks ne sme biti zelo dolg, saj ima precej izgub.

Ostalo, lahko poskusiš, materialni stroški niso veliki, ali bo v redu ali ne bo odvisno od lokacije, to je koliko močan signal je tam.
Nekoč je bil Slo-tech.

matej_jack ::

Anteno rabim za radio. Zdaj imam sicer nekaj noter, ampak bolj slabo vleče, poslušat se sicer da ampak je preveč šuma za moje pojme =)
Hvala za odgovor ;)

mojca ::

Naš radio trenutno lovi eno samo postajo, radio Koper (88.6 MHz).

Danes sem kupila koaksialen kabel in sledila tem navodilom:


Pri nastavitvi dolžine kabla sem vzela sredino med 87.5 MHz 108 MHz. Radio zdaj brez težav lovi malo morje postaj, čeprav je čistih samo okrog deset. Pred zadnjim krajšanjem kabla je radio Koper delal bolje, zdaj pa je neposlušljiv, ker se mu očitno primeša še neka frekvenca druge radijske postaje (dela pa odlično, če izklopim anteno in s prstom primem oba konca :))).

Zanima me:

  • Šele doma sem opazila, da navodila omenjajo bakren ovoj v koaksialnem kablu (jaz sem pomotoma kupila aluminijastega): koliko se material Al/Cu pozna pri delovanju antene in kakšen je vzrok? (Verjetno bom kupila še en kabel in sama preverila, me pa vseeno zanima.)

  • Kako smiselno rešiti problem različnih frekvenc? Za 88.6 MHz bi morala npr. biti antena dolga 169 cm, medtem ko sem jaz vzela 154 cm, da bi lovilo tudi višje frekvence.

  • Obstaja kakšna dobra literatura o antenah?

  • Razlika med zgoraj omenjeno anteno in to, ki sem jo poskusila narediti sama, če odmislimo praktično-estetske vidike obeh dizajnov.

einstein :P ::

in s prstom primem oba konca :))).

deluješ kot kondenzator.

ncc2000 ::

mojca je izjavil:

Naš radio trenutno lovi eno samo postajo, radio Koper (88.6 MHz).

Danes sem kupila koaksialen kabel in sledila tem navodilom:


Pri nastavitvi dolžine kabla sem vzela sredino med 87.5 MHz 108 MHz. Radio zdaj brez težav lovi malo morje postaj, čeprav je čistih samo okrog deset. Pred zadnjim krajšanjem kabla je radio Koper delal bolje, zdaj pa je neposlušljiv, ker se mu očitno primeša še neka frekvenca druge radijske postaje (dela pa odlično, če izklopim anteno in s prstom primem oba konca :))).

Zanima me:

  • Šele doma sem opazila, da navodila omenjajo bakren ovoj v koaksialnem kablu (jaz sem pomotoma kupila aluminijastega): koliko se material Al/Cu pozna pri delovanju antene in kakšen je vzrok? (Verjetno bom kupila še en kabel in sama preverila, me pa vseeno zanima.)

  • Kako smiselno rešiti problem različnih frekvenc? Za 88.6 MHz bi morala npr. biti antena dolga 169 cm, medtem ko sem jaz vzela 154 cm, da bi lovilo tudi višje frekvence.

  • Obstaja kakšna dobra literatura o antenah?

  • Razlika med zgoraj omenjeno anteno in to, ki sem jo poskusila narediti sama, če odmislimo praktično-estetske vidike obeh dizajnov.


Kvaliteta koaksa na sprejemu skorajda ne bo imela vpliva.
Anteno uglasiš na srededino frekvenčnega pasu, kompromis pač.
Literature ko listja, npr. KLIK
Spreminjaj pozicijo antene in poišči čimboljši kompromis med kvaliteto željenih in motnjami (neželeni oddajniki). Če ne gre, mogoče bolj usmerjena večelementna antena pomaga.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali se sevanje mobilnega telefona širi po žičnih slušalkah?

Oddelek: Mobilne tehnologije
455161 (4140) TheBlueOne
»

DVB-T antena

Oddelek: Zvok in slika
284291 (2778) 737
»

Podobnost programa radijskih postaj

Oddelek: Loža
61520 (1223) teoo
»

Rock in metal na slovenskih radijskih postajah...kje?

Oddelek: Loža
419392 (8385) šernk
»

Sobna radijska antena

Oddelek: Zvok in slika
77902 (7705) nokia6310

Več podobnih tem