» »

Prepoznavanje predmetov s pomočjo kamere

Prepoznavanje predmetov s pomočjo kamere

mkorit5 ::

Lep pozdrav!

Zanima me še se kdo ukvarja z prepoznavanjem predmetov!!

Rabil bi zato da bi lahko prepoznal krompir od kamenja, tako nebi bilo potrebnega dela.

Rabil bi program oziroma kje se to dela. Hardwer ni problem!!

V kolikor se kdo na to kaj spozna mi pišite na e-mail Marko.koritnik@siol.net
marko koritnik

jype ::

Se mi zdi da bo več sreče s _tehtanjem_ kot _gledanjem_ primerkov. Če hardver ni problem, potem pa sploh!

mkorit5 ::

Ja tehtanje imam rešeno kakor tudi pakiranje

mal bi se pozabaval z kamero, mislil sem da bi krompir bil v nekem žlebu tako bi padal eden in po eden tako bi vsakega kamera posnela in v kolikor nebi bil po nekih specifikacijah, bi ga ena lopita (pnevmatski cilinder) porinila v drugo smer ta cilinder bi dubu komando prek lpt porta.
Jaz rabim nek softwer da mi bo prepoznal kamenje in bo dal komando na lpt port da aktivira loputo.
Kasneje bi blo to tdeba nardit za 8 cilindrov da bi slo to hitreje vendar je treba probat z enim!!
marko koritnik

MTm2H37rqt7B ::

Nja, zal ti moram povedati, da bo tak software tezko najti... to ni niti malo podobno recimo OCR za branje crk. Tukaj imas oblike, ki so si zelo podobne + se premikajo se (razlicne sence ipd.).

Raje razmisli o kaksnem drugem mehanizmu:)

jype ::

Nisem mislil tehtanja krompirja zato da boš vedel koliko je težek posamezen krompir.

Kamni in krompirji se daleč najbolj ločijo po teži - kamni so bistveno težji, kot krompirji.

MTm2H37rqt7B ::

Tehtanje in mogoce plovnost predmeta bi bolj pomagala kot 'potato recognition system' :)

mkorit5 ::

ne ker jaz bi rad da bi ločeval krompir od kamenja.

Aja pa teža kamenja in krompirja je podobna! Krompir vi dobro da se ga NAMAKA v vodo.

V kolikor si mogoče že kaj izdeloval v tej smeri se priporočam.
marko koritnik

MTm2H37rqt7B ::

Se enkrat, pozabi na programsko resitev, ki ti bo locevala krompir :) Na njivi 100% najdes krompir in kamen, ki sta na videz podobna.

Mogoce ce bi mel kaksno space-tech kamero, katero uporabljajo za spektralno analizo (sestavo) oddaljenih planetov :)

Torej:
- teza
- plovnost

mkorit5 ::

Sem mislil da bi lahko če bi gledal s kamero vsak krompir primerja glede na barvo, saj barva je drugačna.
Podoben sistem imajo za jabolka, vendar tam še gledajo če je kaj deformirano!
marko koritnik

mkorit5 ::

Ja problem pri plovnoisti je v tem, da so nakrompiru okužbe ki se ULTRA hirto prenašajo v vodi zato to odpade.

Teža je pa spet vprašljiva saj imaš droben krompir kot debel krompir oziroma kamenje in kepe zemlje.

Mislil sem da bi dal za tem ko krompir dol leti neko belo oziroma neko barvo da bi ta krompir še bol vn iztopal.

Saj to bi bil mal pilotski projekt sem pa to že videl na prospektih (no bol za jabolka)
marko koritnik

MTm2H37rqt7B ::

Pri jabolkih bi slo, saj so dost kontrastne barve (napram zemlji in ostali sari).

Kaksen je krompir? Navaden (rjavkast) ali rdec?

Recimo kaj uporablja industrija:

The solution
Supercomputing Systems AG developed a classificator for color, shape and splitting in a feasibility test. The system assumes that the potatoes can be checked from all sides by two color cameras while they are on a roller table. The classificators run on a DSP IT platform. Pre-preparation at 75 mpixels is done by FPGA, the main processing is carried out by DSP with 4.8 GIPS of computing power. The ejector mechanism is controlled by an industry interface.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Krompir je popacan od zemlje, tako kot kamenje. Zagotovo bo najbolj zanesljiv sistem tak, ki bo znal izmeriti velikost posameznega primerka, ga stehtati, iz tako dobljene gostote pa ugotoviti, za kakšne vrste predmet gre.

Velikost lahko meriš tudi s kamero, seveda.

mkorit5 ::

ja krompir je tudi umazan vendar bi lahko gledal, v kolikor je toliko površine take barve (rumene, svetlo rumene) bi zaznal da je to še krompir

V kolikor je pa manjši odstotek take rumene bi pa ga zavrgel oziroma dal signal

Zato mislim da bi moral gledati povšino enega krompirja ter oceniti koliko je prisotne te barve (nastavljivo seveda)

Jaz mislim da je okol 20% površine krompirja umazanega
marko koritnik

MTm2H37rqt7B ::

Se najvecji problem je tukaj naslednji: Ni programskega paketa, katerega bi enostavno prenesel iz interneta. Vse te resitve so ponavadi narejene po meri (custom).

Hardware je se najmanjsi problem. Software pa...

residual ::

kakšen homemade sistem... senzor ala tekoči trak med dvema ploščama - kondenzator, kamen ima manj vlage kot krompir... sprememba dielektrika... če vse skup fino umeriš... hitrost traku je konstantna in izmet... dober študnetski projekt mogoče.

int47 ::

V vsakem primeru bi moral biti krompir relativno čist.

Če se barva zemlje in krompirja dovolj razlikujeta, bi šlo s kakšnim senzorjem barve.

Mogoče bi šlo, če bi s kamero gledal texturo površine.
Prepoznavanje oblike bi bilo verjetno uporabno le, če ima kamenje ostre robove.
S kamero bi imel verjetno nekaj problemov zaradi prahu.

Kaj pa, razlika v trdoti?
Krompir posamično spuščal čez/na mehko vpeto kovinsko ploščo, na katero pritrdiš mikrofon.
Zaradi razlike v trdoti krompirja in kamenja bi se spekter zvoka drsenja krompirja in kamna moral razlikovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()

TESKAn ::

Narediš ene vilice, ki ti vsako reč poskušajo nabost in prestavit v gajbico. Krompir bo z lahkoto, kamenja pač ne. Edino luknjico v vsakem krompirju boš potem imel...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

mkorit5 ::

ja to bi pa pol vsi gledal zakaj je preboden >:D

Zdej pa pravte da se nebi mogl tole razlikovat poglej sliko, jaz mislim da to more it!!


marko koritnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

WarpedGone ::

Hehe, evo ti space-tech rešitev:

Naštelaš tekoči trak, kjer komadi ležijo en za drugim in ga spelješ skozi mikrovalovko. Krompir bi se moral bol segret kot kamenje ali strjene suhe grude zemlje. Ob izhodu iz mikrovalovke zato naštelaš eno IR kamero in sliko spelješ na kompjuter, kjer ti softver naračuna povprečno temperaturo tega kar vidi. Če je prenizka, se je stvar očitno premalo segrela -> mamo kamen al pa zemljo. Nucaš še en vzvod, ki take zadeve butne dol iz tekočega traku. Seveda stvari naštelaš tako, da se krompir segreje vsega za par stopinj. 8-)

Na klasični računalniški vid pa zaenkrat še pozabi.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Na klasični računalniški vid pa zaenkrat še pozabi.

Hudiča, na prvi pogled še jaz nisem ziher, kaj je kaj na teh slikcah.

rasta ::

Mogoče bi pa poskusil s preprostim histogramom?

Če imaš na enkrat na sliki samo po en predmet (krompir ali kamen), bi se morala histograma razlikovati. Mogoče je to že dovolj za uspešno prepoznavo v večini primerov.

Najbolj splača se ti narediti par primerkov slik ter poigrat s kakšnim programom ala Photoshop.

Za kakšne dodatne indikatorjem pa se potem stvar zaplete - treba bi bilo iskat kakšne elipse na sliki ipd. Kar je pa precej več dela, kot obdelava histogramov!

Pa ne pozabi: brez dobre (primerne) osvetlitve ni nobene aplikacije s strojnim vidom!

Tic ::

Če bi imel dovolj robustno elektrodo za EC merit, bi jo lahko strojček zapičil ali le poskusil zapičit[v primeru kamna:] v objekt. V primeru meritve - bingo - krompir!

Edit: Kaj pa rentgen.... kaj takega kot majo na carini. Samo pazi se Krompzille!
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Brane2 ::

Še najenostavnejši je IMHO termični test.

Skuhaš zadevo in jo stisneš. Če rata pire, je bil to krompir in ne kamen...
On the journey of life, I chose the psycho path.

WarpedGone ::

Na unih slikcah samo prepozvnavanje barve povsem odpade.

Mogoče bi se dalo spesnit kakšno cenilko nazobčanosti in menjave gradientov.
Na uč je krompir nekako bol 'smooth', barve se počasnej in manjkart menjajo kot na kamnu, obrisi so bolj zvezni.

Ampak to je komot opisat in vidit, to matematično povedat ...
Zbogom in hvala za vse ribe

snow ::

Nekaj osnov na temo 'computer vision': http://www.societyofrobots.com/programming_computer_vision_tutorial.shtml.

Drugače pa se na FE v Lj dosti ukvarjajo s tem. Njihov največji projekt je bil, da so naredili mašino za sortirat tablete/kapsule in taka mašina sedaj stoji v Leku in Krki.
Ma pa neko matrico tam, da gredo zadeva ena po ena in potem tableti poslika s več kameram.

Najprej moraš zadevo naučit - posnameš pač par tablet in potem pokažeš kaj je ok in kaj ni. Potem pa lahko še mal meje na histogramih popravljaš.

Ti rabiš nekaj podobnega - ampak veliko bolj enostavnega.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

Plavajoč krompir! :) No ja ideja je bla... sam verjetno ful sladkana voda ne pride v upoštev ;)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

Hm... Prvo narediš zaznavanje objektov (glej un tutorial, ki sem ti ga dal), potem pa piksle (barve) vržeš v nevronsko mrežo (prej naučeno!). Bi moral bit dost uspešno. Bo že nevronska mreža pogruntala v čem se razlikuje slika kamna od slike krompirja.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

gzibret ::

Jaz tudi glasujem za nevronsko mrežo. Lahko uporabiš multilayer perceptron ali pa kohonen self organizing maps. En zastonj simulator nevronskih mrež je MemBrain (use google ;) ). To pa narediš tako, da posamezne barvne atribute pikslov zmečeš kot vhodne impute za nevrone, output pa je lahko karkoli poželiš.

Samo boš moral prej poslikati ogromno krompirjev in kamnov (vsaj 1000). Za več pomoči povprašaj na google groups comp.ai.neural-nets, bodo z veseljem pomagali.

Malo za pokušino, kako stvar izgleda:

Multilayer perceptron:


Multilayer perceptron - prepoznavanje slike (lahko tudi krompirja)
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

TEDY ::

mogoče bi se dalo kaj rešiti glede el. prevodnosti (ali kapacitivnosti)?

VolkD ::

No ja, kaj pa če bi tole delal v temi ?

Laserski čarek majhne moči bo skozi krompir posvetil brez škode za krompir in prišel sicer zelo oslabljen skozenj. Pri kamenju se bo povsem zaustavil.

Tole je zgolj kot ideja, ki bi jo bilo potrebno še krepko preizkusit, ali pa uporabit v kombinaciji z kako drugo.

Nalednja ideja, ki mi je padla na um so polarizatorji svetlobe. Kamen vsebuje kristalne strukture, ki imajo deloma ravne površine, to pa pomeni, da polarizirano svetlobo glede na fazo bistveno manj razpršijo kot pa krompir.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

neoto ::

Jaz bi poskušal s kakšno foro s svetlobo in rastlinskimi barvili. Mogoče obstaja kakšna valovna dolžina svetlobe, pri kateri se barvila v krompirju drugače odzovejo!?

Pyr0Beast ::

NADP, NADPH+, ki naj bi ga vsebovale samo žive celice in se mi zdi da reagira na 540nm svetlobo in odda jo pri 560nm ...
Drugače bi mogoče bila zanimiva rešitev z ultrazvokom, ki bi se od kamna skoraj v celoti odbil, pri krompirju bi pa nekako šel čez oz na drugo stran ...
No, mogoče bi bil laser še najboljši, tako da presvetli krompir, saj kamen po navadi ni prozoren, podobna metoda, kot pri jajcih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

svizec75 ::

Ultrazvok ni slaba ideja, zato ker se gostota kamna pa (suhe) zemlje močno razlikuje od gostote (suhega) krompirja, oziroma se to razmerje po moje ohranja (wild guess): Bolj ko je vlažna zemlja, bolj je vlažen tud krompir.

Sicer bi blo treba stvar itak vedno pred začetkom dela kalibrirat (ga naučit kaj je zemlja).
Pred zvočnik daš zaslonko (kos pleha z luknjo) da bo vse skupaj bolj usmerjeno.

Laser odpade, ker bi moral vedno čistit tisto reč, pa še dovolj močan laser rabiš, da presvetli krompir. Pobiralec krompirja ni ravno laboratorijsko okolje, ane?
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svizec75 ()

zaejec ::

se opravicujem za offtopic:
ce bos krompir in kamen spuscal po zlebu, namesti mikrofon in posnami zvok kotaljenja. krompir bo vrjetno imel bolj "mehek" zvok.. kako jih pol locit? posnames nekaj kamenja, nekaj krompira, analiza spektra in potem iskanje vzorcev/podobnosti

il ::

Mogoče ti bo ustrezala kakšna industrijska rešitev ali pa dobiš vsaj idejo. National Instruments Vision

Pyr0Beast ::

mogoče se bi dalo tudi kej z mikrovalovi pogruntat, kakšnih 2.33xMHz, ki jih krompir 'vpije' kamen pa ne .. no, če ga odbije je tukaj še en problem ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Mamaplata ::

Kaj pa test prožnosti . Recimo da kamni niso ravno najbolj prožni.
Torej vsak kamen ali krompir bi šel skozi neko merilno napravo ki bi s pomočjo pnevmatike merila prožnost in kamenje zavrgla .
Sem hotel najprej predlagat UZ pa ste me prehiteli :P

javr ::

ali ni Omron nekaj delal na prepoznavanju s kamero ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polnozrnat kruh, pire krompir, navadni riž

Oddelek: Loža
342859 (2010) zobnik
»

Brezplačna podjetniška ideja (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
738839 (7541) nevone
»

Proxima b

Oddelek: Znanost in tehnologija
151933 (1434) Starodavni
»

Rezanje krompirja

Oddelek: Loža
176024 (5327) PacificBlue
»

Ločevanje krompirja od kamenja ter kosi zemlje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51019 (1019) int47

Več podobnih tem