» »

multitelemetrijska naprava- pomoč in informacije

multitelemetrijska naprava- pomoč in informacije

AboxDC ::

Pozdravljeni!

Prosil bi za nasvete in predloge z vaše strani. Namreč v planu imam razviti telemetrijsko napravo, ki beleži temperaturo (3 ali 4 senzorji), napetost in tok,pospešek, nagib, pozicijo in hitrost (GPS),tlak, pozicijo servo motorjev, obrate, kasneje pa še mogoče kamero.

Ta telemetrijska naprava je namenjena za model čolna z katerim tekmujem, poganja ga motor na metanol 15ccm in dosega hitrost nad 90km/h. Naprava bi mi pomagala izboljšat model in tehniko vožnje...

Naprava bi delovala brezžično in obojesmerno (sprejem/oddaja), dosega cirka 300m. sama naprava beleži glavne podatke kot so pozicija, obrate in temperaturo, hkrati pa se vsi podatki prenašajo na računalnik kateri jih beleži za kasnejšo obdelavo in analizo, hkrati pa jih prikazuje v realnem času.


kaj uporabiti fgpa? avr in pic se mi zdita malce nezmožna prenašat in obdelovat tolikšno količino podatkov...
Zanima me kak je z predpisi na frekvenčnem območju 2.3 do 2.7 GHz?


Prosim če mi svetujete glede uporabe komponent in podobno.

v naprej se vam zahvaljujem!


Lep pozdrav

Denis

TESKAn ::

Poglej si kaj od freescale - a in protokol zigbee - ne vem pa, če omogoča prenos na take razdalje.

Mogoče bi ti bilo za začetek lažje, če narediš samo napravico, ki ti bo beležila telemetrijo, da si jo kasneje ogledaš? Potem pa sestaviš samo še en komunikacijski modul in oboje povežeš, pa bo. In če vzameš kak DSP za zajemat podatke, bo brez skrbi dovolj hiter za tvoje namene.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Nitro Tech ::

Za to kar bi ti imel se ponavadi uporabljajo brezžični transceiver moduli. Predvidevam da imaš namen pošiljati tudi komande za upravljanje s čolnom, zato boš moral nujno nabaviti FULL DUPLEX sistem teh modulov z baudratom vsaj 9200. Težava je, ker jih je težko dobiti za evropski del amaterskega frekvenčnega pasu, poleg tega pa so verzije z dometom 300m to za čolniček relativno velika vezja, porabijo dosti energije poleg tega pa so precej dragi.
Jaz delam podobno zadevo in imam tele module. Samo so half duplex, ker zadeva ne bo peljala 90km/h. Na tvojem mestu bi naredil enosmerno povezavo za pošiljane podatkov iz čolna na PC, za komande pa bi uporabil originalni daljinec. Za to lahko nabaviš RF Tx in Rx modulče, samo ne tistih, ki jih imajo recimo v HTE, ker so prepočasni in imajo premalo dometa. Kakorkoli, za tebe je važen domet, baudrate in po možnosti še da imajo že implementirano bifazno kodiranje (Manchester), da se ne boš še s tem zezal. PIC-i in AVR-ji pa so kot ti je že TESKAn povedal dovolj zmogljivi (brez kamere seveda) za obdelavo podatkov v dokaj realnem času.
format c: najde vse viruse

AboxDC ::

No tisto glede kamere in RC vodenja bom trenutno izpustil, ostalo pa bi pa kar rabil. Vglavnem sedaj zbiram informacije in ponudbe senzorjev ter modulov. Dela me še bo veliko čakalo, od načrtovanja vezja, izdelovanja, testiranja, programiranja procesorjev, pol pa še software za pc...

za povezavo se mi tale brezžični modul zdi kar soliden

Glede možgančkov pa variiram med Xilinx Spartan-3A ali pa atmel avr...
Obratomer bom imel optičen, bom kar obstoječega uporabil, za tok in napetost...hmm če se ne motim je na obstoječi napravi vgrajen hallov senzor, temperaturni in tlačni senzorji pa nebodo nevem kakšen problem...
GPS moduli... vglavnem pozicijo na vseh treh koordinatah:D moram znanca povprašat, ki ima telemetrijsko napravo, vendar je vse v glomaznem stanju... jaz bom poskusil kolko se da smd...Prostor je omejen, nebi rad še zraven prikolice vlekel:D
no pa še kake ddr2 rame bo potrebno nabavit. upam da se bo cena ustavla pri 400€

Nitro Tech ::

Ideje imaš dobre, samo se mi zdi da še nisi teh zadev v preksi delal. Boš videl koliko živcev ti bo na začetku pobralo, samo za to da boš simpl wireless link naredu:) . Pa ne vem zakaj bi ti mel GPS modul gor? Te zadeve so kokr js vem natančne na 5m v najboljšem primeru, pa še pol so možne napake. Sploh pa kaj ti bodo tiste koordinate? Boš sprogramiru še mapo jezera pa proge? Mogoče edino za hitrost merit, to pa lahko najbrž s cenejšimi zadevami rešiš.
Zakaj pa sploh rabiš pol dvosmerni link, če ne boš komand čolnu pošiljal? Ta transceiver, ko si ga polinkal, je sicer OK, tut sam mam ta modul ki je gor, pa sem izredno zadovoljen z njim, samo brez veze je kupovat celo tisto vezje, ker je sam modul za polovico cenejši, za razliko v ceni pa ni gor nič drugega ko smd max232 pa ostale brezveznosti, ki niso vredne jurja. Pa dobro, če hočeš met fensi ploščico, kupi enega za na kompjutersko stran, samo na čolnu pa ti nič ne koristi še en isti, ker tam rabiš za povezavo s čipom TTL nivoje, se pravi samo modulček(tista zlata stvarca).

P.S.
Nočem te odvračat od projekta, dam ti pa en prijateljski nasvet. Začni z enim enostavnejšim vezjem, ki ti bo pošiljalo stanje samo enega senzorja. Recimo zmontiraj na čoln en IR senzor, ki bo signaliziral kdaj greš mimo boje na progi. Če ti bo kompjuter zraven meril čas, boš lahko primerjal različne strategije vožnje, lap time...
format c: najde vse viruse

AboxDC ::

Ja saj jaz nimam plana to naredit v enem tednu. imam cilj da bo na koncu tako delovala naprava, z vsemi temi senzorji. Seveda pa bom prej se lotil sestematično, vsak del posebej, na koncu pa združim v celoto. RPM senzor mi deluje na podlagi optičnega refleksnega ir senzorja.

Nitro Tech, ne skrbi, nisi mi pokvaril volje... sem take narave, da si zadam cilj in ga tako dolgo reešujem dokler ga ne rešim, pa čeprav bom moral prebrat nevem kolko navodil in knjig...

GPS in koordinate, glede tega je tako, da mi izpisuje točke, v določenih točkah se čoln različno obnaša, nagibi, pospeševanje itd... Proge so v bistvu enake oblike, vendar jih prilagajamo glede na lokacijo kjer vozimo, jezerom morje ali reka...

Štetje ko peljem mimo boje... nepraktično:
1. boj je 5, pri kateri 4X zavijem levo in enkrat desno (proga je oblike črke M )
2. Če me prehiti čoln mi javi da je zaznalo bojo,


Evo tu je primer enega data logerja http://home.arcor.de/d_meissner/d_logge..., luškana zadevca, žal meni nepraktična, kot sedanji dataloger ko ga imam, namenjen za električni pogon, jaz pa rabim za metanolca...

Tole zadevco pa imam trenutno vgrajeno http://www.eagletreesystems.com/MicroPo...

Meni ni bistvo it v trgovino in kupit stvar ampak da jo naredim sam in se kaj iz tega naučim...

a ni cool feeling ko ti nekaj rata :)


Nitro Tech, a ti se mogoče ukvarjaš z RC avti? ker si omenil da delaš podobno zadevo...

Nitro Tech ::

.. sem take narave, da si zadam cilj in ga tako dolgo reešujem dokler ga ne rešim, pa čeprav bom moral prebrat nevem kolko navodil in knjig...
Ja če maš pravo voljo pa odnos ti lahko vse rata.

Ne, delam RC "startrek inspired" podmornico, krmiljeno prek PC-ja. Projekt je sicer trenutno na pavzi, ker bo treba neki za morje prišparat, bo pa enkrat ziher končan. Drugače sem pa isti norc ko ti in mi ni samo do tega da bo zadeva vozna, ampak hočem met gor še torpedo pa rakete>:D Folk se sicer malo norce dela, ampak to so "biologi"
format c: najde vse viruse

AboxDC ::

waaaw legenda:D
Norca se delajo tisti ki so nesposobni kaj takega naredit....

torej bo zadeva imela water warp pogon:) am kaj pa glede vode te ni strah? meni in ostalim tekmovalcem zamaka rc prostor in imamo kar hude probleme glede tega. rešitev so kondomi, baloni, savjetke in silica gel, da veže vodo in vlago.

Če rabiš kako pomoč pa javi, mogoče najdemo skupaj kako rešitev...

Držim pesti da ti rata:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GPS tracker/sledilnik

Oddelek: Loža
327905 (1226) Peter40
»

arduino in brezžična komunikacija (XBee,BT)

Oddelek: Strojna oprema
113097 (2594) systx666
»

pomoč pri izbiri komponente

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121628 (1175) cefizl88
»

RC čoln

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
135092 (4498) mmmato
»

Termometer na USB vodilu (načrt, vezja, izkušnje in slike) :P (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
23034161 (22337) SloMusty

Več podobnih tem