» »

vezava ATX in AT napajalnika?

vezava ATX in AT napajalnika?

ls ::

imam kronicno pomanjkanje moči v mojemu racunalu (sam en švoh 200w). nekje se mi valja se en star AT napajalnik.. zanima me ce bi se ju dalo kako povezat. videl sem kako se poveze 2 ATXa in to ne bi bil problem, sam kej ku jih nimam:) razpisite se prosim

gumby ::

AT napajalnik se vklopi direktno z 230V in ne preko matične, kot ATX. Zato rabiš en rele, ki ti bo vklopil AT napajalnik. Najenostavnejše je to narediti z 12V relejem - navitje vežeš na 12V od ATX napajalnika (rumena in črna žica), kontakt releja pa vežeš namesto stikala za 230V od AT napajalnika. Pazi edino na to, da boš imel vse 230V linije dobro izolirane, saj verjetno nočeš videdi, kako vpliva 230V na pregret procesor>:D

krucymucy ::

pa črne žice (masa oz. 0 ) moraš zvezat skupi!!! nujno...

gumby ::

Ups, seveda, sem pozabil:8) - poveži vsaj 3 ali 4 črne..

segi ::

Dajte opišite kako vezati dva ATX napajalnika! Baje je manj komplicirano.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

gumby ::

segi: vezava dve ATX je lepo opisana tule in tule.

segi ::

Sem že pozabil na ta članek. Sori!:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Jebiveter ::

OK, je se ena moznost. Ce imas tak ATX napajalc, ki ima tudi izhod na za monitor, lahko povezes le-taga na vhod na ATju in imas instant AT-ATX napajalec! Vendar je en cach: tako je (se mi zdi) AT napajalec stalno pod napetostjo! Ce bos imel gor prikljucene vente z stikali ni problema, ce pa tudi periferijo potem pa...
Poglejte, bom pogledal ce moj ATX ugasne 220V izhod, ko ugasnem komp pa vam sporocim.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

ls ::

ok tnx vsem! meni se zdi da napajalnik izklopi izhod vsaj zdi se mi tako. ne vem pa ce imam kaksen zensko-moski kabel:> kje bi pa tak rele dobil ce slucajno to ne bi delovalo? mislil sem imet vezano maticno in disk na atx napajalnik, cdrome in vente(prek stikal) pa na at. bi blo tako uredu?

Matek ::

A lahko meni poveste kere mase je treba skup vezat in zakaj? Kje so te 3-4 črne žice, ki jih obenjate?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

gumby ::

Jebiveter, ls: izhod za monitor je vezan samo preko stikala napajalnika, zato je vedno pod napetostjo (ko je stikalo vključeno, seveda:D )

MadManMato: na at napajlniku vzemi črne žice, ki gredo na matično (dva konektorja) in jih poveži z črnimi žicami od konektorjev za diske ATX napajalnika. ATX napajalnik uporabi za mamaplato, AT pa za vse ostalo.

ls ::

t.g.: in ce nimam stikala? :>

krucymucy ::

madmanmato: če si kdaj razderl napajalc, si lahko vidu da so vse črne vezane z istega mesta (ena zraven druge so nacinjene) prav tako tudi 12V in 5V ...
To da je pa treba vezat 3 ali 4 žice skupi pa ne vem zakaj a mi lahko kdo pojasni ... jaz imam namreč povezano samo eno ... črna iz AT in črna iz ATX se stikata kar v priključku za rele...

gumby ::

Ne rabiš stikala. V AT napajlnik daj 12V rele, tuljavo poveži z 12V od ATX napajalnika (vtikač za disk, rumena (+) in črna (masa) žica). Kontakte releja pa uporabi namesto stikala za vklop AT napajalnika (pazi, da ne bo kratkega stika!!!!!). 230V za napajanje AT pa dobiš iz vtičnice za monitor na ATX napajalniku - monitor pa daj direktno v vtičnico. Če kaj ni jasno, mi pošlji mail, pa ti narišem.

Boško ::

Dajte še men mal razložit, zakaj bi mogu vezat mase (črne žice) obeh napajalnikov? Masa je itak vezana z ohišjem napajalnika in s tem posledično celega ohišja, če seveda oba napajalnika priviješ v ohišje! Torej je krog sklenjen!! Sem kaj spregledal???8-O

L.p.

krucymucy ::

mase morjo bit zvezane skupi zato, da spraviš mase od obeh napajalcev na enak potencial... v nasprotnem primeru (najslabšem) lahko fajn rukne prek podatkovnega kabla ... kaj se zgodi v primeru pa nočeš videt na svojem računalu :D

To pa se lahko zgodi - lahko pa se ne ... sam sem to probal na 386-ki čist vse je crknlo .... disk, plata, kotroler (ma posebej) pa tud grafična, sam ne vem zakaj ...

Če ne povežeš skupi mas lahko rukne tud 10 V ...

Binji ::

A pol bi delalo ce bi naredu po tem planu in dal vsakmu napajalcu svoj kabel (master nima izhoda za monitor)? Tle so crne zice ze vezane skup (vsaj ena).
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

segi ::

KAKO PA VEZATI DVA AT napajalnika??:\
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

krucymucy ::

ja bi samo ... poskusi zvezat drugače!
Iz napajalca katerega misliš priklopit na plato potegni ven še rumeno (12V) in črno (masa) in veži na tuljavo releja ...
Iz drugega napajalca pa potegni ven pravtako črno žico in jo poveži z črno iz prvega...
Vse kar moraš potem še nardit je da povežeš iz drugega napajalca tista dva pina katera vkljapljata rele v napajalcu na rele, ki ga vklopi prvi napajalc....
Da pa ne boš imel za vsak napajalc svoj kabel pa še poveži 220V iz prvega v drugega .... če pa imaš namen dodat AT napajalc, pol pa sploh nimaš kaj delat z dvemi kabli - ker v tem primeru rele vklaplja direktno 220V in posledno AT napajalc...
zdej sem vse napisal - lažje se pa ne razložit :D

Binji ::

Ja sam ideja tiste skice je bla da se ne rabi releja. Ni pa moja skica.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

krucymucy ::

Ja sej po tisti skici bi delalo ... ampak to gre skupaj samo z dvema ATX-oma - jaz pa sem pisal za ATX+AT
aja mogoče bi lahko bil problem pri tem, ker bi moral rele oz tranzistor na plati dat skozi več toka pa je vprašanje če bi zdržal oz. koliko časa bi zdržal!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniški napajlnik kot vir 12V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202851 (2176) FX6300B
»

Zagon PC-ja preko podaljška!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
272118 (1704) Pyr0Beast
»

2x ATX: brez releja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
192100 (1819) Azrael
»

vezava dveh atx napajalnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272076 (1670) Neo32
»

Izbolšave napajalnika

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111079 (838) Dami

Več podobnih tem