» »

Uradni podatki o Ubuntu 7.10

Uradni podatki o Ubuntu 7.10

Ars Technica - Oktobra prispe nova različica Linux distribucije Ubuntu s kodnim imenom Gutsy Gibbon. Poleg posodobljenih glavnih sestavnih delov (Linux kernel, Gnome/KDE, Xorg, ...) sta zaenkrat glavni novosti ločena uradna izdaja, namenjena mobilnim telefonom in podobnim prenosnim napravam, ter privzeta podpora naprednim vizualnim učinkom v namiznem vmesniku (zanje bo skrbel OpenCompositing. Navdušenci lahko drugo razvijalsko različico pričakujejo konec meseca.

Izvorna novica.

35 komentarjev

Quikee ::

Kernel 2.6.22
Gnome 2.20 (in GTK 2.12)
Xorg 7.3
KDE 3.5.7 in KDE 4.0 RC2

Gutsy Gibbon bo hud. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Quikee ()

jperc21 ::

Komaj čakam.

LP
Keep your head up, even when the world is hard, never give up!

iskra ::

Se pravi, da bom svojega 7.04 lahko nadgradil kar preko interneta, ali bo potrebna nova inštalacija?

Po dobrem mesecu spoznavanja Linuxa mi je končno uspelo usposobiti 90% stvari, ki jih potrebujem za nadomestiti Okna in ne bi rad vsega na novo delal :'(
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Quikee ::

Se pravi, da bom svojega 7.04 lahko nadgradil kar preko interneta, ali bo potrebna nova inštalacija?
Lahko kar preko interneta... samo se zna stvar zalomit in bo potrebna ponovna instalacija. Drugače pa če imaš /home na svoji particiji (da ohraniš svoje nastavitve) in veš katere programe uporabljaš ni problema. Jaz sem ravno včeraj nanovo namestil Ubuntu 7.04 all inclusive v 2 urah.

hamax ::

Jaz sem iz 6. 10 v 7. 04 nagradil s preprostim pritiskom na gumb update. Po dvournem cakanju je bilo vse tako kot je treba.

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

steev ::

Kaj pomeni namenjenja mobilnim telefonom? Ga bom lahko uporabljal na svojem SE? :))
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

Roadkill ::

Quikee: Do komplikacij lahko pride, če bo šel nalagat alfa ali beta verzijo. Končno verzijo bo pa oktobra brez najmanjšega problema naložil z enostavnim "dist-upgrade".
Ü

Mavrik ::

Potem se ti bo pa X server zrušo, ker ne bo grafičnega driverja ;)
The truth is rarely pure and never simple.

hamax ::

X server se ne bo zrusu, samo 3d pospesevanje ne bo delalo, dokler ne bos posnel novih driverjev.

fiore ::

Kaj pomeni namenjenja mobilnim telefonom? Ga bom lahko uporabljal na svojem SE?


to pomeni da boš lahko kupil telefon, ki bo imel ubuntu operacijski sistem.

Sc0ut ::

Quikee, mogoče bo potem še meni šlo:)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

Quikee ::

Quikee: Do komplikacij lahko pride, če bo šel nalagat alfa ali beta verzijo. Končno verzijo bo pa oktobra brez najmanjšega problema naložil z enostavnim "dist-upgrade".

Se ne strinjam.. do komplikacij lahko vedno pride, saj povprečno nadgradnjo okoli 1000 paketov ne moreš pametno testirat.. sploh pa ne pametno nadzirat. Pri "dist-upgrade" kolko jaz vem ni vrstnega reda kako se paketi nadgrajujejo (predvsem je problematičen "pre" in "post" procesiranje.. kopiranje datotek načeloma ni problematičen) in se zna zgodit situacija, kjer se paket ne zna nadgradit. Skozi celotni proces nadgradnje je sistem v nekem vmesnem stanju in zelo občutljiv na napake, tako da je zelo težko trdit, da se nadgradnja vedno zgodi brez problema. Večinoma ja, ker imajo Ubuntu paketarji avtomatske "dist-upgrade" teste skozi celoten razvoj distribucije (mislim vsaj - načrtovali so), samo do komplikacij še lahko vedno pride.

Sicer nočem nepotrebno strašit, ampak prav tako ne bi rad nekoga nepripravljenega in v dobri veri poslal nadgrajevat, ki se mu bo kasneje nadgradnja zalomila. Pri takšnih stvareh je vedno fajn bit previden.

Quikee, mogoče bo potem še meni šlo:)
Mogoče pa ne :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Quikee ()

Roadkill ::

>> Potem se ti bo pa X server zrušo, ker ne bo grafičnega driverja ;)

Če se mi to zgodi znam zadevo rešit v manj kot minuti....
Ne znam pa rešit problema, ki me muči že nekaj časa: Ne morem inštalirat NVIDIA driverjev na "moji" winxp mašini. Driverji me prepičujejo, da nimam NVIDIA grafične kartice.
Ü

'FireSTORM' ::

haha, ta je pa dobra :D
Da te software hoče v nekaj prepričat, v nekaj napačnega :D

7.10 bo hud ja...do nadaljnih update-ov različnega SW :P
Pač the most up to date distro...who cares? :D
Those penguins.... They sure aint normal....

mrezna ::

@RoadKill, kako to rešiš, ker meni se je to prejšnič naredili in sem moral na novo, sicer z eno spremembeo, da mam sedaj home na svojem.

Roadkill ::

Mrezna:
Ce ti x-server crkne zaradi driverjev grafične kartice.... potem je precej smiselna rešitev tega problema, da (re)inštaliraš driverje za grafično kartico. Se ti ne zdi?
To pa pri NVIDIA narediš tako, da DLjaš driverje... in jih zaženeš... Precej neverjetna zadeva :D

Če si pa lenoba pa potegneš z neta envy skripto ( LINK), ki "vse te zadeve" opravi namesto tebe.

Je taka izkušnja en zelo učinkovit način, da človeka navadiš konzole. Sem se hitro naučil, kako se v konzoli MSNja, IRCa, surfa po netu in posluša glasbo (med tem ko čakaš, da se ti NVIDIA driverji zdownloudajo). :)

--
Drugače ga pa praktično ni problema, ki bi zahteval ponovno namestitev sistema. Je pa verjetno včasih lažje naredit clean install kot pa reševat kako zadevo - sploh, če ti manjka izkušenj.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

hamax ::

za prvo pomoč ponavadi pomaga že obnovitev xorg.conf iz backupa.

R33D3M33R ::

offtopic Roadkill: mogoče si pa potegnil napačni paket. Nekateri paketi so samo za določene grafične kartice! Sem se že dvakrat opekel s tem.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

mrezna ::

Ja, podobno sem jest taktrat probal(prebral z ubuntovga foruma), sam mi nekak ni retal. No, če bo zdej pri nadgradnji spet, bom pa ponovno probal:D (upam, da nav:))

jlpktnst ::

Tudi če nimaš home mape na posebni particiji se da simpl zbrisat star install in vrečt gor novega, samo pač ne smeš formatirat particije pri upgrejdu pa iz enega eksternega sistema je dobr pobrisat vse ostalo razen home :D Meni se zdi to dokaj identično drugi varianti...

Sicer pa - ta ubuntu kr leti naprej, par mescov ga ne zalaufam (prej sem pa par mescov samo ubuntu) pa je kr polno novega... pač so ble ene unresolvable reči ki so me motile, verjetno bodo sedaj spet :D jebiga.

Pithlit ::

R33D3M33R: na WinXP...

Hmmm... ko sem jaz na novo instaliral (sem pač rabil eno prosto particijo) sem dal /usr /home /var in /etc na en DVD-RW. P je bla stvar rešena. No... pa še /boot ker ga pač imam. Hmmm... niti ni blo treba instalirat :P
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

mspiller ::

A je kateremu izmed vas uspelo namestiti ati/amd driverje 8.28.8 na ubuntu 7.04. Imam namrec radeon 9000 pro. Sicer opengl efekti delujejo, vendar se pojavljajo artifakti pri default xorg driverjih. Folk je delu ene patche, vendar mi noben ni deloval.

lp, Matej

poweroff ::

Včasih Ubuntu v grafičnem updaterju ni omogočal nadgradenj (dist-upgrade), po novem pa to omogoča. Kar pomeni, da je to nova lastnost, ki se bo kvečjemu izboljševala. Res je, včasih se zna kaj zalomit, večinoma pa vse deluje brez težav.

Aja, pa spodobilo bi se prilimat tele dve povezavi:

Blueprints for Gutsy

GutsyReleaseSchedule

Hmm, pogrešam le podporo native enkripciji... :|
sudo poweroff

kriko1 ::

@mspiller: ati ne podpira več tvoje kartice z njihovimi gonilniki, podproro so odrezali vse pod 9600.

MrStein ::

Hud bo ja. 7.04 "bo" tudi hud. Pa 6.10 "bo" hud. Vsi so "bodo" hudi.
Število bugov pa narašča.
Ampak glavno, da bo imel nove 3D efekte ! Ki bodo po defoltu vklopljene !!!
(kak bodo delale brez driverja ne vem, ampak glavno da bo "hudo")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

'FireSTORM' ::

Kje so že bugi da tako naraščajo?
Še nikoli nisem zasledil nekaj takega da bi temu lahko rekel bug v Linuxu...Če ti ne veš delat še ne pomeni da je to bug ampak da si nesposoben...
Tako da prosim, o bugih it stokat na M$...
In ker si ti mega poznavalec veš kaj vse bo imel po defaultu vklopljeno kaj pa ne...
Those penguins.... They sure aint normal....

mspiller ::

To da ne podpira mi je jasno. Sam sem pa nasel ene patche, ki podpirajo novejse kernele in xorg. Na zalost pa ne delajo, zato sem mislil, ce je komu uspelo. Drugace pa me je ta lekcija izucila. Sedaj sem kupil nvidio, kjer podpirajo linux (32 in 64) tam od verzij geforce2 (amd pa tam od 9800 naprej). Tako da bo upajmo manj tezav pri naslednji rotaciji masin. Lahko pa amd/ati izda specifikacije ali pa open source driverje pa se bom spet tolkel po glavi :).

MrStein ::

(pod predpostavko, da 'FireSTORM' ni trol)
"Kje so že bugi da tako naraščajo?"

Tukaj : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/

"Še nikoli nisem zasledil nekaj takega da bi temu lahko rekel bug v Linuxu..."
"...ti ne veš delat ... ne pomeni da je to bug ... si nesposoben..."

Čakaj, a se to pogovarjamo o Windows (ni bugov, za vse je uporabnik kriv) ?
(gre preverit naslov teme)
Ne, linux. Hecno za trenutek sem mislil...


"In ker si ti mega poznavalec veš kaj vse bo imel po defaultu vklopljeno kaj pa ne..."
https://blueprints.launchpad.net/ubuntu/+spec/composite-by-default


Yep, trol.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

christooss ::

Kdaj bodo pa kej podatki o napravah z Ubuntu Mobile znani?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

'FireSTORM' ::

MrStein, no comment
Ostajam pri svoji trditvi...

In to so paketi po defaultu VKLJUČENI v distro in ne aktivirani... Sicer si pa še vedno lahko vse izključiš in delaš vse z konzolo...če ti paše...
Those penguins.... They sure aint normal....

GizmoX ::

Lepo je, da se posodablja redno, na vsake pol leta. Upgrade distribucije, pa veselo naprej8-) .

Le 2 buga, ki se ju trenutno lahko domislim:
1.) ko spremenim vsebino datoteke, ki je na namizju, se premakne iz prvotne lokacije na začetek (zgoraj desno) namizja.
2.) ko odprem PPT (powerpoint) datoteko z openoffice impress, poženem(F5), zaprem, potem pa vedno ponudi obnovitev dokumenta.

Ampak ta dva nista nevarna glede varnosti, le tečna sta0:)


Učinki namizja so na voljo že sedaj za poizkus (mislim, da je to praktično compiz). Zelo lepo, ne tako zelo uporabno. Naj bo za tiste, ki si želijo še bolj eye-candy linux.:D
udirač => uni. dipl. inž. rač.

MrStein ::

'FireSTORM' :
Ostajam pri svoji trditvi...

Kateri trditivi ? Da nisi ti nobenga buga našel ? Saj temu nisem oporekal.
Drugo pa nisi trdil. Blo je vprašanje, pogojni stavek in neke žalitve.

In to so paketi po defaultu VKLJUČENI v distro in ne aktivirani...

"We would like to enable compositing window management by default"
Naj prevedem ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

'FireSTORM' ::

Če se ti ljubi, ampak jaz razumem čist dovolj dobro ...
Ok nebom se kregal, ker te distribucije nikoli nisem videl bližje kot na netu. Ampak vsaj moja distribucija ni takšna...
Ampak kaj hočeš, to ljudje hočejo. BLING BLING, da šajna, sveti, skače, se vrti in tralala šele takrat postane OS dober OS :D
In je navsezadnje dobra poteza Ubuntuja, kao kontra Visti z vsemi "lpotnimi" dodatki. Bodo še pa oni par stvari vključili, da bo OS videt laiku kot dober OS ..
Those penguins.... They sure aint normal....

Matevžk ::

Kot že v mnogih temah bom tudi tu zagovarjal tezo, da vizualni efekti pripomorejo k lažji uporabi lupine.

Zakaj ima celo večina Window Managerjev, ki naj bi kurili čim manj resourcov (pa če se ne motim tudi Win95, če ne pa vsaj Win98) animacijo ob minimiranju oken? Zato, ker človek potem VE, kam je "šlo" njegovo okno in si za zadnjih nekaj oken točno zapomni njihovo mesto (ko se pa prvič sreča z lupino, pa 'izve', kje je sploh taskbar).

Z Exposé-like razporejanjem oken pogosto hitreje najdeš okno kot z alt-tab ali iskanjem po taskbaru.

Z vrtenjem kocke z virtualnimi namizji si lažje predstavljaš, kje imaš kaj in kam se je premaknilo.

Poleg tega ti 'efekti' vsebujejo uporabne pripomočke kot je 'zumiranje' (povečava) in podobno (nastavljanja prosojnosti raje ne bi izpostavljal -- je zelo uporabno, ampak nekateri ljudje IMO pretiravajo v uporabi, sploh pa tik preden naredijo screenshot).
lp, Matevžk

MrStein ::

Ok nebom se kregal, ker te distribucije nikoli nisem videl bližje kot na netu.

Aja, celi cajt si govoril o stvari, katere še videl nisi ?:\
(kaj si član kake stranke ???)
((pa ja, druge distribucije nimajo bugov, njihovi bugtrackerji so v resnici podtaknjeni s strani MS agentov ...))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Eduroam in ubuntu (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5213716 (7874) ramiz?!
»

[ubuntu] Kako inštaliram? Začetnik

Oddelek: Operacijski sistemi
81646 (1544) Beezgetz
»

[Linux] - 3D namizje

Oddelek: Operacijski sistemi
242037 (1242) neboben
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839132 (9131) kriko1
»

Uradni podatki o Ubuntu 7.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
354355 (2977) MrStein

Več podobnih tem