» »

[ubuntu] Kako inštaliram? Začetnik

[ubuntu] Kako inštaliram? Začetnik

Beezgetz ::

Ojla,

Heh, sem tretji dan na linuxu - zakon mona!!! ampak o tom potom.

No, sem malo gledal, pa sem prebral, da instaliram s terminalom (mogoče bom čez kakšen mesec ali dva) ali pa z Synaptic-om. No, ta Synaptic odpre živega boga, zato moram uporabit Search opcijo. toda kaj pa, če mi ne najde program? Hočem inštalirat avast antivirus (ne bi zdaj o tem da ga ne rabim na linuxu), toda med rezultati sta dva druga 'zlistana'.

Ta verzija ima končnico tar.gz. Pa sem zdownloadal še drugo verzijo, s končnico rpm. Za tega mi pove, da ne more 'upravljat', ali nekaj podobnega. S čem inštaliram te rpm datoteke?

No, ko sem že tu, bi vprašal še to; ko zdownloadam kak tar, in ga dvokliknem, se odpre okno s to mapo. Zgoraj na sredini imam opcijo Extract. Čemu to služi? za 'odzipanje'?

ter še malenkost: kako naredim, da mi okna odpre v details view-u. ne pa v icon view-u?

Hvala, Beezgetz

PaX_MaN ::

Avast boš moral potegniti kar iz njihove strani, saj, AFAIK, ni odprtokoden.

Tar.gz je ponavadi izvorna koda, ki jo moraš prevesti na roko in je zate, ker si šele v tretjem dnevu, neuporabna.

RPM končnica pomeni nekako tako kot MS-jeva MSI (Microsoft Installer) - Red Hat Package Manager - namestitvena datoteka za Red Hat Linux. Red Hat? Da. Ker lahko Linux spreminja kdorkoli, vsak vleče na svojo stran. Zato je nastalo polno različnih "package managerjev" (slično Add/Remove Program v Win, le da lahko PM poišče programe z interneta, jih DL-ja in namesti v eneme koraku). Ubuntu ne uporablja RPM-ja, ampak Debianove *.deb, zatorej boš moral poiskati namestitveno datoteko s to končnico - http://files.avast.com/files/linux/avas... . Safr, skratka.

Da, extract naredi točno to. Mislim, da te še vpraša kam naj 'odzipa' vsebino.

Verjetno je nekje v toolbaru okna podobna ikona, kot je pri Winsih za spreminjanje pogleda. Ali pa vžgi Alt+F1 (Help).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Beezgetz ::

Ola PaX MaN

aha, aha,
Huh, koliko se navdušujem za ta linux. toliko me bolj jezi to inštaliranje. Sem že zdovnloadal kar nekaj tar-ov...
Najbrž se da dobiti ta RedHat Packager, bom pogledal. Namrec sem opazil, tako kot si rekel -vsak na svojo stran, da obstala malo morje dolvlek verzij. Pa bi te vprašal, kakšna je pa binarna, njo sem tudi zasledil.

Hvala za odgovor in za link

Beezgetz

Edit:
No, mi je uspelo zagnat avast. No, saj je še kar enostavno. Toda, kje za vraga je? Nikjer je ne najdem! Rad bi ga zagnal, pa ga ni za najt... Instaliran je, sem pogledal pod inštalirane, zdaj ga lahko samo še reinšaliram, to pa ne bi...

Hmmm...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Beezgetz ()

hdx ::

.rpm pakete uporablajo distribucije kot so opensuse, mandriva, fedora, redhat itd..
Ubuntu uporablja .deb pakete. Programe v ubuntu namescas z apt-get.
sudo apt-get install ime paketa .. tako namestis program
sudo apt-cache search ime paketa ... tako pa isces pakete

vejnovic ::


No, mi je uspelo zagnat avast. No, saj je še kar enostavno. Toda, kje za vraga je? Nikjer je ne najdem! Rad bi ga zagnal, pa ga ni za najt... Instaliran je, sem pogledal pod inštalirane, zdaj ga lahko samo še reinšaliram, to pa ne bi...

Hmmm...


Poizkusi:
whereis ime_programa

Beezgetz ::

Fizično ga ljubim, oprostist mi, torej tu je:
/usr/bin/avast /usr/share/man/man1/avast.1.gz
sem vtipkal avast v terminal (to where is), in me je vprašal po kluču, sem vtipkal in mi je 7 sekund nekaj izpisoval. na koncu je pisalo da je ok, kao ni virusov. no pa sem reštartu, in še zmeraj ne najdem pod aplications ali system da bi mi odprlo kakšen oken z avastom...
a to laufa sam preko konzole?

PaX_MaN ::

Njah, da ti pokaže okno, moraš sam narediti "launcher". V bistvu samo dodaš bližnjico v "Start meni". Glej http://www.howtoforge.com/virus-protect... pod "Creating A Launcher For avast!"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Beezgetz ::

Jao meni, ta linux je en za....

po mojem bo trajal da se navadim na to. Ful bi rad zapustil okna, sam zadnje dni mi razpoloženje ful niha, od uzburjenja do frustracije, in to na enourni bazi...

Drugače pa, neverjetno natančen link. Hvala ti za njega, zdaj sem bolj miren,

Pax MaNa za precednika!!!

Beezgetz ::

huh, torej, da zaključimo to temo:

ubuntu uporablja synaptic za inštaliranje programov, KI IMAJO KONČNICO DEV.
".rpm pakete uporablajo distribucije kot so opensuse, mandriva, fedora, redhat itd..", hdx
za določene programe je da se ti prikažejo v vizualni okliki (se pravi ne terminalna/lupinasta/komandna oblika) potebno tole: "Njah, da ti pokaže okno, moraš sam narediti "launcher". V bistvu samo dodaš bližnjico v "Start meni".", Pax Man

inštaliranje, upravljanje, delanje izvajamo tudi preko terminalna/lupine, in kot kaze se bo tega delanja z lupino kar navadit.

Hvala lepa vsem!!!

Beezgetz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zorin OS 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
7013552 (1238) 2f4u
»

Ubuntu dopolnil 7 let

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
299613 (7693) donfilipo
»

Programi z Download.com oviti v dve plasti namestitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6314733 (12051) MrStein
»

Ubuntu pripravlja 'AppStore' (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
698183 (6143) preem
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795238 (4464) marsovec gugu

Več podobnih tem