» »

Music Stuff

Music Stuff

Tr0n ::

Trenutno sem spet malce postal aktiven na podrocju racunalniske glasbe. Evo nekaj nasvetov, kako dobiti minimalni latency in kako svojo racunalnisko tipkovnico uporabiti kot MIDI keyboard za uporabo v razno-raznih audio programih/sequencerjih pri SBLive! karticah.

Trenutno obstajajo trije splosni gonilniki za zvocne kartice, vsak od njih se razlikuje v kvaliteti in latency (cas, da zaslisimo neko spremembo od trenutka, ko smo jo spremenili v programu ali MIDI keyboardu). In sicer:

- MME (najslabsa varianta, prevelik latency, slaba kvaliteta)
- DirectX (boljsa kvaliteta, sprejemljiv latency)
- ASIO (najboljsa varianta, latency casi tudi < 10 ms)

Ce imate SBLive! obstaja en trik, kako v audio programih uporabit ASIO gonilnik. Z neta si potegnite Cubase5 Demo ali pa ce imate original @ http://www.steinberg.net/. Nato si zadevo enostavno instalirate in v svojem glasbenem programu (v mojem primeru Cubase, Reason, FruityLoops) izberite ASIO DirectX Full Duplex. V Control Panelu od ASIO si nastavite buffer velikost na najmanjso mozno (v mojem primeru 512 bytes, 11 ms latency) in voila! Program bo deloval hitreje, odzivnost bo vecja, kvaliteta boljsa.

Druga resitev je neuraden ASIO gonilnik za SBLive! kartice, ki ga dobite na http://listen.to/sblive.

Ce nimate denarja za pravo MIDI tipkovnico (ni tak draga, si jo itaq moram nabavit ) obstajata dva programcka, ki vam to omogocata kar preko Windowsev oz. vase tipkovnice in miske. Slaba lastnost SB gonilnikov je v tem, da ne podpirajo vec MIDI portov oz. clientov naenkrat. Za to poskrbi en kewl proggy imenovan Hubi's MIDI Loopback Device, ki vam doda 4 nove input in output MIDI porte. Nato potrebujete samo se virtualno MIDI tipkovnico in najboljsi program za to je Bome's Mouse Keyboard, na katerega si lahko bindate vec kot 100 razlicnih eventov + glasbene note. Oba programa dobite @ http://www.sonicspot.com/multimediautil....

Pa obilo uzitkov ob glasbenem ustvarjanju zelim!

Senitel ::

Ok eno vprašanje.
Kako se sploh dela računalniška glasba (recimo za kakšen demo, igro...)?

Tr0n ::

Nacinov je veliko. Bolj profesinalni izdelovalci glasbe na racunalnik ga uporabljajo zgolj za urejanje posnetih delov (sequenciranje), recimo na kaksnem Cubase-u. Vse ostalo posnamejo direktno preko hardwarskih komponent.

Drugace pa imas ogromno programov, ki ti omogocajo izdelovanje. Razno-razne trackerje, drum-machine, emulatorje analognih sintesajzerjev etc..

Trenutno najnovejsi in mislim da najboljsi program za to je Reason podjetja Propellerhead (http://www.propellerheads.se/products/r.... V enem paketu imas mixer, analogni synth, drum maschine, matrix sequncer, digitalni sampler,... Program ze gruntal 2 tedna in vedno najdem kaj novega :).

Zelo dober program je tudi FruityLoops (www.fruiyloops.com), ki bo kmalu presel v tretjo verzijo.

Reaktor (http://www.nativeinstruments.com/englis... je neke vrste Electronic Workbench za glasbo. Omogoca ti, da si cisto sam sestavis glasbeno vezje. Na netu imas ze vec kot 2000 izdelanih vezij, ki ti simulirajo mali milijon hardwarskih komponent.

To so samo nekateri, ki so trenutno aktualni.

--Switch-- ::

Ej TrON kaj imaš celo verzijo tega Reason.Ker sem sel na tisto stran in se mi zdi da je ta program kr zakompliciran.
Za fruityloops sem že slisal zdej si ga glih download-am!
Kaj pa se ti zdi Magix Music Maker5?

Tr0n ::

Magix Maker je bolj za zacetnike, tako kot eJay serije, ker ze imas pripravljene sample in jih samo dajas na tracke. Imam original Reason, sta 2 CDja.

Program res seka. Stisnes TAB in se ti komponente obrnejo na drugo stran, kjer lahko po zelji sam preklapljas kable,.. Tako lahko recimo Matix Sequencer povezes s Drum Machinom ali pa kako drugace zveces efekte,.. Moznosti je nesteto.

FruityLoops je tudi mega proggy. Ko bo prisla verzija 3 ven si ga bom takoj narocil. Vgrajene bo imel 5 razlicnih synthov in ogromno drugih stvari.

--Switch-- ::

Sej e-jay mam in je eno sranje-premalo je seamplov,pa še neki zastareli so.Magix pa sem probal in se mi zdi kr dober sej sem bolj začetnik.
V katero obliko pa shraniš komade-pri reason, ker je to pri e-jayu full glupo narejeno shrani jih v mix.zato jih lahko samo v e-jayu poslušaš.
Fruityloops sem probal in je dober-že demo verzija ima full zvokov.
Kaj bi mi ti naredu eno kopjo tega Reason-za dnar?

Tr0n ::

Shranis jih v .rps ali .rns format, ki ga odpre samo Reason. Seveda pa lahko celo skladbo v .wav inportas.

Lahko ti zapecem za ene 1k SIT :). Poslji mi mail z naslovom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater program za delat Hip Hop glasbo?

Oddelek: Zvok in slika
51961 (1811) Blazzz
»

Glasba - Ustvarjanje

Oddelek: Sedem umetnosti
463040 (2602) tha_man
»

zvočna do 150k

Oddelek: Zvok in slika
162260 (1945) LunKi
»

Ejay(play your music loud!)

Oddelek: Zvok in slika
151300 (1058) tec
»

Kakšen dober program za delat hip hop muzko

Oddelek: Programska oprema
121537 (1429) Tr0n

Več podobnih tem