» »

Računalnik ne bootne w winse

Računalnik ne bootne w winse

RiZsho ::

Pozdravljeni!

Vstavim cd od windowsov, jim določim particijo na katerim bodo potem pocakam, se restarta, in potem se racunalnik ustavi pri Searching for Boot Record from IDE-0...OK

In tako tudi ostane, edino kar mi preostane je to da ga ugasnem ali restartam... V windowse nikoli ne pridem!!!

Kaj narediti?


lp, Tomaž
LP Tomaz

StratOS ::

Z tako nepopolnimi večpomenskimi informacijami ti ne morem kaj dosti povedati oz. pomagati, ker sploh ne vem kaj si napisal in ali si imel windowse že gor ali imaš windowse na 2 particijah oz. logičnih diskih ?

Kaj narediti : Napisati natančne informacije brez enopomenskih razlaganj in nakladanj, mogoče bo to rešilo stvar.

Za katere windowse sploh gre ? Kakšen je sistem ? Natančen opis problema ?
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

RiZsho ::

Windowse hočem nanovo naloziti na mojo particijo (10GB). Vstavim windows cd notri da bo bootnal z cdja. To naredi in sledim navodilom, formatiram particijo in pocakam da se vse zlovda. Ko se potem racunalnik na novo zazene, mi pa noče bootnat na trdi disk!! jaz nevem kaj je tu za nerazumet. Biosi so nastavljeni da boot record pogledajo tprvo na cdrom in potem na disk.
LP Tomaz

StratOS ::

Preberi še enkrat kaj pišeš.

Bi lahko povedal kakšne fizične diske (velikost,tip) in kakšen Datotečni Sistem imaš na vsakem, kako je/so particioniran/i fizični disk/i posebej tisti disk z tvojo "moja particija"?

Predpostavljam da si pripraviš particijo (tisto tvojo znova formatiraš ?) z setupom in program sam prekopira in inicializira primarni korak pri inštalaciji OS-a.

Primarna particija mora vedno biti aktivna in bootable, ima svoj MBR (Master Boot Record) in ostale BR, še posebej če imaš Extended particije na fizičnem disku govorimo o EBR (Extended Boot Record).

Če tega nimaš ustrezno skonfigurirano ali pa si uporabljal kakšne druge particijske programe ali posebej kakšne boot emulatorje ali multi boot izbiro ob zagonu se ti sklic linka boot sektorja na kernel DOS-a ne bo izveden ( ga ni ali ne obstaja ) oziroma so napake pri konfiguraciji geometrije diska LBA/CHS.

Priporočam ti da narediš backupe kakršnih koli potrebnih podatkov na ostalih particijah fizičnega diska, disk v celoti reformatiraš (full) kot primarni disk kar preko CD-ja OS-a,ali pa pregledaš stanje preko kakšnih bootable particijskih programov, ki ti bodo omenjen problem predvidevam avtomatsko rešili.

BIOS ob bootu določenega DOS-a najprej prebira informacije MBR-ja ki z pomočjo EBR-ja ( več extended particij na fizičnem disku ) linkajo na kernel DOS-a OS-a.

BIOS nima boot record, BIOS interrupt call (int 13h - low level disk service ) prikliče osnovne informacije diska. Boot record imajo vsi diski in particije na njemu.

Kako velik pa imaš fizični disk ki vsebuje tisto tvojo "mojo particijo", kakšen sistem imaš ( predvsem BIOS ),kakšne diske in tipe imaš integrirane ?
Kaj ti pa naredi po POST operaciji BIOSA, ali BIOS prepozna vse diske pravilno ? So kakšne druge napake pri zagonu oz. kje se zatakne ?

V Windowse pa tako ali tako po primarnem delu inštalacije ne moreš priti, setup oz. inštalacija se nadaljuje z drugim delom.

Smo tukaj da pomagamo ...
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: StratOS ()

RiZsho ::

Disk je na Primary master. velik je 80GB. Prej sem imel tako nareto: dve particiji za Linux (swap in sistemska) in dve NTFS particiji za Windowse. Seveda sem taprvo nalozil Windowse in potem Linuxe. Katero izbiro bom mel na zacetku sm zrihtu z LILO (je to tist multiboot program?) Sedaj pa to za vsako napise. Sedaj mam pa kar Backtrack 2 live cd notri in iscem resitve.
LP Tomaz

StratOS ::

yup LILO je bootloader za linux, ker si imel prej inštalirane winse in kasneje linux ti je bootloader podal dve opciji, ko si inštaliral na novo winse pa je MBR/BR spremenil, vendar ne v celoti (ostale linux particije - lilo je linux based multiboot, torej MBR diska kaže na linux particijo)
Sej veš tipičen M$ pristop napram ostalim OS-im.

Probaj z kakšnim norton partition magic oz. podobnim linux bootable in fixaj boot ter prečekiraj, mogoče lahko rešiš linux, če hočeš

A si obe celotne linux in NTFS particije že pobrisal/formariral ?

Če ne potrebuješ linux podatkov sformatiraj cel disk kot primary in ponovno naloži ustrezen OS.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

RiZsho ::

Evo ga :D sem zrihtal. Na linuxih sm z fdisk naredil novo particijo (bootable), potem pa nalozil windowse.

Najlepsa hvala za pomoc! (pa se opravicujem za par nejasnih ter nedefiniranih postov ;)
LP Tomaz

StratOS ::

ni problema, glavno da smo lahko pomagali.

lp
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202368 (793) MrStein
»

Sprememba logične particije v primarno

Oddelek: Strojna oprema
202613 (2274) BlaY0
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151923 (1555) Michael7
»

Kako varno odstraniti LINUX ?

Oddelek: Operacijski sistemi
121813 (1605) footprint
»

Postavitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
452357 (1728) BlackHole

Več podobnih tem