» »

kabel za med bajte

kabel za med bajte

bbf ::

Zdravo!

Kakšen kabel naj kupim, oklopljen ali navaden UTP CAT5 za povezat 2 bajti na razdalji cca 180m? zaenrat imam coax, pa mi strele uspešno manjšajo arzenal BNC mrežnih naprav, da ne govorim da mi je nazadnje ničhudega sluteč fotr s kurcšlusem na zemlo razsu 2 swiča in eno kartico (povsod je šel coax transciever čip; obema bajtama je fid vn vrgl).
kakšna je maksimalna dolžina kabla UTP, da stvar še gre z 10 mega?
kabel je v zemlji 10~20cm v podometni plastični cevi.

Lp!

TyKee ::

180m je že lepa razdalja...

Kaj pa wireless?

Tomay ::

Če hočeš rešit težave s strelami uporabi optiko.
Pri optiki je edini problem zaključevanje kabla, pa seveda cena opreme.

Drugače pa cat7 bi moral it tam do 150m ni pa nujno. Samo je kabel tudi kar drag.
Z navadnim utp cat5e ne bo šlo prek 120m (mogoče kaj več na 10 half duplex).
Voodoo 4Ever

kulSMS ::

s cat5 ta razdalja v praksi ni noben problem (v teoriji pravijo da je), še sploh če želiš samo 10Mbit

bbf ::

eh, optike ne mislim kupovat, kabl je predrag, pa da ne omenjam opreme.
Wireles je pa tut bl nezanesljivo, pa spet en kp dnarja za opremo, pa še ferma je gor na mreži in ne mislim tri dni študerat zaščite wlana. še zmer k sm kje wlan postavlu, me je bolela glava od nedelovanja...
najbl mi diši STP ali FTP cene zanju sicer ne vem, bi pa dodal še prenapetostne zaščite.

Mogoče bi šlo clo koaxialno dodelat z VF transformatorskim razklopom pa spodobno vmesno ozemljitvijo na traflcu? da vsaj bajti razklopim med sabo.

bom probu z 200m STP/FTP kablom, poročam rezultat. Kolk je okvirna cena za tolk kabla, da ne bom prov drago kje kupval?

#000000 ::

cca 100 sit, za tako metražo pa bi lahko dobil kak popust :D

ampak a ni omejitev nekje pri 100 metrih ??

bbf ::

omejitev sicer je na 100 metrov, ampak tolk je zagarantirana, z določenimi zunajnimi vplivi ala omrežne motnje.. tle bo motenj mminimalno in oprema malenkost bolj profesionalna. morm pomert dejansko razdaljo, mislim da sem koaxa takrat kupil 180 metrov pa ga je blo preveč.

kulSMS ::

cena 100 sit je po moje pretirana, mislim da bi se ga dalo ceneje dobit (60 sit).

Tomay ::

Poglej, če boš dobil kje cat6 ali celo cat7 kabel. Če ni predrag bi bil boljša izbira. Debelejše žile, manjša upornost. Cat7 dela pri 10Gb na 100 m, tako da 10Mb na 180 m ne bi smel biti problem.
Voodoo 4Ever

jype ::

Če je na mreži firma bo pa teh 800 evrov (200 jurjev), kolikor potrebuješ, da stvar profesionalno zrihtaš z optiko, res precej majhen strošek v primerjavi z vsem kar lahko gre narobe, ko po tleh napeljuješ tako dolg strelovod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

bbf ::

hja, ferma ni na moji strani kabla ampak pri sosedu..

AngelOfDeath ::

Mrežne za optični kabel pridejo okoli 60€ po komadu ?

Kabel pa koliko ?
edit: Slovnica

bbf ::

a misliš, da 2 kompjutra med sabo povezujem? zamenat bi mogu cel sistem, ne sam 2 mrežni. kolk pa prideta dva switcha na optiki? tri mač za enga, k to dela na svoje stroške.. v tem primeru bi blo najcnej vzel net na svoj naslov pa prek najetga strelovoda pelat omrežje, pa nbenga kabla do soseda neb blo treba. na to pa še nben ni pomislu ;)

steev ::

Sej imaš lahko na vsaki strani kako pentium enko ki skrbi za pretvorbo signala iz optike naprej na utp. Zraven ti lahko deluje se kot router.
:|

Tomay ::

FSW-2105TFXC SoHo Switch 4x10/100TX + 1FX-SC (1 Fiberport SC-Connector) 66,71€+DDV
To je od levelone

Dva taka potrebuješ + optični kabel.

Sicer bo samo 100Mbit link, ampak je zato ceneje.
Voodoo 4Ever

ThinMan ::

Uporabljam od LevelOne Gigabitne switche ki podpirajo optiko in stvar deluje BP.

Kar se pa tice utp kablovja pa takole. Zatrjevali so mi da je omejitev nekje do 100m za 100mbit. Imam pa povezavo direkt na racunalnik pri 165metrih in je link 100mb/s. Res pa da sm moral zamenjat mrezno kartico z malce boljso (zdej je not realtek cip).

Kako imas pa kabel speljan da ti ga cvre ? Podzemljo ga daj pa v alkatenko pa ne bi smelo bit problemov (FTP obvezno).


lp,
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

bbf ::

mam pod zemlo, ni alkatanska cev ampak navadna podometna. problem je coax, ker zarad tega mi cvre opremo. ni čisto galvansko ločen od ozemljitve, tko kot utp, ta ma še ene kondelce pa neki proti zemlji in se pojavlja potencjal vmes pol pa poha transciever čipe.

@steev: dost sem se namuči z raznimi friscoti, dolgo časa sem mel friscota za pretvorbo med utp/coax (2x razbilo kartici), pa sem ga zamenjal s switchom - stari router na ADSL liniji je crknu, tanov pa ni spuščal httpja skoz friscota, ostalo je sicer šlo.
pa spet sta 2 kompa, k crkavata pa mata svoje traume pa napade, pa đabe tud nista, kdar jih rabiš (ko jih ne rabš, jih je pa miljon..).

bom pogledal kolk bi bla optika ukupno, sam dvomim, da se mi splača za kako leto-dva optiko kupvat. ta strelovod je samo začasen, dokler se cene DSL ne spustijo na kulturno raven.

Yacksy ::

Če se ti pa zdijo cene DSL povezave predrage, potem pa res no comment.
Shit happens

bbf ::

ja, res se mi zdijo predrage. lih ene pol manj bi mogle bit.

no, sem pogledal cene, cat5e FTP pride 0,36€ na meter z davkom, optika pa takola:

optični kabel 4x50/125/900 LS0H notranji OM2 1,02€ 245,00SIT
optični kabel 8x50/125/900 LS0H notranji OM2 1,90 455,00
optični kabel 12x50/125/900 LS0H notranji OM2 2,55 613,00
optični kabel 1x62.5/125/900 LS0H notranji/zunanji OM1 0,56 135,00
optični kabel 4x62.5/125/900 LS0H notranji OM1 1,14 274,00
optični kabel 8x62.5/125/900 LS0H notranji OM1 2,45 589,00
optični kabel 12x62.5/125/900 LS0H notranji OM1 2,87 688,00
optični kabel 4x9/125/250 zunanji OS1 odporen na glodalce in vodo 0,62 149,00
optični kabel 8x9/125/250 zunanji OS1 odporen na glodalce in vodo 0,76 182,00
optični kabel 12x9/125/250 zunanji OS1 odporen na glodalce in vodo 0,90 217,00
optični kabel 24x9/125/250 zunanji OS1 odporen na glodalce in vodo 1,23 294,00
optični kabel 4x50/125/250 zunanji OM2 odporen na glodalce in vodo 0,85 205,00
optični kabel 8x50/125/250 zunanji OM2 odporen na glodalce in vodo 1,40 337,00
optični kabel 12x50/125/250 zunanji OM2 odporen na glodalce in vodo 1,65 395,00
optični kabel 24x50/125/250 zunanji OM2 odporen na glodalce in vodo 2,57 617,00
optični kabel Corning InfiniCor 4x50/125/250 notranji/zunanji OM3 1,42 340,00
optični kabel Corning InfiniCor 8x50/125/250 notranji/zunanji OM3 2,13 510,00
optični kabel Corning InfiniCor 12x50/125/250 notranji/zunanji OM3 2,86 687,00
optični kabel Corning InfiniCor 24x50/125/250 notranji/zunanji OM3 4,78 1.146,65
optični kabel 4x62.5/125/250 zunanji OM1 odporen na glodalce in vodo 0,83 200,00
optični kabel 8x62.5/125/250 zunanji OM1 odporen na glodalce in vodo 1,49 357,00
optični kabel 12x62.5/125/250 zunanji OM1 odporen na glodalce in vodo 1,75 419,00
optični kabel 24x62.5/125/250 zunanji OM1 odporen na glodalce in vodo 2,73 654,00

kateri bi mi prišel prav, pa ne vem.. SM/MM? verjetno parica - tle so samo 1x ali 4x? najcnej 4X (SM) bi pršu okol 100€;
plus 100€ (po tamalem) za 2x switch, + konektorji pa enga da mi nakrimpa, pa sm tm okol 250€ .

če pa kupm FTp, je pa to 64€ in konec. no, če ne bo strelal. oboje ob polovični naročnini na t-2.



torej, strošek predvidenih 2h let:

otpika + polovična t-2: 250€ + 264€ = 514€
ftp + polovična t-2: 64€ + 264€ = 328€
ničsploh + cela t-2: = 528€

kaj se mi splača?
za razliko 190€ (minimalno) med čimerkol in FTPjem bom pa že poštukal s z bolhe navlečenimi switchi, v primeru res zajebanih strel.

korenje_ver2 ::

s cat6 utp kablom bi ti slo vsaj 100mbps, vendar je cena taka, da raje vzami tisto najcenejso optiko...

Zgodovina sprememb…

Tomay ::

@bbf
Kje si dobil cenik za optične kable?
Voodoo 4Ever

bbf ::

gumby ::

probaj kje staknit ze zakljucen opticni kabel (lahk je tud precej daljsi,sploh ni problem), je precej cenejsi kot "surov" kabel + svasanje pigtailov.

SM vlakna pusti na miru, to ni za domaco uporabo
my brain hurts

roscha ::

Single mode terminalna oprema je draga da kar glava peče. Forget it.
( Razen če imaš kake hude veze na t-2 pa da ti dva Milana rentajo za male pare :D )

Za doma je multimode, so vsaj kartice & switchi približno normalnih cen.


Pri 180m bi sam vsekakor položil optiko, bonus je neobčutljivost na atmosferske razelektritve in optična ločitev.

bbf ::

že zaključene ne morem uvlečt v cev. že tko nisem zihr, kako mi bo ratal novga not potegnt..
nič, probal bom dolžino s FTP kablom, pa če nau šlo, bom pa optiko probal nabrt.

gumby ::

zakaj ne? gre komot v 1/2" alkatneko...
my brain hurts

amigo_no1 ::

offtopic:
Na podgane ni nič odporno |O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

gumby ::

to ze, ravno zaradi tega je fajn v alkatenko dat
tega nimajo ravno rade...
my brain hurts

bbf ::

če mam pa že narebrano PVC zakopano..
podgan pa v teh treh letih tut še nism sreču.

gumby ::

rebrasta cev je boljsa, kot nic. v malce debelejso (fi 26 recimo) tud spravis kabel s konektorji not.
je pa fajn v take cevi dat zemeljske kable, ker v nasprotju z alkatenko niso vodotesne.
my brain hurts

bbf ::

ja vem. ampak to je za leto 2 maximalno, mora tut pocen roba zdržat. dosedaj je.

gumby ::

hja... pri optiki je tako, da je kabel v manjsih kolicinah majhen strosek glede na zakljucevanje - iz tega vidika nima smisla sparat.
odlocitev je pa tvoja, jasno:)
my brain hurts


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zlomil sem opticni kabel

Oddelek: Omrežja in internet
439256 (6231) čuhalev
»

Optični kabel

Oddelek: Zvok in slika
155220 (4095) nobodyelse
»

optični kabli

Oddelek: Omrežja in internet
153631 (3108) Ejsi_Disi
»

CAT7 S/STP kabel

Oddelek: Omrežja in internet
172696 (2471) gumby
»

Petdeset megabitov v sekundi po koaksialcu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
292367 (2367) OChack

Več podobnih tem