» »

zamenjava AMD Athlon 64 za x2, ali bo delalo

zamenjava AMD Athlon 64 za x2, ali bo delalo

nejcek74 ::

Želim nekoliko poživiti računalnik in sicer zamenjati Athlon 64 3000 z Athlon 64 x2 (4000 ali več odvisno kaj se bo dobilo). Ostalo bo ostalo nespremenjeno. Ali lahko samo zamenjam procesorje? Ali bo to delalo znotraj obstoječe konfiguracije?
Aja na Asusovi stani pravi da bi ta plošča morala podpirati te x2 procesorjem, čeprav jih takrat še niso delali, ko sem jaz kupil plato.


moj računalnik:

plošča: Asus A8N-SLI
ram: 4x512 Geil Ultra dual channel ram
grafika: NX7600 GT
Windows XP SP2
za napajalnik trenutno ne vem, bom pogledal, spomnim se pa da ni bil najcenejši :\

Ali bom moral ponovno naložiti windowse, al to kr samo začne delat,....
Ali bodo kakšni problemi če se bom odločil še za SLI konfiguracijo grafike (če bo tem grafikam res kdaj tok padla cena)
Hvala za mnenja.
  • spremenil: nejcek74 ()

zee ::

zamenjaj procesor, zaženi sistem v Varnem načinu (Safe mode) in počakaj, da Windowsi premeljejo svoje, nato zresetiraj računalnik in uživaj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kixs ::

Najprej si nalozi zadnji bios. Potem pa zamenjaj CPU. Windows ti ga bo prepoznal in bo delalo naprej brez problemov.

Potem si je pametno nalozit AMD Dual-Core Optimizer!

LP

ender ::

V Windows boš moral morda še zamenjati tip računalnika - desno klikni na Moj Računalnik, izberi Upravljaj, klikni na Upravitelj naprav, klikni + pred Computer, dvakrat klikni ACPI Uniprocessor PC, zavihek Gonilnik -> Posodobi gonilnik -> Ne, tokrat ne -> -> Namesti s seznama ali z določenega mesta -> -> Ne išči -> izberi ACPI Multiprocessor PC, klikaj Naprej dokler ne končaš čarovnika.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

nejcek74 ::

Ok, hvla zaenkrat, sedaj pa čakam na procesor potem pa da vidimo kako bo šlo, če ne pa vržem x2 v prvega, ki pride mimo.

zee ::

v najslabšem primeru boš moral še enkrat inštalirat Windowse...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

nejcek74 ::

Še feedback menjave.

V osnovi je delalo vse kar "iz škatle". Zamenjal sem procesor in zagnal v varnem načinu, pa se je v sistemu takoj znašel multiprocesor.
Ker seveda nič ni tako rožnato, kot bi lahko bilo, mi je kazalo sicer dvojedrni procesor vendar s staro hitrostjo. Verjetno zato ker sem imel stari procesor rahlo navit (10%) v biosu. Tako sem za vsak slučaj:
- odstranil AIBooster, ki sem ga mel naloženega od prej
- v biosu izničil navijanje
- zagnal v varnem načinu
- v device managerju še enkrat updatetal CPU driver
- odstranil stari AMD driver (dodaj/odstrani programe, AthlonAMDdriver)
- naložil nov driver, amdcpusetup.exe za dvojerdne A64, ki sem ga dobil na zgornjih povezavah. Tukaj me je čakala manjša težava ker se setup ni hotel pognati, češ da jezik setupa ni kompatibilen, tako sem po malo googlanja našel tole:
Open command prompt window, change to directory where your installation file resides using cd command, and type amdcpusetup /el. For a list of all commands type amdcpusetup /?.
- naložil še Dual-Core Optimizer
- še enkrat resetiral in v biosu ponovno dodal onih 10%, tako da mi zdaj procesor lepo steče na 2425 Mhz (namesto 2200), temperatura pa je prijetnih 34 stopinj celzija.

In da delim še navdušenje z vami: vse skupaj teče čudovito. Tako sem ostal brez čikpavz med plotanjem iz autocada, saj to hipno steče v ozadju in ne moti več delovanja programa. Seveda še zahvala vsem za zgornje nasvete.
Aja BIOS sem si pa že sproti nadgrajeval.

hanibal1 ::

Da ne odpiram nove teme.
Problem je sledeč:
Danes dobil procesor Opteron 170.Procesor biosi prepoznajo normalno problem nastane v XP-jih.V Upravitelj naprav pod Computer sem nastavil na ACPI Multiprocessor PC.Stvar se instalirala normalno in je kao ACPI Multiprocessor PC samo mi v Task-Manageru ne pokaže dveh okenc pod Učinkovitost delovanja.In tudi Cpu-z mi kaže da je sistem enojedrni.Prosil bi,če mi gdo ve povedati kje bi bil problem kako naj aktiviram drugo jedro.
Hvala

nejcek74 ::

Najprej preveri, če imaš v task managerju nastavljeno da vidiš oba procesorja (jaz imam slovenske windowse):
- greš na zavihek učinkovitost delovanja
- potem v Pogledu / Zgodovina procesorja označiš En grrafikon na CPE

jaz sem si z AMD naložil tudi AMDClock, ki ti pokaže ferkvenco procesorja.

hanibal1 ::

Ja saj to sem poskusil pa je En grafikon na CPE prozoren(se ne da označit):(
Ne vem kje bi bil problem;((

Gatsu ::

Da ne bom odpiral nove teme... kje bi se sploh dalo dobit X2 procesorje za 939 podnožje?

jest10 ::

V skoraj vsaki računalniški trgovini?

Gatsu ::

Hmm samo v cenikih imajo pa samo AM2?

mtosev ::

Malo pozen si 939 je ze mrtev.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nejcek74 ::

Jaz sem ga kupil dva tedna nazaj prek neta iz Nemčije. Očitno jih še imajo.

ender ::

Stare zaloge se še dobijo, drugače pa z lupo pri belem dnevu iščeš s939 stvari.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

naprave z e-sata prikljucki

Oddelek: Strojna oprema
91005 (753) NazgulRR
»

amd x1 na x2 format?

Oddelek: Strojna oprema
5792 (792) ender
»

Eden od procesorjev ne dela!

Oddelek: Pomoč in nasveti
261832 (1019) chivisun
»

Opteron 170 neaktivno jedro

Oddelek: Strojna oprema
101234 (870) chucki
»

procesor intel core2duo E6600: vprasanje

Oddelek: Kaj kupiti
181933 (1425) TechBeats

Več podobnih tem