» »

Open Document Format pretvornik za Word + vojna dokumentov

Open Document Format pretvornik za Word + vojna dokumentov

Ars Technica - Že kak teden dni je na voljo pretvornik, ki omogoča shranjevanje dokumentov v odprtem, standardnem formatu. Ne boste verjeli, a napisali so ga kar pri - Microsoftu! Še povezava.

Verjetno ima pri tej potezi odločenost nekaterih (zveznih) držav, da za svoj državni aparat raje uporabijo openoffice. Vendar bi bilo naivno misliti, da se bodo pri Microsoftu kar tako odpovedali prijemu, ki uporabnikove podatke priklepa na MS Office. T. im. "Information Right Management" je morda tak način. Več o možnih scenarijih si lahko preberete tule.

Tole ni preveč po volji Adobu, ki je s svojim PDF formatom postavil de facto standard na področju dokumentov. Sedaj testirajo nekatere XML razširitve za PDF zapis, kot pravijo na ArsTechnici. Poleg tega ga nameravajo odpreti in standarizirati. Povezava.

Skratka, na področju dokumentov bo še sila zanimivo.

23 komentarjev

zee ::

moj glas gre Adobe PDFju. že cca eno leto vse končne verzije dokumentov shranim v PDF obliki tako, da se mi ni treba ubadat z različnimi formati in podprtostjo pisav & co.

bo pa verjetno deal breaker (kot vedno) Microsoft.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

krneki0001 ::

zee, tudi sam podobno delam, le da še zavarujem dokumet s passwordom, ki ima več kot 128 znakov, tko da ne morejo kopirat ali spreminjat dokumenta, ker se ogromno ljudi rado kiti s tujim perjem.

upirna ::

jah, print sceen še vedno dela... kdor se bo hotel okititi s tujim perjem se to tudi bo...
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Cokolesnik ::

nebivedu: mi pošlješ kakšen zaščiten pdf dokument (npr. z geslom proti spreminjanju vsebine), da ga odklenem in dodam kakšno Prešernovo pesem? :)
Uporabniki naj pred pisanjem sporočil uporabljajo iskalnik www.google.com.
Čokolešnik ne vsebuje nobenih aditivov, konzervansov ali umetnih barvil.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

edin razlog zakaj je pdf glavn je zato ker so ga pred leti zravn vsazga programa rinl...kar morm rect da je bla glih tok hudo uspesna kampanija kot tista z internet explorerjem.
program je pa iz leta v leto bl pocasn...tko da ce ga zamena kksna open xml zadeva good for us.

WhiteAngel ::

Looo*ka: Kater program?

PDF in njegov FDF (odprt zapis obrazcev, ki ga tudi OOo uporablja) je nedvomno dober standard za objavo dokumentov in nima veze z IE kampanijo. Poznaš PostScript? To je že 20 let de-facto standard za tiskat pod *nix okolji. Avtor je Adobe. PS je odprt. Podpirajo ga vsi, tako kot njegovega "naslednika", PDF. Za primer, ko v M$ju izbereš print-to-file v print dialogu, ti naredi neko .prn sranje. Pod Unixom je edini standard .ps.

IMO je tukaj Adobe zlo na čistem in ne svinja s kakšnimi patenti in tožbami, ki bi jih lahko dobil proti takim in drugačnim implementacijam in interpretacijam njihovih formatov (vprašanje, če se to sploh da, ampak verjetno bi kaj našli). Tako, da po mojem ima PDF še eno lepo prihodnost kot format za objavo tekstovnih dokumentov.

WhiteAngel ::

Aja, da ne bo kdo napak razumel tole. Sem ZA XML in prehod na odprte tehnologije. Želim samo reči, da se je PDF do sedaj izkazal kot zelo dober format z neko hrbtenico. Mogoče bi bil še boljši, če bi bil zapisan v kakšni ne-binarni obliki. Ampak nima veze. Če ga bodo uradno odprli in za tem stali, je lahko brez težav v binarni obliki. Kdo pa pravi, da mora biti vse XML. Škoda prostora in časa, če ni treba.

mHook ::

prn ni noben standard, ampak je samo binarni stream, ki bi ga računalnik poslal na tiskalnik (pa ga je na tvojo zahtevo zgranil v datoteko) in je za vsak tip tiskalnika drugačen.

To datoteko lahko natisneš s kopiranjem datoteke v tiskalnik.
copy /b file.prn lpt1

mHook ::

PDF niti ni tako binaren v osnovi, to kar vidiš ponavad pa je kompresija.

joebanana ::

Mene je microsoft šokiral že pri msdnaa projektu, kjer sm zraven winxp ja dubu OOo:)

Matako ::

PDF ni binaren format in je zelo podoben PostScript, le da ima PS precej več ukazov (je v resnici čisto pravi poln programski jezik), medtem ko je PDF predvse samo datotečni format (način zapisa nečesa), ki uporablja podmnožica PS plus verjetno kar nekaj Adobe dodatnih trikov...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

podtalje ::

PDF format je že vredu, samo kar se pa aplikacij tiče, je pa katastrofa.
Vsakič dobim sive lase, ko moram kaj v Acrobatu narest, da o pluginih za browser sploh ne govorim.

Če bo pa kdo slučajno instaliral ODF extension za Word 2003, pa naj povem, da je potrebno še zdownloadat
Office compatibility pack (27MB).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: podtalje ()

Beernarrd ::

Najbolje pa se pdf izkaže takrat, ko ti kdo pošlje kaj za prevest. In se še hvali, da ti je poslal v elektronski obliki...

podtalje ::

Malo sem se poigral s tem pluginom za Word in sem kar razočaran, ker je to samo converter:
Kot prvo Word ne zna delati v tem formatu in moraš najprej shraniti v npr. doc, potem moraš pa še nakdnadno
konvertirati v ODF.
Ko pa potem odpreš ta dokument, ti pa Word teži z oknom, da so bili nekateri elementi lahko izgubljeni med konvertiranjem.

Skratka, če nisi zelo zaveden opensourcer, je dokaj neuporabno.

Quikee ::

Sej zaradi tega bo Sun izdal svoj konverter, ki naj bi bil boljše integriran v Word. klik

CoolBits ::

Sem prav zadovoljen da je to lepo rešeno v OSX... brez dodatnih pluginov itd. lahko pri printanju tudi shraniš v PDF, v vsakem programu, brez izjeme :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

trnvpeti ::

converter je do k....
dolocen dokument pretvoris, potem ga pa sam word ne zna vec precitat
recimo OO pa ga
pa obesa se, zaenkrat neuporabno
pa naj naredijo tako kot je v OO, samo shranis v dolocen format
ne pa prvo shrani, pol pa pretvori

Beernarrd ::

Meni je pa smešno, da opensourcarji dokaj uspešno naredijo doc shranjevanje, čeprav je ta zaprt, M$jevci pa ob vseh specifikacijah odt niso sposobni narediti spodobnega shranjevanja...

Looooooka ::

o adobe readerju sm govoru.
overbloated zadeva za branje dokumenta.
v glavnem upam da si res zmisljo kj bl ucinkovitga...pa zarad mene ce ga applovci skup spacajo.

Daedalus ::

Em, kje pa piše, da morš uporabljat Acrobat Readerja za branje pdf dokumentov?

Foxit recimo dela čisto ok, če si na winsih.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

gzibret ::

Hmmm, sem imel en zanimiv problem:

v Wordu sem napisal eno poročilo, in na eni strani, ki je vsebovala 2 tabeli ter razmik med vrsticami 1.5, mi je na papirju tabelo vedno premaknilo na besedilo. Ni in ni hotelo sprintat pravilno. Na nobenem printerju!

Zadevo sem prestavil v OO, tam pa je printalo BP. Smešno, ne.
Vse je za neki dobr!

WhiteAngel ::

Looo*ka:
Foxit uporabljam za brat PDFje. Je majhen hiter, gratis, pa še opombe lahko pišeš (če imaš free verzijo, ti zraven še napiše "by Foxit", ampak deluje pa ok).

tha_man ::

Res da Adobe Reader z vsako novo verzijo postaja bolj glomazen pa to, ampak prikazovanje se mi zdi hitrejše od Foxit-a, in tud lepše prikaže dokumente. Glede na to, da je prostor na disku dandanes še najmanjši problem, ostajam na Adobe Readerju. Če pa Foxit še izboljšajo...

Nasploh sem za PDF, ker je čist kul format, deluje praktično vsepovsod, in nimam želje met še enga programa za to...
(c) 1982 Sinclair Research Ltd


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Družbi SCO zmanjkalo denarja - a ne še za odvetnike.

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
143586 (2685) vejnovic
»

AMD investira v Transmeto

Oddelek: Novice / Procesorji
194181 (2458) OChack
»

Sodelovanje s tajnimi službami kot "svoboda govora"

Oddelek: Novice / Zasebnost
63862 (3415) driver_x
»

YouTube na zahtevo JASRAC odstranil skoraj 30.000 filmov

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
114837 (3540) mtosev
»

Google se je odločil za AMD

Oddelek: Novice / Procesorji
285347 (3163) zigi

Več podobnih tem