» »

Web 2.0

Web 2.0

«
1
2

BigWhale ::

Buzzword ali kaj bolj oprijemljivega? :)

Vasa mnenja.

Tody ::

buzword sej drugega ni... kao neki standardi samo jih noben ne upošteva ne progarmerji ne brskalniki edini ki ga podpirajo so marketingarji ;)

CoolBits ::

Pravkar naletel tudi na tole :)

100 najboljših Web 2.0 strani
http://web2magazine.blogspot.com/2007/01/thanks-for-web-2.html
Če je pa tole web 2.0...:\

root987 ::

TU je kar nekaj web 2.0 stvari

Otherwise: IMHO prihodnost, ampak potrebuje še čas da dozori in se nekatere resnejše pomankljivosti odpravijo (predvsem accessibility).

BigWhale: Se nameravaš podati v te vode ali si v njih že zaplaval? :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

BigWhale ::

Ne, ne nameravam se podajati v kake take vode. ;) Samo zanima me, kaj si vi mislite. Ali je Web 2.0 buzzword ali ne. :)

Jaz bi skloftal vsakega, ki zacne o Web 2.0 govoriti...

OwcA ::

Je buzzword, ampak hkrati vseeno toliko oprijemljiv, da je včasih najlažje reči Web 2.0 (in se potem sicer še cel dan počutiti kot bedak, ampak pustimo podrobnosti ;)).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Ravno to mi je hecno, ker zaobljene robove so ljudje delali ze pred leti, ko je bil 'web' se v povojih. Tudi interakcija med uporabnikom in browserjem oziroma web serverjem je ze bila. Sedaj je stvar samo bolj mnoznicno uporabljena in je dobila svoje ime oziroma svoj buzzword. Ki je pa poleg vsega se tako ohlapen, da si ze moj cvetlicni loncek zasluzi ime Web 2.0, saj omogoca interakcijo z uporabnikom (zalivanje, susenje in odpadanje listja, presajanje), prav tako je na oko res prijazen ima jasno vidne posamezne komponente (liste, steblo rastline, loncek, notranji loncek)...

Res, prvi 'forum' sem kodiral kakih deset let nazaj, prav tako prvo spletno trgovino.

Matr, samo se okrogle knofe bi moral narest in bi lahko rekel, da so mi pri O'Rileyu ukradli idejo, jih tozil in zasluzil mastne pare. :P

Road Runner ::

po drugi strani je pa tudi ajax samo buzzword za 5 vrstic javascripta :)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

rokpok ::

BigWhale: Kaj razumeš pod web 2.0?
Rad bi bil pingvin.

rkasteli ::

To so tiste strani na iternetu k so ful lepe in majo tist k žmiga pa skače :D :D :D ;)
rkasteli

BigWhale ::

rok,

nic, v tem je ravno hec. Da je web 2.0 buzzword, ki ima tako ohlapno definicijo, da vanjo stlacis loncek petunij, ce se potrudis. :)

Ajax je pa tako ali tako ena stvar, ki bi jo bilo potrebno prepovedati, 'avtorja' pa prebicati in potem posuti s soljo...

root987 ::

Ajax je pa tako ali tako ena stvar, ki bi jo bilo potrebno prepovedati, 'avtorja' pa prebicati in potem posuti s soljo...

Zakaj točno pa to?

Ajax lahko v določenih situacijah olajša delo z spletnimi stranmi.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

CaqKa ::

sploh ko ga Zrcalo uporabi za spletno bančništvo in pri uporabi klikneš na pošlji in zaradi AJAXa neveš kaj se dogaja..


...sploh takrat jih je treba prebičat ja.

mte ::

sploh ko ga Zrcalo uporabi za spletno bančništvo in pri uporabi klikneš na pošlji in zaradi AJAXa neveš kaj se dogaja..

Pa ne tistega ki si je ajax izmislil ampak avtorja aplikacije. Če je zadevo narobe uporabil je pač on krivec.
Jaz tudi lahko rečem, da bi tabele bilo treba ukiniti. Ker jih tričetrt ljudi uporablja za pozicioniranje. Hmm...kaj pa potem s tabularnimi podatki?
Vsaka stvar je za nekaj dobra, če pa folk to zlorablja pa ni to problem avtorja orodja..
lp

Iztok Smolic ::

Tale zadeva z web 2.0 je meni tako hecna kot trend "optimiziranja" spletnih strani. Nič od tega ne obstaja, obstajajo samo dobro narejene strani in slabo narejene. Ni potrebno vsaki vrstici kode pripisat tehnologije.

Je pa treba priznati, da se zadnje čase web res spreminja in če je edini način, da novi standardi dosežejo vse razvijalce, potem naj se pač pojavljajo kvazi tehnologije.

Nekaj časa nazaj sem obiskal Tuševo (planet) stran, da bi dobil informacije o filmih ki se vrtijo in sem zardi DOM/Ajax prvin povsem izgubil živce. Kar pove veliko ...

Uporaba vsega tega za namen podajanja informacij ni ravno pametna odločitev. Ajax in vse kar paše zraven vidim bolj v spletkah, ki se obnašajo kot aplikacije (npr gmail)

lp, Iztok
-----------/------------

CaqKa ::

ja finta je da ima zadeva neko ime - buzzword, vrli programerji to primejo kot mujo fato, pred tem pa sploh ne razmislijo če bi za njihove potrebe to sploh bilo primerno... in potem nastanejo taka skropucala kot nova nkbm stran, tuš stran....

rokpok ::

Ne morete na podlagi dveh niti na podlagi tisoč strani, ki mogoče niso delovale tako kot bi vi hoteli, trditi, da je potrebno avtorja Ajax-a obesiti. Ajax lahko v nekaterih situacijah zelo poenostavi stvari (recimo preverjanje ali uporabniško ime že obstaja in podobno). Je pa res, da če avtor spletne strani vključi v svojo stran Ajax samo zato, da ga vključi (in se bo lahko s tem bahal naokrog), potem to vsekakor ni primerna raba Ajax-a in k večjemu odbije uporabnike (kot vidimo v tej razpravi). Skratka, če se stvar uporablja pravilno in z vzrokom, potem je čisto v redu.

Lp,
Rok
Rad bi bil pingvin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rokpok ()

BigWhale ::

> vrli programerji to primejo kot mujo fato

Se mi bolj zdi, da to primejo marketingarji in prodajalci... Pravim programerjem dol visi. :)

Lucifix ::

Berem, da je v tujini Web2 tehnologija vedno bolj popularna med uporabniki interneta.Meni osebno se še vedno ne dopade preveč - oz. kljub temu da na dan preživim na internetu po več in več ur, se še vedno nisem navadil na to "novost".

Vseeno pa me zanima kako bo to vplivalo na spletne strani, kot je recimo Slo-Tech, katere namen je združevati uporabnike v skupnost in ne v individualnost (kot si jaz predstavljam web2 - vsak uporabnik si nastavi tisto kar želi pogledat). Povsem zato, ker spletne strani živijo od oglaševalcev, ki pa bodo zaradi RSS tehnologije (ipd) imeli težavo pri prikazovanju oglasnih pasic oz. reklam.

Ne vem... bolj ko berem bolj sem zgubljen v tej web2 zmešnjavi... mogoče pa Slovenija res še ni pripravljena na to HEVREKO.

McAjvar ::

Berem, da je v tujini Web2 tehnologija vedno bolj popularna

A tudi kaj pise, kaj vse bi naj spadalo v to Web2 tehnologijo?
Sicer ima Wikipedia zanimiv clanek o Web 2.0. Se posebej vsec mi je tale navedba (nahaja se pod opisom slike pod naslovom Characteristics of ... ):
The typical Web 2.0 design elements: the glassy buttons, "wet-floor" effects, and large fonts. The "beta" sign represents the "perpetual beta".

In se en citat iz zgornjega clanka:
Given the lack of set standards as to what "Web 2.0" actually means, implies, or requires, the term can mean radically different things to different people.

IMO buzzword kot se sika, v svojem polnem sijaju, vendar, kot pise zgoraj, "radically different things" ...
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

BigWhale ::

Ja, namesto kvadratnih gumbov taki z zaobljenimi robovi... ;>

urban99 ::

se strinjam, da je web 2.0 buzzword, da ne bo pomote... ampak dejte mal zaustavit konje in med tem šrotom poiščite tudi kaj pozitivnega, ne se ukvarjat samo z vizualijami. Sploh ti, Veliki kit, ki imaš blog, ki vizualno ne zgleda niti 1.0 beta, kaj šele, da bi kdaj videl validacijo, bi bil lahko malo manj nastrojen. No offense, vzemi to kot cinizem, itak ima vsak tako spletno mesto, kot mu paše :)

Kaj je meni skrajano kul pri buzzwordu(!) Web 2.0 - recimo da je to 'ajax', js, whatever:
- poenostavljen postopek shranjevanja nastavitev, oddajanja komentarjev, preskok registracij itd.
- poenostavljeno uploadanje stvari, vznik flash videa (s pomočjo sorrensona of course), odpiranje slik brez nadležnih novih oken itd.
- rangiranje komentarjev. To mi je sploh fajn, ker se 'forumi' (spletna mesta) sami filtrirajo s pomočjo obiskovalcev in razni troli ne pridejo do izraza, ker jih folk downgradea še preden jih morajo uhvatit moderatorji.

now eat me >:D

BigWhale ::

urban, moj blog je bil v bistvu css in html compliant in je sel skozi validator. Sem imel se obe ikoni spodaj, je lahko vsak preveril!

Potem se je pa izkazalo, da vecina ljudi, ki dela plugine za wordpress ne studira o tem. Najprej sem plugine se popravljal, da so ven pljuvali html/css compliant kodo. Potem se mi enostavno ni vec dalo in sem odstranil tiste dve compliant ikoni... :)

urban99 ::

povsem štekam - še predobro vem, kakšen pain in the ass so wordpress plugini. Vem tudi, da ste programerji ena svoja sorta ljudi :), ampak da okrog buzzworda 'web 2.0' samo nergate v tri dni (sploh pa če se ob takih blogih obešate na vizualije) mi je pa naravnost hecno.

Sam sem nekaj pozitivnih stvari iz kvazifenomena 'web 2.0' naštel in po mojem držijo. Vsaj uporabniki s(m)o za ta minimalni napredek pri spletni izkušnji definitivno hvaležni. Se pa pomojem 'web 2.0' bolj nanaša na neko časovno zaznamovano spletno periodo uporabniške izkušnje, kot pa na "odkritje 'novih' tehnologij in zaobljenih robov".

BigWhale ::

Rangiranje komentarjev? a to je web2.0 feature?

To je mel slashdot leta 98? A je bil web2.0?

BigWhale ::

odpiranje slik brez novih oken je nadlezno! in ne obratno... ;) Jaz bi rad odprl deset slik naenkrat. A zdaj dobim en fancy 'popup' v istem oknu, ki mi zamegli text spodaj in prikaze sliko cez 1/5 velikosti okna... :)

SmeskoSnezak ::

a vi ste komaj z web 2.0 začeli? Kolk berem je zunaj že 3.0 ;)
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Glej, to je tko kot ce bi rekel, da je Avto 2.0 tist avto, ki ima elektricni pomik stekel, pa klimo pa masino 2.0 TDI... Pa se kaj zraven... Pa modre barve je. Potem bi pa se rekel, da ima lahko tudi sunroof, pa lite feltne.

Ampak vse to so imeli avtomobili ze 50 let nazaj, pa niso bili avto 2.0.

SmeskoSnezak ::

Ampak vse to so imeli avtomobili ze 50 let nazaj, pa niso bili avto 2.0.
You must be joking. Get real. To je evolucija interneta, tako kot se je avto zevoluiral iz nekega štirikotnega kvadra v to kar je danes.
@ Pusti soncu v srce... @

urban99 ::

//edit: @BW

Zaradi mene je bil lahko "web pre-2.0", "pionir web 2.0", "web 2.0 rc1" ali pa nič od tega. Dol mi visi, itak pravim da gre za buzzword in bolj ko zadeve predalčakmo in seciramo, do večjih absurdov bomo prišli. Ampak za opis 'sodobne spletne izkušnje' je 'web 2.0' imho vendarle kar priročen buzzword. Glej moj zadnji stavek v prejšnjem komentarju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

urban99 ::

odpiranje slik brez novih oken je nadlezno! in ne obratno... ;) Jaz bi rad odprl deset slik naenkrat. A zdaj dobim en fancy 'popup' v istem oknu, ki mi zamegli text spodaj in prikaze sliko cez 1/5 velikosti okna... :)


ne seri ... vsi "lightboxi", ki jih jaz poznam, odpirajo slike in linke v tabu, če klikneš s srednjim knofom nanje. Pa ne da uporabljaš IE? Bom res dobil občutek, da si obstal pri "web 1.0b"...

kopernik ::

Po mojem mnenju web 2.0 sploh ne pomeni tehnološke revolucije. Web 2.0 so youtube, wikipedia, google earth, itd., kjer ogromno ljudi uporablja in vpliva na vsebino/delovanje aplikacije. Internet za vse ljudi, so to speak.

BigWhale ::

Ne, Web 2.0 je buzzword in prav nic drugega. Smesko, ne smesi se. Internet je se marsikaj drugega kot WWW.

Takoj, ko bo Web 2.0 postal standardiziran in nekje dovolj jasno zapisan, bo pa lahko se kaj vec kot buzzword. Prej pa ne.

kopernik ::

Vprašal si za mnenja, torej si mnenja dobil.

Ker si očitno mahnjen na standardne, je zate veliko zadev buzzword. Buzzword je potemtakem tudi buzzword :-)

urban99 ::

BW: Zanimivo, a nismo ugotovili, da se ti standardov itak ne da upoštevat? :)

Road Runner ::

Dino A. Dai Zovi:
the diagonal lines make it web 2.0
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

SmeskoSnezak ::

Se vidi, BW, da prehitro bereš. A sem kje rekel, da web 2.0 ni buzzword? :P

Kolko pa zdaj berem wiki, mi je to še vedno "evolucija" interneta. Citiram:
Web 3.0 is a term that has been coined to describe the evolution of Web usage and interaction that includes transforming the Web into a database, a move towards making content accessible by multiple non-browser applications, the leveraging of artificial intelligence technologies and the Semantic web and three dimensional interaction and collaboration.


edyt: en link bi dodal.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

HardFu ::

Spletne tehnologije žal nimajo istih karakteristik kot čas, kjer z pogledom na uro lahko rečemo Aha, napočilo je novo stoletje, nova era... Tukaj se moramo pač zanašati na občutek, zmožnost opazovanja in komentiranja. Čeprav verzije weba niso nikjer definirane (in po vsej verjetnosti tudi nikoli ne bodo), si zaradi tega še ne rabimo zatiskati oči pred nenehnim napredkom tehnologije. Res je, da je ta zelo počasen, krivdo pa gre po mojem mnenju pripisati predvsem slabi pismenosti raje, ki to tehnologijo uporablja. Lahko pa bi namesto krivdo rekel tudi zahvalo. Zakaj? Ker se prav zaradi takšnih ljudi splet razvija v smislu vsesplošne uporabnosti, osveščenosti s standardi, lahkosti uporabe in čedalje večje preglednosti in lahkotnosti spletnih predstavitev. Zatorej bi lahko rekel da velja oboje. Web 2.0 je po eni strani "le" buzzword, saj ne opisuje neke prelomne faze uporabe interneta, po drugi strani pa je po mojem mnjenju še najboljši približek kratkemu opisu razvoja spletnih tehnologij.

LP
Tomaž
http://codeable.io

BigWhale ::

urban, ne gre za to, kaj jaz upostevam in cesa ne, gre za to, da je web 2.0 en sinonim za nekaj nedefiniranega.

Moj blog je cisti web 2.0 ker omogoca komentarje, mar ne?

Smesko,

Tole, kar si pa ti citiral Wiki, pa imamo ze danes. Ce odmislis tisto za zadnjo vejico.

Hard,

Verzije 'weba' so kar lepo definirane na www.w3.org. Ljudje pa sedaj tlacijo med definicije obliko strani, zaobljenost vogalov in moznosti pisanja komentarjev. :)

user4683 ::

w3.org definira zgradbo html dokumenta in njegovih elementov, web 2.0 pa predstavlja (pogojno receno definira) nov val izgleda, vsebine in funkcionalnosti spletne strani kot celote.

Smesko tudi ni rekel, da tega (Web 3) ni ze danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

BigWhale ::

Smesko tudi ni rekel, da je bilo vceraj popoldne sonce. Pa kaj?

HardFu ::

Kit, malce si kontradiktoren v svojih postih. Najprej trdiš da:

"gre za to, da je web 2.0 en sinonim za nekaj nedefiniranega."

potem pa mi razložiš:

"Verzije 'weba' so kar lepo definirane na www.w3.org"

Kje na w3.org pa so te definicije?
http://codeable.io

BigWhale ::

Si spregledal narekovaje? Na w3.org imas definiran CSS, HTML in se marsikaj drugega. Poleg tega 'web' definira se en kup RFCjev.

Najdi nekaj podobnega za Web 2.0

jype ::

BigWhale ::

Aja, sorry.

Sayer ::

Ziga Dolhar ::

Največja buzzworda od vseh sta še vedno "html standard" in "validacija".
https://dolhar.si/

kopernik ::

Sayer, dober filmček.

CaqKa ::

pomojem mnenju web2.0 pomeni neko izboljšavo v smeri lažje uporabljivosti strani s pomočjo novih 'tehnologij' aka ajax itd... in sem bi lahko recimo tudi štel kakšne komentarje, ki se recimo s pomočjo ajaxa hitreje dodajo.
v grobem se mi zdi to ena taka prelomnica kot med zadnjo 486ko in potem pentiumom... pa nikjer ni bil zapisan standard kaj je to pentium...pa je amd in cyrix vseeno delal 'pentiume'.
ali pa recimo iptelevizija in ip telefonija.. sej to je tehnologija že vse prej omogočala... le da smo sedaj tole vse skupaj zložli in za namene boljše prodaje si je pa treba še ime zmislit.
like sej pa netmeeting je že kdaj obstajal...

Lucifix ::

Pa da še 1x vprašam: kako bo vse to delovalo na oglaševalce oz. založnike? Skoraj vse novice se takorekoč prebira prek RSS-jev, kjer se uporabniki na prefinjen način izognejo nadležnik reklamam.

Za Netvibes ste verjetno že slišali. Mogoče butasto ali ne, na podlagi česa služijo? Reklam ni, kakšnih dodatnih storitev tudi ne... hmm... mogoče je moje vpršanje podobno tistemu, kjer je nekdo rekel, pa saj je google dobrodelna organizacija :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tag cloud - uporabni?

Oddelek: Izdelava spletišč
61366 (1152) CaqKa
»

Izdelava web 2.0 spletišča

Oddelek: Izdelava spletišč
131708 (1013) bluefish
»

Flash tudi za iPhone

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
113996 (3305) vojko20
»

Kako narediti užitno spletno stran?

Oddelek: Izdelava spletišč
192777 (2127) mitja_i
»

Največkrat citirani članki Wikipedije

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
275545 (4670) CaqKa

Več podobnih tem