» »

Kaj sledi Visti

Kaj sledi Visti

Slashdot - Notorična Vista je bila sprva napovedana za leto 2003, a smo jo zaradi različnih razlogov dočakali šele letos. Zamuda je Microsoft stala milijarde dolarjev, hkrati pa je Vista postala sinonim za zavlačevanje, saj je bil Windows XP kar pet let najnovejša različica. Po koncu tako pomembnega poglavja se zastavlja vprašanje, kaj sledi. Microsoft si zagotovo ne bo mogel privoščiti čakati še pet let na izid novega operacijskega sistema. Kmalu lahko pričakujemo sistem s kodnim imenom Fiji, ki bo zgolj evolucija Viste, nekakšna Second Edition varianta, kakršno je dobil Windows 98. Krepkeje namerava Microsoft poseči v srž računalništva z Vienno, kot se kodno imenuje še naslednji sistem. Podatki o njem so skopi, a če verjamemo Microsoftu, to ne bo le nov operacijski sistem, ampak popolna revolucija v delu z računalniki.

157 komentarjev

«
1
2 3 4

iMark ::

To je blo že pol leta nazaj omenjeno :)
Že vista je ql, kaj bo še če Vienna...;)
Vienna bo že mogoče bližje Linux-u :D jowk

madmitch ::

Podatki o njem so skopi, a če verjamemo Microsoftu, to ne bo le nov operacijski sistem, ampak popolna revolucija v delu z računalniki.

A niso to tudi za XP in Visto govorili?
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Spc ::

To so že za Windows 2000 govorili.
Vse kar je novo pri microsoftu je revolucija.
:))
 

ank ::

To za vsako verzijo rečejo. Pa še vedno se gleda v monitor, tipka s tipkovnico in klika z miško.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

simnov ::

zdaj bo treba 5 let krpat visto še čez pet let bodo pa prvi buildi viene

Tody ::

mogoče pa bo vienna zelo dobra ker bo narejena v eu >:D ;)

strictom ::

Edine revolucije, ki jih jaz, kot laik opazim je nov pošminkan GUI. Pa par malenkosti tu pa tam.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

darkolord ::

Če si laik, drugega kot vmesnika itak ne vidiš

iMark ::

mogoče pa bo vienna zelo dobra ker bo narejena v eu >:D ;)

kaj pa redmond :D, a bodo tm pol proce razvijal
Aja sej res, kaj je zad s tistmi MS-jevimi proci, bo kaj al ne?

simnov ::

mah v eu majo bolj pomembne stvari glede fuzijskega reaktorja

Kenpachi ::

People, people... Počasi. One spoon at a time. Saj še sploh ni Viste uradno za end-userje.
Zaraki Kenpachi.

moglasi ::

Meni je popolnoma jasno: Vista zanalašč ni popolnoma kompatibilna za nazaj.. Zakaj? Ker vsi komaj čakajo da nam ene te iste programe malo našminkane ponovno prodajo... pardon tud prodajo ne.. samo dnar vzamejo.

Pa bog ne daj da bi želel menjat osnovno ploščo vsak teden, ali pa grafično, trdi disk.. prec RDEČ karton dobim...

Bog nam pomagaj!

DOOM_er ::

za M$ je revolucija to da majo par bugov mn :D mah ne res spet bojo vlekl ta razvoj kr čreva od kure
Robots will steal your job. But that's OK

Tic ::

People, people... Počasi. One spoon at a time. Saj še sploh ni Viste uradno za end-userje.

Ja in? Pred 2 tednoma sem kupil nov računalnik, kišta, monitor in dobil nalozen OS Vista.



To je zame dovolj 'uradno'. Neglede kako zasanjani so pri Mikrosoftu. Vista gre vn ko to rečejo pirati ne pa Gejts.


Še kdo pomni fotografijo, kjer nekdo drzi kopijo winxp cdja z znano serijsko številko, v ozadju pa je bil uradni odštevalnik dni do releasa xpjev....


Edit: Sicer pa a ni ze itak zuni?
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Pyr0Beast ::

saj je bil Windows XP kar pet let najnovejša različica.
??? Kaj pa win 2k3?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spc ::

Win 2k3 je za dosti ljudi drek.
Ker je serverski os ga 99% ljudi sploh ne pogleda ali pa niti ne sproba/pozna.

Vsi skoraj rečejo:
"Zakaj bi rabil ferarija če se lahko peljem z navadnim avtom"
Ali pa:
"Zakaj bi rabil cisterno če se lahko peljem z avtom"

:))
 

opeter ::

Svoja dva računalnika še lep čas ne bom menjal. Windows XP ostaja zame še vedno solidna platforma, sploh pa je v kombinaciji z Mac-om nepremagljiva. Ko bo Adobe izdal recimo CS5 zbirko, bom mogoče razmislil o nadgradnji, prej ne. CS1 mi lepo in zvesto služi... :8)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

lorenz ::

Od kdaj je Win 2k3 jedro in bedno skopiran gui (nov) operacijski sistem ??????
In kdo se verjame da so za to rabli 5 let ???

Bo potrebno pocakat na Leoparda da boste meli od kod kopirat GUI, jedro pa itak ze mate od W2k3.

Mavrik ::

lorenz: Daj, pojdi si pogledat malo novosti v Visti. Ali še bolje... pojdi jo malo uporabljat. Ker s takimi izjavami se samo smešiš.

Kar se pa Leoparda tiče... Apple ti bo prodal Service Pack za MacOS po dragi ceni, ti pa praviš da je Vista nateg? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Kenpachi ::

"Edit: Sicer pa a ni ze itak zuni?"

Ni. Je na voljo samo podjetjem in subscriberjem MSDN(AA). Business Edition.
Zaraki Kenpachi.

Fatboyslim ::

Se pravi, Vista še izšla ni pa že napovedujejo nov OS :D

Poldy ::

Recimo da sem običajen uporabnik Win xp. Kaj ima Vista, da je zadosten razlog da menjam sistem in posledično skoraj ves hardware?

Ker jaz po pravici povedano ne najdem nič. Pa sem prepričan da 90% ostalih ljudi tudi.

iMark ::

Sej je zmiri tko, sej so tud Visto mel v mislih že pred izidom XP-jew.

darkolord ::

Poldy: sej maš o tem že dovolj napisanega na netu (pa tudi tukaj). Najbolje je začet kar tukaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

TribesMan ::

Apple proda "service pack" za 100$ in ta "service pack" dejansko dela, medtem ko Windowsi stanejo 300$ pa rabijo potem še 5 let da jih spravijo v kokr tok spodobno obliko... pa 2 zastonj service packa dobiš... ful fajn.

Kaj ko bi delovanje OS Xa komentirali tisti ki ga dejansko uporabljajo...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

darkolord ::

Kaj ko bi delovanje Viste komentirali tisti ki ga dejansko uporabljajo...

m0LN4r ::

Zakaj hočejo vedno nekaj megabombastičnega napravit pol pa bomo 5 let brali novice kot npr. v visti črv, nova varnostna luknja, prvi service pack za wisto, drugi..., Autopatcher Vista.

Kaj ko bi microsoft namesto da hoče narediti os v katerem lahko delaš vse, naredili enega samo za igranje iger. To pomeni no multimedija n stuuf, podpora za OpenGl, Dx, sound pa internet in to bi bilo to. Recimo Windows Vista Gamer.

Po mojem bo vista še kr eno leto morala počakat da dozori med ljudmi, in seveda v tem enem letu se bodo tudi tisti kateri se niso strojno opremiti za njo. Tak da vrhunec Viste bo nekje po prvi polovici 2007 oz leta 2008.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Urajmal ::

moln4r zato ker je to najbolj razširjen sistem in je deležen največ napadov/"iskanja lukenj". po pravem pa hekerji tako ali tako gledajo na zgodovino. microsoftovi sistemi so že nekdaj imeli probleme, in jih še imajo. vseh lukenj pač ne morejo zakrpat. ni pa isto pri applu, ki izda zadovoljiv sistem sprve, po vrhu pa ni niti tako razširjen in sploh ne tako bugast, kot m$ova zgodovina.

darkolord ::

zadovoljiv sistem sprve

sam mal se ozri na trenutne verzije

@LOL ::

Ma lahko nehate z Appli v tej temi. Sej če kupiš Appla za 500k sit že ne moreš rečt da je OS slab, ker drugače je ... "Placebo" efekt skratka.
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Jernej L ::

"saj je bil Windows XP kar pet let najnovejša različica."

pravzaprav je xp le makeup upgrade windows 2000. najnovejši os redmonda pred visto pa je bil windows 2003 server...

kaj obljubljajo za windows Vienna pa jim čisto nič več ne verjamem, že za visto so se nalagali kaj vse bo notri, na koncu pa so to oskubili totalno in dobili smo samo aero gui in 3 tone DRM-ja, pa še pokvarili so kompaktibilnost z večino starejših programov.

simnov ::

če znaš uporabljat win 2000 ,xp , vista ti dela vse lepo brez problema

krikoman ::

Ah dejte no samo bla bla bla... nekateri ste pa res smešni z vašimi nadvse mogočnimi izjavami.

1. Vista na rabi 5 let da se uteče, rabi približno 25 minut, da se naloži.
2. Mah kaki service pack, 100% varnega sistema se ne da naredit; pirati niso neumni in bi šli pisat viruse na 1% ljudi če lahko z istim trudom pohopsajo 99%.
3. Z macom nimam izkušenj, mam pa jih z Visto Business (30 dni free), da je drek al ne vem kaj, stvarca se zelo trudi k večji varnosti če smo že pri tem, če te moti grafika, jo lahko tud sklopiš (vsaj tukaj se Eu ne bo mogla znašat nad Ms:D ), čisto vsakdanje stvari( hitreje najdeš fajle, funkcionalnejši menuji (zelo všeč mi je Office 2007), sama najde driverje na cdju(sam se moral predložiti je Scanerjev CD)... Videz ni vse, tukaj absolutno ne drži da je grši pametnejši...

Mene je OS prepričal

Urajmal ::

darkolord, na kaj ciljaš ;) ?

zee ::

poskusil sem visto (RTM različico) in razen načičkanega GUI-ja nisem opazil ničesar, za kar bi lahko rekel:uff, zaradi tega bom pa pljunil toliko in toliko evrov za nov hardver.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

darkolord ::

pravzaprav je xp le makeup upgrade windows 2000

ne, ni. sej o tem smo že dostikrat, lahko sam poiščeš

opeter ::

Malo bo Off-Topic, ali pa tudi ne (sledeče stavke berite s postavko, da so to mnenja povprečnega desktop uporabnika, ki na računalnik gleda, kot orodje za delo in občasno zabavo/igranje iger):

Tribesman, vsaj vsi vemo, da vsak moderni OS na začetku ne dela tako, kot bi od njega pričakovali. Ko smo pri nas leta 2001 kupili sive PowerMace G4 smo zrave 9.1 sistema dobil še CD z MacOS X 10.0.1. Da ti povem, ta sistem je bil v osnovi neuproaben. Zakaj? Ker prvo, bil je prekleto počasen na 400 MHz-ni G4-ki, kot drugo še ni bilo pravih OS X programov, kot tretje pa je bil problem odzivnost (beri: nobeno Quartz Extreme pospeševanje, kaj šele Core Image). Prvi resnično uporaben MacOS X je bil zaflikan MacOS X 10.2.8, pozneje pa Panther s popravki in zdajšnji zadnji Tiger 10.4.8.

Kot vsi vemo, večina kravatarjev potiska na delavce (v tem primeru programerje in ostale), da bo dotični produkt čim hitreje na polici (če se prodaja klasično, ali pa drugače - torej v elektronski obliki). Le zakaj se večina gamerjev vsepovsod naokoli pritožuje o slabih PC in konzolasičnih igrah in enormno število njih kopij z novo šminko a staro zasnovo?

Ne se čuditi, če imajo osnovne verzije programov manjše in večje napake že pri prihodu na trg. Večina podjetij itak služi z nadgradnjami, popravki, v glavnem s supportom, oz. kot radi rečemo z vzdževanjem. V tem je biznis in ne v samih produktih. Le zakaj primerjamo vedno računalniško in avtomobilsko industrijo? Hja ne vem, ampak bo pa to dovolj zgovoren primer: avto kupiš, podjetje sicer nekaj zasluži, ampak pravi zaslužek bo zdrževanje in servis vsakega avta. V tem je potencial.

Glede MS-a in Viste. Ne glede na večanje število Mac računalnikov, njihovih uproabnikov, ne glede na povečano število Linux userjev si dajmo priznati: windows je vedno najbolj razširjen OS in nekaj časa bo verjetno še tako tudi ostalo. Posebej zdaj, po razmahu piratskih, pa tudi legalnih verzij Viste.

Zakaj se brezplačni sistemi niso bolje razširili v sredini devetdesetih? Kot pravijo: ukradeno sadje je bolj sočno od podarjenega. Hmm... MS je naredil dobro potezo takrat, ko je dal lokalizirati po svetu svoj OS in pisarniško zbirko. Četudi si ne želimo priznati je s tem prispeval k temu (pa tudi pirati), da se je računalništvo tako razširilo in to postalo kar je danes. Ne zagovarjam MS, ne sploh ne, ampak me moti do, da ne pogledamo nekatera dejstva, ki so neizpodbitna:

- MacOS se v Sloveniji ne bo uporabljal v večjem številu, dokler:
1.) ne bo preveden
2.) ne bo MS Office for Mac dobil slovenski MUI
3.) ne bo OpenOffice nativno tekel pod OS X (trenutno rabi X11 okolje), ali pa bo NeoOffice preveden
4.) dokler večina trenutno uporabljenih poslovnih, trgovskih, CAD/CAM/CAE itd. programov ki trenutno delujejo le pod Windows ne bodo predelani na MacOS X (v to trenutno močno dvomim, oz. je utopija)
5.) se večina velikih naslovov/iger ne bo pojavila istočasno z Windows verzijo (trenutno se igre pojavljajo s pol- ali enoletno zakasnitvijo)

Apple je izdal BootCamp, ki je v osnovi super, ampak za nekatere neuporaben. Zakaj? Ker moraš za to, da zaženeš nek Win programov ponovno zagnati sistem. Čas je denar, ne da? V tem prmeru je Parallels eno stopničko više in nekaj podobnega bo že v samem MacOS X 10.5 Leopardu. Da lahko emuliram znotraj MacOS okna/okolja kak drug sistem, recimo Windows pri skoraj 100%-ni hitrosti. Saj imamo VirtualPC in VMware... ne, to ni to. Rabimo takšno virtualizacijo, ki bo ob primeru, da klikneš na dolpotegnjen EXE, avtomatsko zaženejo program in v nekaj sekundah/minutah lahko program odpreš brez problemov (kot da je njegovo domače okolje) in to pri 99%-ni hitrosti in podpori z vsemi gonilniki za vso sotrjno opremo, ki je v dotičnem računalniku. Saj nekaj podobnega ima že Wine in ostali podobni emulatorji, ampak to še ni to.

Potem se seveda postavi še vprašanje: zakaj bi nekdo kupil Mac-a? Samo zaradi tega, da bo na njem poganjal Windows? Saj lahko kupi poceni kišto v Šparu, Merkurju itn. Kakšen smisel ima pol MacOS X?
Ko pa boš večino programov lahko poganjal tudi v Winsih in to nativno napisanih samo za njih. Ampak to je že težava Apple-a, zakaj je le zašel v take vode...
Dokler mi moj PPC Mac dela, me ne briga, kam in pa kako se razvija Intel (lahko ap seveda AMD) Mac platforma. Takrat si bom postavil to vprašanje, ko bom moral svojega Mac-a menjati za kak Intel Mac namiznik.

- Linux
hmm... kaj naj napišem, saj vsi vse veste. Ta sistem bi lahko resnično postal konkurenčen Windowsu, ampak le v primeru, da bo nekdo, nekako poenotil izgled namizja (vsaj tisto osnovno, ki bi jo potem vse distribucije uporabljale - seveda bi vsi power userji in ostali, ki želijo zamenjati izgled, imeli možnost, da si namestijo kako drugo grafično okolje), ampak problem sedanjih distribucij je ta, da imamo KDE in Gnome (ostala okolja ne bom omenjal, jih niti ne poznam prav dobro)... nekaj se sicer premika v to smer.
Ampak Mac in Win imata eno prednost pred Linux grafičnimi okolji: oba sistema imata uniformiziran izgled (za nekatere je to šok), za večino ne-računalniških uporabnikov pa zelo dobrodošla možnost, saj lahko - ne glede na to, kje se bodo sedli za računalnik - pričakujejo, da bodo uzrli v poznano domače okolje, kjer so nameščena ista orodja in iste ikonice ter lahko začen delati v nekaj sekundah brez večjih problemov po iskanju raznih funkcij itn.

Ja res, uniformiziranost ima tudi veliko negativnih strani - recimo lahko, da bo večina ljudi postala ovčka, ki ne bo razmišljala, ampak le uporabljala vnaprej nastavljeno in narejeno orodje. Ampak, a nismo že zdavnja v tej fazi? V trgovini kupujemo predpripravljene hrane (ali pa še to ne, če greste v kak Hamburger-bar), avto kupujemo že sestavljeno in pripravljeno na vožnjo, televizor dobimo zapakiran, le nekaj sekund moramo počakati, da avtomatsko najde kanale, digitroni ti vse zračunajo, fotokopirec ti vse prekopira. Ali sploh še rabimo razmišljati? Jah, Thomas bi rekel, seveda...o problemih človeštva.

Nazaj na Linux: manjkajo komercialni programi. Dokler teh ni, se ne bo razširil na namizja v podjetjih in domovih. Za server pa je super sistem, to pa moram priznati. :D
...

Po mojem bo Vista uspela in se prijela med uporabniki. Verjetno bomo morali počakati na prvi večji servisni paket, da bodo večji hrošči odpravljeni... do prihoda Vienne pa bo verjetno vsaj v tako uporabljen, kot je danes Windows XP ali pa še bolj. Srečno novo vam želim! :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

sgdjkdlsugi4 ::

Nalozil Visto z MSDNAA , uporabljal 2 dni, sel nazaj na XP ... Zakaj ?

Ker enostavno nisem nasel razloga, da bi ostal na Visti (mogoce temu botruje da imam le giga pomnilnika), nekih novosti pri vsakodnevni uporabi pac ni za opazit (uporabljam totalcommander namesto explorerja, FF namesto IE), superfetch servis za upravljanje pomnilnika je pac stvar navade (zadeva pri zagonu pomnilnisko pozresnejsih programov pac melje en cas) ... Zaradi podobnega razmisljanja sem uporabljal Win2000 se 2 leti po izidu XPjev , najbrz bo tudi zdaj tako :] Sorry MS, naslednjic se bolj potrudit.

jlpktnst ::

krikoman po tvoje pišejo viruse pirati? :\

Drugače pa - firma (ms) more razmišljat daleč naprej. To je res. Če se zdej zakalkulirajo za 5 let naprej bojo meli pač poslovno škodo :D Vprašanje je koliko od tega se tiče nas in nas zanima. Mene nič. Sploh.

Visto bi že pogledal če bi mi admin na msdnaa popravil zadevo - očitno se je nekdo prijavil z mojo vpisno številko. Zelo varen sistem yea.

Torej viste na žalost ne morem kritizirat.

Razen mogoče tega, da Microsoft/Intel naveza vleče to kompatibilnost nazaj že tako dolgo, da je postala to gromozanska cokla napredku. Najlažje bi bilo če ena generacija preprosto preskoči kompatibilnost in se pač prodaja poceni in učinkovit emulator. Itak imamo že sedaj večjedrne procesorje.

Vse osnovne aplikacije ni problem portat, tisti ki pa uporabljajo razne 15 let stare poslovne aplikacije pa mislim da ne bi imeli problema s počasnostjo zaradi emulacije.

Na žalost si tega nihče ne upa. No Microsoft sicer očitno začenja nekaj takega ob pritoževanju populacije da ni več kompatibilnosti. Boste pač dualbootali xpje za stare igre...

Linux - ima toliko problemov sam s seboj da sploh ne pride v tekmo. Prvič kronično manjka produktov, ki bi privlačili stranke - razen za serverske sisteme (očitno). Poleg tega pa seveda splošna miselnost in odnost skupnosti do nepoučenih uporabnikov. RTFM logika in netransparentnost delovanja. Da sploh ne omenim tega da ni problem samo v različnem frontentu (uporabniškem vmesniku) ampak tudi v backendu - sam preklet sistem je od verzije do verzije toliko različen, da tudi ostali ljudje težko sledimo.

lorenz ::

Mavrik: Jaz se ne morem vec smesit ker sem ze tako prevec smesen , zato pa ti lahko kazes svoj nizki nivo debate oz. komentarja.

Sem probal in kot vecina na tem forumu ugotovil da vista ni kaj vec kot XP z novim GUI .
Dejstvo je da ima Vista jedro od W2k3, se vedno imas iste dll, isto sranje z registri, isti program files (programs) , isto imas za vsako sranje 10000 opcij ki jih lahko izbiras oz. moras nastavit da lahko normalno delas. Ja imas novi IE7 , pa bitt defenderja , pa firewall, pa nove ikone ,pa novi start menu s boljsim searchom (ne verjamem da je kdo v XP uporabljal search ker je tako pocasen da na roko prej najdes).
Torej v bistvu nic novega ampak same take stvari ki bi jih mogli zaflikat ze pred leti .
Pa daj napisi tu kot power user katere so te nove opcije (features) ki so res nove in so zelo uporabne , pa da vidimo.
Mene to zelo spominja na prodajo avtov ki majo nekaj minimalno opreme , potem pa v spisku pise kako ima 4 kolesa , pa vrata , pa usnje na volanu, pa sipe ....)



Kar se tice Leoparda naj te ne moti mali preskok cifer iz 10.4.x na 10.5 imel bo kar dosti revolucionarnih feature-ov ki jih bos ti imel na MS komaj cez nekaj let .
Ko kupis Apple-a dobis zraven OS , keterega- zadnjega saj si kupil racunalnik in zraven spada OS . Zakaj mislis da ni potrebno vpisat nobenih cifer ali delati nekih glupih registracij ?
Ne pravim da naj bi imel piratske verzije , ampak ce si kupil njihov racunalnik si upravicen njihovega OS, samo malo se je potrebno pogovoriti z prodajalcem.


LP

noraguta ::

Ne pravim da naj bi imel piratske verzije , ampak ce si kupil njihov racunalnik si upravicen njihovega OS, samo malo se je potrebno pogovoriti z prodajalcem.


pri katerem plačaš po 130 $ za vsak service pack.
že celo xp podpira 64 bitne namizne aplikacije Lepoard pa bo po zopet revolucionaren v tem pogledu(za japkarje). mogoče celo famozen screen pdf nebo celo več samo navaden jpeg spakiran v pdf. etc ...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

lorenz ::

LOL, Ha ha ha ha

opeter ::

pri katerem plačaš po 130 $ za vsak service pack.

A misliš, da je 10.2, 10.3, 10.4 in naslednje leto 10.5 le servisni paket oz. nadgradnja z 10.0 oz. 10.1? Hmm... zanimivo razmišljanje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krikoman ::

jlpktnst: Verjetno vsi vedo kaj sem mislil, takrat se pač nism mogu spomnt na "hekerje":8)

Urajmal ::

a tiger že ima time mashine al to pride z leopardom. vsaj ta zadeva se mi zdi revolucionarna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urajmal ()

opeter ::

Zvezdne steze pridejo komaj z Leopardom. Isti ohranjevalnik zaslona imajo Windsi vzgrajene že od verzije 3.x :P
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

noraguta ::

a tiger že ima time mashine al to pride z leopardom. vsaj ta zadeva se mi zdi revolucionarna :)


neverjetno volume shadow copy prihaja na mace.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

darkolord ::

Eni pričakujete revolucijo (takšno da vam ne bo nič več jasno kje je kaj), po drugi strani pa pričakujete, da bodo čisto vsi programi (in driverji) delali na novem sistemu.

Mavrik ::

lorenz: Okej, nove večje spremembe v Visti:

Šminka:
- Aero vmesnik - popolnoma predelan vmesnik, ki je ponovem precej pobral MacOSu, precej bolj eleganten kot prejšnje namizje
- Search podoben Spotlightu
- Sidebar
- Breadcrumbs navigacija
- Nov window manager

Softver:
- Windows Mail (precej pošlihtan naslednjik Outlook Expressa
- Windows Contacts (porihtan Adress Book)
- Windows Calendar
- Meeting Space (naslednjik Net Meetinga s precej novimi bombončki)
- Photo Gallery (nekaj podobnega Picassi)
- Movie Maker s podporo HD video
- DVD maker
- IIS7

Varnost:
- Windows Resource Protection (ne pusti da bi se keri drugi program, kot installer, dotikal sistemskih datotek)
- Izolacija procesov, so razporejeni po nivojih
- IE7 teče v posebnem "sandboxu"
- User Account Control, zadeva ki povzroči, da programi tečejo tudi na Admin. računu pod normal privilegiji. Sicer je tečna, samo ne pusti programov, da bi se dotikali datotek, ki se jih ne tičejo.
- Parental Controls

Ostalo:
- DirectX 10 (bilo že dovolj napisanega o tem)
- Popolnoma na novo napisani audio stack, ki bi naj bil hitrejši in stabilnejši
- Windows Presentation Foundation
- Popolnoma nov network stack, ki ne uporablja emulacije za brezžična omrežja (končno)
- Native IPv6 podpora
- Profili za določene skupine območij, z ločenimi nastavitvami firewalla (javno/privatno...)
- Nov firewall, ki tokrat uspešno blokira tudi izhodni promet
- Windows Mobility Center, kjer so vse nastavitve za prenosne računalnike na enem mestu
- nov 'Sleep' način, ki da sistem najprej v Stand By, po določenem času pa v hibernacijo
- izboljšani memory manager
- transactional NTFS
- podpora za symlinke (končno)
- nov sistem za driverje Windows Driver Foundation, ki omogoča reset driverja brez sesutja sistema ob napaki
- SuperFetch, prechache pogosto uporabljenih programov v RAM (kar je tudi razlog da troši malo več spomina)
- Nov sistem za inštalacijo
...

In še kaj.

Da primerjamo s $100 vrednim Leopardom:
- Time Machine, sistem za backup
- 64-bitna podpora
- dva programa, ki si ju sedaj dobil samo ob nakupu Maca
- navidezna namizja
- nadgrajeni Spotlight
- Core Animation
- boljša podpora hendikepiranim
- izboljšani Mail/Dashboard/iChat
- nekaj developer sprememb, ki jih tukaj ne bom omenjal, ker jih pri Visti tudi nisem

Ne glede na to da je "samo šminka" je seznam novosti kar dolg.
The truth is rarely pure and never simple.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows Blue še letos, Windows 8 precej slabo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9931032 (25083) krneki0001
»

Windows 7 prispel bučno (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
728780 (5406) MrStein
»

Microsoft najavil datum uradnega izida Viste

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
304901 (3309) 1fris
»

Naslednik Viste ima novo kodno ime (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
628463 (5437) darkolord
»

Obletnica XP SP2 in napoved za SP3

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
133561 (3013) Jeebs

Več podobnih tem