Malo bo Off-Topic, ali pa tudi ne
(sledeče stavke berite s postavko, da so to mnenja povprečnega desktop uporabnika, ki na računalnik gleda, kot orodje za delo in občasno zabavo/igranje iger): Tribesman, vsaj vsi vemo, da vsak moderni OS na začetku ne dela tako, kot bi od njega pričakovali. Ko smo pri nas leta 2001 kupili sive PowerMace G4 smo zrave 9.1 sistema dobil še CD z MacOS X 10.0.1. Da ti povem, ta sistem je bil v osnovi neuproaben. Zakaj? Ker prvo, bil je prekleto počasen na 400 MHz-ni G4-ki, kot drugo še ni bilo pravih OS X programov, kot tretje pa je bil problem odzivnost (beri: nobeno Quartz Extreme pospeševanje, kaj šele Core Image). Prvi resnično uporaben MacOS X je bil zaflikan MacOS X 10.2.8, pozneje pa Panther s popravki in zdajšnji zadnji Tiger 10.4.8.
Kot vsi vemo, večina kravatarjev potiska na delavce (v tem primeru programerje in ostale), da bo dotični produkt čim hitreje na polici (če se prodaja klasično, ali pa drugače - torej v elektronski obliki). Le zakaj se večina gamerjev vsepovsod naokoli pritožuje o slabih PC in konzolasičnih igrah in enormno število njih kopij z novo šminko a staro zasnovo?
Ne se čuditi, če imajo osnovne verzije programov manjše in večje napake že pri prihodu na trg. Večina podjetij itak služi z nadgradnjami, popravki, v glavnem s supportom, oz. kot radi rečemo z vzdževanjem. V tem je biznis in ne v samih produktih. Le zakaj primerjamo vedno računalniško in avtomobilsko industrijo? Hja ne vem, ampak bo pa to dovolj zgovoren primer: avto kupiš, podjetje sicer nekaj zasluži, ampak pravi zaslužek bo zdrževanje in servis vsakega avta. V tem je potencial.
Glede MS-a in Viste. Ne glede na večanje število Mac računalnikov, njihovih uproabnikov, ne glede na povečano število Linux userjev si dajmo priznati: windows je vedno najbolj razširjen OS in nekaj časa bo verjetno še tako tudi ostalo. Posebej zdaj, po razmahu piratskih, pa tudi legalnih verzij Viste.
Zakaj se brezplačni sistemi niso bolje razširili v sredini devetdesetih? Kot pravijo: ukradeno sadje je bolj sočno od podarjenega. Hmm... MS je naredil dobro potezo takrat, ko je dal lokalizirati po svetu svoj OS in pisarniško zbirko. Četudi si ne želimo priznati je s tem prispeval k temu (pa tudi pirati), da se je računalništvo tako razširilo in to postalo kar je danes. Ne zagovarjam MS, ne sploh ne, ampak me moti do, da ne pogledamo nekatera dejstva, ki so neizpodbitna:
- MacOS se v Sloveniji ne bo uporabljal v večjem številu, dokler:
1.) ne bo preveden
2.) ne bo MS Office for Mac dobil slovenski MUI
3.) ne bo OpenOffice nativno tekel pod OS X (trenutno rabi X11 okolje), ali pa bo NeoOffice preveden
4.) dokler večina trenutno uporabljenih poslovnih, trgovskih, CAD/CAM/CAE itd. programov ki trenutno delujejo le pod Windows ne bodo predelani na MacOS X (v to trenutno močno dvomim, oz. je utopija)
5.) se večina velikih naslovov/iger ne bo pojavila istočasno z Windows verzijo (trenutno se igre pojavljajo s pol- ali enoletno zakasnitvijo)
Apple je izdal BootCamp, ki je v osnovi super, ampak za nekatere neuporaben. Zakaj? Ker moraš za to, da zaženeš nek Win programov ponovno zagnati sistem. Čas je denar, ne da? V tem prmeru je Parallels eno stopničko više in nekaj podobnega bo že v samem MacOS X 10.5 Leopardu. Da lahko emuliram znotraj MacOS okna/okolja kak drug sistem, recimo Windows pri skoraj 100%-ni hitrosti. Saj imamo VirtualPC in VMware... ne, to ni to. Rabimo takšno virtualizacijo, ki bo ob primeru, da klikneš na dolpotegnjen EXE, avtomatsko zaženejo program in v nekaj sekundah/minutah lahko program odpreš brez problemov (kot da je njegovo domače okolje) in to pri 99%-ni hitrosti in podpori z vsemi gonilniki za vso sotrjno opremo, ki je v dotičnem računalniku. Saj nekaj podobnega ima že Wine in ostali podobni emulatorji, ampak to še ni to.
Potem se seveda postavi še vprašanje: zakaj bi nekdo kupil Mac-a? Samo zaradi tega, da bo na njem poganjal Windows? Saj lahko kupi poceni kišto v Šparu, Merkurju itn. Kakšen smisel ima pol MacOS X?
Ko pa boš večino programov lahko poganjal tudi v Winsih in to nativno napisanih samo za njih. Ampak to je že težava Apple-a, zakaj je le zašel v take vode...
Dokler mi moj PPC Mac dela, me ne briga, kam in pa kako se razvija Intel (lahko ap seveda AMD) Mac platforma. Takrat si bom postavil to vprašanje, ko bom moral svojega Mac-a menjati za kak Intel Mac namiznik.
- Linux
hmm... kaj naj napišem, saj vsi vse veste. Ta sistem bi lahko resnično postal konkurenčen Windowsu, ampak le v primeru, da bo nekdo, nekako poenotil izgled namizja (vsaj tisto osnovno, ki bi jo potem vse distribucije uporabljale - seveda bi vsi power userji in ostali, ki želijo zamenjati izgled, imeli možnost, da si namestijo kako drugo grafično okolje), ampak problem sedanjih distribucij je ta, da imamo KDE in Gnome (ostala okolja ne bom omenjal, jih niti ne poznam prav dobro)... nekaj se sicer premika v to smer.
Ampak Mac in Win imata eno prednost pred Linux grafičnimi okolji: oba sistema imata uniformiziran izgled (za nekatere je to šok), za večino ne-računalniških uporabnikov pa zelo dobrodošla možnost, saj lahko - ne glede na to, kje se bodo sedli za računalnik - pričakujejo, da bodo uzrli v poznano domače okolje, kjer so nameščena ista orodja in iste ikonice ter lahko začen delati v nekaj sekundah brez večjih problemov po iskanju raznih funkcij itn.
Ja res, uniformiziranost ima tudi veliko negativnih strani - recimo lahko, da bo večina ljudi postala ovčka, ki ne bo razmišljala, ampak le uporabljala vnaprej nastavljeno in narejeno orodje. Ampak, a nismo že zdavnja v tej fazi? V trgovini kupujemo predpripravljene hrane (ali pa še to ne, če greste v kak Hamburger-bar), avto kupujemo že sestavljeno in pripravljeno na vožnjo, televizor dobimo zapakiran, le nekaj sekund moramo počakati, da avtomatsko najde kanale, digitroni ti vse zračunajo, fotokopirec ti vse prekopira. Ali sploh še rabimo razmišljati? Jah, Thomas bi rekel, seveda...o problemih človeštva.
Nazaj na Linux: manjkajo komercialni programi. Dokler teh ni, se ne bo razširil na namizja v podjetjih in domovih. Za server pa je super sistem, to pa moram priznati.
...
Po mojem bo Vista uspela in se prijela med uporabniki. Verjetno bomo morali počakati na prvi večji servisni paket, da bodo večji hrošči odpravljeni... do prihoda Vienne pa bo verjetno vsaj v tako uporabljen, kot je danes Windows XP ali pa še bolj. Srečno novo vam želim!