» »

Po čem se meri velikost mesta?

Po čem se meri velikost mesta?

«
1
2

kekz ::

Tole me pa zdaj res žuli.
Po čem se meri velikost mesta? Malo sem se pasel po enciklopedijah in za boljšo predstavo primerjal velikost mest s slovenskimi. Pa me je pri slednjem zbodlo.
Podatki iz angleške wikipedije:
Kranj: četrto največje mesto v Sloveniji, št. preb. 51,225
Celje: tretje največje mesto v Sloveniji, št. preb. 48.081

Vedno sem mislil, da št. prebivalcev umešča mesto v velikostno lestvico. Sem že hotel popraviti v wikipediji, pa sem naletel še na nekaj drugih virov, ki tudi navajajo tak razpored po velikosti, hkrati pa potrjujejo št. prebivalcev.

Ve kdo za "pravi" kriterij za merjenje mest? Je to površina? In posledično postane največji kraj (ne mesto!) v Sloveniji Davča :D .

Nejc Pintar ::

Davča je največja slovenska vas:D

Sicer pa se velikost mesta lahko meri po različnih kriterijih, ponavadi je to št. prbivalcev.
Lahko je biti prvi, če si edini!

stock ::

Verjetno je celje večje mesto, glede na: to koliko ljudi je zaposljenih u Celju in u Kranju (jig gre iz Kranja verjetno veliko v Lj.), ima Celje več pomembnejših staub, je bolj razvito, ima večjo zgodovino. PAč bolj je pomembno Sloveniji.

Stepni Volk ::

mesto - naselje, ki je upravno, gospodarsko, kulturno središče širšega območja.

Poleg tega se vedno poplača preveriti v angleški verziji: http://en.wikipedia.org/wiki/City
neobjavljeno.blogspot.com

Kaličopko ::

Kranj bi mogu bit 3.;((

Pujcek ::

po stevilu prebivalcev ali velikosti v km2.
:)

Nejc Pintar ::

Verjetno je celje večje mesto, glede na: to koliko ljudi je zaposljenih u Celju in u Kranju (jig gre iz Kranja verjetno veliko v Lj.), ima Celje več pomembnejših staub, je bolj razvito, ima večjo zgodovino. PAč bolj je pomembno Sloveniji.


Mislim da sta kar enakovredna po pomembnosti. Katere pomembnejše stavbe pa so v Celju, ki jih v Kranju ni?:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

kekz ::

"Celje več pomembnejših staub, je bolj razvito, ima večjo zgodovino. PAč bolj je pomembno Sloveniji."

Res je Kranj v zadnjih letih zelo zaostal za Celjem. Očitno vpliv (ne)sposobne lokalne oblasti. Zato smo v Kranju to menjali :D .
"Bolj razvito" je ravno posledica tega. Včasih to sploh ni veljalo. Npr. včasih je bilo Kranj zelo pomembno industrijsko središče. Najpomembnejše in najbolj znano kranjsko podjetje je bila Iskra, ki je bila tako pomembna, da je bila (se mi zdi) eno od 3 slovenskih podjetij, ki je v času SFRJ imela vpogled tudi v tajni uradni list. Zdaj je od Iskre ostalo praktično nič in še tisto so ukradli Ljubljančani.

Kaj pomeni "ima večjo zgodovino"? Z dolžino zgodovine mesta Kranja se lahko meri kvečjemu Ptuj. Celje najbrž ne? Ljubljana ali Maribor niti slučajno. Pa ljudje, po Kranju se je imenovala cela Dežela! >:D :D

kekz ::

Pojdi recimo v Srbijo in vprašaj naključnega mimoidočega po poznavanju nekaj kranjskih in nekaj celjskih podjetjih.

Npr. Sava, Merkur, Iskra, Planika proti Emo, Aero, Cetis, Dars (?) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Vikking ::

Kekz žal te moram razočarat ima Celje bogatejšo in starejšo zgodovino, in seveda veliko prej je postalo mesto, pa še pomembnejše je bilo skozi zgodovino kot Kranj.

Kranj nima za burek.

kekz ::

Ja pa res. Včasih so naši predniki živeli v deželi Celjski :D
Da ne govorimo, da celo v Avstaliji poznajo celjske klobase. >:D

Sicer saj nima veze. Govorimo o meri za velikost mest. Tudi jaz priznam, da Celje danes izgleda veliko impozantnejše od Kranja. Zelo se je razvilo itd., Kranj pa je po drugi strani izredno nazadoval. Ampak po uradnih podatkih ima Kranj še vedno več prebivalcev.

Kot so nas učili v šoli, so prvo naselje na področju Kranja osnovali Iliri in Kelti. Še veliko pred Rimljani, saj je Kranj zaradi naravne lege strateško izredno zaščiteno in lahko branljivo mesto.

Kot zanimivost:
Pred nekaj tedni je bila na eni spletni strani anketa, v kateri slovenski pokrajini bi najraje živeli.
Presenetljivo sta izenačeno vodili Primorska in Gorenjska. Ok. Vsi bi bili radi ob morju, ampak kaj je tako vabljivega na Gorenjskem? Kranj najbrž ne >:D

Poldi112 ::

Sava je še dovolj čista za plavat. Ko pride do nas v Lj že pošteno smrdi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

koyotee ::

@Nejc Pintar
najdaljša ne največja...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Nejc Pintar ::

Agree:)

Sicer pa smo z županom ki je vsako leto laufal okrog brda in se veselo slikal po vaških prireditvah res nazadovali. Upamo na boljši jutri:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

_marko ::

A ste vi prepričani, da ima Kranj 51k prebivalcev?!
Jaz nisem. Slovenska wiki pravi 35k.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

steev ::

Jap. Z vsemi predmestji (Britof, Drulovka, Stražišče, Orehek ...) ima več kot 50k.

Nekdo se je zelo zmotil, ko je rekel da so naši predniki živeli v deželi Celjski. Slišal sem za celjske grofe, ne pa za deželo Celjsko, prej za deželo Kranjsko. Kaj vi menite, dežela Kranjska ali Celjska? Se pa čisto strinjam da je Celje pred nami, še v Kranjčanjki (lokalni enomesečnik) je bila primerjav Celja s Kranjem.
:|

Vikking ::

Ja pa res. Včasih so naši predniki živeli v deželi Celjski :D
Da ne govorimo, da celo v Avstaliji poznajo celjske klobase. >:D

Kot so nas učili v šoli, so prvo naselje na področju Kranja osnovali Iliri in Kelti. Še veliko pred Rimljani, saj je Kranj zaradi naravne lege strateško izredno zaščiteno in lahko branljivo mesto.


Ja jst res nevem kako vas takole zgodovina matra. Kelti in Iliri so bili vsepovsod, dežela Kranjska se je začela v 12. stoletju, klobase so zgleda tudi takrat nastale.

Dodam začetke zgodovine Celja: Zgodovina Celja sega daleč nazaj v preteklost. Prvi izpričani prebivalci so bili Iliri, ki so imeli naselbino na današnjem Miklavškem hribu. V 6. stoletju p.n.š. so jih nasledili Kelti, ki so sodeč po številnih najdbah kovancev, imeli svojo kovnico denarja. Naselbina je tedaj še nosila ime KELEIA (kar v stari keltščini pomeni zaklonišče ali zavetišče.)

Obdobje rimskega cesarstva pomeni pomemben začetek v dolgi zgodovini razvoja mesta. Še za cesarja Klavdija v 1.stoletju n.š. je dobilo naziv Municipium Claudia Celeia. V 2. in 3. stol.n.š. je mesto doživelo največji razcvet. (Sploh da ne govorimo o vseh pomembnih in številnih najdbah rimske Celeje, kjer si jih lahko ogledate v muzeju). Toliko stvari ostankov od rimske Celeia da je preveč za naštevat.

Da potem ne govorimo o osebah kot so: Friderik II. in Herman II.

Me pa zanima zgodovina Kranja, pa ne najdem nič pametnega na spletu. Kar se tiče razvoja Celja pa mislim da je vse odvisno od župana. Jankovič bo v 4 letih pokazu kaj se da nardit, če pride taprav človk na pravo mesto. Ampak zaenkrat razen Tehnopolisa rastejo samo trgovinski centri in seveda rondoji.

kr_1dn ::

Celje ima pivo, Kranj ga pa nima. Najbrž se zato hitreje razvija.

kekz ::

"Celje ima pivo, Kranj ga pa nima. Najbrž se zato hitreje razvija."

Ima res? Katero pa?

Kranj ima menda najstarejšo trto, ki sicer ni tako žlahtna kot mariborska ;) ??
Več tukaj: http://www.dobrojutro.net/?stran=novice&tip=22&id=6555
Torej ima Kranj svojo šmarnico :D

V glavnem, za novo leto ga bomo lahko očitno oboji pili. :))

kekz ::

Vedno se mi je tudi zanimivo zdelo, da kadarkoli naštevajo značilnosti Slovenije, vedno naštevajo v bistvu gorenjske značilnosti (in še par primorskih zraven). Tako so pri slovenskih značilnostih ponavadi:
Triglav, Bled, Prešeren, Planica, Bohinj, Savica, (in Piran, lipicanci)
Ve kdo, zakaj tako?

Ejsi_Disi ::

@kr_1dn:
Celje ima pivo, Kranj ga pa nima. Najbrž se zato hitreje razvija.

Kranj ima gume, Celje jih pa nima.:|

Thomas ::

Usoda je taka, da se stara slava, kot jo je recimo uživala Gorenjska (ali Masačusec) sčasoma spridi.

Taspodni, pa bili to Dolenjci, Štajerci ali Teksačani slej ko prej prevzamejo štafetno palico. Ne za vedno, saj kakšen New York ali Lesce spet prevzemajo štafetno palico nazaj. Ampak to je pač zgodba restrukturiranja, ki se nam dogaja. Enkrat je eden spredi, potem je pa eden zadi in tako naprej. Normalno. Smo si znotraj Slovenije (ali ZDA) le preveč enaki, da bi neka regija imela stalno prednost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Kaličopko ::

Kaličopko ::

če bi pa se velikost mesta merila po pjancih bi biu pa celje prvi na svetu:D

Mercier ::

Ve kdo za "pravi" kriterij za merjenje mest?

Jaz si prvo predstavljam število folka, ki živi na območju kjer so ob cesti table s krajevnim napisom, če razmišljam o tem.

Podatki v Wikipediji za Celje so za območje mestne občine. Recimo naselje Rupe je pet, šest hiš v strmini daaaleč od Celja. To ni Celje.

BigWhale ::

Mmmm, klobase.

Lacen sem... :(

Tear_DR0P ::

mogoče malo pristransko, ker sem iz celja, ampak celje bi znalo bit večje po številu prebivalcev, ni pa nujno, ker ne vem kaj se smatra za celje - določeni kraji, ki se celja držijo, bolj kot črnuče ljubljane, spadajo v povsem druge občine in kraje (mesta?).

potem če bi poznali zgodovino, bi vedeli da je merkur podjetje iz celja - tridesetih letih je bilo ustanovljeno v Celju in pozneje v času juge premeščeno v kranj, pri nas pa so naredl kovinotehno - ki jo je nato kupil merkur LOL

drugače ma pa thomas zelo prav ekrat so bili grofje celjski in je bilo celje vodilno, potem pa je celje utonilo kot provincialno mesto spodnje štajerske, kranj pa se je povzpel kot vodilno mesto dežele krajske, kjer pa je poprej vodilo "malo selo" kot je škofja loka
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Stepni Volk ::

kekz - turistične znamenitosti, ki predstavljajo Slovenijo so tudi iz Notranjske: Postojnska jama, Škocijancka jama, Lipica, Cerkniško jezero, Rakov Škocijan...
neobjavljeno.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

Nejc Pintar ::

Moderni razvoj Celja se je začel šele ko se je Jugoslavija odločila da bo malo razvila kraje izven "industrijskega polmeseca"

Naselje na Drulovki pa je tudi verjetno starejše od celjskih naselbin.
Lahko je biti prvi, če si edini!

kekz ::

Zgodovina? Tole in še več se dobi na netu...

Za mesto Kranj:
Bavarski grofje Andeški, tedaj najmočnejši zemljiški gospodje na Kranjskem, so v prvi tretjini 13. stoletja podelili Kranju mestne pravice, v listinah pa se Kranj omenja kot mesto prvič šele leta 1256. Od omenjenih grofov je dobilo mesto tudi svoj grb - enoglavega nekronanega orla rdeče barve.

Za mesto Celje:
Mesto je dobilo status mestnega trga v prvi polovici 14. stoletja in mestne pravice 11. aprila 1451 z ukazom Celjskega grofa Friderika II.

kekz ::

Hm. Ko sem brskal za zgodovinskimi podatki, je spet vse polno nedoslednosti.

Npr.
Ptuj je naše najstarejše slovensko mesto, leta 1376 je dobil prvi mastni status.
Po letu 1220, ko dobi mestne pravice, pride Ljubljana ...
Škofja Loka: Prvič je bila omenjena kot trg leta 1248, leta 1274 pa kot mesto.
Kamnik: Meščani se v pisnih virih prvič omenjajo leta 1229, mesto pa je mestne pravice dobilo že prej.

In še:
Denimo za Ljubljano lahko rečemo, da je njen grad pravno postal glavni grad Kranjske leta 1269 (ko je ta položaj odvzel Kranju, kolikor ga ni že prej odvzel Kamnik)


Očitno je Ptuj Eno "mlajših" slovenskih mest >:D :D

Pa kako ne morejo zgodovinarji tega lepo po matematično popredalčkati, npr. v excelu >:D >:D :D

kekz ::

Se opravičujem za mAstni status pri ptuju, ampak zadevo sem (avtentično) cut/pastal od tu: http://gimvic.org/projekti/projektno_de... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

kr_1dn ::

Celje ima Planet Tuš, Kranj ga pa nima.

Thomas ::

Hehe ... samo ni smešno več.

Mislim, kaj si lahko privoščijo zgodovinarji. Tumbajo tele letnice SLO mest čist brez vsake logike.

Kaj je zdej res???

Resno me zanima.

Huh, sem mislil, da se je zgodovinarjem utrgalo šele med "proučevanjem NOB" - so pa zmešani že od prej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Stepni Volk ::

Thomas - niti ne. Napaka je, da laiki iz konteksta jemljejo zgodovinske zapise. Potem imamo zmedo imenovano: populizem. Tako zelo koristno v politiki.

Ptuj je bil Petovia... rimsko mesto, kar pomeni, da je veliko starejše od nekega drugega mesta, ki so mu fevdalci podelili "naslov mesta" šele v trinajstem stoletju. Odvisno kaj šteješ. Mesto ali od gospode podeljeno pravico... definicij mesta je več. Eno je tako tudi rimsko.
neobjavljeno.blogspot.com

kekz ::

Skoraj vsa stara slovenska mesta so bila nekaj, recimo rimska mesta, tudi v rimskem času. Tako imamo poleg Poetovie tudi Celeio, Emono, Carnium ... in spet nismo nič rešili.
Načeloma pa nečemu ni mogoče reči mesto, če ni mesto, pa čeprav ljudje tam živijo že od pamtiveka. Enostavno Žabnica, Zadnja vas, Zabukovje, Hrastovlje itd niso mesta :D

Izkopanine pri Kranju pa pričajo tudi o "naselbini iz mlajše kamene". Najbrž pa ne o mestu iz tistih časov >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

kekz ::

Če se zapnemo čisto ekzaktno, pa rimskemu mestu niti slučajno ne moremo reči najstarejše SLOVENSKO mesto?

Jan987 ::

Kokr kol celje se v zadnjem času tudi dosti bolj razvija kot Kranj. V celju se nonstop gradi, v kranju pa zadnje čase ni nič nevem kako novega. Sicer pa če gledam po učbenikih za geografijo v OŠ, je celje večje od kranja. Kranj nekje primerjajo z koprom:D

kekz ::

A ni čudno? Mene so pa v šoli poučevali, da je Kranj (nekoliko) večji od Celja.
Očitno tudi tu deluje lokal-patriotizem :D

Stepni Volk ::

kekz - če smo čisto ekzaktni tudi podeljevanje naziva s strani tuje fevdalne gospode, ne more biti mesto. Torej imamo v Sloveniji relativno mlada "mesta"... od leta 1991 naprej. Maljša od ameriških :)
neobjavljeno.blogspot.com

kekz ::

Nekje je kontinuiteta, drugje pač ne. Takrat, ko so bila to rimska mesta, Slovanov, ki so uradno še vedno naši predniki, še ni bilo blizu. Takrat, ko so tuji (naši?) fevdalci imeli oblast, pa so raja bili točno naši predniki. Torej so naziv podelili naši(!) oblastniki? :D

Če bi bilo po tvoje, bi lahko sklepal, ker sem jaz rojen v SFRJ, sem tukaj, v Sloveniji, "pritepenec".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Jan987 ::

kekz: drugače sem iz Šenčurja tako da nebi reku da je to stvar lokal patriotizma.

MihaFirst ::

nekdo je omenil, da ima Kranj z okoliškimi mesti 51k prebivalcev... Celje jih ma z okoliškimi mesti 60k....

BTW, Bojan Šrot je KRETEN. Res da mamo ful stavb pa tega, smo pa čist v riti z dnarjem... bolj kot LJ, sam je LJ pač bolj aktualna..... :\
www.gamma.si

kekz ::

"nekdo je omenil, da ima Kranj z okoliškimi mesti 51k prebivalcev... Celje jih ma z okoliškimi mesti 60k...."

Podatka sta, kolikor sem uspel preveriti, dokaj uradna. Našel sem še novejši kranjski podatek (dec. 2005), 52.938 prebivalcev. Vir: www.kranj.si, ki navaja kot vir statistični urad.
Žal pa pri teh podatkih ne gre za mesti Kranj in Celje, ampak za celi mestni občini. Samo za mesti podatka ne najdem.

V Kranju je tudi malo čudno. Npr. Kokrica je precej velika, leži skoraj v centru Kranja, pa je ločen, samostojen kraj (ne sodi v mesto). Na drugi strani sta Drulovka in Stražišče precej daleč od centra, pa sodita k mestu. Naklo (in tudi Šenčur), tudi čisto v bližini, pa sploh ni več ista občina, čeprav je bližje centra kot Stražišče. Od njih imamo samo še smeti >:D ;((

Omenjeno je bilo tudi, da bi lahko primerjali Kranj s Koprom. Res ima mestna občina Koper tudi primerljivo število prebivalcev, vendar ta občina obsega res velik predel. Pred leti so jo hoteli celo prisilno razdeliti na več občin, ker menda ni v skladu s predpisi o mestnih občinah, ker zajema preobširno okolico.

Statistični podatki za Kranj: http://www.kranj.si/dokument.aspx?id=862

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Ejsi_Disi ::

Kekz, vse lepo in prav. Samo Šenčur pa ni bližje centru, kot pa Stražišče. Kokrica, Drulovka, Stražišče vsi se držijo mesta.

kekz ::

Saj zato sem dal Šenčur v oklepaje. Mogoče ni bližje, je pa vseeno blizu, pa vendar druga občina.

Jaz sem doma natančno 3 km od kranjske avtobusne postaje (to je praktično center mesta), pa ne da nisem več v Kranju, niti v sosedni vasi nisem (saj je še en samostojen kraj vmes). Toliko je skrčeno samo mesto.

Stražišče je pa praktično na sosednjem hribu. Kranja se sploh ne drži. Z naravnimi ovirami je povsem ločeno od Kranja. Drulovka pa ni dolgo, ko res še ni bila priključena Kranju in je tudi čisto ločena. Na drugi strani Save nasproti Drulovke je Hrastje, ki je tudi bližje starega centra, pa je samostojno naselje. Vsake toliko celo zamenjajo občino (tudi niso vedno v kranjski).

Kranj je praktično kot Dunaj. Na Dunaju predmestja ne spadajo v isto upravno deželo.
Zato se pa morda Celje lahko ponaša, da je večje MESTO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Nejc Pintar ::

Jaz pa sem 10km iz Kranja pa sem še vedno pod Kranjsko občino:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Nesta ::

Dejansko tudi mene muči tole glede velikosti. Sicer je tema ze prastara ampak je vedno aktualna.
Trenutno gledam podatke na Statisticnem uradu in naj bi se število prebivalcev v Kranju povečalo, v prejšnjem letu naj bi se povečalo tudi število prebivalcev v Celju. V lanskem letu naj bi bilo za nekaj 100 ljudi več v Celjskem mestecu :)
Glede same velikosti krajev je pa glede na statistične podatke Krajn večji:

Kranj:
Površina naselja, km2 26,3
število prebivalcev:37.223
http://www.stat.si/krajevnaimena/pregle...

Celje:
Površina naselja, km2 22,7
Število prebivalcev: 37.628
http://www.stat.si/krajevnaimena/pregle...

Tilen ::

Največja naselja po številu prebivalcev

http://www.stat.si/krajevnaimena/pregle...

1. LJUBLJANA 277.554 LJUBLJANA
2. MARIBOR 95.586 MARIBOR
3. CELJE 37.628 CELJE
4. KRANJ 37.223 KRANJ
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Nesta ::

Zanimiva primerjava izpred 1 leta nazaj:

V Ljubljani se je v letu 2016 precej povecalo stevilo prebivalcev.

1. LJUBLJANA 278.789 LJUBLJANA
2. MARIBOR 95.881 MARIBOR
3. CELJE 37.540 CELJE
4. KRANJ 37.373 KRANJ
5. KOPER 25.459 KOPER

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nesta ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

okolica Kranja/Radovljice ali Ivančna-Trebnje

Oddelek: Loža
434522 (2921) matobeli
»

Mestna Občina

Oddelek: Loža
214297 (3427) Nesta
»

SMETIŠČNA problematika na Gorenjskem

Oddelek: Problemi človeštva
392422 (2422) kopernik
»

Zakaj se sploh še igra nogomet v SLO ?

Oddelek: Loža
343019 (2295) glinik
»

Od kod ste? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1569064 (6433) Tic

Več podobnih tem