digg.com - Pri Our Picks pišejo, da bo ta teden Hitach-Maxwell javnosti pokazal popolnoma nov holografski disk s kapaciteto kar 300 GB.
Med glavne prednosti naj bi spadala seveda velika kapaciteta ter prenos podatkov s hitrostjo nekje 20 MB/s. Glavna slabost novega medija pa bo gotovo cena, saj naj bi začetni primerki stali nekje med 100 in 125 dolarji, optični pogon, ki bo znal z njimi sploh kaj početi, pa naj bi lastnike olajšal za 15.000 dolarjev.
Ta disk pa seveda ne bo višek razvoja, saj namerava InPhase v letu 2008 predstaviti 800 GB prepisljivi disk s prenosi okoli 80 MB/s. Do leta 2010 naj bi tako že uporabljali 1.6 TB diske.
Zanimivo vprašanje je, koliko so sploh te zadevice odporne na poškodbe in malomarno upravljanje ter hranjenje.
Končno. Upam, da bo tale zadevca popacala HD-DVD in BlueRay za malo malico.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Če že razvijajo hologramsko tehnologijo tako visokih kapacitet bi lahko bil medij tud fiksen - torej ne vrteč se disk ampak ploščica ki stoji na mestu. Pač ima enota več laserjev ali kaj podobnega :P To vrtenje je slaba stran vseh ploščkov.
jlpktnst: a ti bi raj vidu, da bi se ti racunalnik vrtel namesto medija?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
kolko bi po novi tarifi samo dodatek na taki ploscek stal? Verjetno vec kot je vrendo vse skup hehe. Jaz bi tudi reje mel magari 40GB USb kljuc napram anything CD format.
Jaz pa mislim, da naj že nehajo sanjati o teh xxxx GB ploščkih v razvoju in kaj use razvijajo, ampak naj že kaj enkrat za spremembo razvijejo do konca in da dobimo v trgovine kak cenovno ugoden produkt (no za začetek da sploh kaj dobimo), ker DVD je že malce zastarela zadeva.
To pomeni, da bi zapisovnje polnega medija trajalo 4 ure in 10 minut. Meni se zdi to mal trapasto. Za 300 GB medij bi morale biti hitrosti recimo 50MB/s, kar bi bilo sprejemljivo - kaj več naši diski, razen če so povezani v RAID 0 niti ne spravijo skozi...
Kronik, tvoja plata ne podpira 3GB/s, ampak 3Gb/s. Torej tri gigabite (namesto gigabajte). Torej 1 bajt je 8 bitov, iz česar sledi, da je 3 Gb/s enako 375 MB/s.
No ta Nextgen je pač neuporaben kar se cene tiče. Torej 15k$ za enoto ni nič drugega kot neuporabno. Ko bodo enote blizu 300$, takrat pa se bo lahko govorilo o tem. Smele načrte majo to priznam, koliko bodo pa v praksi bo pa pokazal čas.
Saj 4 ure (čas zapisovanja) niti ni tako veliko, glede na to, da gre za zunanji medij. Hitrost je enaka zapisovanju na moj prenosni disk v USB ohišju. A ni bilo včasih govora o hierarhiji spominskih enot: najhitrejši (in najmanjši) so registri v CPU, nato je predpomnilnik, nato je RAM, nekoliko večji in počasnejši je HDD, za njim so pa še razni zunanji mediji. V časih, ko so se pojavili prvi CD-ji in kakšne Iomega Jazz enote je to še kar držalo, saj je bilo mogoče narediti backup bolj ali manj celotnega diska na en CD. Vsaj DVD-ji niso prinesli ne-vem-kakšne revolucije na tem področju in tudi novitete a-la HD-DVD in Blue-ray je ne bodo. V času, ko bodo omenjeni holografski diski postali dostopni širši javnosti pa bodo tudi že povprečni HDD-ji daleč presegli njihovo zmogljivost.
Ja samo DVD-ji imajo danes že prenos med 10-20 MB/s, pa je medij z dosti dosti dosti manjšo gostoto kot jo ima holografski "CD". In prav tako glede na to, da holografski "CD" omogoča v enem šusu prebrat paralelno več podatkov, ker bereš matriko podatkov in ne sled podatkov, bi mogle biti hitrosti branja blazno visoke. Glede na to lahko edino sklepaš, da gostota enodimenzionalno le ni tako zelo velika in hitrost vrtenja medija prav tako zelo nizka.
Kaj ko bi imel ene 3 laserje za simultano prebiranje medija?
Predrago.. in pa večja verjetnost, da kaj odpove. Iz tega stališča se ne splača, ne za proizvajalca, kot tudi ne za kupca. Sploh pa ne za neko čisto novo tehnologijo.
"Sanjaci, zbudite se. Diski prenasajo do 90 megabajtov na sekundo."
Diski nimajo prenosov do 90 megabajtov na sekundo - mogoče lahko dosežejo tak "burst", samo tu ne gre za nikakršno konsistenco prenosa.
Običajni (7200rpm, SATAII, 8MB cache) diski danes prenašajo med 40 in 60 megabajti na sekundo - pač proti koncu diska hitrost pada. Nekaj več od tega so zmožni WDjevi raptorji, ki se vrtijo na 1000 obratih na minuto. Za kaj več je pač potrebno narediti RAID 0 polje.
Stvar je v tem, da bi dejansko nosilci s 300GB podatkov morali imeti večje hitrosti prenosa podatkov, kot to omogoča današnji DVD.
Upajmo, da je omenjenih 20MB/s nekaj v stilu 1x hitrosti in se bodo hitrosti v prihodnje višale :)
Upajmo, da je omenjenih 20MB/s nekaj v stilu 1x hitrosti in se bodo hitrosti v prihodnje višale :) Čisto verjetno se bo hitrost še povečala. To je le začetna stopnja, kot pri vseh nosilcih na začetku.
Za 2008 nekaj napovedujejo 800 GB nosilce z 80 MB/s, kar pa je že zelo dosti in tudi prav kmalu - če se bodo držali plana.
Sicer pa ostaja vprašanje če in kdaj bo ta stvar postala "mainstream". Za kaj takšnega bi pa bilo potrebno pritegnit pozornost mnogih proizvajalcev in predvsem ignorirat ponudnike audio/video vsebin in njihovih želja (kateri so tako ali tako glavni krivec zakaj Blu-Ray in HDDVD že nista izšla najmanj pred 2 letoma).
20 MB/s je primerljivo z diski za prenosnike. Če je disk še nekoliko bolj fragmentiran pa lahko zlahka hitrost pade še precej nižje kot to. Tudi 500GB trdi disk se ne napolni v kratkem času, je zato disk za v kanto? Sfaljena tehnologija? Da bi si jaz lahko naredil 300 GB kolikor toliko varnega backupa, na CD-like medij, bi bil pripravljen čakati tudi dva dni, da se do konca zapeče. In mislim, da nisem edini
Mah, saj vem da sem čuden, ampak pr0n me nikoli ni preveč fasciniral. No imam pa precej veliko zalogo fotografij s svojega fotoaparata recimo, imam kar nekaj GB backupiranih e-mailov, ki se kopičijo že kake štiri leta (nikoli ne veš kdaj ti še prav pridejo),... Narediti varnostno kopijo celotnega trdega diska, oziroma najbolj ranljivih particij pa tudi ne bi bila od muh. Bolje to, kot da moraš po kaki nevihti ponovno postavljati sistem in se za glavo držati, ko vidiš da z diska ne moreš dobiti nič pametnega.
Da bi si jaz lahko naredil 300 GB kolikor toliko varnega backupa, na CD-like medij, bi bil pripravljen čakati tudi dva dni,
Plošče zaradi svoje nezanesljivosti nikoli niso bile ravno primerne za backupe kakšnih pomembnih podatkov.
Ko jo posnameš lahko deluje odlično, čez eno leto ko pa kaj nujno rabiš iz tiste plošče je pa povsem neberljiva. Vedno moraš paziti kako kvalitetno pečko uporabljaš za pečenje in katere plošče se dobro ujamejo z katero pečko, potem je treba pravilno hraniti plošče, ... in ko kljub temu včasih izgubiš podatke potem nad ploščami enostavno obupaš.
Jaz sem nad njimi naredil križ že pred leti in se jih ne pritaknem več pa če jih bodo začeli deliti zastonj.
Za backup imam vedno v omari en dodatni trdi disk. 300 GB se napolni v pol ure in si vedno 100% da bodo podatki povsem enaki tudi čez 10 let. Za okoli prenašati pa so ključki več kot uporabni. 2 GB na 3 kvadratne centimetre in še zanesljivi so razen če ga ne iztakneš ravno med pisanjem. Ploščo pa še v žep ne moreš dati, saj nihče nima 12 x 12 cm velikih žepov.
Naj že enkrat nehajo stran metati denar za tako zgrešeno tehnologijo, kot so bile plošče in začno razvijati kaj bolj pametnega. 10 GB USB ključki (po normalnih ceni seveda) bi bili vsekakor bolj uporabni kot 300GB plošče.
s kasno hitrostjo se pekli prvi cd pekaci? in s koliksno prvi dvd pekaci? mal razmislte in nato skakajte v luft.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Pri meni bi bil pa trdi disk zadnje, kamor bi delal backup. DVD-ji bi bili prav OK za dnevno backupiranje. Tudi če za backupiranje uporabljaš "resne" zadeve, kot so razne tračne enote z robotskimi podajalci, lahko posamezno snemanje traja kar precej časa. Še to: če delujejo HDD-ji s 50-60 MB/sek, kaj ti bo potem optični medij z 80 MB/sek. potem ne rabiš več diska.