» »

[Pro/Contra] Podatkovne baze

[Pro/Contra] Podatkovne baze

space ::

Zdravo,

zdaj ce sem zgresil oddelek za to temo, bi prosil moderatorje da naj prestavijo v pravi del foruma. Hvala.
Ok, stvar je sledeca, in bi rad 'vdaril' debato dol o podatkovnih bazah.
Predvsem bi rad, da je debata malo na visjem nivoju.

Gre se o zadevi, zakaj je dobro uporabljati pod. bazo in zakaj ne. Kot primer:
Pro: hitro azuriranje podatkov, vecji nadzor nad sistemom, manjsa verjetnost napak v sistemu, hitrejsi razvoj aplikacij, ...
Contra: stabilnost, unicevanje podatkov ob izpadu elektrikte, korupcija same baze, ...

Pol pa se drugo vprasanje, v katerih primerih je boljse, ce je smiselno seveda, uporabljati bazo v tekstovnih datotekah ali uporabiti pod. bazo.
Kot primer: imas datoteko, v kateri imas osebe, ki imajo ime, priimek, emso, podatki pa so loceni med sabo s ;
space;evil;0509970500113;
slo;tech;0101985200113;

Gre pa se seveda v primerih: LAN varianta, Online varianta, ter local varianta.

Fajn bi bilo, ce ima kdo s tem kaksne izkusnje, itd.

Za kakrsnokoli debato, your most welcome :P

lp,
s
Onen i-Estel Edain, u-chebin estel anim.

Sergio ::

Zivjo.

Kar se tvojih Con-ov tice, se sploh ne strinjam z njimi. Kater DBMS si pa uporabljal, da je prihajalo do tega?

Pozabi text shranjevanje, verjemi mi. Shrani v bazo, pa si bos kasneje hvalezen.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Fizikalko ::

Niti ena contra ne velja. Še najmanj pa tisto o izgubi podatkov ob izpadu elektrike.

Za resne zadeve (banke, zavarovalnice, v glavnem entreprise sistemi) sploh ni druge opcije kot pa Oracle ali IBM DB2. Trust me.

space ::

Zdravo,

glede moji Con-ov, sem kot primer navadel. :)
Ni problem na moji strani, jaz VEM kaj baza zmore.
Samo rad bi dokazal svojim nadrejenim zakaj presaltati na bazo iz datotek, in mi odzadaj nasi 'strokovnjaki' tezijo s takimi Contra zadevami kot sem jih opisal zgoraj.

Gre se pa za zadevo malo/vele prodaja aplikacij, itd. itd.
Je pa edini 'problem' tukaj masinerija .. ker ponavadi stranke nimajo mocne masinerije ..

Zato bi rad dobil te pro/contra zadeve .. vem da se prej datoteka corrupta kot pa baza .. ob bilo kaksni napaki .. tak da ..
To je tak kot Don Kihot in njegovo bojevanje z mlini na veter, rad bi nekaj dosegel pa ne gre. :D

lp,
s
Onen i-Estel Edain, u-chebin estel anim.

Sergio ::

Zivjo.

Na P133 z 32 MB pomnilnika sem poganjal PostgreSQL 7.3.

Reci strokovnjakom naj si grejo mal na internet brat kaj vse kaksn sodoben DMBS omogoca. Naj si preberejo malo PostgreSQLov howto.

Nekateri ljudje so pa mahnjeni na drage resitve, ker so te a priori 'boljse' za njihove potrebe. V tem primeru jim pokazi cenik za Oracle, pa se bodo ziher odlocili za uporabo baze :).

Sicer pa obzalujem da imas tako neumne sefe.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

JamesBond ::

Baza rabi več sredstev in hitreje se korupta (zato so pa itak backupi). Thats about it.

Sergio ::

ORLY, hitreje se korupta? Mi lahko to mal podkrepis?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Fizikalko ::

>>Baza rabi več sredstev in hitreje se korupta (zato so pa itak backupi). Thats about it.

Ja, na dan z argumenti.

JamesBond ::

Ja ce se v textu spremeni par znakov bo verjetno manjši problem, kot če se spremenijo v bazi.

Fizikalko ::

WTF?

Fizikalko ::

A ti sploh veš, kako baza deluje?

kekz ::

"Nekateri ljudje so pa mahnjeni na drage resitve, ker so te a priori 'boljse' za njihove potrebe. V tem primeru jim pokazi cenik za Oracle, pa se bodo ziher odlocili za uporabo baze :)."

Aja?
Oracle express edition - brezplačno
Oracle standard edition one - 150$/user
Oracle standard edition - 300$/user
(No, od tu naprej se zadeve res "malo" podražijo.)
...

Plačaš samo za komercialno uporabo, razvojniki imajo vse edicije brezplačno.


Prednosti baz.
Hitrejše iskanje, varnejše shranjevanje, konsistentnost podatkov, hitra obdelava podatkov.

Slabosti.
Zapletenost, počasnejše shranjevanje, požrešnost pri virih, neroden (nepraktičen) dostop do podatkov (SQL proti "navadnim" datotečnim ukazom).

Primer.
Npr. da si delaš log datoteko omrežnega prometa. To je zelo običajna zadeva, nekakšen accounting. V datoteko je strašno enostavno in hitro shranjevati.
Potem pa te zanima, kdo, koliko časa in od kod je nekdo dostopal do neke tvoje storitve včeraj med X in Y uro.
brskati po datoteki, MUKA! V bazi: select ... from ... where ... group by ... order by ...; in ven pade rezultat.

Varnost podatkov?
Crkne disk. Izgubiš datoteke. Zadnje backup stanje (če smo pridni) od včeraj. Današnje delo izgubljeno.
Baza. Naložiš včerajšnje stanje (ali od prejšnjega tedna) z backupa in naviješ današnje (ali celotedenske) transakcije z logov (ki morajo biti na drugem disku). Če izgubiš loge? Ni problema, saj imaš bazo. Če izgubiš oboje hkrati? Ne me hecat! Sicer pa resne baze znajo duplicirati loge.

Upam, da mi bo kmalu vse svoje podatke uspelo stlačiti v eno bazo. :8)

Fizikalko ::

Ne samo to, sodobne baze (ala DB2) imajo možnost postavitve High Availability Stand By strežnika, ki v trenutku kreširanja primarnega takoj (!) prevzame njegovo vlogo.

Fizikalko ::

He he, ravno ta teden bi moral v Zagrebu predavat tečaj "DB2 UDB Advanced Recovery for Single Partitions"... Pa je bil zadnji hip preložen. Pa drugič :)

kekz ::

No, to sem skril v besedo varnost.
Poleg standby imaš lahko kar online cluster ali celo grid.
O tem sem pa jaz že imel celo goro predavanj 8-).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Fizikalko ::

Ja, za takojšen prevzem mora biti on-line. Je pa res, da to stane. A za kakšne banke je to skoraj nuja.

space ::

Jej, pa sem koncno dobil to kaj sem hotel. :)

Se pravi, skoraj ni contra zadev, da ne bi presel na pod. bazo.
Kaj pa vprasanje: kdaj uporabit sploh pod. bazo, koliko bi moralo biti vsaj minimalno podatkov da se zacne delat na pod. bazo. Tezko dolocit z neko matematicno formulo, to mi je jasno .. ok, za par informacij, recimo podatki o enem uporabniku ali samo nastavitev aplikacije je nesmiselno uporabit bazo .. kaj vec pa je skoraj must varianta ne ?

Ok, kaj pa recimo od baz priporocate.
Delal sem ze s MySQL, SQL Express 2005, PostgreSQL, Access. Sicer podatki so bili za online redovalnico, hotelske rezervacije, spletno trgovino ter telefonski imenik podjetja.

Podatkov ni bilo dosti, tak da ne morem glih rect da sem v nulo potestiral zadevo.

lp,
s
Onen i-Estel Edain, u-chebin estel anim.

kopernik ::

Pri ekstremnih zahtevah (npr. grid-computing) so baze zreducirane na nivo tape-deviceov. Torej, periodično se dela snapshot RAMa, ki gre v bazo. Edini con klasičnih baz, ki ahteva tak pristop, je počasnost ... dostopi do diska so pač počasni. No, tudi DB vendorji se tega seveda zavedajo - Oracle je nedavno kupil neko firmo, ki je ponujala RAM-based bazo.

Glavne stranke za to so npr. ravno banke. Seveda ne KBM ali NLB, temveč banke tipa Goldman&Sachs ali pa JP Morgan, ki so bolj v t.i. whole-sale banking businessu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[SQL] MySQL, MSSQL, TSQL,... Kaj priporočate in kaj uporabljate

Oddelek: Programiranje
294067 (3209) Groove
»

Nova različica podatkovne baze PostgreSQL 9.5 prinaša obilico novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5716428 (13294) McAjvar
»

Oracle 11g Express vs. MS SQL 2008 R2 Express

Oddelek: Programiranje
232149 (1731) frudi
»

ASP in direktni query v MySQL

Oddelek: Programiranje
101619 (1513) BBB
»

apache+[kater sistem baz]

Oddelek: Programiranje
121626 (1475) Loki

Več podobnih tem