» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1379 / 1379
»
»»

Gregor P ::

Počas boš dobil EV ob pralnem prašku:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Utk je izjavil:

Časi se spreminjajo.
Če je nov kitajc 10, 20 jurjev cenejši od nemca, tega pri rabljenem ne boš nadoknadil, niti ti nihče ne garantira, da bo nemški po 12 letih v resnici kaj boljši.


Meni se sicer na nek nacin upira, ker sta oba moja avta zdrzala cirka 20 let starosti. Ampak ja, izgleda da bo tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

iKst_ ::

Gregor P je izjavil:

Počas boš dobil EV ob pralnem prašku:P


Enim ni nikol prav :) Ko so bli EVji dražji, ste jamrali, da nas proizvajalci nategujejo. Zdaj so pa kar naenkrat prepoceni?

Gregor P ::

To se nanaša bolj na tiste pretekle komentarje, ko sem pisal, da si bodo EV na koncu tako enaki, da preprosto ne bo več razloga, zakaj bi plačevali več ;)

Itak pa naj bi bili EV-ji cenejši, to je bila vendar ena glavnih oglaševanih točk :-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

karafeka ::

kow je izjavil:

Utk je izjavil:

Časi se spreminjajo.
Če je nov kitajc 10, 20 jurjev cenejši od nemca, tega pri rabljenem ne boš nadoknadil, niti ti nihče ne garantira, da bo nemški po 12 letih v resnici kaj boljši.


Meni se sicer na nek nacin upira, ker sta oba moja avta zdrzala cirka 20 let starosti. Ampak ja, izgleda da bo tako.

Kaj pomemi, da sta zdržala 20 let? Kaj se je takrat zgodilo, da nista več delala?

kow ::

V bistvu zadnji se vozi, vendar je sklopka pri koncu in bo sel kmalu v prodajo za drobiz. Ekonomika ne zdrzi vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

Pri enem mojem 20-letnem japoncu je bila rja problem, da je bilo nekje pleh že preveč načet; vse ostalo je delalo brezhibno. En šved je pa postal oldtimer in je v bistvu bila edina stvar, ki ga je tu in tam hecala kakšna elektronika, drugače pa vse dela - seveda ob rednem vzdrževanju (in pa ni se ga več vozilo razen toliko kolikor je bilo potrebno, da kaj ne zariba).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Tak star avto ti porabi več goriva in servisov kot stane nov EV. Če se z njim dejansko kaj voziš. Če ne, je pa samo še dražji na km.
Sej tudi 15 let star EV ne bo kar fuč. Če ima nov 400 km, bo tudi star z zanič baterijo imel 250 ali pa 300. Ostalo, podvozje, se pač popravlja dokler se komu zdi vredno.

kow je izjavil:

Utk je izjavil:

Časi se spreminjajo.
Če je nov kitajc 10, 20 jurjev cenejši od nemca, tega pri rabljenem ne boš nadoknadil, niti ti nihče ne garantira, da bo nemški po 12 letih v resnici kaj boljši.


Meni se sicer na nek nacin upira, ker sta oba moja avta zdrzala cirka 20 let starosti. Ampak ja, izgleda da bo tako.

Tudi EV boš vozil dokler gre, ampak če smo realni, je vseeno kolk je vreden 15 let star avto. Tebi, če ga voziš, je lahko vreden veliko, ker ti ni treba odkartat za novega, tržna vrednost je pa par obrokov za novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

Utk je izjavil:


Sej tudi 15 let star EV ne bo kar fuč.


Poanta je, da ja. Trenutno izgleda, da bo 15 let star kitajc ze fuc. Pokvarilo se bo nekaj v baterijskem sklopu in avto bo nicvreden, ker bo popravilo predrago.
Na avtonetu imas samo en res star nissan leaf, letnik 2014. Prevozenih pa manj kot 100k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

iKst_ ::

Na mobile.de jih je več kot 400, pa kar nekaj jih ima več kot 200k.

Je pa treba vedet, da je bil Leaf vedno kar eksotika, tastari še posebej. V celi EU so jih prodajali po 10-15k na leto.

Utk ::

kow je izjavil:

Utk je izjavil:


Sej tudi 15 let star EV ne bo kar fuč.


Poanta je, da ja. Trenutno izgleda, da bo 15 let star kitajc ze fuc. Pokvarilo se bo nekaj v baterijskem sklopu in avto bo nicvreden, ker bo popravilo predrago.
Na avtonetu imas samo en res star nissan leaf, letnik 2014. Prevozenih pa manj kot 100k.

To bo kak posamezen primer. In bo avto pač vreden 0 namesto 3 jurje. Big fucking deal.

karafeka ::

S tem, da se zna zgodit, da boš moral še plačat za razgradnjo baterije oz. zaradi večjega vpliva na okolje.

Utk ::

Itak itak. Pa še pretepli te bojo.

Naredite si matematiko, 10 let ekosklad kredita za omodo 5, 23 jurjev po subvenciji. 7 let garancije na vse, 8 na baterijo. Kakšen avto na katerikoli drug pogon ali izvor se dobi in vozi za tak mesečni znesek?
Tudi če ga takoj po 10 letih direktno sprešaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

deepsick ::

Dober dan, sem videl obiske pri sosedih tega - MG ZS ali HEV - saj ne vem, nisem mogel preveč firbcati, je to v redu reč? Kako sta ta BEV MG5 in MGS5? Kakšno je splošno mnenje? Karavan ne bi bil odveč za kakšno belo tehniko, cena še izgleda 'EU-penetrirajoča'...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deepsick ()

kow ::

Utk je izjavil:

Itak itak. Pa še pretepli te bojo.

Naredite si matematiko, 10 let ekosklad kredita za omodo 5, 23 jurjev po subvenciji. 7 let garancije na vse, 8 na baterijo. Kakšen avto na katerikoli drug pogon ali izvor se dobi in vozi za tak mesečni znesek?
Tudi če ga takoj po 10 letih direktno sprešaš.


Tvoja matematika ne uposteva, da vecina prebivalcev nima za nov avto. Revez ne more dobiti subvencije. Kupuje 10+ let stare avtomobile. Sedaj bo pac moral kupovati 8 let stare elektricarje in upati, da bo dovolj zanesljiv, da ga amortizira.
Bomo videli kako se bo obneslo v praksi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

iKst_ ::

Utk je izjavil:


To bo kak posamezen primer. In bo avto pač vreden 0 namesto 3 jurje. Big fucking deal.


S tem, da avto v resnici nikoli ne bo vreden 0€. Surovine v baterijah se ne izrabijo, nikelj, litij, kobalt itd. se da zelo fino reciklirati.

iKst_ ::

kow je izjavil:


Tvoja matematika ne uposteva, da vecina prebivalcev nima za nov avto. Revez ne more dobiti subvencije. Kupuje 10+ let stare avtomobile. Sedaj bo pac moral kupovati 8 let stare elektricarje in upati, da bo dovolj zanesljiv, da ga amortizira.
Bomo videli kako se bo obneslo v praksi.


8 let star EV je neprimerno bolj zanesljiv od 10+ let starega ICE avtomobila.

Drugače je pa trenutno tudi iz cenovnega vidika težko upravičiti 10+ let star ICE avto, pri poplavi poceni EVjev.

Tukaj si lahko izračunaš kreditno sposobnost. Tudi ljudje na minimalcu si lahko privoščijo ugoden ekokredit. https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/in...

Kredit za 84 mesecev te pride cca. 200€ na mesec. Pa dobiš čisto OK družinski avto brez pologa. Na mesec prihraniš za polovico obroka samo na gorivu (če delaš cca. 15.000km letno). Kasko zavarovanje se poračuna z nižjimi stroški vzdrževanja. Pa garancijo imaš, da bo avto teh 7 let delal, kar pri 10+ let starem avtu ni nujno. 10+ let star avto boš moral v tem času menjati ali vložiti vanj konkreten znesek za popravila.

Pod črto za praktično isto ceno dobiš nov avto, ki bo po 7 letih še vedno vreden kakšnih 5 jurjev.

PROTEINSKI ::

iKst_ je izjavil:

Pod črto za praktično isto ceno dobiš nov avto, ki bo po 7 letih še vedno vreden kakšnih 5 jurjev.

Ne. Ti boš dal 5 jurjev, da ti ga pripravijo na razgradnjo. Torej 10 jurjev razlike v tvoji računici še rabiš pokriti. In če se ti ta jajca slučajno pokvarijo, se boš lepo načakal, da ti ga popravijo.

iKst_ ::

Super, povej telim, ki eGolfe prodajajo za več kot 50% cene novega, da naj raje plačajo 5 jurjev za razgradnjo :)

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

Ali temu, ki hoče 10 jurjev za Ioniqa: https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

Še eUp je več kot 5 jurjev: https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...!

Tudi troli niso več tisto kar so bili. Včasih so se troli potrudili, zdaj pa pišete take očitne bedarije.

kow ::

iKst_ je izjavil:


8 let star EV je neprimerno bolj zanesljiv od 10+ let starega ICE avtomobila.


Tega ne mores trditi, ne da bi imel podatke. Jasno, da je naceloma to res, ampak v praksi imamo kar nekaj modelov BEV, ki so nezanesljivi in jim crkujejo motorji, inverterji itd.
Imas brdo ICE avtomobilov, ki so izjemno zanesljivi ob primernem vzdrzevanju. Zdi se, da bo variabilnost pri BEV avtomobilih vecja, vsaj v startu.

Mimogrede, 20 let lastnistva ICE avtomobilov - nikoli nisem imel vecjega popravila (ceprav sem vedno kupil vec kot 10 let star avto).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

Ok razgradnjo plača proizvajalec in je že vračunana v ceno nakupa EV. Bolj je zanimivo, da je trenutno še premalo EV za razgradnjo, da bi tovarne sploh lahko zares zagnale svoje kapacitete.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

codeMonkey ::

hojnikb je izjavil:


Odlčat se pr novem avtu, al ma modularn pack al ne je totalna neumnost.


Tega ti ne ves, nimas podatkov. Zaenkrat se EV clinic siri nerverjetno hitro. Bi rekel da na podlagi izkusenj in povprasevanja in ne iz spekuliranja kot se ga gremo tu. Mi je tudi cisto jasno da ne mores kar enih celic vgraditi. Tocno vse izmerijo in postimajo. To se dela.

Stari avto sem imel 10 let in z njim prevozil 300k km. Od novega pricakujem podobno. Zdaj, ce bo nekih 3k potrebno dati za menjavo modula, me pa sploh ne bo pobralo. Se dva mlada voznika prideta cez 5 do 6 let in bi rad da mi ostane kot drugi avto. Bo bistveno ceneje od kateregakoli novega Kitajca. Taka pricakovanja so cisto normalna. Kdo bo mulcem zdaj kupoval novo vozilo za prvic? Precej malo ljudi, ker enostavno ni racunice. In kupec rabljenega avtomobila ne bo delal doktorata, ce je kak Kitajc po tolikih letih se OK. Sploh ko zdravje baterije kot kaze ni tako enostavno. Se bo pa tocno vedelo kaj je za v smeti in kaj se da postimat, ce pride do okvare.

Zgodovina sprememb…

iKst_ ::

Mimogrede, 20 let lastnistva ICE avtomobilov - nikoli nisem imel vecjega popravila (ceprav sem vedno kupil vec kot 10 let star avto).


Ne vem kaj šteješ pod "večje popravilo". Ampak, na relativno sodobnem ICE avtu si hitro ob jurja za kakšne relativno enostavne stvari.

V teh časih so precej popularne kakšne menjave verig, turbine niso večne, DPF filtri in EGR ventili se pogosto zabijejo, katalizatorji sesedejo, dvomasni vztrajniki crkujejo, injektorji pri dizlih potrebujejo čiščenje ali menjavo...

To so stvari, ki načeloma sodijo med potrošni materjal in jih je treba slej ko prej zamenjati. Če ti nisi nikoli menjal nič od naštetega super, ampak to je v 20 letih bolj izjema kot pravilo.

Potem imaš pa še konkretne okvare, ko dejansko odlomi kaj v motorju ali menjalniku. Precej redko, ampak se zgodi. Cena na ravni popravila ali menjave baterije.

hojnikb ::

codeMonkey je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Odlčat se pr novem avtu, al ma modularn pack al ne je totalna neumnost.


Tega ti ne ves, nimas podatkov. Zaenkrat se EV clinic siri nerverjetno hitro. Bi rekel da na podlagi izkusenj in povprasevanja in ne iz spekuliranja kot se ga gremo tu. Mi je tudi cisto jasno da ne mores kar enih celic vgraditi. Tocno vse izmerijo in postimajo. To se dela.

Stari avto sem imel 10 let in z njim prevozil 300k km. Od novega pricakujem podobno. Zdaj, ce bo nekih 3k potrebno dati za menjavo modula, me pa sploh ne bo pobralo. Se dva mlada voznika prideta cez 5 do 6 let in bi rad da mi ostane kot drugi avto. Bo bistveno ceneje od kateregakoli novega Kitajca. Taka pricakovanja so cisto normalna. Kdo bo mulcem zdaj kupoval novo vozilo za prvi avto? Precej malo ljudi, ker enostavno ni racunice. In kupec rabljenega avtomobila ne bo dela doktorata, ce je kak Kitajc po tolikih letih se OK. Tocno se bo vedelo kaj je za v smeti in kaj se da postimat.


Tudi VW se gre menjavo modulov. In to je tak fajna praksa, da potem folk gre 3x na "menjavo" modoulov pod garancijo, pa za vraga baterija še vedno ni zanesljiva in dela kot mora.

Menjava modulov ni rešitev za končnega uporabnika. Je sicer super storitev za likes of EVC, ker seveda je njim v interesu da ti prodajo storitev.
Vsi tut vemo, kako znajo napihovat stvari v eno ali drugo skrajnost. Ne vse vzet za zlato, kar pride iz njihovih ust. So na konc dneva še vedno prodajalci.

Če bo mulc nuco rabljen avto, bo pač kupo rabljen avto in prej prečekiro baterijo. Sj SOH, inbalance pa notranjo upornost se da ugotovit s testerji za večino avtov. Pri starih avtih bodo tudi znane pogoste hibe. Torej efektivno lazje kupit rabljen avto, ker boš točno lahko zmeru stanje komponent.

Če crkne, pač crkne. Boš šel na odpad po drugo delujočo, staro pa dal v račun. Tko kot danes to delaš z svinčenimi akkuji.

Tole menjavanje modulov je _totalno_ brezveze. Al je 2 leti ali 20 let star avto. To je old school razmišljanje, k pr EVjih ne deluje več. Tko kot tut v modernem času ne deluje več, da greš na pedestrian avtu delat generalko na motorju pa brusit silindre pa obnavljat glave in nwm kaj še vse. Brezveze. Kupiš drug rabljen motor in goniš do naslednejga strojeloma.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

codeMonkey ::

To ponavljas, ampak virov pa ni. Bomo sele videli cez 10 let, ko se res pokaze v praksi.

EVC pa zavraca stranke kjer je jasno da popravilo ne bo resilo trajno nicesar ali pa da se to dela za prodajo. Ampak kakor sem jaz videl, velja to vecinoma za male baterije od PHEV vozil. Je pa deloma res, glede uradnih. Kolegu so posteno povedali pri EVC za Minija, ko sem jih svetovoval, medtem ko je BMW predlagal menjavo modula ze drugic. Prvi so takoj rekli cel pack ali pozabi.

Zgodovina sprememb…

enavlaka ::

Fuč moduli so tisti, ki so imeli ali napako ali pa so bili iztrošeni zaradi temperatur, vibracij in tako naprej. V redu, jih zamenjaš. To pomeni, da so samo drugi na vrsti, ki so bili le malo boljši.
Menjava celega paketa je edina pravilna, stari pa gre za battery bank v hišo. Nekih poceni for tu ni.

codeMonkey ::

Pri modulski zasnovi ti BMS ob slabem delovanju enega modula zadevo signalizira za servis in tako se problem ne siri naprej. Pri cell to body pa bo lepo delalo naprej, dokler ni ze res nujno oz. je problem za varnost. Sploh pa resno dvomim da bo za CTP ali CTB rentabilno dobiti te celice ven za v hiso. Tam to ni tako enostavno.

Zgodovina sprememb…

codeMonkey ::

https://insideevs.com/news/796219/byd-b...

To je narejeno samo za taljenje in pobiranje surovin.

kow ::

iKst_ je izjavil:


Ne vem kaj šteješ pod "večje popravilo". Ampak, na relativno sodobnem ICE avtu si hitro ob jurja za kakšne relativno enostavne stvari.

V teh časih so precej popularne kakšne menjave verig, turbine niso večne, DPF filtri in EGR ventili se pogosto zabijejo, katalizatorji sesedejo, dvomasni vztrajniki crkujejo, injektorji pri dizlih potrebujejo čiščenje ali menjavo...

To so stvari, ki načeloma sodijo med potrošni materjal in jih je treba slej ko prej zamenjati. Če ti nisi nikoli menjal nič od naštetega super, ampak to je v 20 letih bolj izjema kot pravilo.

Potem imaš pa še konkretne okvare, ko dejansko odlomi kaj v motorju ali menjalniku. Precej redko, ampak se zgodi. Cena na ravni popravila ali menjave baterije.


Nisem imel turbin, ampak atmosferce. Saj so bila popravila jasno, ampak vecinoma taksna, ki bi bila tudi pri elektricarju. Verjetno se prej, ker so tezja vozila.
««
1379 / 1379
»
»»