» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1057 / 1167
»»

codeMonkey ::

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ce gre kampirat na primer 10x na leto je pa alternativa kaj?
Aptera. Avto je tudi šotor in postelja.


Ali pa npr. avto, ki dejansko obstaja: https://newatlas.com/outdoors/vw-id-buz...

MrStein ::

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Je to sploh ze na voljo ali ne najdem prave?
Bo čez eno leto, trenutno se postavlja proizvodna linija.

Naslednje leto pa res!
Leto Linuxa!

Živim zdaj. (Tak kot vsi drugi)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pithlit ::

ales85 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

Pithlit je izjavil:


Še enkrat, objektivno je EV boljša odločitev. Subjektivno se pa mora vsak sam odločit.

Saj. Prosim objektiven komentar. Ne pa to nakladanje.

Go!

Trenutno imam Renault Grand Scenic (kako in kolikokrat ga napolnim, je irelevantno, to rabim).

Torej si se subjektivno odločil tako da je zate prav.

Objektivno je pa EV boljši (eni bolj, drugi manj). Na srednji rok stane manj, na dolgi še manj. Manj se je treba z njim ukvarjat. Manj cajta stojiš na pumpah...

Ampak ker ti rabiš tako zverino da noter zbašeš ženo in vse tri otroke skupaj z vso možno opremo za kampiranje pa vozičke... In to seveda vsakodnevno, poleg tega vsak dan delaš dovolj km da bi ev moral na ac polnit... Si si pač to kupil. Nič narobe s tem. In to je pač subjektivno. Ja, te mal zajebavat s to mojo zgodbico ker s tem da se sam samcat v avtu prevažaš 15km na dan je tudi vse v najlepšem redu. Ne rabiš opravičevat svoje izbire. Ne rabiš pa tud tupit da je EV sam za 10% ljudi, ker je to navadna laž.

Pa vozim ice. In trenutno nimam namena menjat. Iz mojih povsem subjektivnih razlogov.

Ce gre kampirat na primer 10x na leto je pa alternativa kaj? Kufre na avto in na kljuko (ce jo sploh ima)? Resno sprasujem, ne raziskujem veliko na to temo.

Pithlit je izjavil:

nekje med 3 do 5 let. To je srednji rok.

Za marsikoga je to dolgi rol, pac subjektivna ocena.

Torej zate je subjektivno vse, sam zato ker lahko? Ker to ni dolgi rok. Preden kredo poplačaš se ti stvar že obrne. Ni treba absurdov nabijat.

Če gre kampirat 10x obstaja tudi najem. In spet. Nehajte nabijat sam zato ker lahko.

MrStein je izjavil:

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Je to sploh ze na voljo ali ne najdem prave?
Bo čez eno leto, trenutno se postavlja proizvodna linija.

Naslednje leto pa res!
Leto Linuxa!

Živim zdaj. (Tak kot vsi drugi)

Saj imaš avto. Aja, treba trolat.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

pegasus ::

MrStein je izjavil:

Živim zdaj. (Tak kot vsi drugi)
Razumem, to je moja težava. Živim 10-20 let pred vami vsemi.

Gregor P ::

codeMonkey je izjavil:

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ce gre kampirat na primer 10x na leto je pa alternativa kaj?
Aptera. Avto je tudi šotor in postelja.


Ali pa npr. avto, ki dejansko obstaja: https://newatlas.com/outdoors/vw-id-buz...

Ja, z njim se pa lahko pelješ do kampinga na Ježici pa nazaj :P

Ta avto ima res smešno nizek doseg 423-km WLTP glede na to čemu je namenjen. Je pa res, da ga lahko na koncu vsaj na avtokampu priključimo na elektriko. Le da smisel tako majhnega potovalnega kombija je ravno v tem, da greš tudi na oddaljene destinacije, kjer ni nobenega avtokampa naokoli, kaj šele polnilnih postaj ipd. Bo treba še malo počakat.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

ales85 ::

Pithlit je izjavil:


Če gre kampirat 10x obstaja tudi najem. In spet. Nehajte nabijat sam zato ker lahko.

Ja, 10x najem se bo pa ful izplacal. Kako dobro, da si tako pametna in ti nic ne nabijas :))

codeMonkey ::

Gregor P je izjavil:

codeMonkey je izjavil:

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ce gre kampirat na primer 10x na leto je pa alternativa kaj?
Aptera. Avto je tudi šotor in postelja.


Ali pa npr. avto, ki dejansko obstaja: https://newatlas.com/outdoors/vw-id-buz...

Ja, z njim se pa lahko pelješ do kampinga na Ježici pa nazaj :P

Ta avto ima res smešno nizek doseg 423-km WLTP glede na to čemu je namenjen. Je pa res, da ga lahko na koncu vsaj na avtokampu priključimo na elektriko. Le da smisel tako majhnega potovalnega kombija je ravno v tem, da greš tudi na oddaljene destinacije, kjer ni nobenega avtokampa naokoli, kaj šele polnilnih postaj ipd. Bo treba še malo počakat.


Pa saj ga vmes napolnis. Na 300-400 km se pa ze ustavis. Ce si pustis nekaj rezerve za strom, gres vseeno lahko do 100 km iz civilizacije, v smislu, da ni nikjer nobenega prikljucka. Jaz sicer ne kampiram, ampak dvomim, da imamo za vikend kampiranje take destinacije v blizini. Bjorn je izmeril 10h30m za 1000 km, kar ni slabo.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

ales85 je izjavil:

Pithlit je izjavil:


Če gre kampirat 10x obstaja tudi najem. In spet. Nehajte nabijat sam zato ker lahko.

Ja, 10x najem se bo pa ful izplacal. Kako dobro, da si tako pametna in ti nic ne nabijas :))

Neumno vprašanje zahteva neumen odgovor.
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Pithlit je izjavil:


Saj imaš avto. Aja, treba trolat.

Ampak tu eni trdijo, da obstaja električni, cenejši.

No, bom počakal, da še ne-troli povedo svoje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RedDrake ::

Pithlit je izjavil:


Zakaj je pa treba Italijane vlečt v to zgodbo? Kupi pri nas MG-ja in se ti obrne v parih letih. No, meni se.

30kkm/leto z ice me pride pri trenutnih cenah 2400€.

Z EV pa nekje 450.

Torej slabe 2k na leto manj. Zdej pa vzemi ceno dveh primerljivih avtov, en ice pa en EV... Poglej kolk ev 'preplačaš' in izračunaj v koliko letih se ti ta razlika povrne. Ni 11. Nazadnje ko sem na hitro gledala nekaj pa cifre premetavala mi je prišlo nekje med 3 do 5 let. To je srednji rok.

BW ma pa realno izkušnjo ki več ali manj potrjuje zgoraj napisano.

Italijane si ti vlekla v zgodbo s ceno v IT. Je pri nas enaka cena?
In ti, s tvojimi 30kkm letno. Lahko bi citiral EV kultiste iz te teme - če preživiš letno v avtomobilu 500+ ur potem v življenju nekaj delaš MOČNO narobe. Jaz recimo letno naredim med 10 in 12kkm. S tremi vozili skupaj. Z drugimi besedami, če menjam primarno vozilo za EV se mi bo razlika iz tvojega hipotetičnega primera povrnila tam nekje v 20 letih. Z drugimi besedami potem ko se bo baterija enkrat že zamenjala, avto pa končal na odpadu - aka "never".

@kow: No, saj sem vedel, da je investicija v umetno fotosintezo pravi pristop. Samo kaj ko alarmisti niste zato, ampak ste raje za polnjenje žepov nekih kvazi odrešenikov, ki namesto 100% rešitve ponujajo samo 30% rešitev, pa še to mogoče čez 20 do 30 let.

Pithlit ::

MrStein je izjavil:

Pithlit je izjavil:


Saj imaš avto. Aja, treba trolat.

Ampak tu eni trdijo, da obstaja električni, cenejši.

No, bom počakal, da še ne-troli povedo svoje.

Nihče ne trdi tega.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

Ne vem kolk je pri nas cena. Zato pa imaš MG v mojem postu.

Ti imaš torej tri avtomobile za delat 4000km letno z vsakim od njih? In potem jaz delam nekaj narobe? Sem mislila da sem jaz tista ki denar stran meče ampak očitno imamo še hujše primere.

In ja, res delam nekaj narobe. Mislim, precej delam narobe. Ena od takih stvari je ta da se kregam s folkom ki išče vsako dlako v jajcu zato da dokaže svoj prav, ne glede na ceno.
Life is as complicated as we make it...

Gregor P ::

Ampak mar nista Fiat 500 in MG popolnoma različni vozili?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Pithlit ::

Ti to resno?

Fiat 600 in mg4 standard sta povsem primerljiva. Po dimenzijah, po razredu, po bateriji in po ceni. Ker se je pač nekdo zapičil v to da omenjam Fiat 600 v Italiji za 32k (pred subvencijo) sem pač omenila mg4 v Sloveniji za, ne boš verjel, 32k (pred subvencijo).

Zdaj pa dajmo naprej iskat dlako v jajcu... zna bit zabavno.

Aja, mg4 zna bit tudi boljša izbira. Saj vendar vemo da so italijanski avti drek vredni.
Life is as complicated as we make it...

Gregor P ::

A ni fičo manjši avto? Ok moja napaka, se opravičujem.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Pithlit ::

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fiat_60...
https://en.m.wikipedia.org/wiki/MG4_EV

Gregor P je izjavil:

A ni fičo manjši avto? Ok moja napaka, se opravičujem.

Fičo je Fiat 750.

Pardon, Zastava 750. Me je mal zaneslo. Fiat je res 600.

500 pa nikoli ni bil fičo.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

codeMonkey ::

Fiat 500e ni enako Fiat 600e

hojnikb ::

oboje je ICE platforma, tko da... krs..
#brezpodpisa

codeMonkey ::

Ni optimalno, ampak za ta denar moras potem gledati rabljena vozila na boljsi platformi.

codeMonkey ::

No ali pa pac kitajska vozila. Se je ze zacelo:

This Chinese electric SUV was the top-selling EV in Sweden in July, Tesla Model Y on top YTD


https://electrek.co/2023/08/03/chinese-...

Sicer ne vem kako jim uspeva s pogonom spredaj.

ales85 ::

Pithlit je izjavil:

ales85 je izjavil:

Pithlit je izjavil:


Če gre kampirat 10x obstaja tudi najem. In spet. Nehajte nabijat sam zato ker lahko.

Ja, 10x najem se bo pa ful izplacal. Kako dobro, da si tako pametna in ti nic ne nabijas :))

Neumno vprašanje zahteva neumen odgovor.

Tako pametna kot si, si najbrz ze slisala, da ni neumnih vprasanj. Pametujes pa ti zelo rada. Ampak prav, pa naj bo po tvoje in se naprej neumno odgovarjaj.

Pithlit ::

Če ni neumnih vprašanj tudi neumnih odgovorov ni. Tko da.
Life is as complicated as we make it...

RedDrake ::

Pithlit je izjavil:

Ne vem kolk je pri nas cena. Zato pa imaš MG v mojem postu.

Ti imaš torej tri avtomobile za delat 4000km letno z vsakim od njih? In potem jaz delam nekaj narobe? Sem mislila da sem jaz tista ki denar stran meče ampak očitno imamo še hujše primere.

In ja, res delam nekaj narobe. Mislim, precej delam narobe. Ena od takih stvari je ta da se kregam s folkom ki išče vsako dlako v jajcu zato da dokaže svoj prav, ne glede na ceno.

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.
Lej, 30kkm je velik, to je 100km+ dnevno. Glede na to da živiš nekje v rovtah s. primorske, je to kar zamudna reč. Vem, ker je tašča dnevno hodila delat v IT in se je furala po 1h v vsako smer. To je tista napaka.
Jaz sicer nimam fiksne službe, ampak žena recimo ima 20 min peš, ~10 min s kolesom do šihta, stranke mam po LJ pa do nobene ne rabim več kot 25 min s kolesom ali pa cca dobrih 15 min z avtom.
In ja, z enim avtom delam tam po 8k, z enim tam 3k, z oldyem pa tipično manj kot tisoč letno. Odvisno od leta sicer. S kabriom sem pred leti šel na roadtrip do Nizozemske, čez Italijo, Avstrijo, Francijo, Švico, Belgijo, Luxemburg, ipd ... Je blo hitr 4000km v enem šusu.
Recimo pozimi mineta tudi po dva tedna ali več ko se avto ne premakne izpod nadstreška. Pozimi ga dejansko rabim samo za fure do tašče v vaše konce.
Jaz ne delam nič narobe. Ja, 1000 EUR letno vržem za dodatni dve registraciji, zavarovanji in servisa. Minimalen strošek za užitek v vožnji starodobnika na lep jesenski dan, ali pa za par uric vetra v laseh med potjo na vikend v kabriu.

hojnikb ::

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.


kaj točno ti daje confidence, da bo tipičen fiat servis delal karkoli z njihovim evjem?
#brezpodpisa

Pithlit ::

RedDrake je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Ne vem kolk je pri nas cena. Zato pa imaš MG v mojem postu.

Ti imaš torej tri avtomobile za delat 4000km letno z vsakim od njih? In potem jaz delam nekaj narobe? Sem mislila da sem jaz tista ki denar stran meče ampak očitno imamo še hujše primere.

In ja, res delam nekaj narobe. Mislim, precej delam narobe. Ena od takih stvari je ta da se kregam s folkom ki išče vsako dlako v jajcu zato da dokaže svoj prav, ne glede na ceno.

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.
Lej, 30kkm je velik, to je 100km+ dnevno. Glede na to da živiš nekje v rovtah s. primorske, je to kar zamudna reč. Vem, ker je tašča dnevno hodila delat v IT in se je furala po 1h v vsako smer. To je tista napaka.

Sej sem napisala kolk kilometrov delam, kdaj in zakaj. Ampak ja, daj, povej mi še kakšno stvar ki jo kao ne vem. Se mi zdi imam fetiš na to da mi drugi razlagajo ka se mi v lajfu dogaja. Še posebej taki ki jim avto stoji na dvorišču. Kaj eden, dva. Naj ti bo, starodobnika ne bom štela ker... je pač užitek.
Life is as complicated as we make it...

RedDrake ::

hojnikb je izjavil:

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.


kaj točno ti daje confidence, da bo tipičen fiat servis delal karkoli z njihovim evjem?

To da so EV kosi lego kocke, ki jih lahko popravi (beri zamenja) vsaka kvalificirana opica?
Podvozje in ostalo je pa itak isto kot pri vsakem random avtu?

@Pithlit:
Ja, nič ne obsojam, nič nočem "težit". Ampak ko tu ljudje pišejo kako se vozijo po 5-6 ur v kosu se jim meče naprej "da delajo nekaj narobe".
No, jaz lahko podobno mečem naprej.
Stari dobri jurček lahko to meni meče naprej, in tako dalje. There's always a bigger fish.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

Pithlit ::

RedDrake je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.


kaj točno ti daje confidence, da bo tipičen fiat servis delal karkoli z njihovim evjem?

To da so EV kosi lego kocke, ki jih lahko popravi (beri zamenja) vsaka kvalificirana opica?
Podvozje in ostalo je pa itak isto kot pri vsakem random avtu?

@Pithlit:
Ja, nič ne obsojam, nič nočem "težit". Ampak ko tu ljudje pišejo kako se vozijo po 5-6 ur v kosu se jim meče naprej "da delajo nekaj narobe".
No, jaz lahko podobno mečem naprej.
Stari dobri jurček lahko to meni meče naprej, in tako dalje. There's always a bigger fish.

Ne, ne moreš. Ker sem napisala kaj in kako... pa si se raje odločil da boš to ignoriral in začel pamet solit. Ti pomagam: na običajen dan sem v avtu vsega skupaj pol ure. Ampak ja, ziher delam nekaj hudo narobe.
Life is as complicated as we make it...

hojnikb ::

RedDrake je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Kitajc brez servisne mreže?
Že rajš Fiat potem.


kaj točno ti daje confidence, da bo tipičen fiat servis delal karkoli z njihovim evjem?

To da so EV kosi lego kocke, ki jih lahko popravi (beri zamenja) vsaka kvalificirana opica?
Podvozje in ostalo je pa itak isto kot pri vsakem random avtu?

@Pithlit:
Ja, nič ne obsojam, nič nočem "težit". Ampak ko tu ljudje pišejo kako se vozijo po 5-6 ur v kosu se jim meče naprej "da delajo nekaj narobe".
No, jaz lahko podobno mečem naprej.
Stari dobri jurček lahko to meni meče naprej, in tako dalje. There's always a bigger fish.


Še enkrat, kaj ti da mislit, da bo en dizel mehanik, k se specializira za Fiat, karkoli tikal okol EVja? Verjem, takšni servisi se takšnih stvari izgogibajo v velikem loku, ker je pač EV tujka in se tega rajš ne dotikajo (ker je v končni fazi tut en velik liability), čeprav so kosi mogoče legokocke...
#brezpodpisa

Utk ::

Ma kak ev, pripelji jim 20 let star reno pa reci, da ti kartica za vžig ne dela...roke v luft, kapitulacija, ni šanse da pogledajo:)
Ne vem kako bojo današnje dizle šraufali čez 5, 8 let, ko se začnejo kvarit, kaj šele električne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

RedDrake ::

Pithlit je izjavil:

... Ti pomagam: na običajen dan sem v avtu vsega skupaj pol ure. Ampak ja, ziher delam nekaj hudo narobe.

Yeah, 30.000 km letno, 365 dni, pol ure na dan v avtu.
80km na dan s povprečno 160kmh.
Še feryz tebe ne dohaja, se mi zdi ...

@hojnik:
Če hočeš ostat certificiran servis za znamko, pošlješ mehanike na izobraževanje in je. Al misliš, da gre denar od olja po 20 EUR na liter in 60-70 EUR na delovno uro zato da postajajo lastniki najbogatejši slovenci?
No, in tam jim pokažejo katere lego kocke se zamenja ob določenih napakah. To je vsa znanost.

Pithlit ::

RedDrake je izjavil:

Pithlit je izjavil:

... Ti pomagam: na običajen dan sem v avtu vsega skupaj pol ure. Ampak ja, ziher delam nekaj hudo narobe.

Yeah, 30.000 km letno, 365 dni, pol ure na dan v avtu.
80km na dan s povprečno 160kmh.
Še feryz tebe ne dohaja, se mi zdi ...

Mah ti si prtegnjen. Kar neki po svoje kljub temu da imaš v tej temi vse info. Pol sm pa js persona rudis k vam rečem da ste usekani. Butl frdaman.
Life is as complicated as we make it...

hojnikb ::

RedDrake je izjavil:

Pithlit je izjavil:

... Ti pomagam: na običajen dan sem v avtu vsega skupaj pol ure. Ampak ja, ziher delam nekaj hudo narobe.

Yeah, 30.000 km letno, 365 dni, pol ure na dan v avtu.
80km na dan s povprečno 160kmh.
Še feryz tebe ne dohaja, se mi zdi ...

@hojnik:
Če hočeš ostat certificiran servis za znamko, pošlješ mehanike na izobraževanje in je. Al misliš, da gre denar od olja po 20 EUR na liter in 60-70 EUR na delovno uro zato da postajajo lastniki najbogatejši slovenci?
No, in tam jim pokažejo katere lego kocke se zamenja ob določenih napakah. To je vsa znanost.


No, potem pa pejt do random certificiranga Fiat servisa v sloveniji pa vprašaj, če bi ti nekaj popravijo na "tvojem" Fiat 500e
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

SambaShare ::

Eh ti s tem svojim "vsi e servisi so enako zanič". Niso. Deli so bližje, zahtevano znanje pa tudi. Minus kulturne prepreke, časovne cone. Daj kupi si že MG namesto svojega shitbox-a, ne pa da samo soliš pamet drugim.

hojnikb ::

Še enkrat, pejt do poljubnega certifciranga ICE servisa, k ma znamka tudi EVje in poročaj njihov odnos do servisa EVja...
#brezpodpisa

SambaShare ::

Kar sam pojdi, ti trdiš da so enako zanič.

Povedal si samo, da ima MG še toliko večji problem. Poleg stvari, ki sem jih naštel, še certificiranega servisa nimajo.

hojnikb ::

Ne, js samo dajem repliko na trditve, da so EV servisi za ICE znamke pr vsakem voglu...
#brezpodpisa

Utk ::

MG se čisto uradno prodaja poleg drugih znamk in tam je tudi servis. Sicer pa petrol v svojih reklamah trdi, da imajo certifikate za servisiranje _vseh_ znamk in da je to dovolj za garancijo...

Gregor P ::

So pač stvari, ki jih tudi na servisu ne znajo popraviti, še posebej, če je treba delati/razmišljati malo več kot samo zamenjati nek del. In to se najbrž tudi z EV-ji ne bo toliko spremenilo - edino malo bolj bodo morali paziti, da jih ne strese elektrika.:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

SambaShare ::

Utk je izjavil:

MG se čisto uradno prodaja poleg drugih znamk in tam je tudi servis. Sicer pa petrol v svojih reklamah trdi, da imajo certifikate za servisiranje _vseh_ znamk in da je to dovolj za garancijo...


Imajo sevis, ki po vajinih besedah tako ni vreden nič.

Nam so za italjanski delavni stroj, po nekaj teženja domov poslali inženirja direktno iz tovarne, da si je ogledal problem. Vidva pa kar bluzita dalje, kako so vsi enako zanič.

Pithlit ::

Še nekdo ki ne zna brat...
Life is as complicated as we make it...

Utk ::

Imajo sevis, ki po vajinih besedah tako ni vreden nič.

Sej tudi servis renoja ni vreden nič, pa imamo like 100,000 renojev na cesti. Pa tudi kvarijo se najbrž bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

SambaShare ::

Utk je izjavil:

Imajo sevis, ki po vajinih besedah tako ni vreden nič.

Sej tudi servis renoja ni vreden nič, pa imamo like 100,000 renojev na cesti. Pa tudi kvarijo se najbrž bolj.


Demantiral si samega sebe v dveh stavkih.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Nisem. Samo ti si nepismen.

BigWhale ::

Mato989 je izjavil:

Zakaj nafilal v 15 min? nafilat jo morš v takem času kot naliješ benz ali dizl v 60l tank... nič več... to bo resničen uspeh potem... 15 min je že dolgčas... poščijem se stoje, kafeja ne pijem... kaj naj delam 15 min? Kadim ne...


A spet butasti "argumenti", a?

BigWhale ::

pegasus je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ce gre kampirat na primer 10x na leto je pa alternativa kaj?
Aptera. Avto je tudi šotor in postelja.


Pa moz in zena vozita vsak svojega in v vsakem po enga mulca? ;>

Cveto ::

Uh, v tej temi sem pa res prebral že "svašta", predvsem pa veliko teorije.

Naj najprej ponovim, kar je bilo tukaj že večkrat napisano: EV-ji niso za vsakogar. Kdor dela dnevno manj kot 40-50 km, ga težko upraviči, razen če se mu ne gre prav za ekologijo. Tudi za tiste, ki delajo dnevno več kot 50km, a nimajo možnosti avta polniti doma ali v službi, EV-ji niso. So predragi. Razen spet v neki kombinaciji.

Sedaj pa moj primer in računica:

Doma se rabita dva avta (ker sta razlićni lokaciji služb, javni prevoz pa zaradi otrok odpade. Ko sem pred dobrim letom dobil službo nekaj dlje (dnevno recimo 100km), sem bil kljub sicer prejšnjemu nasprotovanju postavljen v resno dilemo. Naj povem še, da za prevoz dobim cca 450€.

Doma sta bila dva avta, eden večji, družinski, dokaj nov a z relativno visoko porabo (cca 7,5 na 100) in drugi ženin, potreben menjave. Plan je bil, da žena vzame tega družinskega, saj je relativno nov in za nas res odličen za kako daljšo pot, edino za mojo daljšo relacijo je poraba prevelika, saj je šlo za gorivo na mesec tudi 300-400€. Jaz pa sem zase nameraval vzeti Passata. Pač 2.0tdi, DSG, Elegance, radar, Led itd... Tak avto pride cca 43k z popustom, morda z nekaj manj opreme 40k. "Spustil" bi se morda do kake Octavie (35k), na kaj manj pa za te razdalje ne.

Po skoraj enem letu tuhtanja sem vzel Teslo 3 LR. Avto sem dobil za 42k. Polnim ga doma, ponavadi čez vikend in če ni kakih posebnosti, zdrži cel teden oziroma se (bolj realno) v kako sredo/četrtek malo dopolni. Polnjenje doma je na navadnoi vtičnico, dobra 2kW na uro. V 14 urah se torej dopolni cca 30kWh, več kot dovolj za dva dni (avto ima porabo okoli 12kWh na 100km). Strošek je... majhen. Niti ne gledam, a po izračunu, gre na teden 60kWh, na mesec pa torej 250, po ceni 0,18€ je to 45€.

Cena avta je ista. Morda je Passat malo boljši avto (predvsem podvozje in sedeži), Octavia pa gotovo ne. S tem da je Tesla precej močnejša, vožnja pa res uživaška.

Zame je torej zadeva "no brainer". Še največji problem zdaj je, da se z "družinskim" ICE noče noben vozit in je EV stalno v pogonu.

Kodrnusa ::

Ja ampak še zmeraj imaš en avto ICE. Le zakaj če je tesla top? Prodaj tega in kupi se en EV. Vsi se strinjamo da je EV top...za drugi avto. Za prvega bo pa treba še malo počakati. Vsaj za mene

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kodrnusa ()

DamijanD ::

Mene zanima kakšen je ta večji družinski avto, če bi bil passat samo za na "šiht"

Pithlit ::

Kodrnusa je izjavil:

Ja ampak še zmeraj imaš en avto ICE. Le zakaj če je tesla top? Prodaj tega in kupi se en EV. Vsi se strinjamo da je EV top...za drugi avto. Za prvega bo pa treba še malo počakati. Vsaj za mene

Saj ti je povedal. EV je pri njih prvi avto. Ice pa ne. Ice pa ima še vedno ker je bit takrat relativno nov in ni imelo smisla ga menjat (poleg tega da je imel ogromno istih pomislekov kot večina skeptikov).

Čisto smiseln scenarij. Ko bo prišel čas in bo žena hotela menjat... Se bo treba pa spet odločit.
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Cveto je izjavil:

Jaz pa sem zase nameraval vzeti Passata. Pač 2.0tdi, DSG, Elegance, radar, Led itd... Tak avto pride cca 43k z popustom, morda z nekaj manj opreme 40k. "Spustil" bi se morda do kake Octavie (35k), na kaj manj pa za te razdalje ne.

Par let nazaj so bile octavie od 19 000 EUR dalje. Kaj vse si hotel dodatno, da si skoraj podvojil ceno?


...
Polnjenje doma je na navadnoi vtičnico, dobra 2kW na uro.

Uh oh ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
1057 / 1167
»»