» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1042 / 1167
»»

Likalnik ::

tudi sam še vedno gledam in izbiram svoj prvi EV...kot rečeno sem odločen, da bo to Tesla....vsakodnevno bi delal vsaj 140km po avtocesti.
ne morem se pa odločiti kateri model....oziroma tako je:

Tesla 3 SR pride nov z že odpito subvencijo 37k€

za 38k€ dobim pa rabljeno Teslo Performance (letnik 2021, 25k km)

večina mi pravijo (tudi na ostalih forumih), da naj raj novega SR...prav tako bo zadovljil vse moje potrebe na cesti...res pa je, da je Performance čisto druga zadeva za praktično isti denar

Utk ::

Zakaj pa ne LR, rabljen ali nov.

Likalnik ::

Žal mi je preveč denarja...LR je že konkretno čez 40k€ z že odbito subvencijo....če pa gledam rabljenega potem pa že raje Performance.
Postavil sem si mejo do 40k€ da dam za avto...več žal ne...in v tem rangu iščem sedaj najboljše kar lahko dobim, kar se tiče EV.
kot rečeno...za moje potrebe in za dejstvo, da gre za moj prvi EV...je tudi SR top izbira (najverjetneje bom šel po novega SR)...me pa mika tudi Performance za praktično isti denar..

Utk ::

Če ti je vseeno za to nekaj več dosega, je SR čist ok. LR je vseeno hitrejši, performance je pa že malo preveč sick. V resnici se ne moreš z njim vozit vsakodnevno tako kot se on lahko vozi.

Gambino ::

Mene zanima, koliko zdržijo tile motorji pri tesli, preden se jih mora zamenjati. Sem slišal, da ene 200k, potem pa menjava motorjev, kar zna biti kar drago.

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Če ti je vseeno za to nekaj več dosega, je SR čist ok. LR je vseeno hitrejši, performance je pa že malo preveč sick. V resnici se ne moreš z njim vozit vsakodnevno tako kot se on lahko vozi.


ja glede dosega mi je vseeno (ne me narobe razumeti...super je, če je lahko še več dosega...ampak tudi SR ga ima dovolj sploh v primerjavi z drugimi EV vozili) za moje potrebe je dovolj...prav tako hitrosti je več kot dovolj.

Kot si napisal Performance najverjetneje ne bom izkoristil tako kot bi jo lahko...zato se bom odločil za novega SR

kow ::

Gambino je izjavil:

Mene zanima, koliko zdržijo tile motorji pri tesli, preden se jih mora zamenjati. Sem slišal, da ene 200k, potem pa menjava motorjev, kar zna biti kar drago.


Kje si pa slisal? Pa za kateri motor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Sem se pa peljal mimo pumpe kjer so v vrsti cakali 3je evji na chargerja

Če so se tako odločli, so pač čakali. Če so bli tako prazni vsi 3, da jim je to bila zadnja šansa, so že prej nekaj zajebali. Moj ima 150 dosega na dober dan, pa še nikoli nisem polnil na zadnji možnosti. Zmeraj je plan B in C.


In ko je plan b in c isto cakalna doba kaj pa pol?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kodrnusa ::

deco16 je izjavil:

Kake ICE pa mate to da ne prideš do splita in nazaj v lj. Če lahk sam pridem z EVjem eno smer pol bi vi morali ziher že nazaj pridet, ker to je najbolj pomembno, da se tanka 1 na mesec.

Šel iz Radomelj do Malpense (Milano) in nazaj z 1 tankom. 1100km

Utk ::

In ko je plan b in c isto cakalna doba kaj pa pol?

Pol se zbudiš.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

In ko je plan b in c isto cakalna doba kaj pa pol?

Pol se zbudiš.


Ne ni je kr realno na voznji do zadra ali naprej

BigWhale ::

Kodrnusa je izjavil:

deco16 je izjavil:

Kake ICE pa mate to da ne prideš do splita in nazaj v lj. Če lahk sam pridem z EVjem eno smer pol bi vi morali ziher že nazaj pridet, ker to je najbolj pomembno, da se tanka 1 na mesec.

Šel iz Radomelj do Malpense (Milano) in nazaj z 1 tankom. 1100km


Ce gres na upravno enoto na direkcijo za promet, bos dobil srebrno plaketo. Ampak to velja samo do konca mesca, tko da dej pohiti!

njyngs ::

Moram priznat, da sem zadnje čase precej razmišljal o nakupu EV-ja za po mestu - torej kot drugi avto, ki bi ga šel enkrat na 2 tedna napolnit na javno polnilnico in bi blo dovolj za fikajanje po mestu. No, zdaj pa vedno vedno bolj dajem to misel v koš - vedno več se namreč govori o vedno dražji elektriki - sploh zdaj, ko vlada debatira o miljon različnih tarifah kategoriziranih glede na sezono in glede na čas v dnevu in letu.

Ne vem sicer kaj si tile čapci na vrhu držav in EU domišljajo, ampak če se mislimo it prehoda na EV... mora to bit PRIVLAČNA opcija. Zdaj, ko je govora o elektriki pa postaja EV (pri itak že kompleksnih težavah z omrežjem, polnjenjem, dosegom,...) absolutno neprivlačna.

Praktično sem odločen, da bom v naslednjih 2 letih svoj starejši voz zamenjal za en dizel/bencin wagen in ga vozil dokler bo na voljo fosilno gorivo. Da jim nabijem vse na K, prekletim ciganom.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Gregor P ::

Jaz pa mislim, da bodo ljudje še kar nekaj časa kupovali Toyotine hibride. 8-)

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BigWhale ::

Jaz bistveno manj casa porabim, da pobrisem vse poste dezurnega trola, kot ga porabite vi, da mu odgovarjate.

Ne pocnite tega, skoda casa.

SambaShare ::

njyngs je izjavil:

Ne vem sicer kaj si tile čapci na vrhu držav in EU domišljajo, ampak če se mislimo it prehoda na EV... mora to bit PRIVLAČNA opcija. Zdaj, ko je govora o elektriki pa postaja EV (pri itak že kompleksnih težavah z omrežjem, polnjenjem, dosegom,...) absolutno neprivlačna.


Človek bi si zaželel malo več srednjeročne predvidljivosti ja. Recimo da za naslednjih 5 let veš, da ne bo bistvenih sprememb.

Kaj bojo zdaj pogruntali z novim tarifiranjem pa očitno še sami ne vejo. Najbrž le tipajo teren. Lahko se tolažiš, da bistveno dražje ne more biti, ker potem bankrotiraš vse odjemalce. Da bi posebej obdavčili elektriko za EV, srednjeročno tudi dvomim.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

SambaShare je izjavil:

njyngs je izjavil:

Ne vem sicer kaj si tile čapci na vrhu držav in EU domišljajo, ampak če se mislimo it prehoda na EV... mora to bit PRIVLAČNA opcija. Zdaj, ko je govora o elektriki pa postaja EV (pri itak že kompleksnih težavah z omrežjem, polnjenjem, dosegom,...) absolutno neprivlačna.


Človek bi si zaželel malo več srednjeročne predvidljivosti ja. Recimo da za naslednjih 5 let veš, da ne bo bistvenih sprememb.

Kaj bojo zdaj pogruntali z novim tarifiranjem pa očitno še sami ne vejo. Najbrž le tipajo teren. Lahko se tolažiš, da bistveno dražje ne more biti, ker potem bankrotiraš vse odjemalce. Da bi posebej obdavčili elektriko za EV, srednjeročno tudi dvomim.


Kolikor vem so vsi nemci ki so kupli tc morali javit to in majo zdaj gospodarski odjem elektrike za tc tarife

Enako vidim za ev
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če delaš vsak dan 50 km z EV, je njegova poraba pičkin dim proti porabi TČ. Če vsak dan delaš 100 km, je še zmeraj manj kot TČ, ampak pol tudi tolk več prišparaš.

redtech ::

To je nemogoče nadzorovat, bodo imeli dva števca, ali kar pavšalno?

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Če delaš vsak dan 50 km z EV


50km na dan je ena goveja zupa na dan. Pa zarad zupe nihce ne skace na glavo. :>

Utk ::

Ja, pa že to je bistveno več kot dela povprečen slovenski avto.

Mato989 ::

redtech je izjavil:

To je nemogoče nadzorovat, bodo imeli dva števca, ali kar pavšalno?



Kaj pa ves mogoce bodo vsi z tc in evjem morali met gospodarski odjem kdo bi vedel

Idej kako skubit je ogromno ne rect da ni variante
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če imajo oni N idej kako skubit, imamo mi N + 1 idejo kako se izognit.
Električni priključek je name, avto je na nekoga drugega v hiši. Komu zdaj kaj zaračunat?

Mumbru ::

S tem se boš pa res izognil. Približno tako ko nekateri hočejo internet priključek prenesti na člana gospodinjstva da bi dobili nove ugodnosti. Ne gre. Če bo imel človek s stalnim prebivališčem ev bo plačnik priključka plačal za ta ev...

Utk ::

Bo bo. Samo što nije.

Kaj pa če je na lizing? Kaj pa če polnim pri sosedu? Kaj pa če je službeni? Kaj pa če je uradno res od nekoga, ki ne živi tam? Kaj pa če ima res ena bakica EV, bo zarad tistih 10% elektrike, ki ga porabi z avtom, plačevala vso elektriko dvakrat dražjo? Kaj pa če ne bi bli vi več tako neumni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mumbru ::

Izognil se boš samo če bo uraden lastnik nekje drugje prijavljen. Bo pa tam plačal. Leasing se tudi komot zaračuna nosilcu, službeni službi, o neumnosti in tvoji bakici pa raje ne bi. Sploh ne pravim da bo hitro ali pa sploh tako, ampak da bi jih pa tele tvoje ideje ustavile moraš biti pa res skrajni naiven. Če ne že kar tisto kar ostalim pripisuješ.

Utk ::

To kar pravite je isto kot če bi jaz pravil, da bo nafta po 20 evrov liter in še mislil, da nisem neumen. Ne vem kdaj bo in če bo sploh res, ampak bo, zato je najbolje, da takoj prodate ICE.
Pa se je pri nafti veliko težje švercat kot pri elektriki. Za elektriko samo kupiš baterijo za par jurjev in stvar rešena, nikoli ne polneš iz omrežja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mumbru ::

Ne vem, ne znaš brati ali je kaj drugega...Država (naša še posebej) zapravi vedno več in ne manj. Če bo ves promet, kot pričakujete, v kratkem prešel na elektriko, bo to za državo velik izpad prihodka v trošarinah. Enostavno ne verjamem da javni sektor ne bo iznašel načina kako ta izpad nadomestiti. Ker jih je vedno polna usta "pravičnosti" dvomim da bodo izpad nadomestili z razporeditvijo po celi družbi. Ja sigurno bodo luknje, le dvomim da tako enostavne kot si gor napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mumbru ()

mikhaair ::

Elektrika bo dražja, cestnina za EV zna biti večja.

BigWhale ::

Ker nafta se pa iz dneva v dan ceni, al kako? :> Saj noben ne pravi, da se elektrika ne bo drazila, ne vem kaj vam ni jasno.

Ampak drazila se bo tudi nafta in vsi drugi energenti in na vse druge energente se nabijajo taksni in drugacni davki.

Mumbru ::

No, ne kaže ravno da se bo nafta tako dražila:

https://n1info.si/novice/slovenija/sef-...

Sparkxl ::

Nafta bo na eni točki v bližnji prihodnosti ekslodirala navzgor. Razlog pa je zelo preprost, čista povpraševanje/ponudba situacija. Povraševanje raste, investicije v nova odkritja pa strmo padajo že leta. Pomeni da bomo prišli do točke, ko bodo trenutni bazeni izčrpani, novih pa ne bo dovolj

kow ::

Narobe si napisal. Ne investicije v nova odkritja, ampak investicije v polja (dejanska infrastruktura za crpanje in distribucijo). Znanih polj je dovolj.

Mumbru ::

Ti ne veš da bo povpraševanje padalo ker bo ves promet na ev? ;). Sam ne pričakujem neke strme, če sploh, rasti nafte v recimo naslednjih 10 letih.

Utk ::

Ker jih je vedno polna usta "pravičnosti" dvomim da bodo izpad nadomestili z razporeditvijo po celi družbi.

Sej ne bo razporeditev po celi družbi. Bo približno enako kot zdaj, razporeditev po vseh avtih. In ker je elektrika še zmeraj cenejša od bencina, bo tudi pol tako. Če od zdaj naprej vsakih 100 km obdavčimo z dodatnimi tremi evri, ne glede na pogon, ne bo zato EV nič dražji proti ICE kot do zdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mumbru ::

Brez teh 3evrov bo elektrika po pričakovanjih dir. Elesa dražja z novim letom od 20 do 60%.

Gregor P ::

Ni logike, da bo bilo imeti EV cenejše. Razumem, da bo lahko postalo vse ostalo dražje, ker bo pač "obsolete" oz. bo praktično nedobavljivo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Mumbru je izjavil:

Ti ne veš da bo povpraševanje padalo ker bo ves promet na ev? ;). Sam ne pričakujem neke strme, če sploh, rasti nafte v recimo naslednjih 10 letih.


Tudi, ce so tvoja pricakovanja pravilna, moras z novimi investicijami vzdrzevati obstojeco raven crpanja.

Mumbru ::

Zakaj? Če bo pa menda povpraševanje strmo padlo.

kow ::

Zakaj pa bi povprasevanje strmo padlo? A bomo v naslednjih 10 letih zamenjali vse dizelske motorje? Se avtomobilskih ne bomo (2 milijarde vozil), lani smo jih cirka 10 milijonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mumbru ::

Če je vozni park v povprečju star 12+let in če bodo do leta 2030 menda praktično vsi novi avti ev je kar logično da bo povpraševanje padlo. Sam se s letom 2030 ne strinjam ampak tukaj v tem threadu menite tako.

kow ::

Matematika ti ne gre prevec dobro.

Utk ::

Mumbru je izjavil:

Brez teh 3evrov bo elektrika po pričakovanjih dir. Elesa dražja z novim letom od 20 do 60%.

Jaz pa pravim da ne bo. Pa bomo vidli 1.1. kdo je večji strokovnjak.

Na daljši rok pa elektrika itak ne more it gor, če cena nafte ostane tu kjer je, enostavno zarad tega, ker se že zdaj splača delat elektriko iz nafte. Ni pa kapacitet, ker nihče ne pričakuje, da bo tako stanje trajalo dolgo, da bi zdaj investirali ne vem kaj v naftne elektrarne. Razmerje med elektriko in nafto je na nek rok dokaj fiksno, ne more bit elektrika ful draga, če je nafta poceni.

Mumbru ::

kow je izjavil:

Matematika ti ne gre prevec dobro.


No daj me rasvetli no. Če je prodanih nekje 80 - 100mil novih avtomobilov na leto in bodo že leta 2030 vsi ti ev kot pravite, bo padec porabe v osebnem transportu do leta 2035 vsaj 40%. Zanemarljivo? Ok.

kow ::

No zdaj pa poracunaj se koliko je to od vse porabe. Pa upostevaj se rast porabe energije. Danes sem videl novico, da je letalskegi promet ujel predkoronsko raven.

Nobenega drasticnega padca ne bos videl samo od EV vozil. Zal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

Moram seveda dodati, da govorim v stilu 'ceteris paribus'.

Mumbru ::

Daj še ti kaj napiši kaj pomeni 40%padec osebnega in recimo 20% padec tovornega prometa na skupno porabo. Da vidimo še od tebe kak podatek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mumbru ()

kow ::

Kje je bilo govora o tovornem prometu? Mimogrede, kaksno projekcijo imas za rast tovornega prometa v naslednjih 10 letih? Kaksno za rast letalske industrije?

Mumbru ::

Torej tovorni promet po cestah ne bo šel nič na ev? Sem predpostavil da bo vsaj polovično sledil osebnemu. Tesla truck pa to...

Znaš ti kaj odgovorit ali samo vprašanja postavljat?

kow ::

Tesla truck se ne izdeluje v zaznavnih kolicinah. Edino tisti Rivian kombi se izdeluje v par tisoc komadih na leto. Pa kitajski avtobusi. Govoril si o drasticnem padcu porabe. Kaj tocno to sploh pomeni? Kaksna bo dnevna poraba v sodckih leta 2033? 10 milijonov? 50 milijonov? 90 milijonov?

Upostevas (bodoce) omejitve pri letalski industriji ali ne? Brez predpostavk se pac ne da nic naracunati. Zal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
1042 / 1167
»»