» »

Inštalacija programov v linuxu

Inštalacija programov v linuxu

Looney ::

Ok. Bom še jaz dodala eno trapasto vprašanje glede linuxa. In sicer me zanima kako se inštalirajo programi. Toliko mi je uspelo pogruntat, da, ko downloadaš program, da dobiš zraven še navodila za namestitev... (ali pa sem že tukaj mimo udarila). Ta navodila mi ne povedo kaj dosti, saj ne vem kako se jih naj lotim. Rabim samo malo pomoči glede tega, kam naj se sploh obrnem. Potem se bom že sama znašla. Samo, če bi mi kdo malo povedal kje naj začnem, ker sem čisto zgubljena. (Navajena sem namreč, da dvakrat klikneš na ikono in potem parkrat na "naprej" in je program inštaliran:D ... jah... windowsi so pač preprosti...)

Aja. Distribucija je pa Kubuntu.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

veteran ::

mte ::

Tudi v linuxu je preprosto, vendar gledaš na napačnem koncu. Vsaka distribucija ima nekje na internetu bazo "paketov" - inštalacij programov. Obratno kot pri windowsih - ne greš iskat programa na spletno stran tega programa ampak poženeš nek inštalacijski program, odvisno od distribucije. Pri kubuntuju je to Adept, ki ga najdeš v K/System meniju (če imaš vsaj 5.10 verzijo). Tam najprej posodobi bazo in potem poišči program.
Je pa res da se vedno najde kak zelo eksotičen program ki ga ni v bazi ampak to je redko. V teh primerih pa pride prav inštalacija iz izvorne kode, do katere si prišla - ampak za tole pa rabiš malo več znanja o linuxu (čeprav spet ni tak nemogoč bavbav).
lp

Looney ::

Aha. Ja, adepta sem tudi že prej našla, ampak mi ni bilo še nič kaj jasno kako z njim. Oziroma mi še zdaj ni kaj preveč. Mogoče mi bo pomagalo, če bom vprašala na konkretnem primeru. Recimo, da želim inštalirat Flash player. Kako se lotim zadeve (zdaj, ko vsaj vem kje se je lotit)?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Daedalus ::

Jaz ti predlagam konzolo in apt-get. Al pa Synaptic, ceprav je apt-get hitrejši in bolj priročen. Pa seveda, obvezna je prisotnost internet povezave.

Še kratka navodila.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

MarkV ::

Še en glas za apt-get! Je dovolj enostaven, hiter in nikoli še nisem mel z njim kakih problemov.

ank ::

To že. Ampak se ga laufa v konzoli, to pa za začetnike ni najbolj prijazno. Kot je bilo že napisano: adept


Če pa že konzola potem pa emerge in Gentoo. :D

mte ::

Za začetnike ni najbolj prijazno..hm..v linux svetu brez konzole nimaš kaj početi. Da se narest precej stvari brez, grafični vmesniki se izboljšujejo in vse. Ampak linux ni primarno narejen za to in se mu precej pozna.
Tisti ki se ne namerava ubadati s konzolo, bo kmalu obupal. Prava moč unix/linux sistemov je ravno konzola in nima smisla delat v nekem kvazi-uporabniku-prijaznem grafičnem okolju ter izgubljat živcev za vsako malenkost ki je ne bo mogoče odpraviti brez konzole. Preveč časovno potratno igranje je to.
Zato mislim da je treba že takoj začeti s konzolo. Seveda ne na polno, vendar počasi in zanesljivo. Treba je vedet da linux ni "drugi windows" in da je delo z njim temu primerno drugačno. Z nekim oponašanjem se samo skrije te drugačnosti, vendar skrivanje se nekje konča. In kjer se to konča, se začnejo problemi.
Pač moje osebno mnenje.
lp

Looney ::

Seveda ne mislim linuxa uporabljat brez konzole. To bi bilo popolnoma nesmiselno od mene. Potem bi bilo bolje, da ostanem na windowsih. Res hvala vsem, ki ste mi pripravljeni pomagat. Trenutno nimam časa preizkusit, bom pa verjetno jutri, tako, da bom videla kako bo šlo.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

roscha ::

@mte

Se podpišem pod tole.

Osebno nekatere stvari raje počnem v GUIju (recimo peka CD/DVD), nekatere v konzoli (fine tunning po /etc npr.)
nekatere pa pol pol (upgrade- včasih apt-get, včasih synaptic. Ipatebles v grobem z fwbuilderjem, detajli konzola...)

ank ::

In potem se nekateri še sprašujejo zakaj linux ni bolj razširjen. Uporabnika ne zanima za kaj je bilo nekaj narejeno ampak mu je važno, da dela in to dovolj preprosto. Instalirati programe v konzoli samo zato, ker se vam to zdi bolj kul je pa hmm... Osebno nimam nič proti konzoli in tudi sam marsikaj delam v njej. Tudi kaj takega, kar bi lahko naredil z primernim programom z grafičnim vmesnikom. Ne zdi pa se mi prav njena uporaba za vsako ceno. Koliko se spomnim ima Ubuntu (in njegove različice) lep program z GUI, kjer so vsi programi tematsko že navedeni in jih je treba samo označiti in potem inštalirati. To je sigurno lažji način kot pa da najprej odpreš konzolo, premisliš kateri ukaz je potreben, da prikaže program(e), ki so na voljo in potem še enkrat vnesti ukaz, da to tudi inštalira. V prejšnjem primeru pa sta to samo dva klika.

MarkV ::

Ne razumem ljudi ki ko slišijo besedo "konzola" dobijo takoj kurjo polt. Kako je to oh in sploh težko in zoprno in kakšno razumevanje je potrebno za uporabo te konzole.

Npr. za inštalacijo gaima vse kar rabimo z APT je tole

1. zaženemo konzolo
2. su /enter/
3. root password /enter/
4. apt -get install gaim

če smo pa kot root pa samo
1. zaženemo konzolo
2. apt -get install gaim

če hočemo inštalirati lyx npr.
apt -get install lyx

Veliko bolj zamudno je neko klikanje po nejasnih uporabniških vmesnikih, ki so po možnosti še napol funkcionalni.

sverde21 ::

OK. Naj še na hitro razložim inštalacijo iz sourcea (čeprav je nekaj navodil tudi v README zraven vsakega programa)

Torej upam da imaš nameščen gcc compiler ter ostala orodja (nisem domač v ubutnu distribuciji ampak nasplošno je enako).

Najprej odpakiramo arhiv, če je arhiv s končnico tar z komando:
$ tar xfv ime_datoteke_verzija.tar
če je s končnico tar.gz oz. tgz z komando:
$ tar zxfv ime_datoteke_verzija.tar.gz
in če je z končnico tar.bz2 z komando:
$ tar jxfv ime_datoteke_verzija.tar.bz2

nato ponavadi pogledamo kaj imaš v diriktoriju z komando:
$ ls
in nato se prestavimo v mapo kamor si odpakiral vsebino paketne datoteke (ponavadi je mapa z enakim imenom, kot paketna datoteka):
$ cd ime_datoteke_verzija

potem je čas da malce nastavimo stvari z ./configure, če ne gremo na blef nameščat izvršimo $ ./configure --help, ki nam pokaže vse kar lahko nastavimo :) npr. z $ ./configure --prefix=/usr nastavimo, da se bo program namestil v mapo /usr.
Torej najbolje je da zaženemo kar $ ./configure razen če nimamo kaj posebej za nastavljati oz. v README datoteki ne piše da bi morali kaj posebaj naastaviti. Ko zaženemo configure komando čakamo da zmeče na ekran kar misli in upamo, da ne vrže ven kakšnega errorja ;) . Torej če je vse šlo tako kot je treba je sedaj čas da natipkamo:
$ make
in program se začne kompajlati. Počakamo da dokonča svoje in se prijavimo kot root:
$ su root
nato kot root izvršimo:
# make install
če je šlo vse po načrtih bi sedaj moral biti program naložen :) zaženemo ga ponavadi tako da napišemo ime_programa v konzolo.

Zgleda zapleteno ampak ubistvu je lažje kot v windowsih:
# ./configure
# make
# make install

Lažje je seveda če ne gre kaj narobe med postopkom ;)

Sm se raspisu mal :D za poglabljanje znanja iz konzole bi ti dal še en link iz http://linux.prinas.si/ ampak trenutno ni dosegliva stran :| (grem admine ku***t >:D )
<?php echo `w`; ?>

CCfly ::

Konzola je hitra, ekspresivna in programirljiva vendar pa ima strmo krivuljo učenja ter zahteva pomnjenje namesto prepoznavanja. Nobenemu novincu ne bi privoščil nasvetov, naj dela kar iz lupine, saj naj bi bila le ta namenjena pravim "decom / babnicam".
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

mte ::

ank: seveda se konzole ne uporablja povsod in za vsako ceno. Nekatere stvari so bolj hitro narejene v gui, druge v konzoli. In gotovo linux ni za vsakega, ni za ljudi ki jim je nujno to da stvar dela sama od sebe. Tisti ki propagira linux kot nadomestek Oknom vsem ljudem, očitno ni dovolj seznanjem z njim in z namenom linuxa. Za uporabo linuxa moraš imeti ali željo po učenju in spoznavanju drugih stvari ali pa administratorja ki ti bo zrihtal vsak problemček. Če ni enega od teh, uporabljaj Okna ali OS X. Tudi mi ni jasno, zakaj bi kdo želel na vso silo razširiti linux med množice. Žal, ni še pripravljen za tako uporabo in dvomim da se bo to zgodilo v bližnji prihodnosti.
In tu ne vidim nobenega problema, pač za vsakega je nekaj.
lp

ank ::

CCfly to sem hotel povedati pa so me spet narobe razumeli. Kot sem rekel nimam nič proti konzoli. In v njej ne dobim kurje polti. Če bi bilo tako verjetno ne bi uporabljal Gentoo.


Ma dovolj nakladanja. Grem jaz raje emergat novi gnome.

BladE_ ::

Evo jst mam tut problem z kompajlanjem programov!

Z neta sm potegnu en programcek z koncnico ".tar.gz" ga razpakeram z v KDE z enim programom v direktorij /home/user_name/program, notr so pa 3je fajli!

Pol grme v konzolo utipkam "su" dam passvord da mam root privilegije grem v to mapo "/program" in ko hocem uporabrt komando (grem po navodilih od sverde21) ./configure mi enostavno noce nc izvest ampak napise "bash: ./configure: No such file or directory"!

Uporablam Mandriva 2006! Kaj nardit?

LP!

EDIT: Kako nardim da mi prikaze keri fajli so v doloceni mapi?
Akcija - Reakcija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BladE_ ()

Poldi112 ::

Ne se zajebavat s kompajlanjem. Uporabi packet manager.

Drugače ti pa "ls" izpiše vsebino direktorija.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BladE_ ::

1x se morm tko al tko naucit tut to tko, da mi lahko kdo pomaga?

komanda "ls" deluje sma ./configure pa se zmer ne! ;((
Akcija - Reakcija

Poldi112 ::

Pa vidiš configure file? Če ja, zlistaj direktorij še z več podatki:
ls -al
In poglej ali imaš execute pravico nad skripto. Če ne znaš, vnesi v google: linux file permissions.
Pa zelo verjento si posnel program na home, ki je navadno mountan kot noexec, kar te tudi lahko heca (to piše v /etc/fstab).

Je pa večina tega zgolj ugibanje.

Osebno v par letih na gentoo nisem še nikoli rabil instalirati programa mimo packet managerja. Plus da je ročna instalacija manj higijenična, ker se packet manager ne zaveda tega kaj si ti delal in potem to izpade iz nadgradenj,...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mte ::

Deinštalacija na roke kompajlanega programa je tudi zanimiva - prej ko najdeš vse drobce ki jih je inštalacija nametala po sistemu, se že malo postaraš :) (malo heca, vendar verjemi da se nočeš prebijat skozi inštalacijsko skripto da bi odstranil program)
Medtem ko pa package managerji za to poskrbijo (vsaj večinoma).

markosus ::

To je zgolj moje osebno mnenje.

Tudi sam sem preizkusil kar nekaj verzij v Linuxu.V bistvu to sploh ni primeren in enostaven operacijski sistem.Sploh pa ne za začetnika.Zdaj če mu naložiš in inštaliraš vse stvari da bo zdeva delovala in se bo on vsedel za računalnik in začel delati,to ja.Drugače pa ne.In tudi zato mislim da ni in verjetno še lep čas ne bo razširjen tako kot winsi.Smo pač komot,klik klik,next next in finish.Sicer pa,zgolj spet moje mnenje,a ni bolj enostaven en lep grafični vmesnik,kot pa konzola.Sicer konzola je za moje pojme korak nazaj,v čase starega dosa in vpisovanja ukazov.No vsekakor nisem bil dolgo na linuxu,ker pač le moraš biti kar lepo podkovan v znanju da kaj spraviš skup.

Poldi112 ::

Očitno nisi nikoli probal kak Ubuntu ali Suse. Tam je vse na klik klik. Konzola je v teh primerih samo alternativa. Osebno mi je veliko bolj všeč kot klik klik, a tisti ki hočejo imeti klik klik ga imajo.
Sicer pa, a si tvoja familija zna sama instalirati Windowse? Ali pa nov printer? Moja si ga ne zna. Niti en od njih. Tako da ni razlike, ali jim jaz pripravim win ali linux.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gwanaroth ::

Z neta sm potegnu en programcek z koncnico ".tar.gz" ga razpakeram z v KDE z enim programom v direktorij /home/user_name/program, notr so pa 3je fajli!

Če so (samo) trije fajli, potem zagotovo nimaš configure, niti Makefile itd.

Možno je, da si zdljal že skompajlan program. Če prilepiš output ls -la /home/username/program tu na forum, ti bomo lahko kaj več pomagali.
Lights often keep secret hypnosis..

Gwanaroth ::

Sicer pa, a si tvoja familija zna sama instalirati Windowse? Ali pa nov printer? Moja si ga ne zna. Niti en od njih. Tako da ni razlike, ali jim jaz pripravim win ali linux.

Se popolnoma strinjam. Moja familija je cela debian-based. Res, da se moraš malo pomatrat, da deluje vse, od skenerja, ki ga rabi sestra, do printerja itd.. ampak ko enkrat nastaviš, imaš mir. Sploh pa ti na tak način familija postane virus-free.
Lights often keep secret hypnosis..

G-man ::

Sem na Kubuntu ene 4 mesece. Dobil vse kar rabim skozi Synaptic in konzolo, Adepta sploh ne povoham. Nastavil vse kodeke in gonilnike, printer (je kar sestra uštimala), ATI grafično kartico, XGl na Gnome (ampak raje uporabljam KDE). Mislim, da zadeve niso tako težke, če znaš prebrat kakšen forum in imaš malce časa za postavit vse kot je treba. In ko je enkrat postavljeno - stoji. Imam tudi dualboot za WinXP, ampak sem ga mogoče prižgal ene 3-krat (še iger imam dovolj, npr. TASpring pa TrueCombat).

Sedaj bom vstavil Audigy2 in skušal nastavit tako, da bo Ardour delal kot je treba za profesionalno snemanje. Pravzaprav sem prav presenečen, koliko odprtokodnih dobrot je spisanih za GNU/Linux.

Vse kar sem rabil je malce računalniške intuicije, ubuntu.si/com in google.com.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

BladE_ ::

Možno je, da si zdljal že skompajlan program


Jp toco tko! Sj bom pocas razumu zadevo! :D Mi je dos bl usec k winsi posebi zrad tega, ker zadeve ne poznam dost in jo raziskujem iz nič. Tko k otrok k dobi novo igraco :D
Akcija - Reakcija

Nejc Pintar ::

To ni dos, ampak konzola. Dos je operacijski sistem.
Lahko je biti prvi, če si edini!

BladE_ ::

LOL un "dos" je ubistvu tiskarski škrat! Tm bi blo pravilno dost :D

LP
Akcija - Reakcija


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[ubuntu] Kako inštaliram? Začetnik

Oddelek: Operacijski sistemi
81646 (1544) Beezgetz
»

[Debian] ./configure

Oddelek: Operacijski sistemi
71146 (1046) mte
»

Inštalacija programov v SLACKWARE-u(vodič)

Oddelek: Operacijski sistemi
81418 (1361) Nerdor
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795291 (4517) marsovec gugu
»

Razmišljanje: zakaj Linux ne uspe na namiznih računalnikih?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
302767 (2767) Mr.B

Več podobnih tem