» »

Uninstall Suse Linux 10?

Uninstall Suse Linux 10?

Preseren ::

LP!

Suseja sem instalal pred časom, vendar mi trnutno nujno zmanjkuje prostora na disku, tako da je treba stvar zabrisat dol.

Imam samo en disk, ki je razdeljen na dve windows particiji in na Linux particijo. Pojma nimam, kako naj SUseja spravim dol. Poskusil sem že z Particion magic (nevem zakaj poznam samo ta program) za Win in mi ni nasel Linux particije, oz je rekel, da ne obstaja oz včasih da je crknla.

Kakšni predlogi, kaj naj naredim?

P.

roscha ::

Linux uninstall :D :D :D

Em, jest mam pa kontra problem. Bi želel odinštalirat Windowse, pa ne gre.... Pod add/remove
lahko samo programe odstranim, OS-a pa ne. Le zakaj >:D >:D >:D



resno:
Lepo v samih win naredi novo particijo, sformatiraj pa mir. Desmi klik na my computer - menage - disk (nekej)
Boš že našel. Nimam Win da bi ti točno povedal... In ja za butaste windoze je Linux particija unallocated space...

ank ::

Za oba: Zaženita fdisk, cfdisk ali kakšen podoben program in spremenita tip particije: 83 Linux ali 7 NTFS (Windows). Potem pa je treba formatirati particijo.

roscha ::

Kako to misliš za oba?

Če nisi dojel sem se malo norca delal. Kako in kaj mi je kristalno jasno. Le hecno se mi zdi ker znalci tu gor za
najmanjšo neumnost uporabijo najobširnejše orodje, kar se jih najde.

Stopomnadgolobe.press

roli ::

Mislim,da partition magic ne podpira ReiserFS particij.Sicer pa kolikor vem samo z desno daš in format.Če ne pa vstavi linux install disk in tam formatiraj.
http://www.r00li.com

ank ::

Spregledal pač, da si rudi :D

rolihandrej nobeden ni partition magic omenjal.

opeter ::

Seveda, da je... preberi še enkrat prvi post in poišči besedo "Particion magic". :))
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kronik ::

In ne pozabi, da bos s tem zbrisal tudi boot loader. (moras uporabit fixmbr)

'FireSTORM' ::

lahko pa ma boot na windows particiji in ga ne bo zbrisal če bo zbrisal linux particijo
Those penguins.... They sure aint normal....

ank ::

V primeru windows particije pa je boot loader ponavadi grub, tako, da se tudi nič ne izbriše.

kronik ::

Ja ker grub ni na linux particiji ne, probaj zbrisat pa bomo vidli kaj se bo zbootalo :D

ank ::

Mislu sem: v primeru da BRIŠEMO windows particijo. In na nobeni windows particiji ni gruba. Vsaj pri meni ne.

Da se ne bo spet kdo vtikoval v vsako malenkost:

Npr. Da imamo dual boot.

Če brišemo Windows particijo je boot loader itak na linux particiji, tako da ni nobene škode.

Če pa brišemo linux particijo pa moramo obnoviti boot loader od windowsow, če hočemo uporabljati windowse brez da bi imeli linux.

roscha ::

Malo več razlage:


GRUB je PONAVADI v MBRju. MBR je pa kje? Prvih 512 bytov na disku.
In kaj (med drugim) si GRUB napiše v teh 512bytov? Lokacijo (v sektorjih, ker o FSju še
pojma nimamo) kje se nahaja stage 2 boot loader. Ponavadi nekje na hda2.
(v /boot/grub - bolj natančno, ampak to ni tako pomembno).
Ko gre hda2 k vragu, gre seveda v k vragu tudi bootloader, saj ga polovica manjka.

fixmbr, druge ni.

V primeru, da imaš recimo Linux +GRUB na hda, polkna pa na hdb, pa teh težav ni.
Je pa res da bi potem moral hdb postati hda (jumper & co...)
V GRUBu pa je tako ali tako pri taki konfiguraciji treba telovadit s premapiranjem
diskov, ker drugače butasti windozi nečejo delat..

p.s. obstaja tudi LILO bootloader, vendar ga skoraj nobena distribucija ne uporablja več...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

'FireSTORM' ::

če boot ostane na winsih ni problem

jaz sem enkrat inštaliral slack linux, sem naredil dodatno particijo za linux ext2 in logo, tudi swap particijo
ampak sem pozabil nastavit boot na linux particijo, ok...inštaliram LILO na root dir
ampak v linux nisem moral, ker se mi je vedno zagnal win
pol ure sem se vlačil za lase in praskal po glavi da sem skapiral zakaj ne morem v linux, ok to je že druga zgodba
torej, če bi v tem primeru samo linux particijo zbrisal oz. jo naredil NTFS ali FAT32 nebi blo nobenega problema, bi se mi windowsi bootali
Those penguins.... They sure aint normal....

Preseren ::

Hej, vidim da se tema ravija tudi brez mene :D

Problem ki ga imam je precej čuden. Nič mi ni jasno.
Namreč, ne uspe mi priti do screena, kjer bi windowsom reko, naj se zalaufajo v ms-dos oz podobnem modu, kjer bi lahko zalaufal FDISK.
po grubu ko mu tam izberem windows mi z priskanjem na F9 ne uspe priti do seznama, kjer bi lahko izbral način zagona Winsow.

Torej, kakšne so alternative?

kronik ::

Je ja. Pristiskaj tipko F8 :D

Preseren ::

bemti, to sn pa zabljuzil...

'FireSTORM' ::

z xp se ne da v dos prit ali pač?
no, če maš kako zagonsko za win98 ali ME, jo kar daj v pogon pa dvigni sistem, pa zalaufaj dos pa maš potem tam fdisk
Those penguins.... They sure aint normal....

Gapi ::

knoppix all the way za reševanje iz takih zagat. butneš cd not in odtipkaš fdisk in popraviš particije pol pa bodo windowsi vidli uno particijo ki je bla prej od linuxa. Potem pa še fixmbr in si zmagal.

Preseren ::

@Gapi
A knopix ima fixmbr tud zraven?

Gapi ::

Se opravičujem za mojo nepismenost ozeroma za mojo napako. fixmbr je na cdju od windowsov. Zaženeš setup od windowsev in greš na repair opcijo in tam imaš ta fixmbr v command promptu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Windows] Kako odstraniti Linux particijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
627784 (6868) buneech
»

Linux mi je zaklenil particijo!

Oddelek: Operacijski sistemi
342102 (1665) Lincolin
»

Deinštalacija SuSE 9.2 na dual boot sistemu z win XP

Oddelek: Operacijski sistemi
81464 (1376) suse80
»

GRUB ostal po odstranitvi Linuxa... Kaj sedaj?

Oddelek: Pomoč in nasveti
151320 (1187) CubiX
»

Windows & Linux BOOT

Oddelek: Operacijski sistemi
171266 (1128) MOJNET.net

Več podobnih tem