» »

Kako ugotoviti, kateri programi jemljejo RAM?

Kako ugotoviti, kateri programi jemljejo RAM?

anze20 ::

Zanima me, kako naj ugotovim, kateri procesi oz. programi mi uporabljajo RAM. V določenih trenutkih se mi namreč zgodi, da je po Task managerju poraba spomina 1 GB, od tega jih ima recimo Photoshop 350 Mb, Word in Outlook oba po 25Mb, pa še ostali skupaj mogoče za 100 MB. Kako torej ugotovim, kje je preostali Ram?

Hvala
Anze

hamax ::

ostali ram je prazn :\

neres ::

Ja, to tudi mene zanima. Če namreč sešteješ porabo pri procesih v Task Managerju se ne izide. In to ne za malo, ampak kar za kakih 400-500MB. Se mi zdi da več rama kot imaš več ti ga gre v neznano.

Fizikalko ::

Ne štekam, kaj ti ni jasno? Ostalo je pač še na voljo, ddd!

Bidox14 ::

glejte, njega zanima tole: jaz imam recimo 1gb rama, požerejo mi ga programi za enih 250 mb..., če skupaj sešteješ... Piše pa, da jih imam na voljo recimo 500 mb. Kje pa je potem onih 250 mb? ni jih ne na voljo, ne uporabljenih... Verjetno misliš tole ne?
MSI K9N Platinum, x2 4000+, 2GB Geil Ultra 800MHz, 7600GT, 450GB SataII

neres ::

Sej sem napisal da se v Task Managerju ne izide, če pogledaš koliko rama naj bi bilo še na voljo.

edit: Bidox, to ja.:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

MarkV ::

Poskusi rešiti stvar s kakim memory-manager programom, ki ti sproti čisti zapackan spomin, pa tudi izpiše kateri progam kaj rabi. Takih programov je na netu ogromno.

Jaz uporabljam Ram Booster Expert, kr je zlo enostaven, hitr in ma super process managerja.

Fizikalko ::

Aha, sori. Hja, mislim, da gre še za kup sistemskih prikritih procesov...

Izi ::

Hja, zadeva je enostavno prekomplicirana, da bi se jo lahko razložilo na kratko.
Tiste številke v Windows Task Manager niso to kar mislite da so

Koliko fizičnega RAMa ti dejansko porabljajo posamezni programi se v Windows nikjer ne vidi niti se ne da izračunati, ker nikoli nimaš vseh podatkov na voljo.
Windows Task Manager ne pokaže vseh potrebnih podatkov oz. jih sploh ne more pokazati.

Nekako najboljši odgovor o dejanski porabljeni memoriji je najti tukaj:
http://episteme.arstechnica.com/eve/forums?a=tpc&f=99609816&m=2590999945

Najbolje je razložil DriverGuru in odgovor je kar precej dolg saj se razteza čez 5 postov.

anze20 ::

Hvala vsem za odgovore.
Anze

jackdj ::

CTRL+ALT+DELET-prideš do upravitelja naprav v katerem pod zavihkom procesi vidiš aktualno porabo posameznega programa.
lp!:D

neres ::

Sem si vzel čas da preberem iz unega linka, ki ga je dal Izi... ampak itak nisem razumel nič.:D

V glavnem zadeva je komplicirana, in niti process manager od Ram Boosterja ne pove nič novega (isto kot TM).

Sploh pa sem bral, da so tevi RAM optimizerji za XP neučinkoviti... bolj mit kot kaj drugega. en link, en forum.
Čeprav imaš tudi ljudi, ki pravijo da jim pomaga, npr. s kakim MaxMem. Ne vem... Sem preizkusil Ram Booster in nisem opazil nobene spremembe na boljše.

MarkV ::

Nevem, za win 98 in ME je stvar delovala res odlično, zdaj na xpjih pa se res ne pozna več toliko.

Izi ::

Windows XP zna sam kar odlično delati z RAMom, tako, da razni memory managerji pomoje vse skupaj prej upočasnijo kot pohitrijo :D

Neizkoriščen RAM je stran vržen denar.
RAM imamo tam zato, da se ga porablja, čim več tem bolje.

WindowsXP dodeljuje in sprošča RAM po potrebi in to dela najbolj optimalno možno.
Pri porabi RAMA sta v WindowsXP možne dve nastavitvi in sicer ali je računalnik delovna postaja ali pa server.
Glede na to Windows dodeljujeo RAM. Pri delovni postaji imajo prednost programi, sistemski cache pa je po defaultu dokaj majhen. Pri nastavitvi na Server pa se večina prostega RAMA porabi za sistemski cache, kar pride dobro v poštev tudi če poganjamo programe, ki potrebujejo velik sistemski cache.

Marskomu kot vidim, ni jasno, da imamo mi lahko v uporabi celotni RAM brez, da bi sploh pognali en sam programček. Pri serverjih že mora biti tako.

Tudi pri nastavitvi na Delovno postajo se kar nekaj RAMA uporabi za sistemski cache in še par drugih reči. Če pa bo ta RAM rabil kašen program ga pač vzame iz tam, kjer ni tako potreben in ga dodeli programu, ki ga rabi.

Idealno je torej, če bi vedno imeli celoten RAM v uporabi. Imeti prazen RAM v računalniku je en največjih nesmislov.
Tako, da jaz ne razumam ljudi, ki hočejo imeti čim več praznega neizkoriščenega RAMA.
Potem pa daj ven eno ploščico RAMa in bo vedno prazna in boš potem srečen :D

Edino kar imaš za pogledati v Task Managerju je v Tabu "Performance" tam spodaj ko imaš kvadratek "Physical Momory" in podatke za Total, Available in System Cache.

Dobro je spremljati podatek za "Available". Ta RAM je navoljo, da ga dobijo programi, ko ga potrebujejo.
Edino tu je pomembno, da ga ne zmanjka. Ker če bo ta Available prišel na 0 se bo RAM naprej začel pisati na disk in tiste operacije, ki se bodo brale iz diska namesto iz fizičnega RAMA bodo stokrat počasnejše oz. kolikor je pač disk počasnejši od RAMA.

Torej poženi vse programe, ki jih ponavadi hkrati uporabljaš in opazuj polje "Available", če ti pride do 0 potem bo čas za nakup dodatnega RAMA.

Dokler pa je tam še vedno nekaj Available RAMA se ne sekiraj in prepusti Windows, da sam upravlja z RAM-om najbolj optimalno.

nokia6310 ::

Izi:
Čestitam za odličen post!
Vsaj vem, da imam dovol rama in če ga imam od 2 gb še enga približno prostega, se mi ni treba sekirat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Firefox 5 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
17835726 (28392) subby
»

Swap ali pagefile?

Oddelek: Operacijski sistemi
493385 (2187) MrStein
»

2x 512 MB RAN, Win XP in njihovo upravljanje z njim

Oddelek: Operacijski sistemi
51385 (1204) balocom
»

250 MB zasedenega rama ob prihdu v Wins

Oddelek: Pomoč in nasveti
141089 (878) KontraCepec
»

Paging file[XP] ali virual memory

Oddelek: Programska oprema
131274 (1137) SasoS

Več podobnih tem