» »

Feature is dead - long live smartness!

Feature is dead - long live smartness!

Thomas ::

Prišel sem do prepričanja - ne sam - da je fičr v programih nekaj takega, kot Goto stavek v programiranju. Morali bi se jih izogibati in jih nadomeščati "z branjem želja uporabnika kar iz oči", ki naj ga izvajajo programi.

Drugače rečeno - najboljši interface je - no interface. Program sam ve, kaj storiti.

Kaj mislite o tem?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

veliko programov v Linuxu je že takšnih.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Alpheus ::

če ni interfaca, kak ve program kaj mora storiti? A bomo vsi začel v assembler pisat?
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Thomas ::

Jah, nej ugane, kaj mu je delat, ane! Če ni sposoben, naj bo vsaj toliko spodoben, da se dol zapre! :D

Kakšen smisel ima widget "Prebrskaj ..." v Windowsih? Da prekletmu računalniku pomagaš najti filetek?

Sej on ve kje ma fajle, pa kje so not drajverji, kakršne ravno iščemo. Ne pa "Prebrskaj ...", jebote on!

Sicer opažam, da se je to zadnja leta zboljšalo, vendar IMO daleč premalo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Al pa un ... ko dolačaš asociacijo za končnico. Bo pa že hudič pogledal, kakšne editorje maš na razpolago za .txt in kaj bi lahko in najverjetneje prišlo v poštev. Ne pa da jest iščem to po lokalnih in ne vem še kakšnih diskih. Kva hudiča! Sej je samo zato na svetu, da mi prinese v gobcu vse cajtnge pred vrati, brez da mu odpiram vsa vrata in iščem pot ven.

Know what I mean?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Alpheus ::

sam če je pol izbira med recimo Original driveri in omega driveri (sam za primer) za recimo grafične kartice. Kak bo on pol vedu katero hočeš in kako bo vedu kje je če si jo recimo preimenoval v nekaj.xxx.f00 pred 2 leti?
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Thomas ::

Njegov problem. Naj prinese vse, zraven napiše kaj priporoča ... ti samo enkrat klikneš svojo odločitev, na podlagi njegovih informacij. Nej gre boga para na net pogledat, kaj priporočajo, nej naredi, kar lahko.

Ti si zanj President. Odločaš. Dela naj on, ali pa naj se dol zapre, kot sem že rekel.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Alpheus ::

kje pa klikneš če ni interfaca?
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Thomas ::

Nimaš kej klikat! Ma da je narejeno!

OK. Če res ne ve kaj delat, potem že lansira eno kliktablo, kamor poveš kaj bi rad, ali pa v ini fajl napišeš še kakšne svoje želje.

Vendar to je nova paradigma, spočetka težko razumljiva.

Pa še nekaj! Vsak program ki ne nuca 99% CPU je patetičen ko kuzla v petkah. Brezveze afnarija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

R33D3M33R ::

Thomas: se strinjam ja, zadeva bi lahko bila veliko boljše narejena.

Pa še nekaj! Vsak program ki ne nuca 99% CPU je patetičen ko kuzla v petkah. Brezveze afnarija.


Kaj pa če hočem sočasno poganjati dva programa. Kaj pa potem? Porabita vsak 99%? ;). Malo heca mora biti. No, verjetno si zadevo pravično razdelita ali kako?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Sergio ::

Thomas: Instaliraj si ta nov Office Beta...

(edit: no sarcasm and no pun intended)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sergio ()

Gandalfar ::

Thomas: kaksen hint v smer kako naj racunalnik "kar ve"?

jype ::

Ne, Thomas ma kar prav. Racunalnik ima na voljo vec kot dovolj informacij, da izracuna, kaj uporabnik v danem trenutku zeli. Vedno lahko ponudi "Vec moznosti...", ampak v 99% mora zadeti pravo, tisto, ki jo uporabnik zeli.

Sicer je Windows (2000/XP) vmesnik tolk zamocen, da je tam tezko kaj izboljsat, ampak boljsega se ni nihce spravil narediti dovolj temeljito, da bi to kaj pomagalo.

Eden tak zanimiv prototip je bil dashboard za gnome, kjer je racunalnik ves cas sproti risal reci, ki bi uporabnika utegnile zanimat. Naslednja iteracija tiste reci je po moje ze na pol poti do vmesnika, ki bi ga Thomas (pa tudi vecina ljudi, ki jim grejo butasti vmesniki na jetra) rad.

noraguta ::

a ni to že staro ? mislim , clo več kot to da stroj bere kaj si želiš že obstaja. celo določa ti tvoje težnje. zadevi se pa mislim da rečee z kratico kar TV.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Thomas ::

> Kaj pa če hočem sočasno poganjati dva programa. Kaj pa potem? Porabita vsak 99%?

Hja, tukaj imamo dve možnosti. Da eden skila tadrugega, ali pa da se zadovoljita vsak z 99% od 50% = 49,5% - če sta oba bolj miroljubne sorte. ;)

> Instaliraj si ta nov Office Beta...

Tko sem nekaj slišal (vir nevone), ja, da ta zadeva gre v to (IMO tapravo) smer.

> kaksen hint v smer kako naj racunalnik "kar ve"?

Spomnim se še časov, ko je copy ukaz na disketo delal tako, da ni prej preveril, če je še dovolj prostora gor. Po kakšni minuti škripanja je hard way spoznal, da ne bo šlo, da ni šlo. Takrat šele je o tem obvestil uporabnika. Potem imam v (nezanesljivem?) spominu neko vmesno varianto, ki je hotela od človeka vnaprej zvedet, če je na izbranem cilju kopiranja dovolj prostora. WTF, ampak vseeno - nekaj je že.

V teh modernih časih, pa (mensezdi) le preveri sam, če bo šlo ali ne in takoj zajamra, če ne bo.

Zdej ne vem, če ponudi možnost, da zipano zadevo pošlje na disketo (ali kamorkoli), ker tako bi bilo pa dovolj prostora.

To se nikjer ne neha, takole izboljševanje. Edino kar je krucialno je to, da uporabniku ni kakšna smiselna možnost uporabe odvzeta. V okviru te omejitve zanj, naj pa kr švicata CPU in RAM za nas!


Kaj ima editor za počivat, medtem ko tipkam? Naj v ozadju premisli ne samo spelanje, pač pa tudi, če bi moje operacije kopiranja vrstic in preštevilčevanja, ki ga dela, nemara ne naredil on. Sej vidi kaj počnem, nej bo za kakšno rabo in naj mi pomežikne: Ejga, a jest do konca tkole nardim, da se nauš ti matrov? JA/NE

Potem pa še: A je tole OK, al sem zajebu, pa bi moralo bit tkole?

Ko vidi, da menjam male "č" v "Č", me lahko vpraša če naredi to sam in če popedena še ostale šumnike? Ko ga ignoriram in delam naprej, se spet prilizne, da bo to delal samo na začetku besed, darugače pa vprašal za vsako. Delam dalje in potem mu kapne, kako mislim. Blagovolim in dovolim mu narediti.

Itd, itd ...

Če je prav narejena, je tale smartness super!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Alpheus ::

"ti samo enkrat klikneš svojo odločitev"
"Nimaš kej klikat! Ma da je narejeno!"

odloč se?
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Thomas ::

Sej je narejeno! Ti s klikom samo poveš, da je odobreno, tako kot je narejeno.

A veš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gumby ::

hja... te stvari bo treba posteno izboljsati, da bodo sploh postale uporabne. dokler program tocno ne ve, kaj bi sploh rad, ti bo samo tezil z nepravimi opcijami.
sedanji carovniki in un famozen paper clip v office sta zame sinonima za kitajsko mucenje
my brain hurts

Thomas ::

Ja. Narejeno mora biti prav. Nekateri "čarovniki" vsekakor so in BISTVENO olajšalo zajebancijo.

Pravilo je eno samo - če lahko mašina (bolje), zakaj bi jaz matrov?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Ja, ker paper clip naredi vse napacne reci.

Vsak program mora pravo stvar narediti samo 99% casa, pa bo ze kar OK. Preostali cas (1%) bo pac uporabnik povedal, "ne, nekaj drugega sem hotel".

Thomas ::

Drugače rečeno - vmesnik ali interface - je nekaj popolnoma nepotrebnega. Kar rabimo, je "komandna točka", kjer delimo ukaze, ne pa da jih sprejemamo od mašine. Če stroj ne najde, kje je manjkajoči dll, naj mu ga jaz iščem s "Prebrskaj ..." kalvarijo.

Ko ga jebe! Če sam ne najde dll-ja, nej kvečjemu prosi, ako sme it na net pogledat, če je gor. Ne pa da mene buzerira, naj mu ga poiščem.

"Linija komandovanja" mora biti povsem jasna. User samo odloča, mašina pa servilno gara in si celo izmišljuje nove muke zase, ki jih bo ponižno predlagala uporabniku, za svojo torturo in uporabnikovo veselje.

User mora biti domina, mašina pa slave s perverzno domišljijo. So to speak.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

HairyFotr ::

Torej uporaba idle procesorskega časa za iskanje vzorcev v obnašanju uporabnika in potem ponujanje teh "naučenih" funkcij uporabniku?

Thomas ::

Fotr, res je!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Seveda, to se ne pomeni, da user interface-a ni. :)

Neki vhodni podatki pac morajo priti do racunalnika, in tudi to je user interface. ;)

BigWhale ::

Ker tudi, ce bi imel samo en knof na racunalniku, ki bi ga pritisnil in bi potem masina naredila to kar si si zamislil, bi bil to user interface...

jype ::

Ne vem zakaj ne bi masina, ko je idle, naredila tudi vseh najbolj verjetnih opravil po padajoci verjetnosti, ki naj bi jih jaz od nje zahteval v naslednjem momentu.

Potem bi, ce bi to zahteval, stvar "commitala", sicer pa zavrgla. Saj tako se ze danes optimizira ogromno reci (google lahko o tem pove veliko), le pri uporabniski izkusnji softverski gigant, ki bi tako rec lahko razvil, malce zamuja.

Zanj bo hudic, ce ga bo free software prehitel pri tako pomembni stvari, kot je vmesnik, ki ni le prijazen, ampak tudi izredno ustrezljiv.

Looooooka ::

vzet kontrolo koncnemu uporabniku....mmmm mokre sanje vsazga programerja :D

Thomas ::

Končnemu uporabniku ostaja VSA kontrola. Ni mu sicer treba držati lopate ali goniti krampa, samo ukazuje. Podobno kot cesar, za katerim je vse cesarstvo. On odloča, kje bo jarek, podložniki ga skopljejo (in tudi naredijo vse načrte (za logistiko ..)). Vendar ne cesar kot Avgust ali Tiberij, ki sta skrbela (in morala skrbeti) še za blagor države, celo hoditi na vojsko in opravljati druge službe. Ne.

Uporabnik mora biti cesar kot Neron ali Kaligula. Program pa kot cesarstvo, ki samo ugiba in streže muham svojega vladarja. Drugega smisla cesarstvo (=program) nima, mimo zadovoljevanja Veličanstva in njegovih muh in ugibanja le teh.

To niso nobene muhe, to je imperativ, kar si Uporabnik utegne zaželeti. Spet v službi mogoče. Morebiti je blagajnik na šalterju, morebiti je forumaš ki tipka not svoj donesek.

Uporabnik je Cesar.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali res brcam v temo s predlaganim uporabniškim vmesnikom za Windows?

Oddelek: Pomoč in nasveti
463697 (2036) Invictus
»

Google poziva k prenahanju uporabe Internet Explorerja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5410859 (7826) boolie
»

Vista slaba v UIF testih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
779168 (6172) MrStein
»

prevod programerskih izrazov

Oddelek: Programiranje
192448 (1959) [MYTiX]
»

Dejmo naredit igro (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
544175 (3001) Gandalfar

Več podobnih tem