» »

kaj je šlo k vragu - ram ali...?

kaj je šlo k vragu - ram ali...?

miwche ::

starejši PC je šel rakom žvižgat. ob bootanju začne piskati notorične bios kode, ki mi dajo vedeti da je nekaj narobe (najbrž) z ramom.
koda je ponavljajoča se v nedogled s stalnimi razmiki med piski. enkrat mi je celo uspelo prit do bios screena, tam pa sem lahko le prebral da je nekaj bilo narobe z "external CPU frequency", tudi zaradi tega sem sklepal da je ram.

zamenjam ram z delujočim ploščkom in zaženem. sedaj ni nobenega piskanja, ampak se niti ne zažene.
restartam, sedaj pa spet začne piskat isti signal biosa.

kaj je lahko narobe?
matična najbrž ni skurjena če bios daje znake življenja s piskanjem in lučka tudi sveti na matični.
je lahko proc? kaj ne bi moral potem tudi beep signal biosa bit drugačen.

je možno da se mi je spet skuril ram?

Han ::

BIOS oz. CMOS si resetiral? Če na plošči ni za to predvidenega mostička, odstrani baterijo za 5 minut. Še prej pa računalnik izključi z elektrike (iztakni napajalni kabel)...

miwche ::

sem resetiral CMOS.
zadeva še vedno piska.

potem sem odstranil vse IDE priključke in je tiho, ampak se ne zažene - niti zaslona neprižge. torej isto kot prej.

plata najbrž ni crknla, če se ventilatorčki vrtijo in lučke na njej svetijo, ne?

proc pa se greje, tako da najbrž niti on ni svrt. ali je možno da je šel k vragu in se vseeno greje?

potem sem odstranil še ram in spet se nič ne zgodi, sedaj BIos niti piska ne. zatem sem dal stran še procesor in zadeva je enaka. mila tišina.

nič več ne štekam... sedaj niti BIOS ne daje značilne piske od sebe.

ricola78 ::

Poskusi grafično, če je dovolj noter pritisnjena. Link do standardnih piskov, ki sporočijo kaj ne štima.

miwche ::

aha, to sem pozabil napisat.

sem probal dve grafični na AGP zamenjat (brez uspeha) in dve na PCI. tudi brez uspeha. ok, možno je da katera od teh ne dela, toda vsaj ena od štirih bi mogla da t kake znake...

sumim na plato ali proc, samo čudno je ker je vse videti kot bi delalo ok. plata se prižge, proc se greje...

Azrael ::

Verjetno je pokvarjena matična, točneje njen northbridge ali pa ima napihnjene kondenzatorje.

BTW, nisi napisal za katero ploščo gre. Če je slučajno Slot1 ali SlotA izvedba je lahko samo potrebno nekajkrat potegniti procesor iz slota in postaviti nazaj, jasno pri fizično odklopljenim kablom za elektriko.
Nekoč je bil Slo-tech.

miwche ::

plata je asus a7v-e.
klik

ali bi se northbirdge segreval če bi bil pokvarjen? ker se segreva.

probal sem že vse komponente znova namestit, pa nič. pišuka, prav zajebava me...

Azrael ::

Če se NB greje bolj kot običajno, potem je to vzrok nedelovanja, namreč njegova okvara.

Svetoval bi ti tako, da priklopiš matično samo z RAMom, grafo, procesorjem (jasno s hladilnim sistemom!), PC speakerjem in preveriš, če ima ATX konektor za elektriko res dober stik. Vse ostale kablem razen tipke za vklop, odklopi. Če bodo še vedno piski za RAM in tudi z drugim delujočim ne bo nič drugače je ziher plošča opravila svoje.

Še spisek nasvetov.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sestavljanje računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
689461 (7923) Helena123
»

Slika se ugasnila, PC se ne prižge več...

Oddelek: Pomoč in nasveti
281654 (1337) bosmla
»

Računalnik se ne zažene!

Oddelek: Pomoč in nasveti
342704 (2450) s1e2x3y
»

racunalnik ne dela (pisk)

Oddelek: Pomoč in nasveti
102140 (2025) Azrael
»

Piskanje ob zagonu

Oddelek: Pomoč in nasveti
131580 (1407) Sodom

Več podobnih tem