» »

Razbita šipa na Citroen AX-u

Razbita šipa na Citroen AX-u

Matek ::

Včeraj je šla zadnja šipa na našem starem avtomobilčku - eden od sošolcev je zapiral prtljažnik, pa jo je enostavno razneslo. Tip ni zadel ničesar v prtljažniku (ki je bil skoraj prazen), ni močno zaloputnil, čisto normalno je zaprl prtljažnik, pa je steklo vseeno počilo. Zdaj me pa zanima, kakšni so možni razlogi za to. Kar se mene tiče - avto je star dobrih enajst let, poleg tega pa je bil pred nesrečo nekaj časa izpostavljen soncu (sijalo je direktno na zadnje steklo), to pa je tudi več ali manj vse, kar sem uspel pogruntati - lahko kdo poda bolj strokovno mnenje o vzrokih nesreče? Kot drugo pa me zanima še, koliko takšno steklo stane oz. koliko približno bo stalo popravilo. Hvala lepa že vnaprej ;) .
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

iggy ::

Hm možen vzrok je tako kot pri nam v zimskem vrtu: Če ti je sonce kot praviš sijalo na zadnje steklo, je možno da je bila vmes kašna ovira in s tem se sketlo neenakomirno segreje in potem gre ob najmanjšem premiku u tri pm.
Hey, you're fat!

Azrael ::

Vzroka sta po moje dva ali kar kombinacija obeh:

- zvita vrata(rja?), mogoče kdaj karambolirana zadnja vrata;
- praska na steklu (kamen, mogoče tudi kakšen "strokovnja", ki je v šipo zarezal prasko).

V enem ali drugem primeru lahko raznese steklo, kdaj pa ne ve nihče(lahko takoj ali šele ko avto spremenijo v kocko).

Sonce in posledično raztezki steklo in vrata še dodatno zvijajo in obremenjujejo in potem včasih res ni treba veliko, da se (poškodovano) steklo razleti. Avtomobilska stekla so kaljena in se v njih takoj pojavijo notranje napetosti, če so opraskana ali se jih zvije.

Če mogoče še kdo ver za kakšno možnost, naj prosim napiše.

Cene menjave ne vem (je razlika ali je steklo prilepljeno ali samo enostavno vloženo v gumo), ampak mogoče bo najcenejša varianta na kakšnem avtoodpadu stakniti druga ohranjena vrata v pravi barvi.
Nekoč je bil Slo-tech.

b0B3k ::

Podoben primer, znanec je pral avtomobil - vroč - in je s hladno vodo polil po prednjem steku je kar počilo ... (avto škoda felicia)
Tako, da je večurno direkno sonce na steklo mogoče navječji razlog.

Roadkill ::

Deln razlog je verjetno tudi to, da je Citroen AX avto nižjega cenovnega razreda in da zato nima ravno vrhunskih materjalov tam kjer to ni nujno pomembno.
Seveda je pa vzrok v vročini, ki je raztegnila šipo, tako da je bila močno ujeta v okvir in jo je že malo močnejša vobracija zdrobila.

Enostavno in neprijetno. Bom imel v mislih, ko bom zapiral vrata na mojem starem pižojčku.
Ü

klemenSLO ::

Iz prve roke:

Če se prov spomnim imajo teli ax-i na šipo 'pripet' del prtljažnjika. To pomeni da je v šiši luknja skozi katero je ta stvar pričvrščena gor.

Predvidevam da je z leti vse to malo popustilo, in je vedno ko si zaprl prtlažnjik pritiskalo na določen del šipce bolj kot na drugi.... rezultat..... boom 8-O

lp klemen

Vikking ::

Zarad vročine oz. direktnega sijanja sonca na steklo ne bo steklo kar tako poknalo. To sigurno ni razlog.

Pol bi polovici dopustnikov ko bi prišli iz morja morali zamenjat stekla na avtih, ker bi vsem popokalo, tko da take bolane res ni treba tukaj solit.

Lahko da je v steklo že prej nekaj priletelo, nato pa ob zapiranju razneslo, ali pač da se je ob zapirnaju nekaj na steklo naslonilo.

Roadkill ::

Vikking, torej si ti zdej razložil, da se steklo na vročini ne rasteza?
Ni niče rekel, da je šipa počila od sonca. Je pa sonce bil presejšen faktor, da je počilo ob zapiranju vrat. Verjetno.
Je pa res, da je temperaturni rastezni količnik stekla verjetno precej majhen.

Če ne drugega, se je pa kovina raztegnila na soncu.

Tudi nam je v kuhinji počilo steklo na oknu (180cm*140cm).. sredi belega dne, pa ni noben pipal ničesar. Preprosto se je material toliko raztegnil, da je zdrobil šipo.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

Super Sonic ::

Cena pomoje do 15k (delo vključeno). Zelo odvisno je ponavadi pri teh starejših vozilih.

Vsekakor priporočam obisk avto odpada, potem pa sem. Pred letom so mi zamenjali šipo na audiju 80 in (zadnja desna) za 12k. Šipa in delo skupaj, pa še dober vtis so mi pustil. Mam še dons vizitko (kar je zelo čudno:D ).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Looney ::

Kolikor jaz vem... smo imeli AX-a, ne prodajajo rezervnih delov zanj... smo pa prejšnji teden menjali šipo na avtu, tako da... približno 15 jurjev menjava pa 29 šajba (sicer tonirana)....:P

p.s. ampak po mojem krije zavarovalnica... vsaj večino...;)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Vikking ::

Roadkill, res je kar praviš. Ampak to pomeni da so bile po vsej verjetnosti vrata zvita, sam okvir je mogu bit deformiran, v katero je šipa vpeta. Brez neke stvari ki bi pritiskala na steklo ne bi smelo počit, ni šans.

barbarpapa1 ::

Malo za info....

AX nima okvira šipe na zadnjih vratih. Na šipo so zgoraj enostavno pripeti tečaji, spodaj pa plastični spodnji del vrat. Zato pa se pri AX-u naj ne bi loputalo, temveč se jih samo spusti z višine odprtja, kar bi moralo zadostovati za zapiranje. So pa pri steklu problem notranje napetosti, ki se lahko sprostijo ob minimalni poškodbi. Ob tej sprostitvi šipa enostavno poči oz. se zazleti...

LP

Jože

bmen ::

Pokliči na avtoodpad Bine v Žireh. Ti so maherji za citroene. Dokler sem imel AX-a so ga servisirali oni.
... B ...

;-) ::

Vsekakor pa je šipa več vredna kot avto.

To je zgodovinsko dejstvo.

madviper ::

Na kratko... Pojdi rihtat avto v Lj, pa boš dal za vse stroške več kot je avto vredn... :D:D:D

Zaj pa resno. Poklič najbližji odpad, pa tam praši. Menjat pa daj kakemu maheru, ki to dela doma, pa te bo prišlo še najceneje.
I'd like to do something crazy!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poliranje vetrobranskega stekla

Oddelek: Na cesti
4724372 (10170) Smartydug
»

Kaj daste čez avtomiblska stekla (sneg)?

Oddelek: Na cesti
293817 (3033) GrimReaper
»

Grelne žičke za zadnjem steklu

Oddelek: Na cesti
264117 (3350) krneki0001
»

Rošenje šipe v avtu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7419903 (17663) clothes
»

Avto in "sporen" zadnji brisalec (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
576598 (5526) PROTOTIP

Več podobnih tem