» »

Odlomljen FET na DFI Infinity

Odlomljen FET na DFI Infinity

iration ::

Štorija je naslednja: sestavljam nov pc, vgradim napajalnik, montiram matično (DFI nF4 Infinity navadna), priklopim še oba venta v ohišju in stestiram če dela - dela super. Dodam še vse ostale komponente, priklopim vsa napajanja, vsi stiki trdni, vse 100% štima. Prižgem in bolj tiho poči, ampak vsi venti se vrtijo lepo dalje, ampak pc se ne zboota do biosa. Ugasnem, pregledam komponente in najdem odlomljen košček FET-a (sem 90% da se zadevi tako reče). Vse ostalo je ok, tudi vsi kondenzatorji.





Plata roma nazaj v štacuno, mene pa zanima, zakaj je do tega prišlo, pač en feler od plate?
Bi se zadevo dalo popraviti? (samo hipotetično, če ne bi bila v garanciji, kar pa seveda je).
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda
  • zavaroval slike: Azrael ()

Racko ::

Tudi jaz mam eno tako Abit NF7 doma. Piska pa tako, kot da bi bilo z rami nekaj narobe. Ce imas plato se doma, poslusaj kaj pravi speaker.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

Azrael ::

Težko reci zakaj je prišlo do eksplozije MOS-Fet-a. Najverjetneje je res šlo za slab primerek.

Ostale možnosti pa so:
- okvara na samem krmilnem delu napetostnih regulatorjev;
- pozabljen vijak med pladnjem in ploščo, enako velja tudi za kovinske podstavke za matično na napačnih mestih;
- opletajoči Molex konektorji, ki so spravili še "dodatno" napajanje na ploščo;
- defektni kondenzatorji in dušilke (v tvojem primeru ne pride v poštev);
- konstrukcijska napaka (glede na to, da so bile tudi na tem forumu opisane čudne okvare DFI plošč, nič nemogočega).;
- limanje (in puljenje) dodatnih hladilnikov na MOS-Fete, nekatera lepila uničijo ohišja elektronskih komponent, najbolj nevarna v tem pogledu so sekundna lepila.

Zamenjava samega MOS- Feta je načeloma možna.
Nekoč je bil Slo-tech.

Racko ::

In kakšen mosfet je treba kupiti? Ker na svoji plati vidim le zmazan čipek. In skoraj nič tistega, kar je napisano na mosfet. In, ali je možnost, da je poleg tega mosfeta skurilo še kakšno zadevo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

Azrael ::

V primeru, ko ne moreš prebrati oznak na poškodovanem elementu* imaš naslednji možnosti:

1. Lahko ti nekdo (servis, znanci, forum itd), ki ima enak tip plošče, posreduje podatke napisane na tem elementu, jasno zato moraš posredovati oznako na tiskanini in v primeru foruma je zelo dobrodošla slika poškodovanega elementa z okolico, da ljudje lažje najdejo.

Ko imaš podatke, greš v trgovino z elektroniko in kupiš tak element. Pravzaprav je bolje s pomočjo Googla, pregledati pdf tega elementa, da zveš specifikacije, ker je velika, možnost, da v trgovini ne bodo imeli elementa s točno tako oznako in prisiljen iz njihovega kataloga najti element s podobnimi lastnostmi.

V primeru, da imaš kakšno skurjeno ploščo, pogledaš ali ti mogoče ustreza kaj z nje (vendar je tu večja možnost, da je element pokvarjen).

2. Lahko kje kupiš ali dobiš v dar pokvarjeno ploščo enakega tipa, na kateri je ta element nepoškodovan in poskusiš iz dveh pokvarjenih narediti eno delujočo ploščo.

* Element je tu mšljeno vse na plošči, kar lahko menjaš (kondiji, MOS-Fet-i, konektorji...)

Ali je v tvojem primeru crknil samo MOS-Fet ne vem, boš izvedel šele po menjavi.
Nekoč je bil Slo-tech.

Racko ::

Lažem! Sicer moje ubogo oko ni uspelo razbrati, kaj piše na mosfetu. Je pa zato fotografski objektiv.

Slika celotne plate (zj3bani mosfet na levi strani ram slotov):


In pa mosfet, na kateremu se vidi oznaka:


In ce preberemo kaj pise na mosfetu:
13N03LA
AE310

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

stromar ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Racko ::

To bi naj potem bilo to?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tranzistorji

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193019 (1304) bosmla
»

2N 3055 vs 3x BD647

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121562 (1329) Napajalc
»

Katere elemente kupiti?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71135 (934) Azrael
»

Pralni stroj - odprta vrata bobna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104469 (4175) Azrael
»

diode in tranzistorji

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51528 (1387) kondezator

Več podobnih tem