» »

Tranzistorji

Tranzistorji

FX6300B ::

pozdravljeni s tranzistorji se še nisem kaj dosti ukvarjan kot nekateri že veste sem nedolgo nazaj kupil arduino, pred enim tednom sem iz RC avtomobilčka vzel vezje in vstavil arduino in preko relejev zvezal , vse deluje kot mora vendar bi rat to naredil še preko tranzistorjev sem ugotovil kako in pobrskal da je to H-Bridge, sedaj me pa zanima kakšni tranzistorji bi bili ok da niso predragi, tisti ki so na vezju za levo/desno so k344 c3203 tisti naprej/nazaj so pa brez oznake tako da tudi nemorem pogledati s kakšno napetostjo jih lahko preklapljam vrjetno če bi priklopil na arduinotovi 5v bi jih skuril?
May the force be with you!

fpbs ::

Lahko daš katerikoli NPN tranzistor, ki zdrži 800mA.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-...

Highlag ::

Izbira tranzistorjev je precej odvisna od moči motorja, ki ga misliš poganjati. Običajno so v H-bridgih - vsaj za malo večje moči mosfet tranzostorji, z mahnim RDs-on, da se tranzistorji čim manj grejejo. fpbs-ov odgovor je precej pomanjkljiv. Brez minimalnih podatkov je izbira tranzistorjev nemogoča. (Napetost, moč motorja)
Never trust a computer you can't throw out a window

FX6300B ::

najlešša hvala bom jutri pobrskal in prašal če bodo vredu (tisti ki jih bom našel)

me pa zanima še če se lahko direktno s 5V preklapla ali rabim kakšen upor vmes dat
May the force be with you!

fpbs ::

Highlag je izjavil:

Izbira tranzistorjev je precej odvisna od moči motorja, ki ga misliš poganjati. Običajno so v H-bridgih - vsaj za malo večje moči mosfet tranzostorji, z mahnim RDs-on, da se tranzistorji čim manj grejejo. fpbs-ov odgovor je precej pomanjkljiv. Brez minimalnih podatkov je izbira tranzistorjev nemogoča. (Napetost, moč motorja)

Jaz sem mu samo odgovoril,kaj lahko da namesto tistih originalnih. Drugače pa normalno ja, kaj bo priklopil, napetost, kakšna obremenitev.....

FX6300B ::

imajo tranzistorji različne napetosti za preklopt al majo vsi isto? ker če imajo vsi isto bi lahko uporabil kar originalne?
May the force be with you!

brodul ::

@FX6300B dosti bi pomagalo, da bi opisal kaksne baterije ima RC avtomobilcek ter kakseni motorji so notri.
Če se hoceš naučiti si dobi protoboard ter zicke pa se malo igraj. Lahko začnes z tranzistorji, ki jih dobiš v trgovinah z elektroniko ali preko spleta.
Super je kdaj tudi kaj skurit. BC558 tranzistorji so v slovenskih trgovinah 6 centov. Ce jih kupis 20 bos dal evro in 20 centov.
Najbrs ti bo H-bride iz poceni tranzistorjev delal nekaj casa, potem pa umrl, definitivno se bos pa naucil to kar si bos zelel. Potem lahko kupis bolj primerne komponente in ga izboljsas.

Ce hoces resit samo problem si lahko pogledas L293D. V spletnih trgovinah stane 50 centov.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

FX6300B ::

protoboard in vse že mam in se učim vendar me je samo zanimalo za primerne tranzistorje aja avtoček dela z navadnimi AA baterijami 3xAA za motorček sem se kar odložil za TIP120 tranzistorje bodo še za kaj drugega ok aja drugače pa odkar imam arduino se ves čas igram :D

trenutno ta "self driving car" dela čist kul samo te butasti senzoriji HC-SR04 ki so nek cheap kitajsko sranje 70centov sm dav za enga mam samo dva vendar se vozi :D sem malo se poigral in mi včasih kar naenkrat neke čudne razdalje začnejo ven metat (za trenutek oz en odčitek nato pa ok) tako da bom naredil da naredi 3 meritve nato pa povprečje
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

boogie_xlr ::

Naredi tekoče povprečenje.

FX6300B ::

? nerazumem kako to misliš
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

Siddh ::

Zadnjih nekaj meritev seštej in izračunaj povprečje, tako da boš pri vsaki novi meritvi imel novo povprečje. Bo dosti bolj odzivno, ker meritev ultrazvočnega senzorja je sama po sebi zelo počasna, ti bi pa trikrat zapored meril. Bo trajalo sekundo preden se bo robot začel odzivat na novo meritev. Meni sicer ti senzorji niso povzročali težav z nenadnimi čudnimi meritvami. Če imaš dva jih postavi tako, da se med sabo ne bosta motila, pod kotom vsaj 90° drug na drugega in to tako, da se njuna območja zaznave ne prekrivata. Vedeti tudi moraš, da je minimalna razdalja zaznavanja nekje 3 do 5 cm, zato moraš fizično preprečit, da bo kakšen objekt prišel tako blizu ( če se le da).
Pa tudi meritev moraš sprožiti na vsakem posebej. Najprej spusti ping na enem in čakaj, da dobi odboj, nato pa sproži ping na drugem in čakaj da še ta dobi odboj. Videl sem, da nekateri sprožijo ping na obeh naenkrat in potem na vseh naenkrat čakajo odboj. To seveda prinese napačne rezultate iz več razlogov.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Siddh ()

FX6300B ::

mam glede tega poštimano sta pod cca 90 stopinja ja in pa nista čisto vspredej vendar na "haubi" , glede pinga sem imel tudi ok , sedaj sem predvčerajšnem to kodo malo preoblikoval in našel nek header in kar preko njega naredil , je manj kode

aja pa če dam samo tko testno na protoboard enega in z drugim arduinotom(imam 2 mega) pokaže včasih čuden odčitek to mislim tako npr imam predmet 30cm stran in javi 98% 30cm+-nekaj cm tisa 2% pa včasih vrže kar mu zapaše senzorje sem pa kupil točno te http://www.aliexpress.com/item/Best-pri... so jih pa malo podražili :D
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

marjan_h ::

Eno zelo strokovno vprašanje kar zadeva tranzistorjev:

Zakaj je tranzistorje težko krmiliti v proporcionalnem področju, enostavno pa v zasičenem področju?

Freaxx ::

v proporcionalnem območju pomeni, da tranzistor ni popolnoma odprt (kratek stik med kolektorjem in emitorjem) ampak prepušča tok, ki je sorazmeren baznemu toku. Fora pa je da je bazni tok relativno majhen in je načeloma težje kontrolirat ravno pravšnji tok da je tranzistor naprimer na pol odprt, kot pa gor priklopit 5v pa je pač do konca odprt.

johnnyyy ::

Zaradi tega ker so tranzistorji nelinearni, temperaturno odvisni, ter ker imajo določene tolerance, ki so pogojene s proizvodnjo. Te hibe se odpravlja z dodatnimi tranzistorji in povratno zanko Ker pa je takšno vezje velikokrat uporabno je rešitev zapakirana v IC, ki mu pravimo operacijski ojačevalnik.

marjan_h ::

johnnyyy je izjavil:

Zaradi tega ker so tranzistorji nelinearni, temperaturno odvisni, ter ker imajo določene tolerance, ki so pogojene s proizvodnjo. Te hibe se odpravlja z dodatnimi tranzistorji in povratno zanko Ker pa je takšno vezje velikokrat uporabno je rešitev zapakirana v IC, ki mu pravimo operacijski ojačevalnik.


Aja, to ko potrebujemo ojačevalnik in ne stikalo. Za stikalo verjetno v digitalnih vezjih uporabljamo zasičeno področje. Sicer pa ne vem v katerih primerih se še uporablja.

settler ::

Recimo za regulacijo napetosti ali toka, se uporablja linearno območje. LDO regulatorji delujejo tako. Pa tudi nekateri laboratorijski napajalniki.
Večinoma zaradi tega ker je napetost manj valovita kot pa s stikalnimi pretvorniki. Ali pa recimo ojačevalniki za zvok.

bosmla ::

Pozdravljeni - bom ponucal to temo za vprasanje o tranzistorju (sem se kar n00b).

Potrebujem zanesljiv tranzistor (? ali), ki bi se cimmanj grel (za v avtomobil).

Torej kaksno oznako tranzistorja potrebujem za:
- na bazo pride kratkotrajni pozitivni sunek (cca 3-14V) skozi C/E pa stece tok 12V max 5A (mogoce se kako narediti, da ta tok traja kaksno sekundo dlje?).
- pa se oznako za obratnega, da na bazo privedem negativni pol.

Hvala, ce kdo zna pomagati.

FX6300B ::

uporabi mosfet, se ne bo grel kot tranzostorji
za delaj lahko uporabiš upor in kondenzator

edino glede sunka bo to določena napetost ali ne veš koliko bo ker mosfet rabi določeno napetost da se "aktivira"

na bazo negativni pol?? zakaj hočeš da deluje obratno ko ni napetosti prevaja in ko je ne prevaja ali kako
May the force be with you!

bosmla ::

Joj se kar pozna, da skoro pojma nimam... sem si sedaj pogledal se mosfet - fajn zadevca
Sem mislo, da bo enostavno kak model tranzistorja (ali seveda mosfeta), ki bo delal v zgornjih pogojih kot zanesljivo stikalo. Sem pa se znizal zahtevo po toku ki tece skozi: dovolj bo 12V in max 1A.

- sunek (cca 3-14V) je v bistvu tok, ki odklene kljucavnico na vratih avtomobila (ko zmerim je razlicno)

- sem pa prej neumno vprasal rabil bi taksnega, ki je ko tok dovedes sklenjen in obratno, da je sklenjen ko toka ni


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SMPS - problem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264046 (3644) einstein :P
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383337 (2879) korenje3
»

dioda, tranzistor, ojačevalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
255190 (2976) slitkx
»

krmiljeno digitalno stikalo - alternativa mocnostnem MOSFETu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5886 (672) miki133
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104890 (4890) Azrael

Več podobnih tem