» »

Skurjen napajalnik

Skurjen napajalnik

sid911 ::

Včeraj sem vštekal računalnik v električno omrežje, pri tem pa se je nenadoma zabliskalo v vtikaču, malo zvarilo konektor ter več kot verjetno skurilo napajalnik, vsaj po smradu iz njega in tem da ne deluje sklepam. Napajalnik je bil CWT-jev z enako elektroniko kot Antecov TP430. Razmontiral sem ga, vendar kakih vidnih poškodb nisem opazil. Mi prosim kdo pojasni kaj se je zgodilo z mojim napajalčkom ter ali se da kakorkoli to popravit. Če želite prilepim tudi slike.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

celada ::

Ce mene vprasa je tole biu ksn kratek stik al pa kaksen sunek v elektricnem toku ki je povzrocil preboj ta pa skuril napajalnik.

MTm2H37rqt7B ::

Preveri varovalko.

sid911 ::

Hmm, varovalko v napajalniku? malo pomoči bom rabil tule. Kje jo naj iščem?
SLIKE

Poleg tega pa: četudi bi bilo možno napajalnik kako popravit, ali bi v tem primeru bil potencialno bolj nevaren za ostale komponente?
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sid911 ()

5er--> ::

Išči nekaj takega. (na sliki žal nisem našel)

Ps:Lahko je tudi v kakšnem plastičnem ohišju.

5er--> ::

Mogoče bi lahko bila tole varovalka:

sebastjan v ::

Ali se mi samo zdi, da je na prvi sliki spodaj eden od mrež. elektrolitov napihnjen ?
sebo

sid911 ::

ne ni napihnjen, neka nalepka je gor in daje videz napihnjenosti

PS, pravkar sem odkril krivca:
Tista zelena stvarca ki izgleda kot lizika je počena. Se da to kak popravit, ali je napajalnik za v smeti?
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: sid911 ()

tiborrr ::

Poglej oznake, marš v HTE, zalotaj nove .. Voila! >:D
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Azrael ::

Je varovalka dobra, to je, da je žička v njej cela?

Za tisti element nisem ziher kaj je, ampak če je NTC upor (napiši oznako elementa in kako je označen na tiskanini, da bom(o) ziher), ki omejuje tok ob vklopu, je to znak, da so fuč usmerniške diode, mrežni kondiji ali kateri od tranzistorjev na primarni strani.
Ampak v teh primerih bi vsekakor odneslo tudi varovlko.

Če je varovalka cela, je pokvarjena sama vtičnica na napajalcu ali kabel.

Z varrnostjo popravljenega napajalnika je tako, če odkriješ in popraviš vse napake, potem ni problema, le dokler testiraš ali je vse v redu , ne priklapljaj nanj rač. komponent ampak avtmobilske žarnice in seveda prekontroliraj napetosti z V-metrom.
Nekoč je bil Slo-tech.

sid911 ::

Evo ga, po dolgem iskanju sem le našel varovalko, ki je bila ovita v črn termokrčljuv gumijast trak;(. Se pa ne vidi ali je žica cela.

Na okrušenem elementu ( ki sem ga ob slačenju varovalke uspel še bol okrišit:8)) pa piše: SCK 0510.



Glede na to da nimam skoraj nič izkušenj s takimi rečmi sem se odločil da se raje ne lotim popravljanja. Bi po vsej verjetnosti še samo poslabšal stanje. Če pa bi kdo znal popravit ali mu le-to predstavlja kak izziv mu odstopim napajalnik.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: sid911 ()

5er--> ::

Z multimetrom (ali enostavnim tokokrogom -> [-]baterija->žica->"varovalka ena stran"->"varovalka druga stran"->žica->žarnica->baterija[+]) preveri, če je varovalka cela.

sid911 ::

Hmm, bom probal ko bom kaj več cajta mel.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

stromar ::

Odneslo ti je naslednje: NTC upor, varovalko, greatz, in tranzistorja na mrežni strani. Precej verjetno je, da je prebita katera od dvojnih shotky diod na nizkonapetostni strani

Če imaš kakšen star napajalnik, lahko tudi pokvarjen (napihnjeni kondenzatorji...) lahko le prestaviš zgoraj naštete elemente iz enega v drugega

Lp

sebastjan v ::

Stromar, ne moraš z gotovostjo trditi, da je odneslo tudi tranzistorja na mrežni strani, verjetno je šel samo eden od mrežnih kondenzatorjev, sem imel več primerov pri enih no-name napajalnikih moči okoli 600w(kao), ko je počilo in se pokadilo ravno takrat(kot pri tem primeru), ko si vštekal nap. kabel, tu je bil vedno vzrok eden od mrežnih elektrolitov, ki ga je dobesedno odprlo, v enem primeru pa je celo samo skurilo vezje(pot) do tega elektrolita, graetz, ntc, varovalka pa so ostali celi.( ti elektroliti so pa imeli precej večjo kapaciteto, kot pri tem primeru, mislim da so bili okoli 1200-1500uf 200v.

Sid, daj poglej na sliko 8 jun 2201, ker na sliki 1. eletr. spodaj zgleda preveč izbočen, da bi šlo samo za nalepko.
sebo

stromar ::

Vem, ampak s takimi CapXon kondenzatorji še nisem imel težav, nobenega prebitega ali napihnjenega, čeprav imam identične v treh napajalnikih, en od teh deluje 24/7. Tisto je nalepka, ki je na eni strani nekoliko privihana

Če so krivi tranzistorji, se da na hitro zmerit z multimetrom

Možno tudi, da je odneslo le NTC in je vse ostalo celo, a takega primera še nisem videl

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moja računalniška mojstrovina :-)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
405358 (1581) Yoxi
»

Uporaba diode

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
76746 (6552) SSH
»

Izračuni

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
818278 (18074) radiator
»

Težave z Matrix BTV Flat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51404 (1323) Azrael
»

Trgatev 2006

Oddelek: Loža
242263 (1539) ;-)

Več podobnih tem