» »

Bios zazna samo 136 GB diska namesto 160GB

Bios zazna samo 136 GB diska namesto 160GB

Leks ::

Torej v biosu mi zazna dosti manjsi disk kot je v resnici prikljucen. Isto velikost zazna tudi OS. Ima kdo kaksno idejo kako to popraviti?

Plata: GIGAByte GA-K8NF-9 AMD 64 Socket 939 nForce 4: Serijska št: Z884327A60718
Ram: DDR PC3200 400MHz 512 MB
Grafa: ATi RADEON X550 256 MB DDR
Disk: SATA - 2; KLIK WD 160GB
OS: Win XP SP2, namesceni vsi popravki

mtosev ::

Update biosa?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

steev ::

Na kok particij pa maš razdeljen. Če maš na dve ali več, sekundarno particijo zbriši in naredi novo večjo.
:|

Leks ::

Sta 2 particiji, vendar ce v biosu zazna samo 136GB, potem ne vem ce kaj pomaga da D: zbrisem in C: raztegnem, C: bom lahko kvecjemju raztegnil cez teh 136 GB.

steev ::

Ne, c pustiš kot je. Ti samo zbrišeš D in ga na novo nardiš (da pobere se ostal prostor).
To lahko narediš s kakim PartitonMagic (program).
:|

VASkO ::

ce mu BIOS prepozna samo 136GB prostora potem s softwerom ne more nic razpotegnit. potreben je update BIOSa.

Wizeman ::

Imam (vsaj mislim) enako matično plato, ki sem jo montiral sinoči (sem v službi, ne morem preveriti). Ko sem nalagal windows xp pro, mi je kazal samo 131 GB prostora, čeprav je disk 250 GB. Mislim, da je res problem v biosu, ki pa ga je (vsaj kolikor sem za silo preletel navodila) enostavno nadgraditi. Prej sem se menil s kolegom, in je dejal, da bi utegnili biti krivi WIN. Imaš naložen SP2 ? Jaz sem namreč ob zagonu pozabil izvzeti CD s programom PARTITION MAGIC, ki se lahko tudi boota, in tam mi je kazalo 250GB. sedaj pa res ne vem...
Prazno

Fatboyslim ::

To je pogost problem ja; jaz sem ga rešil tako da sem preostali prostor razširil z Partition magicom

5er--> ::

Ta matična podpira večje diske, tako da ti samo naredi tole:

karafeka ::

Poglej malo mostičke na disku, pa jih malo prestavi. Sej ponavadi je prava pozicija mostičkov narisana in napisana na disku. Mogoče je to krivo.

rebro ::

Leks...tvoj problem je v tem, da nimaš inštaliran SP2.....Win xp pred obstojem SP2 ni podpiral večjih diskov kot 120GB, kar pa si imel večjega je razpoznal do največ 136GB....jaz sem imel podoben problem: vključim Maxtorja 300GB, v biosu ga razpozna kot 136GB, v Winsih prav tako, pa sem updatav na SP2 in zdaj kaže celega...tudi v BIOSu

LP ... Robert

Leks ::

Hi

pisem malce pozno vendar...

torej na racunalniku je XP + SP2, to je 100%, tako da to verjetno ne bo razlog.

5er..kot si mi na slikci pokazal sem tudi naredil, tako da imam 2 particije, čeprav je okoli druge narisan nekašen zelen kvadrat, ki kaže razširjena particija. Naj povem da je preden sem dobil tale racunalnik v roke tale particija D: bila RAW in do nje ni bil mozen dostop. Sedaj sem jo spravil na NTFS.

Po mojem mnenju bodo krivi jumperji na disku, bom poskusil te uredit pa poročam kako in kaj.

Wizeman...tudi na flashiranje biosa sem pomislil, sem si tudi ze dobil novejsi bios, vendar malce oklevam pri tem ce gre slucajno kaj narobe, kajti racunalnik je se v garanciji.

Ce ima se kdo kaksno idejo oz razlago za ta pojav, pa le z besedo na dan

Lp

5er--> ::

Pri namestitvi windowsov je očitno še star installer (Pred SP2), ki ne dovoli particij večjih od 136GB. Če bi si dobil kakšne novejše windowse (CD/DVD s katerega nameščaš), teh problemov verjetno ne bi bilo in bi že od začetka imel ves prostor na C: particiji.
Disk pa je sistemu (in biosu) očitno viden v celoti.
PS: Z nadgradnjo uradnega biosa (ponavadi) NE izgubiš garancije.

rebro ::

Leks: evo še zadnja možnost, verjetno imaš na particiji označeno kot "dynamicdrive", tako da ga spremeni na "static drive", to storš tako, da v "computer manage" greš pod "disk drive manage", nato pa na tisti particiji ali disku, ki ti kaže manj, kot je v resnici, klikneš z desnim knofom na prostor kjer piše: "disk 0, bla bla" (levo od prostora, ki kaže zasedenost diska) in izbereš možnost "convert to static drive".

Če ti pa še to ne pali, pol pa vrž disk bek.

LP .. Robert

Leks ::

Imam samo opcijo "pretvori v dinamični disk"

Torej je ze nastimano na static drive!

Druge ideje ?
Lp

5er--> ::

"kot si mi na slikci pokazal sem tudi naredil, tako da imam 2 particije"
Torej imaš zdaj C:, ki je velik približno 136GB in D:, ki je velik nekaj manj kot 24GB. -> Na razpolago ves prostor.
Če bi pa ti rad imel samo C: velik 160GB, brez drugih particij, boš moral uporabit npr: Partition Magic, Acronis Disc Director ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WD 200 GB ata

Oddelek: Pomoč in nasveti
212211 (1992) Gutjerez
»

HDD ne zazna celega ...

Oddelek: Pomoč in nasveti
121161 (1031) Spike Edin
»

Zginilo 15gb prostora...

Oddelek: Strojna oprema
231429 (934) zee
»

računalnik vidi zmanjšan disk ?!?

Oddelek: Strojna oprema
151809 (1519) Leks
»

linux + bx chipset + 160gb hd

Oddelek: Operacijski sistemi
5738 (692) roscha

Več podobnih tem