» »

Nova anketa: število monitorjev

Nova anketa: število monitorjev

Slo-Tech - Tokrat vas sprašujemo po tem, koliko monitorjev je priklopljeno na vaš primarni računalnik. Operacijski sistemi že nekaj časa (od Win98 naprej, kolegi, ki uporabljajo druge sisteme, me bodo dopolnili v komentarju na novico) podpirajo prikaz slike na več monitorjih. Davno (od jeder RV250 in NV25 naprej) so tudi minili časi, ko smo uparjali AGP in PCI grafično kartico (vsako za en monitor), saj vse nove grafične kartice že v jedru nosijo dva RAMDAC-a. Tako zadošča že kartica, ki je trenutno v vašem računalniku, da ima le dva izhoda (VGA+DVI).



Kljub temu, da je namestitev popolnoma nezahtevna, rešitev pa izredno uporabna, se v širšem krogu uporabnikov ni prijela. Veliki večini uporabnikov se verjetno zdi zelo neracionalno nameniti denar za nakup še enega monitorja, denarnico pa mirno osušijo z nakupom najhitrejše različice grafične kartice (BTW: obstajajo tudi GT in GTO variante).

Priporočam tudi ogled strani Realtimesoft.

103 komentarji

«
1
2 3

Cofko Cof ::

Ko sem se še igral z Mayo sem potreboval 2 zaslona, zdaj pa jih večinoma ne. Če pa jih, pa priklopim monitor od namiznega računalnika na prenosnik.
Ars longa,vita brevis.

Zgodovina sprememb…

McHusch ::

Na dva računalnika imam obešen en monitor, potem pa preklapljam po potrebi. Kje izberem 0,5 zaslona? :D

gfighter ::

Dva monitorja sta preprost način, kako močno povečati produktivnost (seveda odvisno od tega, za kaj uporabljaš comp)...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Aar2rk ::

Jaz se pridružujem McHuschu, tudi switch na dva, včasih 4 računala. Pod mizo jih že zbašem, na mizi pa žal ni prostora za več monitorjev, še če bi bili LCDji bi bilo težko. Anketa rabi še 0,5, 0,33 in 0,25 :P

poweroff ::

Pod Linuxom imaš lahko vsako namizje na svojem monitorju. Baje prejej uporabno, sam pa žal nimam prostora za še en monitor...
sudo poweroff

WamPIRe- ::

Uporabljam 2 monitorja. Sploh prav prideta ob programiranju, ker na dva 17" monitorja gre že precej kode, sploh ob pregledovanju in iskanju napak ter primerjavi le-te. Prostora imam dovolj, čeprav sta monitorja CRT :8) ... upam pa na boljše čase in na LCDje.

lp, Jernej
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Poldy ::

Ne vem no, več monitorjev na enem PC, zelo malo je takšnih aplikacij, kjer bi potreboval za NEMOTENO delovanje več monitorjev. To je pomoje prej preseravanje. Mogoče rezultati meritev na enem, program na drugem, spremenljivke na tretjem.

Seveda, to pa danes že vsak počne.

sid911 ::

Hmm, jas imam poleg monitorja še TV stalno priključen na računalnik ( nemsto hišnega kina uporabljam komp+TV). Bom kar 2 zaslona izbral:)).
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

sedovsek ::

Ko se bom kdaj preselil na bigger desk si bom 100% omislu se en monitor.
kje bi rabu vec monitorjev / vecji monitor? :
programiranje
obdelava raw formatov ( 8megapixlov , ... )
flash macromedia
adobe indesign
fotoshop

Sploh pr obdelavi raw slik ki so 3000x2000 je 19"crt fuuul premajhen. Fotografijo mam na 27% velikosti pa mi cez screen zapolni ( k so se tabele ob straneh )

Cofko Cof ::

Za modeliranje je en monitor hitro premalu, ker imaš tako bogat GUI, da ti že to pov placa zasede(no seveda se ga ponavadi, da oklestit a vseeno), poleg tega pa si želiš met še najrazličnejše poglede na stvar, ki jo delaš. Pri programiranju pa velikokrat delam takole: na enem monitorju koda, na drugem pa dokumentacija, razni tutoriali, help forumi, mail client, msn,...
Ars longa,vita brevis.

gfighter ::

Exactly. Oziroma, kot je nekoč povedala neka pametna glavca (pa se ne spomnim več katera), če na dan vsaj 10x pritisneš ALT+Tab, potem sta dva (ali več) monitorja stvar zate...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

KrCbelca ::

Tisti ki menite da sta 2 monitorja pretiravanje se motite. Če uporabljaš računalnik mal bol profesionalno kot igranje iger, sta 2 ekrana kar smiselna. Sam sem imel za 1 dan možnost uporabe dodatnega ekrana na računalu in morem rečt d je to uporabno zlo. Programiranje, modeliranje.. Prov lepo je blo ko sm mu 2 17" LCDja :) Če dobim kje kakega poceni LCD rablenega 17" ga bom kuj uzel>:D ... Še kaka igra bi morala 2 ekrana podpirat 8-)
C2Q Q6600, P5W DH Deluxe,6GB 800MHz Rama
GF 8600gt, 2xSataII WD 250GB, LC Power 550W Green Power
----watter in my vains----

BigWhale ::

Poldy,

Za KDE vsaka aplikacija, ki podpira Xineramo dela vec kot odlicno na vecih zaslonih... ;)

bunnyrabit ::

Sam če maš 2 dva monitorja kako pol upravlaš pol rabš dve miški dve tipkovnici :)

GrimReaper ::

Ne rabiš met dveh mišk. Ko greš z miško izven zalona, se pojavi na drugem zaslonu. Vse se nastavi v gonilnikih za grafično kartico.

smash ::

bunnyrabit: pa 2 glavi tud ane :D

Aar2rk ::

Kaj kdo slučajno ve če obstajajo switchi za več monitorjev in računal? Ker se čisto strinjam, da je več monitorjev fajn, ampak kaj pa ko imaš še več računalnikov in bi potem rab prekljapljal... pa še različne kombinacije pridejo v poštev. V glavnem, sam se z zadevo še nisem ukvarjal, ampak ko smo že v debati, če kdo kaj ve...

SuperHik ::

na Laptopu uporabljam resolucijo 1680x1050 , zato ne potrebujem dveh monitorjev.
Always look on the bright side of life; LIFE! You never saw my wife ...

fiore ::

ce se naucis spretno uporabljati virtualna namizja, skorajda ne potrebujes vec kot enega monitorja.
itak ne mores gledat v vec kot enega istocasno. Lazje menjat namizje, kot obrnit glavo...

junior ::

Olorin, očitno še nisi slišal za KVM switch.

SuperHik ::

Olorin:
seveda obstajajo, išči KVM switch (keyboard-video-mouse)
Always look on the bright side of life; LIFE! You never saw my wife ...

gumby ::

imam 2x 19" LCD na DVI. ko se enkrat na to navadis, noces menjat na karkoli drugega... mogoce edino na 2x21":D
my brain hurts

roli ::

Dva zaslona bi z veseljem imel.Vendar prej rabim denar,da lahko kupim en 19" LCD in grafično,ki ima DVI.Pa smo pri 150.000 SIT takoj.Uporabljal bi pa ga za več programov.Ker 100x na dan pritisnit minimize je že tečno.Še posebno pride to prav pri brskanju po spletu,ker so zavihki meni nepregledni raje odprem več oken.
http://www.r00li.com

Dr_M ::

sam sm se tut odlocu za en velik LCD ali 2 manjsa. uzel sm 2x 17" in mi ni niti mal zal. :) raj 2 manjsa kot en vecji.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Poldi112 ::

fiore:
Motiš se. Predstavljaj si recimo copy/paste iz ene aplikacije v drugo. Kaj je hitreje? Da sta na istem desktopu ali na različnih?
Desktopi so uporabni, ampak več monitorjev je še bolj uporabno.
2 nista dovolj. Se pripravljam na skok na 3...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

alum ::

Tudi pri meni dva monitorja.

Čeprav ponavadi gori en, drugi pa le ko ga potrebujem (programiranje, testiranje spletnih strani, tarok+branje maila:D ). Je kar razlika med 19 LCD in 17 CRT.

junior ::

Poldi112, copy + paste preko več desktopov je stvar nastavitev terminal session-a. Meni dela čisto brez problemov, tekst, slike, print screen...

Za to ne rabiš več monitorjev.

McMallar ::

Kot je že rekel Cofko Cof: 2 monitorja, na enem koda na drugem pa tutoriali, PDF,....

fiore ::

Poldi:
nisem probal (ker imam samo en ekran) si pa primerjavo predstavljam nekako tako:

dva ekrana: (1) kopiras, (2) gres z misko in istocasno z (3) ocmi (in glavo) na drug ekran, (4) pejstnes.
dve namizji: (1) kopiras, (2) menjas namizje (s kombinacijo na tipkovnici), (3) pejstnes.

prednosti dveh namizij: ni ti treba obracat glave, ni ti treba it z misko dalec, cena, prostor na mizi, zlahka dodas poljubno mnogo namizij
prednosti dveh ekranov: lahko skilis istocasno na vec kot en ekran

EDIT: zaporedno stevilko sem narobe napisal :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiore ()

alum ::

2 monitorja sta praktična, ko ne enem nekaj bereš, na drugem pa delaš!

Če ne verjameš poskusi.

bMozart ::

Boljše en velik kvaliteten monitor, kot dva manjša. Pride samo v poštev, če že imaš npr. LCD 15" in se odločiš za novega. Verjetno bolj pametno bi ga bilo prodati in dati tist gnar za novega...
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

BigWhale ::

Poldy,

Poleg tega lahko virtualne desktope nastavis tako, da se zamenjajo ze s tem, ko se z misko zapeljes na rob ekrana... ;)

Oboje ima svoje prednosti in slabosti. Vec ekranov je fajn, ker lahko programu reces, da debug messages na drug ekran posilja in potem drug ekrat samo bezno opazujes, ce zacne kaj blinkat gor ze vidis... :)

Ziga Dolhar ::

Odkar imam 24" widescreen, doma [Outlook, Web, Office, občasno Dreamweaver in Photoshop] ne čutim več potrebe po dveh monitorjih. V službi [Dreamweaver + Photoshop] pa sem redno uporabljal 2 (notebuk 1400 širine na 14" in zunanji 19" za 'preview').
https://dolhar.si/

3p ::

Kot so že povedali drugi, za programiranje sta dva monitorja super. Na enem recimo teče debugger na drugem pa program, ki ga preizkušaš (da se ti ne skriva) ali pa na enem koda, na drugem priročnik, ...

nuclear ::

McHusch in zkaj rabiš 2 kompa, imaš pa le en monitor? :)
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

sverde21 ::

Jst mam tud 2 compa & 1 monitor... razlog: en comp. je server (PHP, MySQL,............) drugi pa workstation...:)
<?php echo `w`; ?>

Dr_M ::

bMozart: motis se. na dveh 17" monitorjih mas se vedno vecjo delovnio povrsino, kot npr na 24". pa se 2 kvalitetna 17" (sam mam samsunga 770P in 173P) te prideta pol cenej, kot en dobr 24" :)

ps: pa se ne rabis graficnih za 300k sit, ce hoces ksn spil odigrat kdaj :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Ziga Dolhar ::

Na 2x17", ki imata recimo 1280x1024 ločljivost, imaš 14 % več delovne površine. Na 1024x768 pa kar 32 % manj. [V primerjavi z 1920x1200 24"]

Sicer pa je [miselni in vidni] prehod med dvema ločenima monitorjema [drugačna nastavitev 'slike', fizični razmik in 'rob'] IMHO precej manj udoben v primerjavi s seamless nadaljevanjem slike. Je pa res, da se da na ločenem monitorju lepše 'maksimizirat' okno kot je to z ročnim vlečenjem na enem samem, skupnem.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Dva in več monitorjev na enem Compu je zakon.
Na enem imam problem, na drugem pa dokumentacijo reševanja le tega itd...
V nobenem primeru mi ne koristi imeti n virtualnih desktopov kot je pod linuxi, ker imam predsabo oba okna odprta in še več. pa delam na 1280x1024 na obeh. Razmišljam še o večkem monitorju, pa so sedaj LCD-ji prepočasni od CRT-ja, tako da lepo čakam...

Je pa res uprašanje kaj delaš, da rabiš več monitorjev.
Imeti enega z visoko resolucijo ni kaj bolje, ker se ti prej ali slej začnejo okna prekrivati, pa je preglednost vedno slabša...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Dr_M ::

Ziga Dolhar: no seveda uporabljas native locljivost. seveda je pa res, da ima vsaka stvar svoje prednosti in slabosti.:)

recimo mene rob pri delu sploh ne moti, mal pa je motece ce gledas film cez oba monitorja. jest sm delno resu zadevo tko, da sm postavu en monitor za druzga in je tist rob komi opazen.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jebiveter ::

No, ce nimas 2h monitorjev na enem racunalniku imas pa 2 locena racunalnika (desktop in notebook) pa bi rad uporabljal 1 tipkovnico in misko je zelo uporaben program synergy2


Meni zelo olajsa delo, mogoce bo tudi komu od vas.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Ziga Dolhar ::

Dr M:

> Ziga Dolhar: no seveda uporabljas native locljivost. seveda je pa res, da ima vsaka stvar svoje prednosti in slabosti.

Emm, tegale ne razumem čist. Namiguješ, da 1920x1200 ni native ločljivost?

Sicer pa sta se dva monitorja precej, precej dobro [verjetno bolje kot en] izkazala pri hkratnem delu dveh osebkov na isti kišti. Sodelavka je tako imela na levem odprt browser, jaz pa sem na desnem "posodabljal" tekst [pejdž] oz. druge nastavitve, hkrati pa ji nisem med svojim delom "begal" in motil po njeni površini.

Tudi pri predstavitvi projektov strankam je bilo tako lažje, da so bile med mojim spreminjanjem nekako "ločene" od moje delovne površine in so se lahko nemoteno osredotočile na končni produkt.
https://dolhar.si/

TribesMan ::

Problem pri vec kot dveh ekranih (sploh pri widescreen) je ta da imaš na koncu čist preveč široko delovno površino. Sam uporabljam 24" +18" kar je čist ql... na 24" imam glavne stvari ki jih delam tisti trenutek, na 18" pa bolj kake background programe ala MSN, IRC, mjuzik plejer, TV, torrent ali kaj podobnega.
Sem probal enkrat na 3 ekrane (se en 17" zraven) in zadeva postane rahlo neudobna, preprosto moraš potem sedet tolk stran od ekrana, da zajameš vso širino, da nič več ne vidiš. Če pa si preblizu te pa vrat boli, pa nepregledno postane vse. Mislim da bi mogoce bilo celo uporabno met 3 ekrane v takem primeru, samo bi morale biti zravn 24" se 2*17" v pivot modeu, tako da skupna širina ne bi bila tako ogromna.

Ima pa en velik ekran eno bistveno prednost pred dvema malima... Filme lahko gledas bolj udobno, in doloceni programi ki zahtevajo veliko povrsine se bolje obnesejo, je pa res da je je tezko navadit "ne_maksimizirat" okna, ker šele tako lahko dobro izkoristis velik ekran, če uporabljas vec aplikacij na enkrat (sej pregledovanje internet strani v maximise modeu na 24" je totalno neudobno početje... (razn v pivot :)))

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

M-XXXX ::

Kasn nj bi bil nevronski ekran???:)

VolkD ::

Imam 2 monitorja. Oba 21 " , oba CRT, Samsung syncMaster 1100p in NOKIA Multigraph 445 Xpro. Oba tečeta na 1200x1600 ločljivosti.

Uporabnost? .. Kakor kaj.. Odvisno kaj počneš. Pri programiranju je to zakon. Ko pišem kak članek pravtako. Na eme imam tekst, ki nastaja, na drugem pa pripadajoče slike, citate in ves ostali delovni material.
Če delam kako tiskano vezje je stvar tudi zelo uporabna. Delovna površina na kateri gledam tiskanino je dragocena zato so vsa orodja pomaknjena na drug monitor.

Tudi če samo surfam po netu, je lepo če imaš na drugem monitorju tiste tri msn okna, da lahko vidiš kako je tekel pogovor s prijateljem.

V glavnem to imam že kar nekaj let. In računalnik brez dveh monitorjev ......je kakor maček brez jajc :\
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

opeter ::

Sam ima trenutno samo en NEC/Mitsubishi 20.1" LCD, pripravljam pa se na investicijo v 21" SAMSUNG LCD (ker mi počase palete v Photoshopu, Illustratorju, InDesignu in Painterju načenjajo živce :\ ). Sicer pa imam na trenutni monitor priklopljen dva računalnika: svoj PC (P4 3.2) in pa dobro staro PowerMac G4-ko. Preklop izvedem enostavno s pritiskom na gumb select 1-2 na monitorju.

Kot so že drugi napisali... ni boljšega, kot uporaba več zaslonov hkrati. Posebej, če imajo (in boljši imajo to vsekakor rešeno) 1 cm-ski rob in nič več.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

[MYTiX] ::

Ja synergy2 je zakon. Imaš desktop in laptop in oba upravljaš z isto miško in tipkovnico.
podpis

kunigunda ::

Jest mam 17" in 15" na enem kompjuterju(xp) pa 17" na drugm (linux).

roli ::

Kaj pa 10-15 monitorjev:D ?
Narediš mizo okrog in okrog stola.Potem,daš posebna ogrodja in ploščo na kolescih (za tipkovnico in miško),da je čisto normalna miza.V krog daš še zaponke,da lahko preprosto vse skupaj odpreš in greš ven.Zadaj imaš kak predvajalnik glasbe,ob strani tri okna web brskalnika,poleg daš še MSN,IRC...,na enem gledaš TV,na drugem imaš pa na primer kak sistemski monitor,na drugem pa kak photoshop....

Če bi imel gnar za toliko PCI grafičnih in toliko monitorjev bi to zagotovo naredil.
http://www.r00li.com
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

2 monitorja na 1 grafični ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
51156 (1052) kixs
»

priklopitev dveh crt monitorjev (ati radeon 9100 agp)

Oddelek: Strojna oprema
121613 (1467) monaghz
»

Dva monitorja v akciji

Oddelek: Zvok in slika
91317 (954) madmitch
»

Ko rač. starta iz hibernacije ni slike (Dual Monitor)

Oddelek: Pomoč in nasveti
412189 (1841) ali3n
»

DVI in hkrati analogni priključek

Oddelek: Zvok in slika
302256 (1878) Marjan

Več podobnih tem