» »

CRT monitor trese sliko

CRT monitor trese sliko

Jackal ::

V uporabo hočem spet spravit en 15" CRT monitor (IBM G54), pa je slika malo znorela... Predno začne kdo o kakšnih EM motnjah v okolici monitorja, si prvo poglejte priložena filmčka.

Filmček-1 (2.29MB - Save target as...),
Filmček-2 (3.94MB - Save target as...)


Filmčka sta posneta z digitalcem (na stativu, da se vidi skakanje slike), samo kvaliteta je pač digitalcu primerna. Pa ignorirajte glasbo v odzadju. Imam pač dan YU ritmov. :P

Problem je 100% monitorju - na drugih je slika vredu.
V živo zgleda zadeva še bolj kritična - namrč slika se namreč krči in razteguje od oka kar s frekvenco osveževanja. Digitalec pa zgleda ne zajema slike tako hitro, da bi se to dejansko tudi videlo. Se pa slika krči in razteza za ~ 2cm na vseh robovih.

Na hitro sem preletel vezje v monitorju - ni videt nikjer kaj odpaljeno in zasmojeno. Glede na to, da to verjetno ni krivda VN trafota, se zadevo splača popravit (monitor je letnik 98 in še lepo ohranjen). Kaj naj sploh iščem? Predvidevam da je odpalilo kakšno vezje za sinhronizacijo signalov?

[Edit - Popravil povezave do filmčkov - doomed by own stupidity]
  • spremenil: Jackal ()

BluPhenix ::

Meni filmcka ne delata. Si ju probal pognat potem, ko si stvar uploadal na server?

Meni pise, da sta velika le 229k, kar je nekako premalo ...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Brane2 ::

Je možno, da je odbilo kak elektrolit ? Recimo tistega v napajalniku, na mrežni-220V strani, ali da je vsaj opešal ?

Poglej tudi izhode napajalnika, predvsem tistega z najvišjo napetostjo, mislim da je okrog 100V...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Ja, bi reku, da je nekaj definitivno narobe z napajalnikom ali v bližini.
On the journey of life, I chose the psycho path.

stromar ::

Če udariš po monitorju se kaj čudnega zgodi?

Sem imel nekaj podobnega zaradi slabega lota, a ni bilo tako izrazito

Lp

Jackal ::

Tule sta 2 sliki napajalnega dela - sem pogledal vse kondije, pa elektroliti zgledajo čisto OK.




Bom pa probal štromarjevo metodo ko spet sestavim monitor.

Zanimivo, da prejšni lastnik ni omenjal kakšnih pokov ali dimnih signalov, ko se je začelo to dogajat, tako da bi res lahko bil kriv samo kak lot.

Jackal ::

Malo sem pregledal lote in jih na napajalniškem delu osvežil, samo ni rezultata. Tudi sem probal kaj se zgodi, če udarim po monitorju - isto - slika neprekinjeno utripa naprej. Bo treba zgleda kak konkretnejši poseg.

Azrael ::

Jaz bi za začetek zamenjal elektrolit na primarni strani, potem pa še na sekundarni tistega za horizontalni odklon (običajno je 160V). Mogoče za začetek pomeri napetosti na izhodu iz switchweja. Če nihajo vse, je skoraj zagotovo oslabel kondi na primarni strani ali pa je odneslo katero diodo v grecu.

Če ne bi tako nič ugotovil bi menjal še kondi vezan na primar VN transformatorja (~0.1uF) in pregledal če se tam skriva kakšen hladen spoj, sploh okoli dušilk, ki skrbijo za linearnost slike.

Drugače ni kakšnih isker na ekranu ali duha po ozonu? To bi pomenilo preboje v VN transformatorju.
Nekoč je bil Slo-tech.

Jackal ::

Isker in kakšnega smradu ni.

Bom pa pomeril kakšne so kaj napetosti na switcherju, pa poročam.

Jackal ::

Zgleda da ga konec koncev le nekaj lomi VN trafo. Čuje se namreč neko pokanje ko se izklopi monitor...

Sva pa s pomočjo enega kolega odkrila, da stvar deluje pod pogojem, da se ob prižigu monitorja potenciometer na VN trafotu (označen s screen) malenkost zavrti - slika postane bolj svetla in se umiri, nato pa se potenciometer prestavi nazaj na prvotno vrednost in slika ne skače več. Vendar je ob naslednjem vklopu treba spet ponovit proceduro.

Azrael ::

Preglej še prenapetostne odvodnik(e) na tiskanini, ki je na katodni cevi.

Lahko ti kateri od njih prebija pri nižji napetosti od deklarirane in potem imaš kar imaš. Če drugega ne jih vsaj začasno odcini dol. Problematična sta tisti za napetost fokusa (~3kV) in Ug2 (~500V), slednji pogosto sploh ne obstaja.

Če to ni, preveri oz. kar zamenjaj še kondenzator vezan med maso in Ug2.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

poglej visokonapetostni trafo če ti kje prebija!?!

ali pa daj muzko potihem:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

LittleDevil ::

Vidim da se tu kar spoznate na monitorje... Ali kdo ve kaj bi bilo lahko narobe da mi monitor dela normalno, samo slika je zelena, samo se vseeno da delat v windowsih...

lp

bastadu ::

Ali kdo ve kaj bi bilo lahko narobe da mi monitor dela normalno, samo slika je zelena, samo se vseeno da delat v windowsih...
Preveri konektor na signalnem kablu, verjetno imaš kakšen pin zvit...

LordTado ::

rgb ti je crknil.
tri barve so se pravi trije transistorji.

lahko pa potenciometer za nastavitev slike.

Azrael ::

@LittleDevil:

Kot je že bilo rečeno, vzroki za zeleno barvo na CRT monitorju so:

- skrivljeni pini na VGA kablu
- pokvarjen VGA kabel (prekinja)
- okvara v video stopnji monitorja (pogosto ni hudega, le hladen spoj na enem od izhodnih tranzistorjev, ki se hudo grejejo)

Grafa je ziher OK ? Imel sem grafo, ki je tudi vse kazala zeleno oz zelene barve ni bilo, kot jre bil dan. Drugače ni bilo nobenih drugih težav s sesipanjem, menjavo ločljivosti itd.
Nekoč je bil Slo-tech.

LittleDevil ::

Grafa je ok, bom odprl malo zadevo pa poslikal, pa da rečimo to zadevo... :)

lp

LittleDevil ::

Taka je slika, pini niso krivi, lahko da je kabel...



Kaj moram preverit...





LP

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Azrael ::

Poskusi malo premikat in zvijat kabel, če se bo slika spremenila. Potem je kabel.

Če je nekaj narobe (hladen spoj?) v video ojačevalcu, je ta na tisti ploščici, ki je nataknjena na konec katodne cevi in ravno tega nisi slikal. Slikaj s tiste strani, kjer je samo tiskano vezje, mogoče se bo kaj videlo.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Zdi se mi, da nima modrega pa rdečega signala.
MAš nastavitve barv na monitorju prov nastavljene? (color managment)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

LittleDevil ::

Če se da komu igrat s tem monitorjem ga lahko pride iskat, ga šenkam... Gre pa za samsung 755dfx...

LP

LPP ::

Jest mam tud problem s CRT monitorjem. Je crknu. In točno vem zakaj, čeprav nočem verjet - mobitel sem mel naslonjen nanj in v trenutku ko je začel mobitel začel spuščat signale, da pričakuje klic (sem mel lih radio zraven prižgan, pa se je slišal tisto značilno piskanje), je monitor crknil. Se ne prižge več diodica stanja, pa en tih šum se sliši notr, če ga vklopim.

Pa sem mel telefon že večkrat naslonjen na ekran, pa ni blo nič podobnega.

Če ma kdo kako idejo za enostavno rešitev, naj pove, sicer ga bom itak zamenjal z LCDjem v kratkem.

Pa nej bo to še v opozorilo tistim, ki puščajo mobitel v bližini ekrana :/
Ljubljanski potniški promet

jurre ::

pol so pa cudni teli 755dfx-i.. kaksni 2 leti nazaj je v soli se je pri enem samo pobliskalo, usekalo in vrglo ven strom:D pa ravno eni trije smo gledali v ekran pa sam PUF>:D

Azrael ::

@LPP:

IMHO je GSM samo za kakšen vklop monitorja pospešil neizogibno okvaro. Ne se preveč sekirat.

Če se sliši čvrčanje, vse ostalo pa je mrtvo, bi jaz najprej posumil na tranzistor za horizontalni odklon in visoko napetost. Če je ta tranzistor prebit (oz. kateri od kondenzatorjev okoli njega) je switcher napajalnik v monitorju preobremenjen in se stalno zaganja (vklaplja in izklaplja), kar se potem sliši kot čvrčanje.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ugašanje monitorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181630 (1396) stromar
»

crt monitor_slika cez cas potemni

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5967 (891) Azrael
»

Koncert Rammsteinov v hali Tivoli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10623896 (21325) Tear_DR0P
»

crknil monitor LG FLATRON 775FT

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101748 (1598) pingec
»

Nakup novega monitorja LDC oz. CRT

Oddelek: Kaj kupiti
111142 (974) _WilL_

Več podobnih tem