» »

Univerzalni temeljni dohodek

Univerzalni temeljni dohodek

Temo vidijo: vsi
««
90 / 129
»»

PrihajaNodi ::


To se tebi samo zdi samoumevno, ker pričakuješ da bo zate nekdo na stara leta preživljal. Žalostno ni kej, standard bi pa vseeno rad imel.


Spet zavajas. Penzij v Slo. nebo, se posebno ker je vse skupaj vezano na proracun in ni nobenega fonda.

O kaksnem standardu je govora? Ce imas minimalno placo 1200 lepo sam razpolagas kam gre ta denar.

Torej država ma od tebe ko delaš za minimalca več...


Logicno, ce se pa fila proracun, za razliko od AU.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

PrihajaNodi,
Spet zavajas. Penzij v Slo. nebo, se posebno ker je vse skupaj vezano na proracun in ni nobenega fonda.

Seveda to govorijo, aja taki kot ti, ki pravijo da 1% pobere ostalih 99%, pa da je z Lsjudmi samo stroški... Verjetno nekdo rabi tako volilno bazo. No verjetno je zgodba boj enostavna in vezana na Študentsko delovno silo, ki je seveda poceni, in nikoli ne bo imela možnosti napredovanja, višanja plač, kot redno zaposleni, pa vedno ji lahko rečeš ne hvala, pa jutri vzameš drugega.... No izvlečki tvojih ugotovitev so kot vedno briljantni..


O kaksnem standardu je govora? Ce imas minimalno placo 1200 lepo sam razpolagas kam gre ta denar.

Če imaš na razpolago 300€ kot cca razliko med minimalcem in socilo, no imaš 300€ več na razpolago. Teh 300€ lahko investiraš v znanje... No ko ti tako rad imaš svoj IT, verjetno te en letnih faksa stane manj kot kot ta letna razlika, no krepko manj.


Logicno, ce se pa fila proracun, za razliko od AU.

Seveda, ker si matematični analfabet, ti predlagam da vzameš v roke kalkulator in boš ugotovil da ko vzameš Bruto2 in potem vračunaš vse davke, si ti kot delavec na minimalcu, no državi dal 70%, 80% če še ne več.. In ta procent v Avstriji ni nič manjši.

Ampak ja važno da znaš komentirati, kako se nič ne splača, pa roboti ti jemljejo delovno mesto in podobno...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrihajaNodi ::

Če imaš na razpolago 300€ kot cca razliko med minimalcem in socilo, no imaš 300€ več na razpolago. Teh 300€ lahko investiraš v znanje... No ko ti tako rad imaš svoj IT, verjetno te en letnih faksa stane manj kot kot ta letna razlika, no krepko manj.


lol. Nam zaupaš kakšen je tvoj mesečen prihodek? Ker sedaj se ti je pa dokončno utrgalo.

Mr.B ::

PrihajaNodi je izjavil:

Če imaš na razpolago 300€ kot cca razliko med minimalcem in socilo, no imaš 300€ več na razpolago. Teh 300€ lahko investiraš v znanje... No ko ti tako rad imaš svoj IT, verjetno te en letnih faksa stane manj kot kot ta letna razlika, no krepko manj.


lol. Nam zaupaš kakšen je tvoj mesečen prihodek? Ker sedaj se ti je pa dokončno utrgalo.

Spet si diretkno potrdil, da se itak nič ne splača. Jamraj dalje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mato989 ::

Potem se povprečnežu itak ne pozna, ker cene ostalih proizvodov ostanejo iste.


Seveda se komaj pozna, ampak vseeno imam raje da se pozna v + kot v -, kaj čem, jaz imam rad da denar ki sem ga zaslužil ohrani enako vrednost kot na dan ko je bil ustvarjen, ker moje delo ni vredno manj vsako leto...

Zato je to spirala, ker se nekje začne. Kot domine.


Ni res, to je umetno narejena zadevica da se vsiljujejo kapitalistično potrošniško mišljenje, če je kapitalizem baje tak dober, zakaj potrebuje zunanje vplive z printanjem denarja da se ohranja inflacija? Torej nekaj ne deluje, in zakaj prosti trg tega ne reši? Vedno ko pride do posegov v trg je rezultat balonček ki bo nekega dne počil, eden je leta 2008/2009... Če se ne bi vsiljevalo na trg in bi pustli da trg počisti sam od sebe, ne bi bilo take korekcije (recesije) pa saj to veš kajne?

Super, ne? Vse bo ceneje, za svoj denar dobim več. To velja samo za tiste, ki imajo ogromno denarja in ne hodijo v službo. Če pa hodiš v službo, pa nekaj ustvarjaš in prodajaš. Samo ta tvoj prodekt bo tudi cenejši, tako da boš dobil nižjo plačo. Eno jabolko lahko zamenjaš za eno jajce, eno striženje pri frizerju ali menjavo gum. Razmerje ostane isto. Tvoja kupna moč ne narašča, nič več ne dobiš. Denar je samo medij za lažjo izmenjavo dobrin in storitev (v primeru deflacije za 1 enoto denarja dobiš več, v inflaciji manj).

Kot sem že enkrat omenil, so dobra in slaba nižanja cen: good-bad-benign-deflation. Sicer deflacijo lahko opremiš še z mnogimi pridevniki, samo je bistvo kar razloženo.


Cenejši bo samo če se ne bo prodajal, ker ne bo potreben ljudem... saj pravim, na konkretnih primerih, nihče ne bo čakal da kruhu pade cena ampak ga bo kupil ker ga rabi, itd itd itd..... zato bo lahko kruh dalje neelastično ohranjal vrednost (višal ceno tudi morda)

Cenejše bodo le dobrine ki jih ljudje ne bodo kupovali ker bodo vedli da jih ne rabijo nujno (še to eni ne zmorejo) in bodo počakali z nakupom... ker danes marsikdo kaj kupi, kar ne rabi nujno samo zaradi tega ker bo čez 1 leto morda dražje za par €€€ ali centov.... se pač pozna... tako kot v kontra smer.

Sicer pa če moja kupna moč ne narašča to ni pomembno v končni fazi, važno je da ne pada, in to se skozi deflacijo definitivno zgodi...

Če jaz naredim danes neko storitev in zaračunam za njo 100€ in je inflacija magičnih in ciljnih 2%, bo matematično gledano čez 1 leto (če je letna takšna pač) mojih 100€ vredno teoretično enako kot leto prej 98€... oziroma jaz bom imel še skoz 100€ nominalno, realno pa bo enaka storitev takrat stala 102€... Zakaj? Je moje identično delo pred 1 letom bilo vredno manj? Po kakšni teoriji, po kakšnih dokazilih, ali je vse skupaj neka izmišljotina da se kapitalizem gre dalje svoje igrice? :)

Kar se pa tiste zadnje slikice tiče pa je tako, torej do kapitalizma človeštvo ni imelo "confidence"??? Yeah right....

Pa ne me narobe razumet, razumem bistvo inflacije ampak se mi zdi, da je to patetične perverzen način kako pripravit mene, da ne hranim denarja ampak raje na polno trošim, in to ustvarja probleme same po sebi (kredite med drugim) namesto da bi nagrajevali ali pa vsaj ne kaznovali varčnosti skozi nično inflacijo, dejansko smo vsi ki hranimo denar pa najsi bo nekaj jurčkov ali nekaj 10.000€ kaznovani z tem da je to vsako leto vredno manj, ne več... Samo zato da ne bi slučajno se trebali lotevat težav neumne in nekoristne proizvodnje ipd...

PrihajaNodi ::

Mr.B je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Če imaš na razpolago 300€ kot cca razliko med minimalcem in socilo, no imaš 300€ več na razpolago. Teh 300€ lahko investiraš v znanje... No ko ti tako rad imaš svoj IT, verjetno te en letnih faksa stane manj kot kot ta letna razlika, no krepko manj.


lol. Nam zaupaš kakšen je tvoj mesečen prihodek? Ker sedaj se ti je pa dokončno utrgalo.

Spet si diretkno potrdil, da se itak nič ne splača. Jamraj dalje.



Vse kar si ti trdega v življenju delal je to da si barval črte na cesti kot študentsko delo med počitnicami. In sedaj se tu paseš na forumu in svetuješ ljudem z minimalcem, ki zanj delajo po cele dneve, naj teh 300 EUR prišparajo za fax. Bogi tvoji otroci, ne piše se jim dobro.

maco-maco ::

Naj ti bo. Samo še to dodam, pa bom nehal.
zato bo lahko kruh dalje neelastično ohranjal vrednost (višal ceno tudi morda)
In to je jasno deflacija.

Če jaz naredim danes neko storitev in zaračunam za njo 100€ in je inflacija magičnih in ciljnih 2%, bo matematično gledano čez 1 leto (če je letna takšna pač) mojih 100€ vredno teoretično enako kot leto prej 98€... oziroma jaz bom imel še skoz 100€ nominalno, realno pa bo enaka storitev takrat stala 102€... Zakaj? Je moje identično delo pred 1 letom bilo vredno manj? Po kakšni teoriji, po kakšnih dokazilih, ali je vse skupaj neka izmišljotina da se kapitalizem gre dalje svoje igrice? :)

Tvoja storitev bo še vedno vredna 1 jabolko.

Do obresti sploh še nismo prišli, samo res ne mislim nadaljevati te debate. Zato samo to:



.....

Graf kaže obratno. Pa še enkrat si preberi o dobri in slabi deflaciji.


da ne hranim denarja ampak raje na polno trošim

Ne da trošiš, ampak da vlagaš. Da postaneš kapitalist. Dobro deflacijo lahko dosežeš samo z vlaganjem v R&D, za kar rabiš sredstva iz štumfa. Za napredek potrebujemo vlaganja.

In zakaj potem UTD? Če moramo samo vlagat in se borit za čimvečji dobiček? Sem že slikovno razložil:



Po Marxu, ker bo drugače krvava revolucija.
Milton Friedman: Market forces can accomplish wonderful things, but they cannot ensure a distribution of income that enables all citizens to meet basic economic needs.
Ker dobiček pripada tudi delavcem, pa bi rekel sindikalist.
Denarja je dovolj za vse (vse ljudi in investicije), pa pravim jaz.
Kaj?

ZaphodBB ::

Denarja je dovolj za vse (vse ljudi in investicije), pa pravim jaz.

Koliko je dovolj. Kdo je tisti, ki določa koliko je dovolj. Ali je to pošteno?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

maco-maco ::

Pravzaprav ga je preveč, drugače ne bi stal na računih v davčnih oazah. Noben tega ne določa, tako je pač stanje. Nevložena sredstva kažejo na to, da je napredek manjši kot večanje kapitala. Če bi bil hitrejši napredek možen, bi bil ves kapital vložen in ne bi stal.
Pošteno? Da vračaš družbi? Jasno da je pošteno, pa še kaj drugega. Kot kristjanu bi ti moralo biti to jasno že iz tega stališča. Ljudje ne bomo na slabšem. Če nisi res nek hud kapitalist, redistribucije ne boš zaznal z manj udobja. Če pa si, imaš itak preveč, tako da tudi ne bo nič slabše tebi. Znebili pa se bomo crkavanja na obroke, kriminala, odvisnosti,...

In ne, to ni nek privid.
Kaj?

ZaphodBB ::

maco-maco je izjavil:

Pravzaprav ga je preveč, drugače ne bi stal na računih v davčnih oazah. Noben tega ne določa, tako je pač stanje. Nevložena sredstva kažejo na to, da je napredek manjši kot večanje kapitala. Če bi bil hitrejši napredek možen, bi bil ves kapital vložen in ne bi stal.
Pošteno? Da vračaš družbi? Jasno da je pošteno, pa še kaj drugega. Kot kristjanu bi ti moralo biti to jasno že iz tega stališča. Ljudje ne bomo na slabšem. Če nisi res nek hud kapitalist, redistribucije ne boš zaznal z manj udobja. Če pa si, imaš itak preveč, tako da tudi ne bo nič slabše tebi. Znebili pa se bomo crkavanja na obroke, kriminala, odvisnosti,...

In ne, to ni nek privid.

Dobil si tri osnovna in enostavna vprašanja. Nanja si odgovoril z nekoherentnim klobasanjem in moralnim relativizmom.

Hvala za sodelovanje.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

maco-maco ::

Ne sodelujem, ampak pojasnujem. Mogoče si zaradi citiranja postavil napačno vprašanje. Si morda mislil, koliko je dovolj UTD-ja?
Kaj?

ZaphodBB ::

Denarja je dovolj za vse (vse ljudi in investicije), pa pravim jaz.

Svetovni GDP per capita je 16.100,00$.

Koliko ga gre v UTD in koliko v "investicije"? Kdo je tisti, ki bo delil. Po kakšnih kriterijih ugotavljamo ali je delitev poštena in ali je možno to delitev izvesti na pošten način?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

maco-maco ::

OK, se mi je zdelo, da se ne razumeva.
Ja, ne bo lahko. Interesi so različni. Treba bo najti pravo razmerje, ki se bo spreminjalo.
Za začetek bi bilo dovolj za osnovno preživetje, glede na lokacijo. Ko bi se razlike zmanjšale, pa bi vsi dobili enako. Stroški normalnega življenja se za enkrat pač razlikujejo. Glede na zaostalost nekaterih področji, bi tvoj ''več kapitalizma'' najbrž koristil. Mogoče. Mogoče pa je kapitala že sedaj dovolj. Ko bomo prišli do kakšne omejitve (prenaseljenost, pomanjkanje energije, hrane), bo treba več namenit razvoju, samo upajmo, da bo do takrat kapitala (takšnega in drugačnega) dovolj, da ne bo treba preveč rezat.
In to bo najbrž pošteno. Pravo razmerje. Da se ohrani civilizacija. Enkrat na račun manjšega ''dobička'' oz. napredka, drugič na račun piskanja množice.
Kdo? Nimam pojma. Čisto demokratično najbrž ne bo šlo. Bi rekel Ata Smrk, pa nisem ravno za to.
Kaj?

Mr.B ::

PrihajaNodi je izjavil:

Mr.B je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Če imaš na razpolago 300€ kot cca razliko med minimalcem in socilo, no imaš 300€ več na razpolago. Teh 300€ lahko investiraš v znanje... No ko ti tako rad imaš svoj IT, verjetno te en letnih faksa stane manj kot kot ta letna razlika, no krepko manj.


lol. Nam zaupaš kakšen je tvoj mesečen prihodek? Ker sedaj se ti je pa dokončno utrgalo.

Spet si diretkno potrdil, da se itak nič ne splača. Jamraj dalje.



Vse kar si ti trdega v življenju delal je to da si barval črte na cesti kot študentsko delo med počitnicami. In sedaj se tu paseš na forumu in svetuješ ljudem z minimalcem, ki zanj delajo po cele dneve, naj teh 300 EUR prišparajo za fax. Bogi tvoji otroci, ne piše se jim dobro.

Pa dej Si ze povedal, da znas jamrat pa cakas druge? Zato ni potrebno zaliti.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrihajaNodi ::

Bodi vesel, da sem ti poved resnico. Zalostno je kako ti okolica laže. Še toliko težje ti je ker nimaš izkušenj iz realnega sveta in si bil v življenju bolj ali manj zavit v vato, no razen ko si v studentskih letih risal črte. Razumem, torej da ne razumeš kaj 300 EUR pomeni in kje in kakšni stroški nastanejo če delaš za 600 eur mesečno. V končni fazi se tega od tebe ne sme pričakovati. Si pa najmanj kredibilna oseba v tej temi.

Zgodovina sprememb…

morbo ::

maco-maco je izjavil:

Pošteno? Da vračaš družbi? Jasno da je pošteno, pa še kaj drugega.

Saj že vračaš družbi, s plačevanjem davkov. Največ sicer podjetniki / kapitalisti vračajo družbi, s tem da ustvarjajo nova delovna mesta. Ti bi pa denar namenjen investicijam, ki v obdobju X zaradi razmer na trgu "stoji", na silo vzel in porabil za kratkoročno ugodje? To je sicer fašizem / stalinizem.

Itak ob prvih signalih stalinizma kapital ne bo več "stal", ampak bo zbežal stran.

Mato989 ::

In to je jasno deflacija.


Seveda je deflacija, ampak kot pravim, deflacija je slaba samo za tiste panoge in aktivnosti ki proizvajajo NEESENCIALNE DOBRINE, ali take ki jih nimamo za nujne (nasprotno kot PC, internet, telefon) Tu je ravno catch, zato pa podpiram deflacijo, ker ohranja planet (zapiranje fabrik ki proizvajajo nepotrebno plastiko in neumnosti ki jih ne bi kupovali ob deflaciji.

Rešitev pa ni inflacija ampak preusmeritev na bolj koristno proizvajanje hrane in ostalega...

Tvoja storitev bo še vedno vredna 1 jabolko.


Seveda bo, ampak bo pa vredna 2, namesto 1 drugih neumnih zadev katerih je zdaj vredna 1.... in tu je catch...

Do obresti sploh še nismo prišli, samo res ne mislim nadaljevati te debate. Zato samo to:


Mene zanimajo slovenske obresti sicer... kakšne so bile ko smo imeli 2% inflacijo... in pomemben je nevezan denar ali max 1 letna vezava... vse ostalo je prirejanje statistike ker inflacija se tudi letno izračunava.


Ne da trošiš, ampak da vlagaš. Da postaneš kapitalist. Dobro deflacijo lahko dosežeš samo z vlaganjem v R&D, za kar rabiš sredstva iz štumfa. Za napredek potrebujemo vlaganja.

In zakaj potem UTD? Če moramo samo vlagat in se borit za čimvečji dobiček? Sem že slikovno razložil:


Saj če vlagaš dostikrat trosiš, zaradi rizika da ne dobiš nazaj nič ali manj... Tako je in ker rabiš sredstva iz štumfa rabiš prvo deflacijo da je ta sredstva smiselno zbrat, in ker tega ni oz. se kao proti temu skoz borimo kot Don Kihoti, imamo sizuacijo ko je najbolje če le prideš do njega, vzet masivne kredite in kao vlagat, če bo bo, če ne pa ups, stečaj...

Denarja je dovolj za vse (vse ljudi in investicije), pa pravim jaz.


To pač ni res, problem ki ga tu ne uvidite je, da četudi "jutri" naredimo da bo ves denar krožil k revežem, bo rezultat veš kaj? Gospodarska rast ene 2-4 leta, potem pa usput še velik baby boom v nerazvitih državah in tudi razvitih, in povečanje prebivalstva do točke ko bomo spet na istem kot zdaj, ker bo še več ljudi... Ne vem kdaj bo jasno da bolj delimo denar bolj se borimo proti naravi ki s pomočjo kapitalizma pač drži še večji baby boom na verigah... če bi jutri vsi tisti reveži meli dovolj za jest, bi še manj mislili in se še bolj plodili.... in ko bi jih bilo več ne bi bilo več dovolj trenutni cash flow k njim in bi spet bili reveži...

Rezultat je uničenje Zemlje... raje imam krvavo revolucijo je večja šansa da preživim kot pa če "umre" Zemlja.

ZaphodBB ::

maco-maco je izjavil:

OK, se mi je zdelo, da se ne razumeva.
Ja, ne bo lahko. Interesi so različni. Treba bo najti pravo razmerje, ki se bo spreminjalo.
Za začetek bi bilo dovolj za osnovno preživetje, glede na lokacijo. Ko bi se razlike zmanjšale, pa bi vsi dobili enako. Stroški normalnega življenja se za enkrat pač razlikujejo. Glede na zaostalost nekaterih področji, bi tvoj ''več kapitalizma'' najbrž koristil. Mogoče. Mogoče pa je kapitala že sedaj dovolj. Ko bomo prišli do kakšne omejitve (prenaseljenost, pomanjkanje energije, hrane), bo treba več namenit razvoju, samo upajmo, da bo do takrat kapitala (takšnega in drugačnega) dovolj, da ne bo treba preveč rezat.
In to bo najbrž pošteno. Pravo razmerje. Da se ohrani civilizacija. Enkrat na račun manjšega ''dobička'' oz. napredka, drugič na račun piskanja množice.
Kdo? Nimam pojma. Čisto demokratično najbrž ne bo šlo. Bi rekel Ata Smrk, pa nisem ravno za to.

O jaz tebe čisto dobro razumem. Ti pa mene menda res ne. In te niti ne zanima, ker smo trenutnega leta na pravi strani zgodovine.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

maco-maco ::

Lenart Rutar?
Kaj?

ohnowhy ::

deflacija povečini ni fajn,
tistim, ki je, živijo v svojem mehurčku blagostanja (redka znanja ali pa vsaj kup denarja na računu) je sicer odlično zaradi ugodnih nakupov trajnih dobrin in nepremičnin...
tudi ponudba v trgovin z vsakodnevnimi dobrinami spreminja (in se premijske surovine/izdelke nadomešča s cenejšimi)
ampak deflacija vodi k nadaljnim odlogom večjih nakupov, zniževanjem cen, odpuščanjem, zapiranjem trgovin, teženjem z UDP, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

ZaphodBB ::

deflacija povečini ni fajn,

Hej ne boš verjel, sam sem nekoč trdil isto. Potem pa nikakor nisem uspel najti kredibilnih virov, ki bi uspeli utemeljiti zakaj. Od tedaj nisem več siguren.

Lenart Rutar?

Rok Kogej?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Okapi ::

Problem deflacije je problem sodobnega kapitalizma, se pravi nujnost stalne rasti. Stalna rast je pa problematična iz več kot enega vzroka.

V bistvu je cel kapitalistični sistem ena sama kolosalna Ponzijeva shema - dokler je rast, deluje, ko rasti ni več, se sesuje.

O.

ohnowhy ::

ZaphodBB je izjavil:

Hej ne boš verjel, sam sem nekoč trdil isto. Potem pa nikakor nisem uspel najti kredibilnih virov, ki bi uspeli utemeljiti zakaj. Od tedaj nisem več siguren.

sem dopisal, če pa rabiš še več detajlov, klik
priznam, mene deflacija sploh ne moti, pravzaprav nasprotno, bistveno povečamo nakupe trajnih dobrin, vpliva pa to negativno na večji del okolice,
čas inflacije pa imamo radi, ker se pač zahedgamo na znane načine,
za hiperinflacijo pa še ne vemo, kako bi ravnali

PS: čisto sem na off, izgleda

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

ZaphodBB ::

ohnowhy je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Hej ne boš verjel, sam sem nekoč trdil isto. Potem pa nikakor nisem uspel najti kredibilnih virov, ki bi uspeli utemeljiti zakaj. Od tedaj nisem več siguren.

sem dopisal, če pa rabiš še več detajlov, klik
priznam, mene deflacija sploh ne moti, pravzaprav nasprotno, bistveno povečamo nakupe trajnih dobrin, vpliva pa to negativno na večji del okolice,
čas inflacije pa imamo radi, ker se pač zahedgamo na znane načine,
za hiperinflacijo pa še ne vemo, kako bi ravnali

PS: čisto sem na off, izgleda

A res misliš, da nisem pogooglal? Še malo dlje sem šel. In glede deflacije nisem našel:

1. Primera deflacijske krize, ki bi povzročila škodo v ekonomiji - kjerkoli v zgodovini.
2. Koherentnega argumenta v prid inflaciji - proti deflaciji. Ponavadi se izkaže, da so avtorji politični aktivisti.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

ohnowhy ::

ZaphodBB je izjavil:

1. Primera deflacijske krize, ki bi povzročila škodo v ekonomiji - kjerkoli v zgodovini.

another klik

ZaphodBB ::

Wet streets cause rain?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

ohnowhy ::

ZaphodBB je izjavil:

Wet streets cause rain?

kakorkoli, deflacija je bila in imela je posledice, nisva se spraševala o vzrokih zanjo.
zdaj, če gledaš dovolj dolgoročno, je imela sicer zelo pozitivne posledice, ne negativnih,
ampak dajmo se omejiti na neko dogledno obdobje in dogodke vmes,
prej ali slej jih bomo začeli pogrevati tudi v tej debati:

 US-GDP

US-GDP



Ne vem, če pokaže sliko (meni nekaj spaca), ampak tule je še link:
File:US GDP 10-60.jpg @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

ZaphodBB ::

kakorkoli, deflacija je bila in imela je posledice, nisva se spraševala o vzrokih zanjo.
zdaj, če gledaš dovolj dolgoročno, je imela sicer zelo pozitivne posledice, ne negativnih,
ampak dajmo se omejiti na neko dogledno obdobje in dogodke vmes,
prej ali slej jih bomo začeli pogrevati tudi v tej debati:

Jaz sem mislil bolj v smislu - deflacija kot simptom. Poglej našo trenutno depresijo.

Povzročila jo je napačna alokacija kapitala v spregi z velikimi vzvodi, ki so bili praktično vsiljeni v pregretem gospodarskem okolju pred letom 2008.

Napačno alokacijo kapitala, pa so povzročile ali vsaj vzdrževale intervencije v gospodarstvo s strani regulatorjev.

Za povzročitev deflacije majhnega balona, regulatorji ustvarijo še večjega in tako naprej.

V trenutnem okolju so centralne banke preplavile trg z denarjem - a dejstvo, da so tako gospodarske družbe, kot zasebniki kot države prezadolženi ostaja. In padec povpraševanja temelji tako v manjku dejanskih potreb - kot v tem, da si ljudje ne morejo privoščiti neosnovnih potreb - ker MORAJO zmanjšati svojo zadolženost.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

ohnowhy ::

sami smo bolj omejeni, ne ramišljamo o vzrokih, na katere praktično nimamo vpliva, skušamo pa reagirati na situacijo...

si gledal film Idiocracy, nedavno je bil tudi na tv, menda...
s katerim družbenim/ekonomskim sistemom je imel največ skupnega?

ZaphodBB ::

ohnowhy je izjavil:

sami smo bolj omejeni, ne ramišljamo o vzrokih, na katere praktično nimamo vpliva, skušamo pa reagirati na situacijo...

si gledal film Idiocracy, nedavno je bil tudi na tv, menda...
s katerim družbenim/ekonomskim sistemom je imel največ skupnega?

A sedaj bova šla v smer primerjav politične ekonomije v filmih kot so Idiocracy, Star Trek in Alien? Resno?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

ohnowhy ::

ZaphodBB je izjavil:

A sedaj bova šla v smer primerjav politične ekonomije v filmih kot so Idiocracy, Star Trek in Alien? Resno?

ne, to je bilo offtopic na offtopic o deflaciji;
ni povezano z deflacijo per se (tam je bila sicer bolj inflacija, glede na to, da so uporabljali milijonske zneske), naslov teme in tema filma je skladen s hotenji nekaterih,
idioti se razvijejo, ker...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

nevone ::

V bistvu je cel kapitalistični sistem ena sama kolosalna Ponzijeva shema - dokler je rast, deluje, ko rasti ni več, se sesuje.


Če se vlaga prekomerno in produkcija ne sledi vlaganju je edino prav, da se sesuje. Ampak to se dogaja na nivoju posameznih projektov. V celoti pa to samo pomeni, da tam kjer denarja ne bo zamenjal proizvod, dodatno finančno vlaganje ni smiselno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ZaphodBB ::

Če se vlaga prekomerno in produkcija ne sledi vlaganju je edino prav, da se sesuje. Ampak to se dogaja na nivoju posameznih projektov. V celoti pa to samo pomeni, da tam kjer denarja ne bo zamenjal proizvod, dodatno finančno vlaganje ni smiselno.

Najboljše je to, da "socialisti" prisilijo gospodarstvo, da vlaga v neperspektivne panoge. Potem, ko se vseskupaj sesuje pa s prstom kažejo na kapitalizem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mato989 ::

ohnowhy je izjavil:

deflacija povečini ni fajn,
tistim, ki je, živijo v svojem mehurčku blagostanja (redka znanja ali pa vsaj kup denarja na računu) je sicer odlično zaradi ugodnih nakupov trajnih dobrin in nepremičnin...
tudi ponudba v trgovin z vsakodnevnimi dobrinami spreminja (in se premijske surovine/izdelke nadomešča s cenejšimi)
ampak deflacija vodi k nadaljnim odlogom večjih nakupov, zniževanjem cen, odpuščanjem, zapiranjem trgovin, teženjem z UDP, itd.


Ne gre se za to, gre se za simpl dejstvo da bi bilo bistveo bolj fer da je naš denar ki ga zaslužimo danes za neko dejanje enako visoko ocenjen kot bi bil če bi čez 5 let ponovili isto dejanje, ne pa manj.

Recimo, nekod dela za 800€, pridno špara denar (daje na kup), ne razmetava z trošenjem za "bv" (novi telefoni, novi PCji, pijančevanje, turizem), nekdo drug pa zapija denar, kupuje nove telefone, hodi po Svetu itd.... rezultat je, da tisti ki pridno špara nekaj let (ob dejstvu da sta imela enake prihodke) bo dobil čez nekaj let za isti denar matematično gledano manj, ob pogoju inflacije... in to meni v bistvu pove da je inflacija kontra varčevanju, ker pasivno sili ljudi k trošenju(kar dajo vedet tudi IMF in ostali kvazi ekonomisti) Seveda je glavni učinek inflacije ta, da države zmanjšujejo oz lažje odplačujejo svoj dolg brez dodatnega plačevanja oz težav (ob deflaciji), ker je denar vreden manj kot ko so si ga sposodile.

Inflacija je otrok kapitalizma, ker kapitalizem brez inflacije in večne rasti ne more funkcionirat, ampak vsi realni ljudje tukaj in po celem Svetu vemo, da večna rast ni možna, in že danes jo frizirajo z takšnimi in drugačnimi ukrepi in spremembo računanja GDPja in ostalih neumnosti.

Bolje bi bila deflacija in prehod in propad proizvodnje nepotrebnih zadev in preusmeritev v koristno proizvajanje hrane in ostalih pomembnejših dobrin.

Zato pa si nekateri želijo UTD, ker potem bo vsak dobo denar za zapravljat, čeprav si ga je zaslužil s čem točno? :) Rabi kapitalizem "zombije" da bodo kupovali.

ohnowhy ::

Mato989, če misliš tukaj filozofirat in moralizirat, si poišči druge sogovornike, z menoj ne izgubljaj časa. Deflacijo razumeš izredno ozko in na svojem primeru. Sicer pa, če je inflacija otrok kapitalizma, čigav otrok je hiperinflacija?

ZaphodBB ::

Inflacija je otrok kapitalizma, ker kapitalizem brez inflacije in večne rasti ne more funkcionirat, ampak vsi realni ljudje tukaj in po celem Svetu vemo, da večna rast ni možna, in že danes jo frizirajo z takšnimi in drugačnimi ukrepi in spremembo računanja GDPja in ostalih neumnosti.

Inflacija s kapitalizmom nima nič.

Inflacija je otrok človeške narave. Zgodovinsko je do (hiper)inflacije prihajalo, ko so izdajatelji denarja želeli goljufati uporabnike valute.

Ker so rabili denar za karkoli že - so v kovino, ki se je uporabljala kot valuta - začeli mešati manj plemenite kovine, da so lahko natolkli več novcev.

Ko se je emisija gotovine dovolj povečala - se je to odrazilo na cenah vseh dobrin. Brez, da bi uporabniki gotovine karkoli vedeli o tem kakšna je vsebnost plemenitih kovin v novcih.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

morbo ::

Mato989 je izjavil:

Bolje bi bila deflacija in prehod in propad proizvodnje nepotrebnih zadev in preusmeritev v koristno proizvajanje hrane in ostalih pomembnejših dobrin.

Saj ljudje niso s pištolo prisiljeni da kupujejo "nepotrebne" in luksuzne dobrine. Ljudje se sami odločajo kaj je za njih pomembnejše. Meni s tudi zdi en kup potrošnje popolnoma idiotske in za določene stvari nebi nikoli dal denarja, ampak alternativa je da režim pride s pištolo in te prisili da kupiš bio hrano namesto pice, ali karkoli je že na trenutnem spisku "bolj pomembnih dobrin".

Kako se (ne)obnesejo sistemi kjer centralni planer odloča kaj je pomembno, pa že vemo.

nevone ::

Bolje bi bila deflacija in prehod in propad proizvodnje nepotrebnih zadev in preusmeritev v koristno proizvajanje hrane in ostalih pomembnejših dobrin.


Večino izdelkov in storitev se s pridom uporablja. Tudi tiste, ki jih nekateri smartajo za nepotrebne, so lahko v funkciji učinkovitejšega proizvajanja drugih bolj "pomembnih" dobrin.

V resnici ni treba, da smo skrajno ekonomični, ker tega v resnici niti ne zmoremo. Ta ekonomičnost se razvija postopoma in nekaj kale je pri tem nujne oz. se ji je nemogoče izognit.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mr.B ::

PrihajaNodi je izjavil:

Bodi vesel, da sem ti poved resnico. Zalostno je kako ti okolica laže. Še toliko težje ti je ker nimaš izkušenj iz realnega sveta in si bil v življenju bolj ali manj zavit v vato, no razen ko si v studentskih letih risal črte. Razumem, torej da ne razumeš kaj 300 EUR pomeni in kje in kakšni stroški nastanejo če delaš za 600 eur mesečno. V končni fazi se tega od tebe ne sme pričakovati. Si pa najmanj kredibilna oseba v tej temi.

Zanimivo, spet dokazuješ zakaj UDT, katerekoli vrednosti bi bil, nebi deloval v državah z Jugo-nostalgično mentaliteto. In največji jamrači so ravno tisti, ki so ful dobro živeli v Jugi, sedaj pa se ne znajdejo, ampak ja tebi pripada ne 300€ ampak dodatnih 900€ Pa še te boš zapravil za beton in ostalo kar misliš da ti pripada. Ampak ja ti dam StartTrek delamo na tem da se izboljšamo, ti pa jamraj dalje.
In da teh 300€ je dovolj da si na letnem nivoju plačaš Šolanje in še na morje greš lahko. In da po treh letih boš imel izobrazbo in papirje, da ti ne bo potrebno delati za dodatnih 300€ nad socialo. In da za vse to se moraš pač odreči dveh let življenja..

Ne jamraj dalje, jaz od Juge nisem imel ničesar kar ti tako opevaš. Sem pa izkoristil kar mi je nudila, zato da moji otroci ne bodo živeli kot sem jaz. Ti pa jamraj dalje, sam pomilovanje etc, ti razen da te nekdo po rami potrplja in reče sej bo bolje... DO takrat pa dalje razlagaj besedičenje da so za težave krivi vsi drugi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

maco-maco ::

Jože P. Damijan:
Kako bi lahko izvedli delitev denarja ljudem?

Enostavno. Recimo, da bi ECB vsakomur vsak mesec na račun nakazala 500 evrov, kar je ekvivalent sedanje politike. Ker tega ECB po pogodbi o EU ne more narediti, je možen obvod, torej da ECB od države odkupuje obveznice, država pa ta novi denar razdeli ljudem. Tako bi se vzpostavilo sodelovanje med fiskalno in monetarno politiko.

S tem ko ECB odkupuje državne obveznice, država dobi prostor v proračunu, da se na novo zadolži in ta denar nameni ljudem. Recimo, da vsakomur odpiše ali zmanjša davke za 500 evrov na mesec. Z znižanjem davkov bi ljudje začeli več trošiti, kar bi spodbudilo gospodarsko rast. Za predlogom stojijo najboljši ekonomisti, tudi tisti, ki so bili v upravnem odboru centralnih bank.

Ko bomo čez eno leto ocenjevali program kvantitativnega sproščanja, bomo videli njegovo uspešnost. Zadnje analize kažejo, da ni uspešen. Mesečna inflacija na evropski ravni je še vedno nizka, denimo avgustovska samo 0,2-odstotna.



Vzpon desnega ekstremizma: It's the economy, stupid!

Ta je še hujša: Neoliberalizem, fašizem in krivda

Da ni on v resnici Marksist, pa tega sploh ne ve. Sej ne, hecam se.
Kaj?

ZaphodBB ::

maco-maco je izjavil:

Jože P. Damijan:
Da ni on v resnici Marksist, pa tega sploh ne ve. Sej ne, hecam se.


Bil je liberalec, pa se je odločil, da bo kot Marksist lažje dobil sinekuro in tako je trenutno Marksist. Si kar pravilno ugotovil.

Smešno mi je kako z Mastnakom navajata Misesa kot pro-fašista, ki je o Fašizmu dejal tole:

It cannot be denied that Fascism and similar movements aiming at the establishment of dictatorships are full of the best intentions and that their intervention has, for the moment, saved European civilization. The merit that Fascism has thereby won for itself will live on eternally in history. But though its policy has brought salvation for the moment, it is not of the kind which could promise continued success. Fascism was an emergency makeshift. To view it as something more would be a fatal error”


http://socialdemocracy21stcentury.blogs...

Vzami na znanje, da je to zapisal leta 1927 - ko je bilo Benito Mussolini še progresivni heroj.

Ampak dvomim, da te zanimajo malenkosti, kot so zgodovinska dejstva. Si le FDV-jevc. Kali?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

maco-maco ::

Ne, sem iz FF-ja. Zgodovina.
Kaj?

ZaphodBB ::

maco-maco je izjavil:

Ne, sem iz FF-ja. Zgodovina.

Zanimivo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nevone ::

ampak vsi realni ljudje tukaj in po celem Svetu vemo, da večna rast ni možna,


Glede na to, da pol sveta živi v revščini, je za gospodarsko rast še zelo veliko prostora. In ko ni več revščine, se potrebe povečajo in želimo biti bogatejši oziroma neprikrajšani za katerokoli dobrino, ki jo potrebujemo ali si je zaželimo.

Tako, da za gospodarsko rast je še veliko prostora. Le da se ne dogaja sama od sebe, ampak mora dobrine zagotoviti človek.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

MrStein ::

Mato989 je izjavil:


Rezultat je uničenje Zemlje... raje imam krvavo revolucijo je večja šansa da preživim kot pa če "umre" Zemlja.

Kot si že sam proti koncu stavka ugotovil, Zemlja ne bo umrla. Umrli bodo kvečjemu ljudje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

maco-maco je izjavil:

Sicer je lepo, da nepremičnino kupiš poceni, samo njena vrednost bo še kar padala.

Ker me čisto nič ne briga, če sem kupil nepremičnino zato, ker jo potrebujem (bom stanoval v njej).
V bistvu je boljše. Če se karkoli zgodi z njo, lahko za "male pare" kupim novo.

Kot investicija, pa seveda ni. Ampak večina ljudi ne kupuje nepremičnin kot investicijo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

maco-maco ::

Še vedno bo vredna 100 jabolk, kolikor si dal zanjo ob nakupu. Ker pa noben ne vlaga, ampak hoarda, ni pričakovat novin tehnologij, ki bi lahko produktom in storitvam nižala ceno - dobra deflacija. Ostanemo na mestu.
Kaj?

ohnowhy ::

maco-maco je izjavil:

Še vedno bo vredna 100 jabolk, kolikor si dal zanjo ob nakupu. Ker pa noben ne vlaga, ampak hoarda, ni pričakovat novin tehnologij, ki bi lahko produktom in storitvam nižala ceno - dobra deflacija. Ostanemo na mestu.

koliko stane, najdeš hitro na trgu, koliko je vredna, veš samo ti, ko jo imaš v lasti.

PrihajaNodi ::

maco-maco je izjavil:

Še vedno bo vredna 100 jabolk, kolikor si dal zanjo ob nakupu. Ker pa noben ne vlaga, ampak hoarda, ni pričakovat novin tehnologij, ki bi lahko produktom in storitvam nižala ceno - dobra deflacija. Ostanemo na mestu.


Pravzaprav se tukaj pozablja še obresti. Če banka spravi v obtok 100 enot, pričakuje pa 110 je takšen znesek nemogoče vrniti in smo pravzaprav vsi dolžniki. Kot drugo kapital se hoarda v oazah, kar pomeni da država nima denarja za novo infrastrukturo in socialne storitve. Torej, hoardanje kapitala ne povzroča novih investicij, ker jih enostavno ne more biti. Megalomanske
korporacije pa tako ali tako ne potrebujejo novih posojil, te bi potrebovala mala in srednje velika podjetja. Kaksna je obrestna mera pri posojilu ali pa varcevanju na banki pa vemo.

maco-maco ::

Razmerja se ne spremenijo, če ni neke zadeve, ki bi to porušila.

Samo še tole sem hotel komentirat:
Kar se pa tiste zadnje slikice tiče pa je tako, torej do kapitalizma človeštvo ni imelo "confidence"??? Yeah right....

Deflation is a lack of confidence je mišljeno, da ni zaupanja v prihodnjost. Ljudi skrbi, kako bo, ali bodo imeli službo,..
Kaj?
««
90 / 129
»»