» »

Naučimo se igrati kitaro

Naučimo se igrati kitaro

««
13 / 16
»»

killa bee ::

Kako se je pa najlažje naučit kak komad ? Iz not, tablature, samo video tutorial ?

jakan123 ::

Za začetek iz tablatur, potem se pa počasi naučiti note. Prav ti bo prišlo tudi, če se boš čimprej naučil lestvice in vsaj osnovne akorde.

Goran's Blog ::

Najprej se nauči akorde in s tem poskusi zaigrati "ritem-melodijo" na katero se da prevati, sledi še kakšen lažji solo iz tablatur.

FTad ::

killa bee je izjavil:

Kako se je pa najlažje naučit kak komad ? Iz not, tablature, samo video tutorial ?


Odvisno od tvojega predznanja. Za učenje pesmi priporočam GuitarTab Pro, ustrezne tablature dobiš pa na ultimateguitartabs.com

Za super učenje konkretnih pesmi si poglej na youtubu uporabnika CifraClub. So sicer v portugalščini, ampak če znaš brati tablature, jezik sploh ni problem ;)

Zvezdica27 ::

akordi so osnova... brez tega, da se sredi noči zbudiš in znaš vse dur in mol akorde v osnovnih 3 oblikah po vsem vratu in specialnosti prijemov, nekak ne gre resno (razen če misliš samo taborniške pesmi pet). potem lestvice, recimo mol in dur osnovne, pentatonike, osnove ritma, osnove teorije... potem pa eno leto, da se vse skupaj v glavi sestavi... 2 uri na dan bo dovolj.

potem pa se učenje šele začne, ampak uživaš.

zz

Ejsi_Disi ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

na hitro: Gibson LP Studio ima isti hardware kot Standard, les paj etrup mahagonij, vrat pa pnavadi javor (so tudi take z mahagonijem) - a bistveno slabšo obdelavo (lak v pizdi, binding, prečke). A za kak dan dela porihtaš (vse lahko sam, youtube guide) in imaš... no, maš gibsonko, čeprav je ne rabiš. Ampak: magneti in vse kar dela zvok je Standard. Zmaga za vaškega junaka ki noče biti več glavni pičkohvatač.

Epi pa ima povadi precej dobro odelavo, ampak slabši hardware. Menjaš magnete in razen napisa je to to. Baje so češke res dobre, na bolhi jo en prodaja za 200e, to je džabe.



zz


Moja je sicer hand-crafted in china, ampak sej za mene je dobra, oz. tolk slaba spet ni. Tko al tko pa nimam časa igrat.

Je tista slika (Memphis Belle varianta) original na tvoji?
Rock n' roll ain't noise pollution!

killa bee ::

Za super učenje konkretnih pesmi si poglej na youtubu uporabnika CifraClub. So sicer v portugalščini, ampak če znaš brati tablature, jezik sploh ni problem ;)


Tale kanal je za začetnika daleč najboljši kar sem jih najdu.

https://www.youtube.com/channel/UCyKuHp...

Če pozna kdo še kakega takega ga pa kar tu napišite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

Ejsi_Disi ::

FTad ti je napisal uporabnika Cifra Club. EJ fajn, da vidiš tablature, še posebej pa akorde, ki jih igraš.
Rock n' roll ain't noise pollution!

killa bee ::

Za začetek iz tablatur, potem se pa počasi naučiti note. Prav ti bo prišlo tudi, če se boš čimprej naučil lestvice in vsaj osnovne akorde.


Ne vem zakaj bi se učil note sej tud nekateri vrhunski kitaristi niso znal brat not.

sandmat ::

killa bee je izjavil:


Ne vem zakaj bi se učil note sej tud nekateri vrhunski kitaristi niso znal brat not.


nekateri multimilijonarji niso končali faksa.

Zvezdica27 ::

lp,

brez vsaj osnov glasbne teorije (ne govorim o branju notnega zapisa) boš mrzel tudi pri akordih... prehodi, harmonije... saj zadeva je dost enostavna, ampak, če ne poznaš pravil jih ne moreš prekršiti... Zakaj na nek mol paše nek dur itd...

Dandanes ko imaš youtube vodiče, stvari so parkrat lažje kot pred 20 leti.

Najprej razčisti kaj bi rad: če bi rad samo tabornike igral, bodo dovolj akordi, torej 2 meseca pa bo. Za kaj več pa bo treba več vložiti.

b

aja...

pa moraš ločiti med vrhunskimi umetniki, glasbeniki in sodobno pop/rock zalego, ki niti približno niso umetniki svojega inštrumenta, znajo pa pisati in igrati oreng pop komade. Torej, ko boš to dvoje ločil...

Prvo najbrž v tvojih letih odpade, za druo pa ja, ni treba znati brati note.

zz

Zgodovina sprememb…

FTad ::

Zvezdica27 je izjavil:


brez vsaj osnov glasbne teorije (ne govorim o branju notnega zapisa) boš mrzel tudi pri akordih... prehodi, harmonije... saj zadeva je dost enostavna, ampak, če ne poznaš pravil jih ne moreš prekršiti... Zakaj na nek mol paše nek dur itd...


Osnove glasbene teorije so potrebne, da si lažje pomagaš, če se učiš pesmi po posluhu - ko identificiraš v katerem ključu je, lažje potem ugotoviš, v kateri(-h) lestvicah je npr. solo, brez da bi pač iskal noto za noto po vratu. Prav tako ti bo lažje, če/ko boš pisal svoje skladbe, da veš, kateri akordi pašejo v katerem ključu (v osnovi).

Če pa ti je cilj igrati pesmi (coverje) ob pomoči tablatur ipd, potem pa note in teorija niso potrebne..... Torej povsem odvisno od tvojih želja.

Zvezdica27 ::

in potem je hec, ko se naučiš, pa vidiš, da si se naučil pravila zahodne muzike, ki že kako državo ali dve proti jugu bolj malo štejejo, hehe

Kakorkoli, čas in volja, samo to dvoje rabiš, pravijo, da je talenta le 10%.

zz

prodaja kdo kak lampaški ojačevalc?

zz

Zgodovina sprememb…

killa bee ::

@FTad
aja sepravi če hočeš pisat svoje skladbe rabiš poznat note, če pa bi igral samo pesmi potem ti pa ni potrebno znati note.

Samo sem slišal, da tudi Jimi Hendrix ni nikol znal not pa je vseeno delal zelo dobre komade.

FTad ::

killa bee je izjavil:

@FTad
aja sepravi če hočeš pisat svoje skladbe rabiš poznat note, če pa bi igral samo pesmi potem ti pa ni potrebno znati note.

Samo sem slišal, da tudi Jimi Hendrix ni nikol znal not pa je vseeno delal zelo dobre komade.


Nisem tega rekel oz ti nisi pozorno prebral, kaj sem napisal. Saj ti lahko vse po posluhu odigraš in skompoziraš. Teorija je le orodje, ki ti olajša to delo.

killa bee ::

pa moraš ločiti med vrhunskimi umetniki, glasbeniki

koga pa to misliš? a je kak dobr komad na youtubu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

Zvezdica27 ::

samo šalamon

paco di lucia

itd. googlaj. Da ne boš mislil, da je siddharta ali big foot mama ali green day kaka visoka umetnost ;)

A prodaja kdo kakega lampaša?

zz

Goran's Blog ::

Veliko dobrih znanih komadov je zelo zelo enostavno narejenih!

Zvezdica27 ::

s čimer ni nič narobe, čist tako.

Govorimo o... hja, o presežkih, izpovednih ali pripovednih. Ne o tehničnem znanju. Težko je to razložit. Dandanes je mnogo tehnično dobrih kitaristov ali glasbenikov, a malo umetnikov, ustvarjalcev umetnosti (ne govorim o pop produkciji, četudi tudi tam se najde biser sem ter tja).

zz

fiercepoop ::



tale mi je eden izmed boljših ne ravno svetovnih kitaristov, igra res clean, všeč pa so mi njegove kompozicije, oglejte si njegov kanal...drugače pa buckethead!!

Zgodovina sprememb…

killa bee ::

mal me konice prsotv bolijo od strun? a je to normalno, bi moral nehati za nekaj časa, bi mogoče moral kupiti druge (bolj kvalitetne) strune?

nodrim ::

to misliš na prstih na vratu? če ja, je to normalno na začetku, dokler ti ne otrdi koža, mogoče dobiš tudi žulje :)

sandmat ::

killa bee je izjavil:

mal me konice prsotv bolijo od strun? a je to normalno, bi moral nehati za nekaj časa, bi mogoče moral kupiti druge (bolj kvalitetne) strune?


I got my first real six-string
Bought it at the five-and-dime
Played it 'til my fingers bled
It was the summer of '69


killa bee ::

to misliš na prstih na vratu?
kakšnem vratu?

mislmi na blazinice prstov

Goran's Blog ::

Da te bolijo blazinice je čisto normalno. S časoma se bodo blazinice navadile tega in bodo postale trde! Začetek je najbolj težak zaradi teh bolečin!

killa bee ::

je to mogoče tudi zaradi nekvalitetnih strun?

sandmat ::

killa bee je izjavil:

je to mogoče tudi zaradi nekvalitetnih strun?

Če nisi ravno prej plezal je to normalen pojav. Čez čas boš imel tršo kožo.

FTad ::

killa bee je izjavil:

je to mogoče tudi zaradi nekvalitetnih strun?


nimajo veze strune. Pač prsti oz blazinice prstov niso še utrjene in te pač boli. In nima veze, ali so plastične strune ali kovinske, v vsakem primeru te bo nekaj časa bolelo. Za začetek pač namesti na kitaro strune z najmanjšo debelino in začni vadit.

Zvezdica27 ::

sam pazi ko boš ščegetavček dražil, da česa ne utrgaš, hehe

zz

Zgodovina sprememb…

killa bee ::

Zanima me na kaj je treba pazit pri nakupu (rabljene) akustične kitare?

sandmat ::

Pazit moraš, da ne porabiš preveč denarja. Lahko se ti zgodi, da boš imel 10 inštrumentov doma, pa nobene volje do vadbe :)

Sicer pa za osnovo ni rocket science. Vzami koga s sabo, ki ima izkušnje in kupi. Sam boš težko ocenil, če nimaš izkušenj s tem.

killa bee ::

jst bom verjetno sam kupoval

Zvezdica27 ::

lp,

glej da ne spregledaš napake, ki je pri akustičnih težje odpravljiva... lepo bi bilo dat gor nove strune in probat (6e so strune, recimo Ernie Ball). Raven vrat, oktave na 12. polju da so točne in si že kar zmagal. Ostalo je stvar preferenc (debelina vratu). Glej če je počena, zalimana. Praske in vdrtine so običajna stvar pri cenejših, ker so laki mehki, dražje imajo fenolne smole gor, da se les ne more popraskati. To pa stane.

Potem pa poslušaj če je zvok OK. Navijalce boš težko preveril v enem dnevu. Glej za razpoke....

jaz sek svojo kitajsko Takamine G kupil za 100 e rabljeno, nove so cca 200e in še danes ne morem verjeti kako dobra kitara je to za ta denar: boljša od pregrešno dragih Sever kitar, ki sem jo imel (stupid me). in tudi če se mi razbije... Elektroakusične pa boš dobre dobil že za 200, če ne še manj, a jaz jih ne maram (znajo pa biti uporabne).

Na bolhi je ena indonezijska Fenderca za 70, nimaš kaj falit in par poceni Hohnerc ki tudi ne bi smele biti peveč krš. Ostalih firm tipa Da capo in flight bi se jaz izogibal, četudi imam sam akustični bas Da Capo in mu nimam kaj očitat...

Torej, srečno,

zz

Zgodovina sprememb…

Nummy ::

Vprašanje za poznavalce:

Pred nekaj leti sem si kupil navadno akustično kitaro za 40€ z jeklenimi strunami, za učenje. Pri kolegu sem se učil ampak sem imel velike probleme pri učenju in sem vmes obupal.
-Prvi problem je v tem, da je bila kitara za desničarje (ja tud jz sm desničar ampak že od malega mi je bilo naravno držat kitaro v rokah tako kot jo držijo levičarji).
-Drugi problem je bil mezinec na levi roki, ki ga imam totalno krivega (padec z cross motorjem) in z njim ne morem nič konkretno pritisniti (niti strune na kitari!). V praksi je zelo neuporaben.

Zadnje čase spet sanjarim, da bi se učil kitare, vendar je kolega, ki me je takrat učil precej stran in je edina možnost učenje preko računalnika.
Kolega mi je omenil, da naj si kupim USB električno kitaro, ki jo priklopim na računalnik in se tako učim.

Torej zanima me sledeče:
-kako je z feedback-om računalnika glede na moje igranje? Zazna vsako noto, ki jo zaigram in me opomni če igram narobe? Ali gre preko USB-ja samo audio signal, kjer je računalnik potem samo ojačevalc in "efekt maker"?
-kje pri nas dobiti kako tako "poceni" kitaro za levičarje? Lahko tudi rabljeno, za učenje res ne rabim kaj profi, samo da dela. Vesel pa bi bil, če bi delovala tudi na mac-u.
-je res grozn, če se desničar uči igrat na kitari za levičarje? V bistvu sem dokaj "ambidextrous" in z levo roko lahko počnem marsikaj (tudi pišem). V bistvu včasih ko kaj delam včasih tudi z levo držim izvijač ali orodje in mi ni problem, medtem ko sem videl veliko ljudi sploh ne zna v levi držati orodja v roki :)
-kako glasna je taka kitara? Namreč sem večino časa v bloku in nebi rad nabijal preveč sosedom in jim paral živcev z mojim učenjem.

P.S.: prodam zelo malo rabljeno akustično kitaro :)

killa bee ::

Na bolhi je ena indonezijska Fenderca za 70, nimaš kaj falit in par poceni Hohnerc ki tudi ne bi smele biti peveč krš. Ostalih firm tipa Da capo in flight bi se jaz izogibal, četudi imam sam akustični bas Da Capo in mu nimam kaj očitat...


Ta k si ti gledu na bolhi je 3/4 ska

@Nummy
če ti levi mezinc ne dela potem nimaš izbire kot igrati s kitaro za levičarje ampak bolje to kot nič

Jst bi na tvojem mestu kupu poceni rabljeno akustično potem pa ko se navadiš prešaltal na električno, sam če boš kupil zanič kitaro boš obupal

Kar se tiče učenja imaš pa youtube

Zgodovina sprememb…

Nummy ::

killa bee je izjavil:

Na bolhi je ena indonezijska Fenderca za 70, nimaš kaj falit in par poceni Hohnerc ki tudi ne bi smele biti peveč krš. Ostalih firm tipa Da capo in flight bi se jaz izogibal, četudi imam sam akustični bas Da Capo in mu nimam kaj očitat...


Ta k si ti gledu na bolhi je 3/4 ska

@Nummy
če ti levi mezinc ne dela potem nimaš izbire kot igrati s kitaro za levičarje ampak bolje to kot nič

Jst bi na tvojem mestu kupu poceni rabljeno akustično potem pa ko se navadiš prešaltal na električno, sam če boš kupil zanič kitaro boš obupal

Kar se tiče učenja imaš pa youtube

Men bi bolj ustrezal, da bi računalnik lahko "zaznaval" moje note oz. igranje in me popravljal on the fly na screen-u. Torej če igram napačno noto, prepočasi, prehitro,... + kot že omenjeno, v Ljubljani sem v bloku in nebi rad nabijal sosedom (mi že dost sosedova mula nabija cele dneve po klavirju).

c3p0 ::

Zakaj pa na obstoječi enostavno ne obrneš strun? Oblika kitare verjetno ni takšna, da bi jo s tem naredila nepraktično za držanje. Mogoče bodo potrebne manjše prilagoditve, a pri kitari za 40€ ne moreš storiti neke škode.

Glede na neuporaben mezinec in da ti bolj leži leva pozicija, bi bilo dobro, da bi že od začetka igral po levičarsko.
Jaz sem sicer levičar, a igram desničarsko že od začetka, tako da to ni nobena ovira, je takšnih tudi kar nekaj zelo dobrih kitaristov.

USB kitar pa žal ne poznam.

Meizu ::

Sam sem tudi levičar a igram bas na desno stran.

killa bee ::

Ostalih firm tipa Da capo in flight bi se jaz izogibal, četudi imam sam akustični bas Da Capo in mu nimam kaj očitat...

Kaj pa je narobe s flight kitarami ?
Sem videl da je na bolhi dosti poceni Flight kitar in razmišljam da bi si eno kupil ?

Ejsi_Disi ::

Pri akustičnih preko Bolhe pazi, ker je kar nekaj kitar klasičnih in ne akustičnih, kot oglašujejo.
Rock n' roll ain't noise pollution!

Zvezdica27 ::

jezus marija... za učenje je vsaka dobra. A če že daš 100e ali 200, naj bo to vsaj tko kaka firma, da zadeve špilajo. Flight so lahko čisto spodobne, ampak... po moji izkušnji s Sever kitarami, bolje da kupiš cheap Fenderco ali Yamaho kot pa nek no name wonder. Bo vsaj hardware na nekem nivoju.

Akustično od klasične ločiš na 1 km, pa tudi sicer: nič ni narobe s klasičnimi. Dokler ne znaš sredi noči avtomatsko prijeti H7 odprti prijem, naj te to ne skrbi.

3/4 skala: za nekatere je to še bolje - naj te to ne skrbi, ker očitno ne veš za kaj se gre - na samo znanje igranja in proces učenja nima to ama baš nobene veze. Marsikdaj je celo zaželjena krajša skala, ampak ne bomo zdaj o detajlih.

Vse ostalo (vkljčno z USB kitaro)... ljudje božji, ne komplicirajte. Kakšna USB kitara, si normalen? To pomeni digitalni output (vse normalne štromarce so lepo anlaogne), kar pomeni, da izgubiš vse, kar dela kitaro kitaro. ne boš mogel na ojačevalec priklopiti. Kaj če bodo prodajali sekret, da ti bo sam brisal rit s krtačko na pritisk gumba, boš kupil? So neke meje, ki pač se ne prestopijo. Štromarce so analogne, čao miki, konec debate. Sploh pa je čar tega, da si človek ravbno to, da ne igraš točno tako kot na posnetku ampak takte loviš z zamujanjem in prehitevanjem. Če ne daj kar lepo mp3 gor. Nimaš se kaj učit z računalnikom razen to, da ti sproti kaže tekst in tabe/note. Ostalo bo treba lepo počai naučiti se, ni nobenih bližnjic.

Killa bee: za tvojo štromarco smo ti povedali, ne strašit drugih brezveze, menjaj magnete, to vse lahko sam nardiš z malo volje. Če si obupal zaradi "zanič" kitare, se loti drugega hobija. Resno mislim. kak šah, sam da ne boš potem jamral, da nimaš pravih superg.

Če si desničar/levičar: nič ni narobe, če se naučiš obratno, samo začni in to je to. Tudi za nas desničarje je začetek izjemno nenaraven, potem pa ni frke. Strune, sedlo in kobilico pa pač obrni in čao miki, isto velja za štromarco. Ne Kompliciraj, ni to point.

Fatje, treba bo pač vsak dan kako uro, dve ali še raje tri v tole vrečt, če ne pač se sprijaznite s tem, da ne bo nič. Tud bab ne boste podirali brez tega velikournega vložka vsak pol, še raje eno leto. Isto kot za šolo, face it.

zz

dolenc ::

Sej glede usb kitar, to so pač standard kitare, ki imajo še konverter notri in svoj usb izhod, kot si ga lahk tud sam kupiš za 15+eur. Da bi pa kak software obstajal, ki bi te popravljal pa še nsem slišal. Pa tud, ravno to "popravlanje" je učenje inštrumenta, težko kdo to namest tebe naredi :D

Nummy, če ti je glasnost problem, ima večina ojačevalcev izhod za slušalke, se nakačiš pa je :)

Pa da novm sam bluzil, slikca moje druge "rock" zverince, Ibanez arx140, les paul oblika, sam da je še zgorej odrezana pa vrat proti trupu se ne začne tako hitro debelit.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Goran's Blog ::

Mislim, da je eno vprašanje ključno pri kitaristih tudi kako narediti solo pri pesmi. Torej kaj priporočate, kako se naučiti oziroma priti do tega da naredite solo? Sam sem nek osnovni kitarist in za solo morem poskušat in poskušat in potem nekaj malega uspe ven.

killa bee ::

Šel sem na bolho da kupim akustično, na koncu sem svojo 3 mesece staro Ibanez Gio zamenjal za 3 leta staro yamaha pacifico, mislim da je bil to dober "deal"?

jakan123 ::

Goran's Blog je izjavil:

Mislim, da je eno vprašanje ključno pri kitaristih tudi kako narediti solo pri pesmi. Torej kaj priporočate, kako se naučiti oziroma priti do tega da naredite solo? Sam sem nek osnovni kitarist in za solo morem poskušat in poskušat in potem nekaj malega uspe ven.


Najprej se nauči vse lestvice. Potem pa rabiš še nekaj kilometrine in znanje teorije.

c3p0 ::

No no, vse lestvice se lahko uči leta, prej ga bo minilo. Dovolj bo kaka blues pentatonika, za začetno veselje.

http://12bar.de/cms/tutorial/scales/

Goran's Blog ::

Blues pentatonika mi že gre, kaj bi sledilo?
Tako ali tako na koncu moreš sam ustvariti solo za moje pojme pa če tudi znaš vse lestvice?

jakan123 ::

Predvajaj si kakšno podlago in čez igraj pentatoniko in lestvice. Izberi tako podlado pri kateri ne piše zraven v katerem duru ali molu je, to sam ugotovi. Jaz sem se tako učil pa mi je precej pomagalo in sedaj ko igram kakšen komad, na začetku hitro opazim v kateri tonaliteti je in potem že vem katere tone vse lahko uporabim.

innerspace ::

Goran's Blog je izjavil:

Tako ali tako na koncu moreš sam ustvariti solo za moje pojme pa če tudi znaš vse lestvice?


Smisel poznavanja lestvic je, da si priblizno sposoben uglasbiti tisto, kar "slisis".
Blueser, prog rocker, black metalec, countryjas ali jazzer... vsak uporablja drug nabor lestvic, tehnicnih praks in predvsem obcutka za ugodje, pogojenega z dozivljanjem ta pravih vibracij:)

Imas dve poti, lahko startas s tehniko(lestvice, arpeggii, akordi..) ali iz "zvocne" plati, najbolje seveda oboje, kar ni lahko.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

gzibret ::

Lestvice so osnova vsake glasbe, ne glede na inštrument. Če ne znaš lestvic zelo težko potem kaj zaigraš "na posluh", vse se moraš učit na pamet.
Vse je za neki dobr!
««
13 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitara - narodnozabavna glasba

Oddelek: Sedem umetnosti
1513570 (6641) chrush
»

Uglaševanje kitare

Oddelek: Loža
85091 (4706) c3p0
»

Začetnik....kitara :D

Oddelek: Sedem umetnosti
910296 (10133) gzibret
»

Glasbeniki

Oddelek: Sedem umetnosti
343666 (3070) gzibret
»

note

Oddelek: Sedem umetnosti
97194 (7127) drevo

Več podobnih tem