» »

Premestitev Linux sistema

Premestitev Linux sistema

Highlander ::

Linux sistem (ena sama particija, boatloader je lilo) bi rad premestil na drug fizicen disk, ki je vecji. Kako bi to najlazje naredil? Hocem pa cel, identicen sistem z vsemi userji (itak je /home na isti particiji), nastavitvami, itd.

A bi delovalo, ce bi vse skopiral in poglal lilota, da naredi nov mbr? Al bi blo treba s ksnim dd al pa kaj tretjega?

Hvala za vse odgovore/predloge!

Brane2 ::

Sparticioniraj nov disk in naredi filesystem na njem.
NAredi neko mapo, kamor ga boš mountal za to priložnost, recimo novidisk v /mnt, torej /mnt/novidisk

Zmountaj novi disk vanjo (mount -t tip-fs /dev/tvoj_novi_disk /mnt/novidisk)

Z "mount" preveri, le se je stvar res zmountala.

Skopiraj vse v /mnt/novidisk z ukazom cp -Rpx / /mnt/novidisk

Zmountaj staro boot particijo (mount /boot)

Zmaountaj novo boot particijo ( mount -t ext2 /dev/novi_boot_disk /mnt/novidisk/boot)

Skopiraj vse s stare v novo ( cp -Rpx /boot /mnt/novidisk/boot )

Z grubom daj bootloader nanj- verjetno kaj v stilu:

grub (start grub-a)

root (hd1,0)
setup (hd1)
quit
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, ti uporabljaš LILO. Zanj ne vem več točno, kako bi stvari delale. VSekakor pa pozabi zadnji del mojega posta, ki se nanaša na grub potem...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Duhec ::

Kolikor se spomnim sem pred letom dni to naredil z Ghostom iz 40GB diska na 160GB. Diska sta bila PATA(torej IDE).
Upam, da bom razložil pravilni vrstni red, ker moj administrator, ki je sodeloval pri tem, še spi :D :
Večji disk sem priklopil namesto CD enote kot master na sec. ide kanalu, butnil sistem z Win98 sistemsko disketo (samo command prompt), vstavil drugo disketo na katero sem iz original Ghost CDja (moja verzije je 2003 in razume Ext2/3)iz direktorija Support skopiral program Ghost.exe in z njim naredil disk to disk kopijo. Ghost sam prerazporedi in ustrezno razširi vse obstoječe particije proporcionalno glede na source disk.
Ko je Ghost naredil kopijo sem odklopil oba diska in večjega prestavil na prim. ide kanal kjer je bil manjši (star) disk.
Itak pri tem nimaš kaj izgubiti, saj je starejši disk nedotaknjen in ga, če se z novim diskom kaj zalomi, enostavno daš nazaj in vse je tako kot prej. Kolikor se spomnim je pri meni palilo s prve.
Srečno.

jure1825 ::

Če imaš raje grafične programe lahko uporabiš qtparted ali gparted za skopirat particijo in ji resize-at.
Pol pa
lilo -b /dev/hdb
aja če te kaj zafrkava je mogoče treba dat lilo -r /novidisk, da se chroot-a tja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jure1825 ()

BigWhale ::

Brane:

Ouch! Tvoj cp bo simbolicne linke kopiral kot datoteke... ;)

cp -a je prava komanda oziroma cp -ax

Brane2 ::

To je slaba rešitev, iz več vzrokov.

Resizeanje particije je treba počet smao, ko je to RES nujno, ker ti programi znajo tudi krešnit.
Če padejo, ti pa imaš delo na pol narejeno, je varnost podatkov ZELO vprašljiva.

Poleg tega, nič ti ne pomaga, če resizeaš particijo, če ne obvestiš filesistema, ki ej gor, da lahko extra sektorje tudi uporabi.Obenem pa FS sistem odloča o velikosti določenih struktur pri prvem postavljanju na medij, glede na velikost medija itd.
Če kopiraš stvar sektor pos ektor na novi disk, bodo te stvari zapšečene tako kot so bile posnete, čeprav bi bila mogoče sprememba glede na novi disk optimalna.

Tudi presnemavanje fajl-po-fajl bo opravljeno hitreje, pa tudi podatki bodo lahko takrat defragmentirani, kar lahko prinese extra bonus. Zmeren, a vseeno.

V glavnem, presnemavanje datotek se zdi prrava pot za tole. SPloh ne vem zakaj bi kompliciral s particijami.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::


Ouch! Tvoj cp bo simbolicne linke kopiral kot datoteke... ;)


Ja res je. Nisem prav temeljito pregledal flagov v manpageu. Vem,d a to stalno počnem,d a vedno pokukam v manpage in da je stvar vedno 100% :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Highlander ::

Hvala vsem, se posebej Branetu za izcrpna navodila! Graficnim programom za particije bi se raje izognil, meni sta fdisk al pa cfdisk vec kot dovolj in jima res zaupam. Norton Ghosta bi se tud izognil, ker imam tudi sam tak obcutek, da je rocna izdelava particije in kopiranje boljse kot neki kloni manjse particije na vecjo. Sicer je pa Brane2 to utemeljil.

Se pravi je tisti prvi odgovor od Braneta2 dobra pot, samo da dam "cp -ax" namesto "cp -Rpx"? Postopek mi je razumljiv, edino tisto loceno kopiranje /boot me bega. A to je neka dodatna particija al kako? A bi lahko se to malo pojasnil prosim? Jaz mam samo dve particiji (kot pokaze fdisk):

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 1 63 506016 82 Linux swap
/dev/hda2 64 1869 14506695 83 Linux

/dev/hda2 je ReiserFS, ce ma to kako vezo. Sej to je na eni drugi masini, samo tam kjer bo "operacija" je sitacija ista, samo disk je manjsi (10GB) in bo sel na 13GB. To pa zato, ker je novi disk veliko tisji od starega; plac tu nima veze.

Kaj pa swap. To loceno naredim na novem disku in jo isto dam na zacetek. A mora bit velikost swapa ista? Kaj pa ce hocem tudi to spremeniti? Ker bom dodal neki rama v masino...

Brane2 ::


postopek mi je razumljiv, edino tisto loceno kopiranje /boot me bega. A to je neka dodatna particija al kako?


Če imaš samo eno particijo, potem tistega ne rabiš.

Tisto je za kopiranje podatkov na ločenih boot particijah. Če imaš vse v rootu, potem to jasno odpade.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Brane2 ()

Brane2 ::


Kaj pa swap. To loceno naredim na novem disku in jo isto dam na zacetek.


Jasno.


A mora bit velikost swapa ista?


Ni potrebno.


Kaj pa ce hocem tudi to spremeniti? Ker bom dodal neki rama v masino...


Nič posebnega. swapa ti ni treba kopirati, ker načeloma ne vsebuje trajno pomembnih podatkov.
Na novem disku mu le nameniš particijo, na njej narediš swap z mkswap /dev/particija in to je to.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Highlander ::

Hvala vsem! Kmalu se bom lotil dela po tem receptu in upam, da bo vec uspeha kot pri poskusu presaditve WinXP sistema na nov disk. Tam sem cloniral particijo z Ghostom 2003 dos verzija in to je slo v redu, so pa winsi zmrznili tik pred koncem nalaganja. Seveda brez obvestila in pomagal ni niti repair install. Od linuxa pricakujem vec. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202294 (719) MrStein
»

Prenos sistema na drug disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
111259 (1158) gumby
»

[Gentoo] Kernel panic, zmešnjava v /boot

Oddelek: Operacijski sistemi
321603 (1355) BigWhale
»

Linux filesystem in particije

Oddelek: Operacijski sistemi
181899 (1626) BigWhale
»

XP + Fedora Core 3

Oddelek: Operacijski sistemi
6931 (876) BigWhale

Več podobnih tem