» »

UPS in zaščita proti streli

UPS in zaščita proti streli

Doman ::

Kupujem UPS in me zanima, kako je z zaščito proti streli? Je potrebno kupiti tisti vtikač za zaščito ali je že v UPS-u taka zaščita?

opeter ::

Ja UPS-i naj bi vsebovali prenapetostno zaščito , vsekakor pa ti priporočam še dodatno nabavo razdelilca z vgrajeno pren. zaščito. Nikoli se ne ve. Boljše je, če imaš dvojno zaščito.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Doman ::

Hvala. Samo to me je zanimalo.

sportaš ::

jst mam doma dvojno že skos, pa tud enkrat še ni blo nč narobe, čeprov je PC pržgan non-stop 24/7

;-) ::

ljudje....(dober naslov-teme)..
mal si narobe razlagate stvari...to je sam prenapetnostna zaščita...za prenapetost....ne mi rečt če strela vreže v bajto da bo komp laufal dalje---->loool skurlo bo zašćito pa še komp (če še ne tebe zravn)

opeter ::

A si ti že zgorel? :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

;-) ::

a je že komu v bajto zarezala strela...on je pa nemoteno lavfal kompa....??????? a si ti?

Spock83 ::

EWEER ima prav ;) K strela udari v hišo, pri moji babici gre kar ogenj iz vštekarja... čudno, da za zdaj se še nič ni vžgalo :)

HT33L ::

Tut jst sm ze enkrat vidu ogenj iz stekarjov :D

Dobri efekti ni kj :P

Nasreco je biu komp izstekan : )

Drgac pa smo mel lan pr enmu frendu, pa je zacel neki grmet pa pac recemo da bomo sklopl pa lih usi ugasnejo... pa grem jst vn taglavn kabl potegnt in lih sekundo po tistem, ko ga vn potegnem zmanka elektrike... talk about timing : )

;-) ::

citiram...
''Nasreco je biu komp izstekan : )''

zakaj pa na srečo... če bi mel zaščito proti streli?? se nebi sekiral.. A NE??? crnapika?????

opeter ::

Seveda ne... zaščito bi mi ven udaril. Mi je že kar nekajkrat (živim na področju, kjer naša okolica privlači strele, kot sočen kurc p*dre).
Enkrat je blo precej hudo, ko je (na našo/mojo srečo) strela udarila v stelovod na naši hiši...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

;-) ::

amm....povej mi točn model zaščite(oz. daj mi link) za katero mi garantiraš da bo kos STRELI-ne le mal prenapetosti.... kr jaz sm kupoval tako stvar pa mi je u bof-u reku da mi za nič ne more garantirat če bo vdarla direkt strela-pol pa nism kupo nič (torej če mi ti lahko......)

Stepni Volk ::

Več o strelah in zakaj nobena zaščita ne odreagira dovolj hitro/dobro: Zaščita pred strelo - strelovod

opeter ::

....

Torej to je moja (trenutna) zaščita:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Imam 3 komade REV Ritter SupraGuard prenapetosnih zaščit, eno enofazno zaščito od Iskre, pa őe nekaj komadov no-name preklopnikov elektrike... plus en UPS z dodatno zaščito pri glavnem vhodu za elektriko.
Pa celotno skrinjico za elektriko je oče predelal. Nisem rekel, da je 100%, je pa več, kot nič.

Aja, pa še odgovor na tvoje vprašanje:
REV Ritter - Supraguard serija
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Tero ::

Mene pa tak mimogrede zanima kakšna zaščita se uporablja v strežniških omaricah? Mogoče ve kdo kaj o tem kak varujejo "tavelike" strežnike pred strelami?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

opeter ::

Mi imamo na (da ne bom imena omenjal) eni od lokalnih samouprav v strežniški omarici en BackUPS PRO od APC-ja. Moč: 1500 VA.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

prehlajeni ::

kaj pa za lankabl obstaja kaka zadeva pred strelam?? ...jest mam kabl cez balkon k sosedu?

blue ::

Ker se začenja čas neviht in strel si bi rad nabavil kako učinkovito zaščito (tako, ki mi vrnejo denar za stvari, ki se skurijo :D )

V harvey normanu sem si kupil zaščito od belkina.. vendar v pogodbi piše, da se ne sme povezovati z razdelilci oz. UPSi..

A odstaja kaka zaščita, v katero lahko priklopimo ups in še vedno povrnejo denar?
oz. a je kak UPS pri katerm vrnejo denar, za stvari, ki se skurijo ?

BTW a je že komu skurilo kako stvar za več kot 2M, ki je bila priklopljena na belkin zaščito ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blue ()

Opkow ::

Ti lahko dokazejo, da si imel UPS priklopljen? :)

blue ::

sm že razmišljal... sam fora je v tem, da če mi zažge zaščito, UPS in 2 PC ja jst hočem denar za vse nazaj :D

;-) ::

jaz sm razmišljal precej nenavadno....
kaj če bi tiste zaščite, k se potisnejo v šteker (take za ok.5k)...da bi jih dal 3eno za drugo-različne firme z različnimi zmogljivostimi, nato pa bi na tretjo prklopo še UPS za kakih 15k...

a bi to blo bol varno kot le ena zaščita in UPS? predlagajte kake modele...

EDIT:se nadaljuje

ene prenapetnostne zaščite majo res garancijo pred izgubo podatkov, sem zasledil v nekem katalogu zadnjič. Cena bila niti tako visoka-ok.10k.
spodaj pa je pisalo kao doživljenska garancija pred izgubo podatkov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

MadMax ::

Preden nasedete marketinškim trikom belkina, se dobro pozanimajte kako je z uveljavljanjem odškodnine.
Da ne bo ritka preveč pekla...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Irmscher ::

ja cel komp jim moraš poslati na svoje stroške na sedež firme, pozabil že kje so v evropi :D

blue ::

Oni ti plačajo stroške za prevoz..
Tukaj je scann pogodbe: http://img379.imageshack.us/my.php?imag...

butkomutko ::

Jaz imam zascito od Belkina
a ko grmi in treska raj vse kable potegnem iz stekarjev
ce se le ,da mi ni ,da bi sproval ,ce res kaj pomaga osebno mocno dvomim! v vse zascite!

boych ::

Če samo pomisliš, da strela prebije par 10 ali par 100 metrov ozračja, pol so te vtičnice po moje bolj kilava zaščita!
Za kakšne majhne prenapetosti mogoče...sicer pa 100% zaščita je še vedno vtikač ven iz vtičnice ko grmi ( pa tudi najbolj poceni je)!
AGGRESSIVINLINERULESTHEWORLD

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: boych ()

Pyr0Beast ::

Tele zaščite ti ne pomagajo skoraj nič v kolikor nimaš dobre ozemljitve. Nič ti pa ne pomagajo, če je ozemljitev povezana na nulo.

Zdej si predelujem en ups. ko bo zagrmelo se bom preprosto ločil od omrežja in delal naprej :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

;-) ::

ko bo pa vsekalo boš pa ko na rock koncertu8-)

Pyr0Beast ::

jup :)

Sicer strela v našo bajto vseka vsakih 15 let, predprejšnjo leto je v štango na terasi (babi pa zunaj, hehhehee, sicer ji ni bilo nič, smo pa zato cel mesec poslušali, kaj se je zgodilo :/ ).
Se ne sekiram zaradi strel. Če gre čez napajalnik pa tudi ne morem dosti pomagati. Sicer pa imam doma robe še za ene 3 računalnike sestaviti, tako da to sploh ni problem. :)
P.s. Imamo anteno visoko okoli 10m, pa se ne spomnim, da bi kdaj pribilo noter.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

opeter ::

10 m-ov visoko anteno? 8-O S čim se pa ukvarjaš? Prisluškuješ kanalom Slovenske vojske? :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pyr0Beast ::

Eee, ne >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Doman ::

Mi mamo tudi na bajti anteno od simobila pa nikoli ni udarilo še:D

Azrael ::

@blue:

Hvala za link. Ta "garancija" od Belkin samo na videz ponuja veliko, v resnici pa bolj malo.

a.) Višina priznane škode je odvisna le od njihve odločitve

b.) Znesek je odvisen od trenutne cene skurjene naprave, kar pri hitrem zastarevanju rač. opreme in zabavne elektronike nasplošno pomeni malo ali nič

c.) V skurjene naprave ne sme posegati nihče, dokler jih ne dobi Belkin ali njegov pooblaščen servis. PC, ki ima na disku zate pomembne podatke boš za nedoločen čas verjetno z lahkim srcem prepustil nekmu tretjemu?

d.) Prepovedani podaljški, razdelilci ,uporaba UPS-a, skratka vsega, kar ima možnost priklopa več naprav, kar večinoma pomeni ena prenapetostna zaščita = ena naprava. Kako je v primeru, če je monitor priklopljen na vtičnico na rač. napajalniku, saj je to spet nek razdelilec in podaljšek hkrati.

e.) Zanimivo, da je prepovedana uporaba dodatnih prenapetostnih zaščit, ali to pomeni, da so prepovedani (morebitni) inštalacijski odvodniki v omarici z glavnimi varovalkami in v trafo postajah?

Po drugi strani ima danes praktično vsak rač. napajalnik, monitor, TV itd vgrajeno enostavno prenapetostno zaščito. Hmm, le kako je s tem: ena kot druga možnost bi lahko izničila garancijo?

f.) Zanimiva cvetka, ne krijemo škodo na drugih rač. komponentah z izjemo hard- warea WTF? Mar to pomeni, da je zadeva samo za rač. opremo in kaj sploh sodi v ta HW. Tiskalniki, scanerji, zvočniki, monitorji, vsebina PC kište, kaj je ta famozni Hard-ware?

g.) Garancija ne velja tudi, če je skurjena naprava izven življenske dobe ali njihovi strokovnjaki ocenijo, da bi itak crknila...

h.) Garancija ne velja v primeru nestrokovne montaže. To pomeni poleg slabe ozemljitve ali drugih napak na inštalacijah tudi primer, če samo ena od naprav povezana v neko skupino ni priklopljena preko prenapetostne zaščite. V to sodijo tako komponente telefonskih in LAN omrežij (modemi, routerji, Lin kište) , zunanja ali sobna antena, TV povezan s TV out, Hi-Fi povezan z izhodom zvočne, kot tudi tiskalniki ali nek USB gizmo s svojim napajanjem ali plastik fantastik zvočniki za jurja. Če je v takem primeru nekaj crknilo, garancije ni.

Tako, da tudi free pošiljanje lahko pomeni možnost za račun, ki se utegne, seveda povsem po naključju, ujemati z ocenjeno škodo ali bo še višji.

Zaradi takih "garancij" Belkin vsekakor ne bo prišel na kant, so pa uporabne pri prodaji njihove robe.
Nekoč je bil Slo-tech.

Hobit02 ::

Jaz pa pravim takole pred strelo zascite ni edino kar pomaga je izklopiti racunalnik to se pravi potegniti vtikac iz vticnice.Tisti ki je ze videl kaksno razdejanje lahko naredi strela se bo sigurno strinjal z mano da zascite pred udarom strele ni.Ti prednapetostni filtri so dobri edino da rezejo kaksne spice.Pri nas so en dan izklopili elektriko zaradi vzdrzevalnih del in ko so jo vklopili nazaj je bratu pobralo napajalnik no v taksnem primeru bi prav prisel prednapetostni filter zascite proti streli pa mislim da ne bo tako hitro ce sploh kdaj bo.
Kekec+Mojca=Pašteta

blue ::

a) saj zavarovalnica ti tudi nikol ne da dovolj.. Ja se vedno pritožim in potem dobim več. Če pa bi bil prepričan, da sem dobil veliko manj jih bi tudi tožil.

b) še vedno je več kot 0

c) minimalno enkrat na teden delam backup.. in vse kar nočem, da drugi vidijo je zakodirano

d) ok to se tudi meni ne zdi vredu

Meni se zaščita vseeno zdi bolša kot katera koli na trgu za enak denar.

wishmaster ::

Hobit02, se popolnoma strinjam s tabo. Hvala bogu da tega ne ve veliko ljudi in imamo serviserji ful velik delat. Velik je takšnih retardov, da izklopi računalnik iz Elektrike, potem pa pusti kabel v modemu. Kam bi pa prišli, če bi to vsi vedeli?

Noben mi ne bo solil pameti da UPS zadrži strelo(to sam trgovci nategujejo folk). Kakšen sunek ja, ne pa strele. Pa lahko imaš najboljši UPS (5000 VA za server), pa ti bo pri direktnem udaru strele vse zasmodilo.
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

Pyr0Beast ::

Zasmodilo ?? Srečo boš imel, če bo od njega kaj ostalo.

Kar velikokrat slišm:
Glih včeri mi je skurilo komp.
Pa's ga izklopu iz štroma.
Ja, seveda. Tist gumb odzadej sem pritisnil.

Pa da o kakšnih podobnih primerih sploh ne govorimo. (edino AT napajalniki so bili kolikor tolikor zaščiteni pred prenapetostjo). Nekateri pod izklapljanje mislijo samo zaustavitev ipd.
Ob kakšnih sunkih ti veliko induktivnost zelo pomaga :)
Sicer pa sam živim zelo blizu trafo postaje, zato sem tudi kupil tagana, ki ima malo boljšo napetostno zaščito (pa tudi drugega ni bilo v trgovini :D )
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

;-) ::

baje da če je direktna strela lahk kable potrga vn z stene...aha torej tisti ko zagovarjate zaščite---> mogoče ti pa kak zidak vn vtrga pa ti ga na PC vrže8-)

no pomoje je res da ni popolne zaščite proti streli! Pomoje pa pomaga če maš kak UPS pa še kake 3 zaščite zdravn da ti ne skuri tak hitro kot tvojim sosedom (včasih celi ulici telefone pa TVje nese)...

jaz si bom nabavo UPS+3 zaščite prenapetnostne+ tist razdelilec ko ma prenapetnostno zaščito pol bm mal bol zihr (kaka 2%)

Tero ::

Hmja ampak še skoz nisem dobil enega pravega odgovora na moje vprašanje... Kako imajo velike strežniške firme po svetu narejene zaščite proti streli? Recimo ne morem si predstavljat če bi recimo AMS-IXovci izklopili strežnike samo zato ker je grdo vreme.... :\
Torej kakšna profi oprema se zato uporablja?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Azrael ::

Za velike strežnike, kjer se obrača veliko $$$, je stvar taka:

- trafo postaja z ustrezno prenapetostno zaščito
- zemeljski kabli, nobenih zračnih vodov v tem el. omrežju
- odsotnost porabnikov v tem el omrežju, ki lahko povzročajo prenapetosti (veliki el. motorji)
- vse ozemljitve v omrežjih, napravah in zaščitah zrihtane striktno by the book in njihovo stanje kontrolirano s periodičnimi meritvami.
- strelovod

To so najbolj bistvene stvari, običajno pa pride še:

- hud UPS, z zadostno zalogo energije, včasi zraven še lastni diesel generator
- prenapetostne zaščite na strežniku, ki stanejo več kot najbolh super duper PC doma.
- rezervni strežnik
....

Na ta način si dovolj ziher, da morebitna nevihta ne bo ustavila tvojega strežnika.
Nekoč je bil Slo-tech.

;-) ::

al pa da maš skoz na disel generator prklopleno(ni nevem kak drag tak k bi zadostoval za računalnik+monitor+še tono računalniških stvari zravn)-sam poraba je poteb drugo..
+kaki net ko ni preko kabla...al pa preko brezžičnega routerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

kronik ::

Ce je hisa dobro ozemljena ne rabis nobenih prenapetosntnih zascit proti streli. Ko vdari pa itak vdari :D

Matthew ::

Pr moji punci so mel Belkin zaščito in jim je skurlo TV. So lepo dobil nazaj keš za novga, brez pregovarjanja.

jype ::

Kaj nakladate, da strele nic ne ustavi? Saj je _NOCES_ ustavit,, vedno gre po elektricno najbolj prevodni poti v zemljo. Ce je vse pravilno ozemljeno, ti lahko strela treska direkt v bajto, pa racunalniki tut trznejo ne.

Po drugi strani to, da izstekas kabel iz vticnice ni nobena garancija, da masine ne bo skurlo. Mojemu bratrancu je iskra preskocila iz stekarja na kable od masine. Normalno, ce pa preskoci po zraku iz oblaka na zemljo, zakaj potem ne bi bila napetost dovolj visoka se za preskocit kak meter ali dva in je od tam naprej fajn prevodna pot do zemlje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
329935 (6344) St235
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717378 (6000) jype
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212102 (10458) revvs
»

Zaščita pred strelo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
638590 (6992) AngelOfDeath
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463383 (2311) krho

Več podobnih tem