» »

Zvočni zid

Zvočni zid

Volk| ::

Letalo leti z 1 machom. In seveda prebije zvocni zid.
Kaj pa ce leti 2 machoma? Ali pa s 3 machi?
Pol slišimo dva poka? 3 poke?
Kaj za vsaki mach prebijemo zvočni zid? ALi samo pri prvem?

Nevihta ::

Samo enkrat se prebije zvočni zid!
Nevihta

Vikking ::

zakaj pride do tega glasnega poka?

bmen ::

Mogoče zaradi tega ker preluknja zid ????
... B ...

jype ::

Ne, pok se slisi, ko opeke priletijo na vase glave.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_boom

gzibret ::

Pok se čuje le pri prebitju zidu, kasneje ne.

Zadeva pa nastane zato, ker valovanje po zraku potuje le z določeno hitrostjo in se na začetku vala tlak "nalaga" oz. kopiči. Podoben pojav zaslediš, ko se voziš c čolnom, ki potuje hitreje, kot potujejo valovi na vodi (to je običajna hitrost potovanja s čolnom). Za sabo pistiš "stožec" valov in prvi val je največji.



Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

jype ::

Pok se slisi ves cas poleta, vcasih tudi dvakrat, glede na to kako se giblje letalo in kje stoji opazovalec (oz. poslusalec).

Stozec potuje z letalom in na robu stozca se vedno slisi pok. Kadar letalo, ki silovito pospesuje, prebije zvocni zid, se lahko pok slisi veckrat, ker se oblika stozca hitro spreminja (najprej slisimo prehod bolj topega stozca, potem pa se bolj ostrega, na primer).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Vikking ::

Še vedno mi ni kristalno jasno zakaj poči, me pa zanima zakaj tako zelo glasno poči.

Volk| ::

Se vedno nisem dobil točnega odgovora.
Ko dosežem hitrost 2 macha se spet sliši pok kot pri prvem machu ko sem prebil zvočni zid?
Se ponovi zgodba pri vsakem machu?

gzibret ::

> Ko dosežem hitrost 2 macha se spet sliši pok kot pri prvem machu ko sem prebil zvočni zid? Se ponovi zgodba pri vsakem machu?

Ne (dovolj eksplicitno?).
Vse je za neki dobr!

Doman ::

Pa saj so ti že napisali da zid prebiješ samo 1x. Tako poči samo 1x in ne večkrat.

BluPhenix ::

Tudi kolikor je meni jasno pok ni enkraten ampak kontinuiran, potuje z letalom. Se pravi poči ko letalo prebije zvočni zid in potem se ta pok giblje z letalom. Torej poči enkrat in ne konča, dokler letalo spet ne leti z pdzvočno hitrostjo.

Since the boom is being generated continually as long as the aircraft is supersonic, it traces out a path on the ground following the aircraft's flight path, known as the boom carpet.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

gzibret ::

Ampak stožec visokega tlaka gre mimo tebe le enkrat (razen, če letalo ne obrne).
Vse je za neki dobr!

BluPhenix ::

A ni tako, da je letalo, ko leti s supersonično hitrostjo stalno v tem stožcu? Nekako mi ne gre to, da bi se po prebitju tlak kar naenkrat stabiliziral.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

gzibret ::

Letalo, ki leti z nadzvočno hitrostjo je na vrhu stožca. Tako, kot je raca na vrhu stožca na vodi, čeprav je tisti "stožec" 2D, stožec v zraku pa je 3D.
Vse je za neki dobr!

BoO ::

zvočni zid

Ali na kratko in po domače:
- ko gre letalo počasneje od 1 maha zvok beži od njega, je hitrejši
- ko po se približuje hitrosti 1 maha ujame zvok in takrat nastane pok (pri 1 mahu)

- pri hitrosti večji od 1 maha za letalom nastaja stožec, ki predstavlja zid


ps: 1 mah = hitrost zvoka
An approximate solution to the right problem is more desirable than a precise solution to the wrong problem.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()

bili_39 ::

A ni tako, da je letalo, ko leti s supersonično hitrostjo stalno v tem stožcu? Nekako mi ne gre to, da bi se po prebitju tlak kar naenkrat stabiliziral


Saj se ne stabilizira trenutno. Traja kakšno desetinko s (ne bi točno vedel..), zatem je val mimo.

Predstavljaj si tiste valove za čolnom zgoščene in večje... To je pok.

Glede tega, da pok potuje z letalom: pok sliši opazovalec, ko ga prečka tlačni val (ta se pa premika z letalom).

Tear_DR0P ::

torej letalo zida dejansko nikoli ne prebije? se samo zaleti vanj, potem pa ga razvleče dokler ne upočasni svojega gibanja
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

AeSiR ::

Laično rečeno ja, predstavljaj si da špricaš s cevjo z vodo pred sabo in hitiš z veliko hitrostjo. Kaj se zgodi zabijaš se v H2O, ki pa je ves čas pred tabo....se prav nikoli ne boš ti prišel pred H2o(da te slednja ne bi več zadela)...razen če ne boš obrnu šlauf LoL ;)
Aesir ppl who live on asgard

bili_39 ::

torej letalo zida dejansko nikoli ne prebije? se samo zaleti vanj, potem pa ga razvleče dokler ne upočasni svojega gibanja


Ne, ne prebije ga, letalo ga samo povzroča.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NASA napoveduje demonstratorja tišjega prebijanja zvočnega zidu do 2021

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
206668 (4787) Invictus
»

Reaktivec in pok stekla?

Oddelek: Znanost in tehnologija
61663 (1344) Bx
»

hitrost zvoka...hitrost svetlobe ?!=? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10131113 (29162) durrenmatt
»

Paranormalni pojavi ?

Oddelek: Loža
62091 (2069) JC_DENTON
»

zakaj poci ob preboju zvocnega zidu

Oddelek: Znanost in tehnologija
113692 (3264) bjelakrez

Več podobnih tem