» »

Problem regulacije CPU ventilatorja z matično ploščo

Problem regulacije CPU ventilatorja z matično ploščo

mlebar ::

Mislim, da še nihče ni imel podobnega vprašanja. Imam namreč Intel Sanduskyl D945PSNLK mb, ki ponosno predstavlja Intel® Precision Cooling Technology: Advanced fan
speed control helps keep system cool and improve noise levels. Procesor je Intel P4 3.0GHZ. Ko sem računalnik kupoval, sem zahteval, da bo čim tišje deloval. Zato so mi montirali Zalman CNP7000B-Cu hladilnik (model 7700 namreč ni šel v ohišje) z regulatorjem vrtljajev Fanmate. Na matični plošči je 4 pin-ski konektor, Zalmanov ventilator pa ima le 3 pin-skega. Zato regulacija Zalmanovega ventilatorja ne dela, lahko ga nastavljam le s pomočjo regulatorja vrtljajev. V podjetju kjer so mi rač. prodali so rekli, da regulacija pač ne dela. Sprašujem vas, če je kakšna možnost, da bi regulcija z mb na kakršenkoli način delala brez da menjam hladilnik? Pini na mb so:
1 - ground
2 - +12V
3 - FAN_TACH
4 - FAN_CONTROL

Mb je sposoben regulirati še dva ventilatorja na ohišju z 3 pinskim konektorjem
1 - FAN_CONTROL
2- +12V
3- FAN_TACH
Zanima me, kakšen ventilator moram dati, da ga bo Mb reguliral glede na temperaturo, ki jo meri.Vse to lahko gledam v Windowsih s pomočjo programa. V podjetju, kjer sem kupil rač. so mi zmontirali en 12V ventilator (dvožični), ki so ga priklopili na 7V, zato pač ne prilagaja obrate glede na temperaturo.
Za morebitne odgovore se naljepše zahvaljujem.

balocom ::

Na FAN_control bi mogu dat PNP na +12(če ma fan_c negatini pulz) da dela regulacija. Če ma pa pozitvni pulz pa dej NPN na maso venta.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mlebar ::

Hvala za odgovor. Ker pa nisem preveč vešč kar se tiče elektronike, bi te prosil sa okvirno shemo vezave. Če sem prav zastopil, bi moral dati tranzistor (PNP ali NPN) katerega bi reguliral signal od FUN_CONTROL-a. Ali bi morda ventilator delal v primeru pozitivnega signala FUN_CONTOL), če bi namesto +12V vzel kar ta signal?

balocom ::

Hmmm, nvem če bi delalo ker to je baje narejno za krmiljenje tranzistorja v ventu.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mlebar ::

Potem moram ta signal pomeriti in na osnovi velikosti tega signala narediti vezje, ki bo krmililo ventilator. A če je trižilen priklop ventilatorja je to napetostna regulacija? Ali imaš morda kakšno rešitev? Ali morda celo obstaja že kaskšen arejen adapter na trgu?

balocom ::

To je PWM regulacija- vent. se vklapla/izklapla.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mlebar ::

Mb je sposoben regulirati še dva ventilatorja na ohišju z 3 pinskim konektorjem (izhodom)
konektro za vent: konektor za CPU vent:
1 - FAN_CONTROL 1 - ground
2- +12V 2 - +12V
3- FAN_TACH 3 - FAN_TACH
4 - FAN_CONTROL

Ali je možno, da bi priklopil ventilator CPU-ja samo na tri pine tako kot je na konektroju za druge ventilatorje. Ground na 4 pinskem konektorju zamenjam s FAN_CONTROLom. Torej FAN_CONTROL verjetno le prekinja minus??

SHORTEE ::

Zdravi sam imam matično ploščo ASROCK K8UPGRADE-1689, pa me zanima, če ve kdo za kakšno stran ali kaj takega, ker hočem priključiti dodatne ventilatorje, pa ne najdem konektorjev.

lp

SHORTEE ::

Bi kdo znal povedat?:\

balocom ::

Probej na Asusrockovi strani, pa najt svojo plato gor pa poišč dokumentacijo.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

IČA ::

Probaj z adpterjem priklopiti na napajalnik. Big-Bang ima take kable, sem ravno prejšnji teden kupoval.
Če gre vse v redu, si očitno nekaj prezrl.

SSH ::

Pozdravljeni!

Žal se bojim da boš moral menjati vent, s kakšnim 4 žilnim ki podpira tacho control.
Stvar je v tem da so vsi ti ventilatorji brushless (brekrtačni) in itaq rabi svojo elektroniko, da se sploh zavrtijo. Ta stvar je pa krmiljena tako, da plata preko TACHO_CONTROL pina pošilja PWM signale. 3pinski ventilatorji pa imajo elektroniko nareto tako, da elektronika sama generira PWM signale glede na priključeno napetost. Isto se zgodi, če uporabimo 4na3 pin pretvornik, kjer se tacho_control pin spoji z 12V, torej je signal vedno _high, kar pomeni max. hitrost vente.

Tak, da bo žal treba po vento s 4-pinskim priključkom.
Upam, da sem kaj pomagal s postom,


LP, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

SSH ::

P.S.: Če zna plata krmilit tut 3 pinske vente (napisal si da lahko krmiliš tut 2 3pinski venti) pa CPU ventilator priklopi tja gor.


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

SHORTEE ::

Hvala, bom probal kaj urediti pa vam sporočim.

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3 pin to 4 pin CPU connector

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
183324 (2149) Miha20
»

Kabel PWM Arctic Cooling

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
123065 (2927) JanezH
»

CPU cooler vedno vrti na polno

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171275 (1148) axee
»

12 cm fan

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151632 (1501) TESKAn
»

Zalman 9700 led kontrola ventilatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
141888 (1684) KeXX

Več podobnih tem