» »

12 cm fan

12 cm fan

Vanadium ::

Kje bi lahko kupil 12cm ventilator, ki ima 4 pinski priključek. Pogoj je pa seveda da je ventilator čim tišji, ker zraven glasnega ventilatorja nebom mogel spat :D

Prilagam slike orginalnega ventilatorja:




P.S.

Čemu služi sploh 4 kabel na ventilatorju
  • zavaroval slike: sid911 ()

Bethrezen ::

www.urbanterror.net

Vanadium ::

Narobe si me razumel. Jaz rabim 12cm fan z točno takim priključkom kakor je na slikah, ker je stari ventilator glasen in ga zelim zamenjat. Nerabim adaptarja.

dolenc ::

Drugače lahko na plato v tist 4 pin priključek, čisto lepo uštekaš tudi 3pin priključek, je narejen za to. Takih ventov imaš pa malo morje...

Vanadium ::

Si ziher? Čemu sploh služi četrta žička 0:) :8)

Matej_K ::

+
-
števec vrtljajev
kontrolnik vrtljajev

nekaj takega???
... .. .

Izi ::

V Sloveniji ga ne boš našel nikjer, sem ga tudi jaz iskal brez uspeha.

Imaš 3 pinske ali 4 pinske molex. (ne mešati navadne 4 pinske konektorje z velikimi 4 pinskimi molex konektorji)
Normalni 4 pinski pa so še prenova zadeva, da bi jih pri nas kje našel.

Lahko pa ventilator z 3 pinskim konektorjem brez problema priklopiš na 4 pinski konektor samo potem boš vedno imel konstantne obrate.

1 pin je zemlja
2 pin je plus 12V
3 pin je odčitavanje obratov
4 pin je spreminjanje hitrosti vrtenja

Če je konektor 3 pinski so prve tri žice iste, manjka pa spreminjanje obratov.

Starejše matične plošče z 3 pinskimi konektorji so obrate spreminjale tako, da so prek drugega pina zniževale voltažo in se je ventilator pač počasneje vrtel. To deluje odlično na manjših ventilatorjih do 90 mm.
Zaradi vse večjih ventilatorjev 120 mm in več pa so zaradi porabe uvedli še četrti pin, tako, da ima ventilator vedno 12 voltov pa lahko kljub temu zniža obrate. Na 3 pinskem sistenu bi se pri premajhnio voltaži ventilator lahko ustavil in bi se lahko kaj skurilo.
To je vzrok za uvedbo 4 pinskih ventilatorjev, ki pa so še precej redki za kupit imajo pa vse najnovejše matične plošče 4 pinske konektorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Vanadium ::

Najlepša hvala za to detajlno obrazložitev 0:) Bom poskušal še malo pogledat če ga bom kje našel, ker ta stari ventilator je res glasn ko satan :D Če ne bom pa starega mal predelal. Sem pa opazil da je na orginalnem neki upor gleda ven pri lopaticah, predvidevam da je to tudi temperaturni senzor in na podlagi tega se tudi določajo obrati:|

Izi ::

Sem pa opazil da je na orginalnem neki upor gleda ven pri lopaticah, predvidevam da je to tudi temperaturni senzor

Temperaturni senzorji nimajo kaj delati na ventilatorju :D
Senzorji so vedno na tistem čipu, katerega ventilator hladi, se pravi na matični plošči. Hitrost vrtljajev vedno upravlja matična plošča in ne ventilator.

Vsekakor kupi 120mm ventilator, ker ti so precej tihi tudi na najvišjih obratih.
Pri ventilatorjih je najpomembnejši podatek pretok zraka in ne obrati, kot nekateri zmotno mislijo.
1200 obratov na minuto je pomoje največ kar dosežejo 120mm ventilatorji, ker več tudi ni potrebe zaradi velikega pretoka zraka.
Če bo še vedno preglasen pa kupiš en potenciometrček, ki bo na srednjem pinu zmanjšal voltažo na kakšnih 10 voltov, kjer 120mm ventilator še vedno dobro deluje.

bosmla ::

Vzemi tega mam sam in sem zzzelo zadovoljen

Urc ::

1200 obratov na minuto je pomoje največ kar dosežejo 120mm ventilatorji, ker več tudi ni potrebe zaradi velikega pretoka zraka.

Em... Kaj pa tole? Ne obstaja ?:\

Pa na 7 V tud še dobro deluje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urc ()

zee ::

tale zadeva je glasna tudi na 7 V. ce pa spustis 12 V skozi, je pa glasna kot kaksna raketa.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Vanadium ::

@boslma tega imam v napajalniku v delovni postaji in sem tudi sam zelo zadovoljen :D :D kible se praktično ne sliši razen diskov 0:)

Pomoje bom 3 take kupil, ker je plac za tri vente :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

zee ::

tole je tudi kul. tiho in pretočno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Blum ::

pomoje so žičke tako:
+
-
ozemljitev
števec

nisem pa ziher

TESKAn ::

Žičke so +,-,števec obratov in PWM signal. Kaj PWM signal je, si pogooglajte.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hlajenje LGA755 Core 2 Duo - kateri hladilnik kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
579737 (7872) Jst
»

nov hladilnik za CPU

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
352148 (1613) PINki
»

Katere 120 in 92 mm ventilatorje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
91584 (1376) bajker
»

Katere 120 mm ventilatorje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101791 (1547) Kato
»

kaj si mislite

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71442 (1232) darq7

Več podobnih tem