» »

BIOS problem!

BIOS problem!

Spike Edin ::

Sestavil sem si nov računalnik ampak problem se pojavi pri zagonu. Tko rečeno pri BIOS-ih, napiše mi naslednje:

Detecting IDE Drivers

CMOS Checksum error-Deatifuls loaded

Ali se komu sanja kaj naj bi bilo narobe oz. kaj naj naredim da odpravim tole napako?

Hvala!
The PC Doctor

Azrael ::

Baterija je fuč ali pa nisi nastavil zadev v BIOSu.

Po vstopu v BIOS nastavi uro in datum, shrani nastavitve in ponovno zaženi računalnik. Če bo spet isto je zanič baterija ali pa je jumper za CMOS Clear narobe postavljen oz. sploh manjka.
Nekoč je bil Slo-tech.

SisQ ::

Ni nujno, da je to narobe. Pri meni se je zgodila iso, ko sem naknadno dodal DVD RW in sistemu ni nekaj ustrezalo. Napisalo mi je isto, pa sem prav tako zapaničaril in pičkaril in....Nato sem v BIOSu dal na DEFAULT (ne vem če je bilo potrebno) nato pa na novo naložil WINDOWSE in vse je OK.
Ne verjamem, da je baterija fuč. Da ni kaj z priklopi, jumperji na enotah (slave, master...).
Prekontroliraj, če si vse dobro priklopil.


Spike Edin ::

Nekako sem poštimal v BIOS-u da mi več ne piše glede CMOS-a ampak potem ko hočem naložiti windows-e, sem vstavil CD v DVD enoto in počakal na boot from cd, za tem cd zagrabi in začne loudat.... Pri prihodu v meni se mi PC ugasne8-O Probal sm že ene parkrat ampak zamanj. PRoblem se ponavlja, imam pa naslednjo ploščo hxxp://stores.tomshardware.com/search_getprod.php/masterid=9065206// ... disk je pa na ATA priklop.
The PC Doctor

boss-tech ::

si probu biose resetirat
http://tovornik.info

Spike Edin ::

Ja tudi to sem probal, odstranil sem bateijo za 11 min. in jo s5 vsatavil not ampak brez uspeha.



IDE channel 0 Master: ASUS

IDE channel 0 Slave: _NEC

Detecting IDE drivers ...

CMOS Checksum error-Deatifuls loaded



Zaporedje katerega mi pokaže ... In se ustavi!

Tudi nekako sm poštimal BIOS da mi ne kaže več tega ampak se pojavi takoj drugi problem, vstavil CD v DVD enoto in čakam na Boot from CD in po loudanju ko pride v Menu se PC ugasne8-O
The PC Doctor

Azrael ::

@SisQ

Za začetek, katerikoli OS pri težavah, ki jih najde in zazna BIOS, nima OS popolnoma nič. Reinstall in podobne bedarije pri teh težavah so totalna izguba časa.

@boss-tech:

BIOS je v ednini, ne v množini.

@BlackD3mon:

Torej, če ne dela prav optična enota, priklopljena na IDE kabel so možne naslednje napake:

- napačen razpored enot na IDE kanalu (glej spodaj);
- napačen IDE kabel, nekatere DVD enote zahtevajo 80 žilne kable;
- pri 80 žilnem kalu enota ali IDE port na plošči priklopljeno na napačen del kabla;
- napačna nastavitev enote master/slave;
- defektna enota,

Tvoj opis mi niti najmanj ni jasen:
IDE channel 0 Master: ASUS
IDE channel 0 Slave: _NEC

Kje je priklopljen disk ? ATA disk mora biti priklopljen na IDE channel 0, kot master.

Tisto o CMOS Checksum error je normalno po vsakem resetu BIOSa ali menjavi baterije. Tako te prisilijo, da vsaj datum in čas nastaviš.

To o ugašanju računalnika lahko pomeni tudi napačno ali slabo montiran hladilnik procesorja.
Nekoč je bil Slo-tech.

Spike Edin ::

Najlepša hvala Azrael veliko si mi pomagal!
PC sem usposobil ampak mi diska ne zazna (v Menu mi pride in se PC ne ugasne več, ampak ko pritisnem Enter za namestitev systema mi napiše da mi ne zazna diska) imam pa naslednjega:
Seagate, Barracuda 7200 160 GB
Model: ST3160023A Ultra ATA -- Priklopljen je na IDE 2 (Stikalo je pod Master)
In plošča: Gigabyte GA-8I945P-G

Jst mislim da podpira plošča tale disk, sem ga priklopil na svoj drug PC in je normalno deloval.
The PC Doctor


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

alarm med inštaliranjem

Oddelek: Pomoč in nasveti
7847 (574) mulc007
»

Ne zazna HDD pri zagonu

Oddelek: Pomoč in nasveti
141180 (955) -žiga-
»

secondary ide channel no 80 conductor install

Oddelek: Pomoč in nasveti
181459 (1267) Lizard
»

Freezee računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
151174 (970) 'FireSTORM'
»

Pčasno delovanje XP-jev

Oddelek: Pomoč in nasveti
71227 (1105) amigo_no1

Več podobnih tem