» »

Pretvornik

Pretvornik

Pimoz ::

Pozdravljeni!
Imam sledeč problem: rabil bi pretvornik iz analognega v digitalni signal in sicer: če napetost analognega signala preseže določeno mejo (, ki bi se jo nastavilo, naj se izhod pretvornika postavi v logično stanje 1 sicer naj bo na 0.
Prilagam sliko:


Vprašal sem v šoli pa me je profesor zmedel z vzorčenjem po x in y osi :( , gledal sem na internetu pa nisem našel tega kar sem iskal ali pa ne razumem kaj iščem. Iskal sem namreč A/D pretvornik vendar se mi opisi delovanja ne ujemajo s tem kar hočem jaz.
Zelo bi bil vesel poučnih linkov in če je kateremu dolgčas tudi razlage.

Že vnaprej hvala!
Pimoz
  • spremenilo: Pimoz ()

Tugo ::

Živjo!

Operacijski ojačevalnik je ena izmed rešitev.
Link
Gledati moraš pa vezje za neinvertirajočega. Operacijski na splošno gledano je en, z vezjem pa narediš to ali ti invertira signal ali ne.

Kot nasvet naj ti dam, da boš naredil vezje, ki bo imelo histerezo, drugače bo že vsak šum okrog referenčne napetosti povzročil več sprememb na izhodu!

lp, T.

Azrael ::

Za tak namen, da prečistiš popačen signal v digitalnega, lahko uporabiš integrirana vezja, ki imajo Schmitt trigger ( Wikipedia), kot je npr CD4093.

A-D in D-A konverteji se uporabljajo za mnogo bolj sofisticiraben zadeve.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pimoz ::

Hmm...tale stvarca od schmitt triggerja je pa zelo zanimiva. Mislim, da jo bom kar uporabil.
Zdaj pa imam še dve vprašanji :8) :

  1. ali je možno, da dobim schmitt trigger v čipu ter, da je notri samo eden?

  2. kaj je histereza?



Lp Pimoz

Primorec ::

Uporabi hcf4093 integrirec, ima 4 nand schmit vrata s po dvema vhodoma, za datasheet enostavno copy/paste oznako v google..Histereza je v bistvu funkcija, ki definira preklop iz logične 0 v 1, če bi imel navadna nand vrata ali operacijski ojačevalnik bi ti (kot so že drugi napisali) preklapljalo za vsako malenkost, napetost preklopa pri teh vezjih ni natančno definirana.Pri schmitt trigerju pa je med napetostjo preklopa na log. 1 in izklopa na log. 0 napetostna vrzel, da je preklop bolj definiran...O napetosti logičnih nivojev si oglej datasheet..
Bolj laično žal ne znam razložit..

Tugo ::

Naj samo malo dopolnim glede histereze...
Imaš 4 nivoje:
Logična 1 (recimo 5V)
Logična 0 (0V)
in 2 napetosti (med 5 in 0V) za preklop, ki naj sta za to razlago pri 2V in 3V.
Če se napetost viša iz 0V proti 5V bo izhod šel na logično '1' takrat, ko prvič prečka napetost 3V. Iz logične '1' v logično '0' pa ko prečka 2V.
Če imaš na vhodu napetost recimo 4V, pomeni, da je izhod v logični '1'. Če bo napetost padla na recimo 2,5V, bo še vedno logična '1'. Na '0' bo torej šlo šele, ko pade napetost pod 2V. Enako seveda velja za prehod iz '0' v '1'. Se pravi imamo recimo 1V, kar pomeni, da je na izhodu logična '0'. Napetost na vhodu se viša in je recimo 2,5V, kar pomeni, da je še vedno na izhodu logična '0'. Šele ko dobimo na vhodu vsaj 3V, bo izhod šel v stanje logične '1'.
Kompliciram zelo lahko, upam samo, da se je iz tega dalo razbrat kar sem hotel povedat :)

lp, T.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Analiza vezja

Oddelek: Šola
142623 (1994) int47
»

Preklopni prag, definicija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13906 (649) SplitCookie
»

IR Controller

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51094 (1093) Azrael
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104882 (4882) Azrael
»

Ali obstaja element...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151801 (1539) slawc

Več podobnih tem