» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
344 / 361
»»

srus ::

AI in njen vpliv na zaposlene v tehnoloških podjetjih?

Zeeeeeh, kot da bi poslušal svojega bivšega šefa, sicer neposrednega predpostavljenega, ki je ob svoji štirikrat višji plači od moje, jamral da nas bodo žive požrli Indijci in Kitajci, ki delajo za pest riža.

Kot, da bi se lopatarji in kramparji bali bagra. Nesposobni bodo jamrali, sposobni bodo postali bageristi.

Invictus ::

TheMentor je izjavil:


Mislm, da si niti ne predstavljamo kaj bo AI naredu v tech sektorju v naslednjih 10 let.

Nič ne bno naredil. AI ni sposobern narediti nekaj novrega, sam premetava "že narejeno". Rezultati so pač deja vu...

Mene nič ne skrbi...

Bodo pa šefi mislili, da jim bo AI rešil firmo, skupaj z delavci na minimalcu. Take firme bodo hitro propadle.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vanquish ::

Invictus je izjavil:


Nič ne bno naredil. AI ni sposobern narediti nekaj novrega, sam premetava "že narejeno". Rezultati so pač deja vu...

Mene nič ne skrbi...

Bodo pa šefi mislili, da jim bo AI rešil firmo, skupaj z delavci na minimalcu. Take firme bodo hitro propadle.

to dela tudi 90% zaposlenih v IT :D

SHA-256 ::

AI bo v IT industriji le orodje za povečanje produktivnosti. Bolj se ima za bat kak drug sektor.
So pred 15 leti strašili, da bodo Wordpressa in podobnih produktov vsi izdelovalci spletnih strani ostali brez službe. Se je izkazalo da ima povprečen ne-IT kader še s klikanjem probleme ustvarit stran.
Podobno so strašili, da bodo profesionalni fotografi skoraj izumrli zaradi Photoshopa.

Invictus ::

Saj precej profesionlnih fotografov je ostalo bez službe, ko so telefoni postali "dovolj dobri".

Oz. bolje povedano, popoldanski fotografi za poroke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Kayzon ::

Kaksne place so kej v SOC centru tukaj pri nam?

bciciban ::

Kayzon je izjavil:

Kaksne place so kej v SOC centru tukaj pri nam?


NIL soc?

Kayzon ::

bciciban je izjavil:

Kayzon je izjavil:

Kaksne place so kej v SOC centru tukaj pri nam?


NIL soc?


Ja lahko poves tudi za Nil,zanima me na splosno kako je pri nam s soc placami (Telekom,T2 itd.)

Rias Gremory ::

Soc stoji za?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

psychoshorty ::

Security operations center

Kayzon ::

Rias Gremory je izjavil:

Soc stoji za?


SOC pomeni "Varnostno Operativni Center":

S SOC storitvami dosežete višji nivo informacijske varnosti, stalni napredek in tako osnovo za stabilno in neprekinjeno izvajanje svojega poslovnega procesa. Naši lovci na incidente so kompetentni zaposleni, ki so ustrezno izobraženi, se neprestano urijo in dopolnilno usposabljajo, njihove naloge pa so usmerjene izključno v nadzor nad sistemom, spremljanje varnostnih dogodkov/incidentov ter odzivno ravnanje in analitika.

bciciban ::

Kayzon je izjavil:

bciciban je izjavil:

Kayzon je izjavil:

Kaksne place so kej v SOC centru tukaj pri nam?


NIL soc?


Ja lahko poves tudi za Nil,zanima me na splosno kako je pri nam s soc placami (Telekom,T2 itd.)


Ne poznam iz prve roke, poznam ljudi ki delajo tam.

Meni se zdi to dolgočasno delo, gloriciran monitoring.

Invictus ::

Namesto NOC so dali SOC. Krdelo folka, kvazi nadzor...

Služba tam je Monkey job, buljiš v monitor in reagiraš na alarme. Kakega lahko odpraviš sam, s pomočjo toolov, večinoma pa napišeš ticket... Ker poooblastil do sistemov tako ali tako nimaš.

Iz tega ti je najbrž jasno, da plača ne more biti ne vem kaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

l0g1t3ch ::

NIL soc, mislim da so začeli z 2200 bruto.
Je pa to res kot rečeno moneky job, gledaš v tri zaslone in odpiraš tickete. Imaš pa seveda možnost napredovanja, če te zanima in nimaš dveh levih rok.

Kayzon je izjavil:

Kaksne place so kej v SOC centru tukaj pri nam?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

sbawe64 ::

TheMentor je izjavil:

Mislm, da 4000 eur z samo 3 leti izkušenj je top. Osebno ne poznam nobenega s tako plačo in samo 3 leta izkušenj.

Tech odpuščanja so v porastu. Če ne dobiš nekaj sigurnega raje ostani kjer si


Sem že slišal za zgodbe od lani, ko je folk dobil novo službo in čez par mesecev bil odpuščen.


Mislm, da si niti ne predstavljamo kaj bo AI naredu v tech sektorju v naslednjih 10 let.

Tip bi si rad skozi antireklamo zmanjšal konkurenco.

I love how he admits coding is dead and go straight into promoting coding and marketing courses from Skillshare

Če ga kaj spremljaš, pred cca 1 letom je obrnil ploščo za 180°, prej je nazadnje dejal za Google kot developer.
Sedaj je full time yt influencer.

Developer bo vedno iskana roba.

Je pa sedaj problem, ker se vstopni standardi iz strani podjetij višajo nenormalno in so juniorji v f*cked up situaciji (sploh kakšen faang, najraje leetcode hard problemi, ki sploh še niso javno objavljeni ali kakšne neumnosti, ko dobivajo front-end kandidati intervju vprašanje za Dijkstra probleme).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Invictus ::

sbawe64 je izjavil:


Je pa sedaj problem, ker se vstopni standardi iz strani podjetij višajo nenormalno in so juniorji v f*cked up situaciji (sploh kakšen faang, najraje leetcode hard problemi, ki sploh še niso javno objavljeni).

Ja, v firmah bi radi full stack developerja, starega 25 let, ki ima 15 let izkušenj.

Sicer tudi za tako pozicijo se lahko nadrkaš tehnologije na tečajih, malo zlažeš v CV, sploh v tujini, zblefiraš razgovor s pomočjo Googla, in dobiš job.

Sam pol je pa treba mal kri scat... Jaz sem že 1x tako naredil :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bciciban ::

Zahteve so v 99% nerealne. Iščejo cel team v eni osebi.

matic492 ::

sbawe64 je izjavil:

TheMentor je izjavil:

Mislm, da 4000 eur z samo 3 leti izkušenj je top. Osebno ne poznam nobenega s tako plačo in samo 3 leta izkušenj.

Tech odpuščanja so v porastu. Če ne dobiš nekaj sigurnega raje ostani kjer si


Sem že slišal za zgodbe od lani, ko je folk dobil novo službo in čez par mesecev bil odpuščen.


Mislm, da si niti ne predstavljamo kaj bo AI naredu v tech sektorju v naslednjih 10 let.

Tip bi si rad skozi antireklamo zmanjšal konkurenco.


Tip je crypto scammer, upam da ga noben ne jemle resno

https://eightify.app/summary/scams-and-...
https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency...

Sem mislu da je že zginu iz socialnih omrežij v kak zapor, pa na žalost očitno ne.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

HotBurek ::

On ima en dober video:

OU55PWXm2rg
The 10 Types of Programmers you'll encounter.
https://invidious.lunar.icu/watch?v=OU5...

Ostalo pa vsaj meni zgleda kot težav v privat lajfu, ki jih preko video-tov na tak ali drugačen način da ven iz sebe.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

111111111111 ::

Invictus je izjavil:

Sam pol je pa treba mal kri scat... Jaz sem že 1x tako naredil :)).

Jap. Tudi jaz sem enkrat to naredil. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Kayzon ::

Invictus je izjavil:

Namesto NOC so dali SOC. Krdelo folka, kvazi nadzor...

Služba tam je Monkey job, buljiš v monitor in reagiraš na alarme. Kakega lahko odpraviš sam, s pomočjo toolov, večinoma pa napišeš ticket... Ker poooblastil do sistemov tako ali tako nimaš.

Iz tega ti je najbrž jasno, da plača ne more biti ne vem kaj...


To kar govoris je Tier 1,imas se Tier 2 ki zajema threat hunting ter Tier 3 ki obsega tudi samo digitalno forenziko (Disk/Memory/Network).

Invictus ::

Na NILu SOC dela vse. Kao... Koliko znanja imajo ne vem, ampak saj z leti se nabere. Če ni fluktuacije... Ki je ravno takrat bila, ko je kar nekaj dobrih inženirjev, 20+, spizdilo v novo firmo.

Vprašanje kako dobro, ker sem dobil občutek, da so izgubili zagon in fokus iz začetnih let.

Bil tam na razgovoru za predavatelja, tudi moj kolega, oba verzirana predavatelja za IBM, z 10+ let izkušnjami, pa niso nobenega vzeli, ker... Ne vem, ker sva preveč povedala, kaj si misliva o njihovem poslovnem modelu, kar se tiče tečajev.

V glavnem, NIL je zablodil, dajal preproste tečaje, ki jih je največ, in se fajn služi, nekim drugim firmam in počasi izgubil svoj primat. Sploh na Balkanu...

Gredo se samo še težke tečaje, ker je folk tam že 20 let predavatelj, pa se jim zdi pod častjo predavati osnovne IP tečaje... Namesto, da bi s preprostimi tečaji buildali predavatelje za naprej...

In ta moja izjava, in tudi kolegova, jim je isto rekel, jim ni bila všeč, predvidevava...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kekec1337 ::

Glede znanja v NIL SOC bom samo pustil tukaj dve povezavi, pa naj si vsak sam ustvari svoje mnenje. Gre za intervjuja s tehničnim leadom in enim izmed senior analitikov. Zelo zanimivo poslušanje :D

1. (Zanimiv izsek ob 50:30, kako naj bi po njegovem delovali cookiji...)

2.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

Za prvega sploh ni jasno, če ni sekjuritaš samo po nazivu, drugi je pa junior.

tony1 ::

" Gredo se samo še težke tečaje, ker je folk tam že 20 let predavatelj, pa se jim zdi pod častjo predavati osnovne IP tečaje... Namesto, da bi s preprostimi tečaji buildali predavatelje za naprej..."

Možno je, da gre prvi vzrok iskati v denarju. Takšna firma se s poslom, ki prinese manj kot 100% marže verjetno noče / ne more več ukvarjati (imajo tuje lastnike, ki zahtevajo ustrezne številke ali pa bodo letele glave), in osnovni tečaji niso več tako donosni kot nekoč.

Sredi 90ih, ko je šel lahko inštruktor (povprečna SLO plača je bila 500 DEM) v ZDA predavat osnovni tečaj 10im ljudem za 14 dni, firma pa je za to pokasirala 50k DEM, in verjetno porabila polovico za stroške (nekaj je vzel tudi principal, da te je sploh dal na uradni termin) je bilo to precej bolj donosno kot danes, ko je cenene konkurence precej več.

Seveda bo z vidika slušatelja vidna razlika, če tečaj odpredava nekdo, ki ima 20 let izkušenj ali pa 2 leti, ampak vprašanje je, če je trg pripravljen to plačati...

l0g1t3ch ::

https://www.youtube.com/@erikhren

A to je uradno odobreno od firme? Sicer naj jih tožijo za poslovno škodo :))

Fungi88 ::

SOC je kul, varnost je skoz bolj v fokusu in veliko se dogaja.

l0g1t3ch ::

Da se vrnemo nazaj na temo.

Kake so plače v Sloveniji za vodjo ekipe?
It firma, recimo da devops. Okoli 10 ljudi.

tony1 ::

Težko vprašanje... Toliko kolikor si izpogajaš :D

Po eni strani sem videl več IT firm, ki za vodenje šefu potalajo nekaj sto eur "dodatka" (500 ali nekaj več EUR), po drugi strani pa sem videl firmo, ki je leta 2005 takemu šefu plačevala med 4 in 5 jurjev bruto...

l0g1t3ch ::

Podvprašanje.

Zakaj se ljudi v IT-ju po 40tem forsira v neke vodje?
Pri katerih letih ste se nehali ukvarjat s tehniko in ste postali birokrati?

Ali je smiselno obdržat eno nogo še v tehniki oz. se izkaže da to ne gre na dolgi rok?

Vprašanje je težko ker sem v precepu, ostati inžinir ali iti v middle management.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

bciciban ::

Žal je miselnost taka da moraš eventuelno nujno postati nek manager.
Tako pogosto zgubiš dobrega inžinirja in dobiš slabega managerja.

Sploh za programerje, kar čudno gledajo take 40+.
Vsi bi meli 25 let stare z 10 let izkušenj :))

Invictus ::

l0g1t3ch je izjavil:

Da se vrnemo nazaj na temo.

Kake so plače v Sloveniji za vodjo ekipe?
It firma, recimo da devops. Okoli 10 ljudi.

Odvisno al si samo operativni manager ali še arhitekt zraven.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0g1t3ch ::

Invictus je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Da se vrnemo nazaj na temo.

Kake so plače v Sloveniji za vodjo ekipe?
It firma, recimo da devops. Okoli 10 ljudi.

Odvisno al si samo operativni manager ali še arhitekt zraven.


Naj bi bil oboje.
Skrbel da team dobro deluje in pomagal pri kritičnih odločitvah in strategijah za v naprej.

Sicer se obljublja da delo z ljudmi ne bo glavna tematika ampak po izkušnjah kolegov se temu nihče zares ni ognil.

Večini pobere to vsaj pol časa.

l0g1t3ch ::

bciciban je izjavil:

Žal je miselnost taka da moraš eventuelno nujno postati nek manager.
Tako pogosto zgubiš dobrega inžinirja in dobiš slabega managerja.

Sploh za programerje, kar čudno gledajo take 40+.
Vsi bi meli 25 let stare z 10 let izkušenj :))


Gotheburg researchers found that in the IT industry, age 35 is already considered mature, and older workers face the stereotype of not keeping up with the latest technology. People over 40 with years of experience in the industry very often move into management positions.


Po 35em si starešina.
Po 40tem pa sam še za management ;((

FireSnake ::

l0g1t3ch je izjavil:

Podvprašanje.

Zakaj se ljudi v IT-ju po 40tem forsira v neke vodje?
Pri katerih letih ste se nehali ukvarjat s tehniko in ste postali birokrati?

Ali je smiselno obdržat eno nogo še v tehniki oz. se izkaže da to ne gre na dolgi rok?

Vprašanje je težko ker sem v precepu, ostati inžinir ali iti v middle management.


Jaz malo prek 40.
Lahko bi še programiral kar nekaj let a nisem hotel iti do zadnje postaje.
Se pa še vedno tehnično izobražujem. Tehnično veliko pomagam. Za zdaj bi šel še komot nazaj kodirati.
Programiranja tudi učim (tudi zato je neizbežno, da se še učim).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

matic492 je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

TheMentor je izjavil:

Mislm, da 4000 eur z samo 3 leti izkušenj je top. Osebno ne poznam nobenega s tako plačo in samo 3 leta izkušenj.

Tech odpuščanja so v porastu. Če ne dobiš nekaj sigurnega raje ostani kjer si


Sem že slišal za zgodbe od lani, ko je folk dobil novo službo in čez par mesecev bil odpuščen.


Mislm, da si niti ne predstavljamo kaj bo AI naredu v tech sektorju v naslednjih 10 let.

Tip bi si rad skozi antireklamo zmanjšal konkurenco.


Tip je crypto scammer, upam da ga noben ne jemle resno

https://eightify.app/summary/scams-and-...
https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency...

Sem mislu da je že zginu iz socialnih omrežij v kak zapor, pa na žalost očitno ne.

Evo en korekten povzetek zadnjega odpuščanja,


povzetek:
(YouTube Summary with ChatGPT & Claude + chatgpt)



    Tech layoffs have been ongoing, particularly affecting software engineers.




    Layoffs surged in 2022 during the recession, with around 165,000 employees laid off by tech companies.




    Layoffs continued to increase through 2023, with approximately 262,000 employees affected.




    High-profile companies like Meta and Coinbase laid off significant numbers of software engineers, especially junior engineers with 1-3 years of experience.




    Despite fearmongering, only about 10-15% of engineers were laid off between 2022 and 2024, indicating that while there were substantial layoffs, the situation is not as dire as portrayed in some media outlets.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

l0g1t3ch ::

FireSnake je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Podvprašanje.

Zakaj se ljudi v IT-ju po 40tem forsira v neke vodje?
Pri katerih letih ste se nehali ukvarjat s tehniko in ste postali birokrati?

Ali je smiselno obdržat eno nogo še v tehniki oz. se izkaže da to ne gre na dolgi rok?

Vprašanje je težko ker sem v precepu, ostati inžinir ali iti v middle management.


Jaz malo prek 40.
Lahko bi še programiral kar nekaj let a nisem hotel iti do zadnje postaje.
Se pa še vedno tehnično izobražujem. Tehnično veliko pomagam. Za zdaj bi šel še komot nazaj kodirati.
Programiranja tudi učim (tudi zato je neizbežno, da se še učim).


Ti si team lead sedaj?
Kako je razmerje med ukvarjanjem z ljudmi vs. dejansko delo?

FireSnake ::

Da, team lead. Pa še marsikaj drugega zraven.

Delati z ljudmi je včasih težko. Ampak jih je treba voditi, pomagati in izobraževati. Predvsem slednje je pomembno, ker potem stvari počasi gredo na pravi tir.
Je potrebna pa velika mera potrpežljivosti.

Odgovor na tvoje vprašanje je: nekje 25%/75% (ampak to se tudi spreminja). na primer: jaz sem ekipo ene ekipe dobil kar utečene ene pa totalno v razsulu. In gre kar veliko energije, da zadevo spraviš v pravo smer.
Zagotovo je pa veliko odvisno v kakšno ekipo prideš, koliko je že prej "na tračnicah".
Pa tudi odvisno koliko je vseh skupaj po ekipah. Pri meni je to število nekje 30. Pri taki cifri ene vodje pogrnejo (ker ne znajo).
Nove: te je treba takoj usmeriti v pravo smer, drugače zadeve pobezljajo po svoje.

Še vedno trdim to, kar sem vedno trdil: nekdo, ki ni bil programer ne more biti dober vodja programerske ekipe, ker ljudi preprosto ne razume. Sploh kakšni pravniki in ekonomisti. Ti so recept za slabo voljo in nizko produktivnost.

Kako vse napisano doseči je pa že druga zgodba...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kayzon ::

Koliko imate kej delovne dobe v ITju,ste vsi ze stari izkuseni macki?

tony1 ::

Prek študenta delam v ITju vse od konca srednje šole, formalnih delovnih izkušnj imam 14 let...

estons ::

Formalno 18 let, prek študentske napotnice še kakšno leto več. F*ck me I'm old.

bciciban ::

Kaki CV-ji so zdaj moderni, v stilu europass?

Videl sem par zanimivih opcij pa bi po dolgem času jaz mal vrgu trnek. Sem pa iz prakse ker razen prve zaposlitve so bile vse nadaljnje take da je firma mene poiskala.

tony1 ::

Jaz okrog še vedno pošiljam čisto kmečki CV, ki sem ga napisal v obliki tabele pred 15imi leti, sem pa nehal prilagati spremno pismo. (Če ga kje izrecno zahtevajo, jim priložim TXT file z enostavčnim pozdravom iz bodyja maila.) Nihče se še ni pritožil...

matic492 ::

Jaz imam Europass CV, kjer so podatki bolj ko ne po alinejah, npr. katere tehnologije smo delali v kateri firmi in katere projekte (specifični URLji projektov, kar je public).

Spremno pismo pa 1 odstavek + po alinejah kar jih zanima, Npr. X let PHP, X let NODE.js

Sicer pa odvisno kje... moraš malo pogledat, ali se prijavljaš multinacionalki, kjer boš šel čez eno Woke HR osebo najprej, preden prideš do interviewa, ali se prijavljaš v startup, kjer boš mel interview z direktorjem.

Jaz sem opazil, da sem dobil več interview-ov v tujini, če sem spremno pismo napisal malo cringy, recimo vržeš v ChatGPT pa rečeš "make this more poetic". In pol mi je lepo napisal "I began my journey with PHP in 20xx with a project for..." tak crigne pač, samo enim v HR je to všeč da sploh prideš čez prvi filter.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

tony1 ::

Res je, dodajam: pišem za SLO.

bciciban ::

matic492 je izjavil:

Jaz imam Europass CV, kjer so podatki bolj ko ne po alinejah, npr. katere tehnologije smo delali v kateri firmi in katere projekte (specifični URLji projektov, kar je public).

Spremno pismo pa 1 odstavek + po alinejah kar jih zanima, Npr. X let PHP, X let NODE.js

Sicer pa odvisno kje... moraš malo pogledat, ali se prijavljaš multinacionalki, kjer boš šel čez eno Woke HR osebo najprej, preden prideš do interviewa, ali se prijavljaš v startup, kjer boš mel interview z direktorjem.

Jaz sem opazil, da sem dobil več interview-ov v tujini, če sem spremno pismo napisal malo cringy, recimo vržeš v ChatGPT pa rečeš "make this more poetic". In pol mi je lepo napisal "I began my journey with PHP in 20xx with a project for..." tak crigne pač, samo enim v HR je to všeč da sploh prideš čez prvi filter.


Nekako v tej smeri sem razmišljal. Hvala.

bciciban ::

Sem pa danes ugotovil da imamo slovenski glassdoor :)

l0g1t3ch ::

Za CV imaš tudi opcije kot so https://enhancv.com in podobni.

Kayzon ::

Si upa kdo pokazati svoj CV? Seveda ob temu da zakrije svoje osebne podatke.

Rias Gremory ::

Jaz bi rad videl CV od Invictusa. Ziher je najboljši.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.
««
344 / 361
»»