» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
154 / 358
»»

Invictus ::

AndyS je izjavil:

Seveda vsi delamo za denar, ampak verjetno se tudi ti Invictus strinjaš, da za 1k€ (verjetno tudi za kaj več ne) več na mesec ne bi sprejel dela, kjer bi moral biti vsak dan v pisarni (vsaj glede na to kaj si napisal, da ti je pomembno) in delati od 8:00 do 16:00.

Če bi rabil denar ja. Ampak mi ni treba. Moja cena je na trgu precej višja in zaenkrat dovolj ponudbe, da si ne morem vzeti nenapovedanega 3 mesečnega dopusta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

waterdrop ::

jype je izjavil:

AndyS>
Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".


Invictus je izjavil:


Da ne govorimo o tem, da je delodajalec takoj pripravljen odpustiti delavca, ko zmanjka denarja, viška mu pa pač ne da...


Potrjujem vse zgoraj napisano.

Vsakič do zdaj, ko sem verjel na besedo ali popustil pri dogovorih sem dobil lekcijo :-) Delavec je v službi zato, da zasluži s čim manj eforta, delodajalec pa da delavca plača čimmanj in da ga stisne kolikor gre - kje vmes se bosta srečala je stvar tega kdo se komu bolj pusti. V igri so dovoljene vse mehke veščine, ki pripeljejo do željenega rezultata - navidezen frendship, hvalospevi, grožnje, prodaja obljub in vse ostalo kar sodi zraven,...

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndyS> Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.

Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".

V FTad-ovi (Freetard, maybe?) zgodbi je napača nekje drugje. Konkretno:

FTad je izjavil:

Sprejet sem bil v službo pri podjetju P, za plačo X in začnem delati s 1. februarjem. Vzporedno pa imam še drugi krog razgovorov pri 3-4 podjetjih. Vsaka ima svoje prednosti (parking, oddaljenost, velikost/ugled firme, plača).



1: Ko sprejmeš ponudbo, sprejmeš ponudbo, ne iščeš več naprej in ostalim sporočiš, da si sprejel ponudbo.
2: Ne glede na pogajalsko pozicijo, če se obnašaš tako, da podpišeš pogodbo s figo v žepu, boš slej kot prej prišel do tega, da ti več ne bo dal nobene pogodbe. Pa če si firma ali pa delojemalec.
3: Kako zelo si bi kdorkoli od nas želel sodelovati z osebo, ki je nekoga "rahlo zajebala", da je prišla do boljšega posla? Moje prvo vprašanje vsako jutro bi bilo, če sem jaz naslednji, ki bo v kratkem "rahlo zajeban".
4: Za biti enakovreden partner, mora človek najprej razčistiti v svoji glavi kaj pomeni biti verodostojen partner.

tomazic89 ::

Glede na to, da sem ravno decembra iskal novo zaposlitev, ti lahko povem, kako sem jaz izvedel zadevo. Res je, da me ni vezal noben odpovedni rok ali karkoli. Ker sem si pred tem vzel 2 meseca zase.

Prvo kot prvo sem na vsakem razgovoru odkrito povedal mojo situacijo, zakaj iscem, kaj iscem ter predvsem, da imam se 'n' razgovorov in jim v primeru ponudbe ne morem odgovoriti do datuma 'x', saj bom takrat predvidoma opravil vse razgovore in imel na mizi vse ponudbe.

Od prve do zadnje firme so vsi razumeli situacijo. Firmo, kjer sem imel prvi razgovor in so mi prvi dali ponudbo, sem celo prosil ce lahko datum odlocitve prestavimo, ker moram se prespati oz cakam se eno ponudbo. Brez problema so podaljsali datum in ni bilo nobene hude krvi, ceprav se potem nisem odlocil za njih.

Drugace pa obstajajo tudi enostransko zavezujoce pogodbe (navadno veljavne do datuma x). Ce se odlocis, samo podpises, s strani firme pa je ze overjena.

Long story short: bodi odkrit z morebitnimi bodocimi delodajalci (tudi ce ne sedaj, morda pa kdaj v prihodnosti). Ker pomembno je to, da si puscas odprta vrata.

jype ::

AndyS> - Jure: Tole si sam obrnil moje besede v svoj prid. Mogoče je izsiljevanje res malo pretrda beseda, ampak pogoje ponavadi postavlja tisti, po katerem je več povpraševanja.

Ja, jasno. Nisem želel napadati ničesar drugega, kot izbiro besede. Delavci, ki verjamejo, da si zaslužijo reči, ki si jih v resnici ne, praviloma pišejo o "izkoriščanju", čeprav je v resnici razmerje korektno: Delavec, ki ne prinaša velike dodane vrednosti, zelo težko upraviči visoke stroške lastnega dela (je pa to v nekaterih panogah kot so zdravstvo, izobraževanje, osnovne znanosti in podobne reči, precej težje vrednotiti).

AndyS> V tem drugem primeru smo seveda "grdi" delodajalci, v prvem primeru pa je stvar obrnjena.

Jaz sem prepričan, da bi morali v šolah že zgodaj začeti otroke učiti o tem, kako razmerja delujejo in zakaj ni s tem nič bistvenega narobe.

AndyS> Navzdol obstaja meja (finančna), navzgor pač ne,

Ja, to je v resnici zoprn problem: Boljši način bi bil, da bi spodnjo omejitev zagotavljala država, ker bi tako rešili dve pomembni težavi: Izkoriščanje delavca, ki je prisiljen izbirati med eksistenco in izkoriščanjem, ter težave tistih, ki ne zmorejo ustvarjati dovolj dodane vrednosti, da bi upravičili minimalno plačo, ki bi tako lahko služili manj, a še vedno več kot nič.

AndyS> Moja situacija je pač taka, da se moram za dobre inženirje borit.

Ja, tukaj sta tudi dve plati: Lahko ti rečejo, da si kot šef "nesposoben, ker ne znaš njihovega dela dovolj drago prodati", da bi jim zagotavljal dohodke, ki jih pričakujejo, po drugi strani pa jaz zelo dobro razumem težave, s kakršnimi se spopada nekdo, ki mora na trgu dela tekmovati z EU, ki vsebuje podjetja, ki lahko ponudijo za isto delo bistveno višje dohodke, ter z močno konkurenco, ki mu lahko hkrati bistveno niža prihodke.

Načeloma je lojalnost in povezanost ekipe znatna konkurenčna prednost, so pa področja, še posebej tam, kjer se reči res hitro razvijajo, kjer postane manj pomembna, zato me ne čudi, da so odnosi znotraj ekip pogosto tako zelo različni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jype ::

AndrejO> V FTad-ovi (Freetard, maybe?) zgodbi je napača nekje drugje. Konkretno:

Mnja, nisem bil niti pozoren pri branju tega, kaj in s kom je podpisal, se opravičujem. Ko sem bil mulc, sem tudi jaz pogosto počel take napake :(

SmeskoSnezak ::

FTad je izjavil:

111111111111 je izjavil:

FTad je izjavil:


Hvala. Ja, ampak vseeno ne vem, a naj povem v podjetju P (prvem), da so mi drugje bolje ponudili, pa če oni kaj izboljšajo, ali naj enostavno dam odpoved?

Glede na to da nekih hudih razlik v plači ni. cca. 50€ izberi tisto delo, ki ti je bolj všeč oz. se ti zdi, da je firma bolje pisana tebi na kožo oz. firmo v kateri se boš več naučil v krajšem obdobju. Če ti pa YZ ponudita več denarja potem pa sploh ni vprašanje.


Razlike v plači:

- Podjetje P mi da plačo X€ bruto že takoj (uzakonjenih 14. plač) + bonus 15. plačo, ki je bruto X€. S tem, da sem rekel, da bi želel X+100€, ko so me vprašali za plačo (tukaj se sedaj vprašam, zakaj se nisem bunil, ko so mi dali v roko pogodbe)
- Podjetje X mi da plačo X€ prve tri mesece (določen čas), potem je plača X+250€ (konkretne cifre bom še enx videl, ko mi v ponedeljek pošljejo predpogodbo)....
- Pri podjetju Y in Z imam še v ponedeljek drugi krog razgovorov, kjer sem zahteval iste cifre, kot pri podjetju X

Torej je vse bolj tko tko...



Ce si res tako dober, da imas te ponudbe, zakaj zahtevas isto placo kot pri podjetju X? Povisaj ze osnovno placo pri ostalih podjetjih, da vidis, koliko so oni pripravljeni vec dat in ne isto kot pri X... Sicer samo cas zapravljas vsem, pa se sebi zivce.

Drugac pa je tudi pomembno, da je podjetje tebi vsecno: kolektiv, bonusi, druzenja, ip.

Jaz bi se osredotocal na te tocke in izbral najbolje. Kolega v tujini mi razlaga, da ima podobno tezavo ta mesec. In je ze povisal svojo najnizjo placo, ki jo je pripravljen vzet. Sedaj se osredotoca, v kaksno podjetje bo prisel. Ali so podpirajoci, zabavni, ip. ljudje, ki znajo drug drugemu pomagat.
@ Pusti soncu v srce... @

FTad ::

Mufasa je izjavil:

Lj če je to tvoja prva služba v AUT pejt tja kjer ti Gut feeling pove da so bolj normalni. Lahko se tudi domeniš za Probetag da se mal bl spoznate. Prva je zmer prva in za 50€ net se res ne rabš jebat, sploh glede na to da je tam še nekak povedana 15. cola kar pomen da v praksi zmer je.

Mal glej tudi na renome in velikost firme i toj to. Prva služba v tujini ti je fino će maš fajn mentorje pa da podpirajo toje učenje nemščine (pomembno). Po 1-2-3 letih pa spizdi nekam za +20% če ti ni težko mal vnaprej razmišljat.


Ne, to je moja druga služba v AT, sem že dve leti gor, kjer sem prej delal za drugo avstrijsko firmo.


tomazic89 je izjavil:

Glede na to, da sem ravno decembra iskal novo zaposlitev, ti lahko povem, kako sem jaz izvedel zadevo. Res je, da me ni vezal noben odpovedni rok ali karkoli. Ker sem si pred tem vzel 2 meseca zase.

Prvo kot prvo sem na vsakem razgovoru odkrito povedal mojo situacijo, zakaj iscem, kaj iscem ter predvsem, da imam se 'n' razgovorov in jim v primeru ponudbe ne morem odgovoriti do datuma 'x', saj bom takrat predvidoma opravil vse razgovore in imel na mizi vse ponudbe.

Od prve do zadnje firme so vsi razumeli situacijo. Firmo, kjer sem imel prvi razgovor in so mi prvi dali ponudbo, sem celo prosil ce lahko datum odlocitve prestavimo, ker moram se prespati oz cakam se eno ponudbo. Brez problema so podaljsali datum in ni bilo nobene hude krvi, ceprav se potem nisem odlocil za njih.

Drugace pa obstajajo tudi enostransko zavezujoce pogodbe (navadno veljavne do datuma x). Ce se odlocis, samo podpises, s strani firme pa je ze overjena.

Long story short: bodi odkrit z morebitnimi bodocimi delodajalci (tudi ce ne sedaj, morda pa kdaj v prihodnosti). Ker pomembno je to, da si puscas odprta vrata.


Ja, zafrknil sem, ker nisem takoj povedal, da imam tudi še v drugih firmah opcije. Kako se bom na koncu odločil, bom vedel/videl do konca sledečega tedna...

mcvoy ::

Pozna kdo podjetje Comtrade d.o.o. s sedežem v Ljubljani? Dobil ponudbo za zaposlitev, sicer sem trenutno zaposlen v drugem podjetju, ampak je to manjše podjetje orientirano predvsem na web. Razlika v plači je nekih par 100€, je pa res, da je podjetje Comtrade, glede na njihovo stanje na trgu na bistveno drugačnem nivoju in sem zdaj malce v dilemi kaj naredit...
Realno iz finančnega vidika bi bil na slabšem, če grem v Ljubljano (najemnina, stroški itd...), ampak glede na karierne možnosti, znanje ... pa bi vrjetno bistveno pridobil.

FTad ::

Vprašaj se, kaj bi rad dosegel v 3-5 letih. Bi bil še vedno na isti poziciji, kaj napredoval? Potem pa se vprašaj, v katerem podjetju bi imel več možnosti, da to dosežeš.

Moje mnenje.

111111111111 ::

mcvoy je izjavil:

Pozna kdo podjetje Comtrade d.o.o. s sedežem v Ljubljani? Dobil ponudbo za zaposlitev, sicer sem trenutno zaposlen v drugem podjetju, ampak je to manjše podjetje orientirano predvsem na web. Razlika v plači je nekih par 100€, je pa res, da je podjetje Comtrade, glede na njihovo stanje na trgu na bistveno drugačnem nivoju in sem zdaj malce v dilemi kaj naredit...
Realno iz finančnega vidika bi bil na slabšem, če grem v Ljubljano (najemnina, stroški itd...), ampak glede na karierne možnosti, znanje ... pa bi vrjetno bistveno pridobil.


Če nimaš obveznosti (žena, otroci, ostareli starši...) pojdi tja, kjer boš lažje napredoval na osebnem in kariernem nivoju. Ne bi bilo slabo vedeti, kakšna je situacija v firmi, glede na to da greš na nižjo plačo. Pozanimaj se pri Comtrade, mogoče tudi omeni, da te novačijo za nižjo plačo in kaj ti ponujajo v zameno (kakšna dobra izobraževanja v tujini, dodatne ugodnosti, nagrade itd...). Stvari vprašaj prej da ti kasneje ne bo žal.

Gandalfar ::

> kaj ti ponujajo v zameno (kakšna dobra izobraževanja v tujini, dodatne ugodnosti, nagrade itd...). Stvari vprašaj prej da ti kasneje ne bo žal.

in karkoli se bos zmenil, glej da bo v pogodbi. Če ni v pogodbi ne podpišeš, ne glede na to kaj pravijo. Šefi se zamenjajo, situacije v firmi se spreminjajo.

technolog ::

Čak, comtrade te plača več ali manj?

Invictus ::

Več, sam bo imel več stroškov.

Stran od mama hotela, na svoje, je težko na začetku, ampak plača bo vedno višja ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kr?en ::

CT ima pisarne tudi v Mariboru, ce ti je lokacija ljubsa/blizje.

FTad ::

Invictus je izjavil:

Več, sam bo imel več stroškov.

Stran od mama hotela, na svoje, je težko na začetku, ampak plača bo vedno višja ;).



Saj lahko na začetku najame enoposteljno sobo - 200-250EUR s stroški se že da dobiti, kar je kar solidno. Pa spet ni tako velik strošek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

mcvoy ::

Ja dejansko res, soba taka se dobi ze za nek tak denar pa je za nekaj casa, dokler se stanje ne stabilizira. Problem pa je trenutnem delodajalcu sporocit, da je prislo do menjave, ker ne vem kaj bo vse za sabo potegnilo, mogoce bi celo trenutni delodajalec ponudil nekaj vec, ce bi ostal...

Jerry000 ::

Treba je razmislit malo...ni vse v denarju. Poglej bolj iz stališča koliko boš ti napredoval kje. Denar bo že prišel.

aaa1 ::

mcvoy je izjavil:

Pozna kdo podjetje Comtrade d.o.o. s sedežem v Ljubljani? Dobil ponudbo za zaposlitev, sicer sem trenutno zaposlen v drugem podjetju, ampak je to manjše podjetje orientirano predvsem na web. Razlika v plači je nekih par 100€, je pa res, da je podjetje Comtrade, glede na njihovo stanje na trgu na bistveno drugačnem nivoju in sem zdaj malce v dilemi kaj naredit...
Realno iz finančnega vidika bi bil na slabšem, če grem v Ljubljano (najemnina, stroški itd...), ampak glede na karierne možnosti, znanje ... pa bi vrjetno bistveno pridobil.


Glede na pričanja bivših zaposlenih, so plače nizke oziroma se ne povečujejo z odgovornostmi. Nekega res hudega znanja pa tudi verjetno ne bo, oz po mojih izkušnjah, ko sem popravljal stvari za njimi sem dobil vtis da niso sposobni niti prave arhitekture izbrat glede na problem. Pač linija najmanjšega odpora, zmotil me je tudi njihov odnos pri poskusu rekrutiranja, ko so bili zelo arogantni... Pa tudi tisti ki so trenutno zaposleni pri nas in so prišli od tam so neprimerno bolj zadovoljni kot so bili prej... my 2c

Invictus ::

Jerry000 je izjavil:

Treba je razmislit malo...ni vse v denarju. Poglej bolj iz stališča koliko boš ti napredoval kje. Denar bo že prišel.

Denar ne pride sam od sebe, ampak ga moraš zahtevati. Noben delodajalec ti v Sloveniji ne bo sam povečal plače.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jerry000 ::

Invictus je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Treba je razmislit malo...ni vse v denarju. Poglej bolj iz stališča koliko boš ti napredoval kje. Denar bo že prišel.

Denar ne pride sam od sebe, ampak ga moraš zahtevati. Noben delodajalec ti v Sloveniji ne bo sam povečal plače.

Seveda..."denar bo že prišel" zajema to. Kako bo prišel je pa na njemu.

Dpool ::

aaa1 je izjavil:

mcvoy je izjavil:

Pozna kdo podjetje Comtrade d.o.o. s sedežem v Ljubljani? Dobil ponudbo za zaposlitev, sicer sem trenutno zaposlen v drugem podjetju, ampak je to manjše podjetje orientirano predvsem na web. Razlika v plači je nekih par 100€, je pa res, da je podjetje Comtrade, glede na njihovo stanje na trgu na bistveno drugačnem nivoju in sem zdaj malce v dilemi kaj naredit...
Realno iz finančnega vidika bi bil na slabšem, če grem v Ljubljano (najemnina, stroški itd...), ampak glede na karierne možnosti, znanje ... pa bi vrjetno bistveno pridobil.


Glede na pričanja bivših zaposlenih, so plače nizke oziroma se ne povečujejo z odgovornostmi. Nekega res hudega znanja pa tudi verjetno ne bo, oz po mojih izkušnjah, ko sem popravljal stvari za njimi sem dobil vtis da niso sposobni niti prave arhitekture izbrat glede na problem. Pač linija najmanjšega odpora, zmotil me je tudi njihov odnos pri poskusu rekrutiranja, ko so bili zelo arogantni... Pa tudi tisti ki so trenutno zaposleni pri nas in so prišli od tam so neprimerno bolj zadovoljni kot so bili prej... my 2c



Skoda, da ob uporabi takih stavkov, ne omenite katere so to firme / podjetja s katerimi primerjate. Saj ce so res boljsa, lahko preverimo tam moznosti za zaposlitev. Ali pa tudi ce jih trenutno ni, vsaj poznamo podjetje, ki je dobro v tej stroki in v prihodnosti opazujemo razvoj in morebitne open-positions.

kunigunda ::

Ker vsak pozna vsaj nekoga v IT firmah bi lahko sami naredili seznam povprecnih plac za IT, pomoje se lahko celo kako Anketo online uporabi,
kjer je moznost rocnega vpisa in je anonimno.

waterdrop ::

aaa1 je izjavil:


Glede na pričanja bivših zaposlenih, so plače nizke oziroma se ne povečujejo z odgovornostmi. Nekega res hudega znanja pa tudi verjetno ne bo, oz po mojih izkušnjah, ko sem popravljal stvari za njimi sem dobil vtis da niso sposobni niti prave arhitekture izbrat glede na problem. Pač linija najmanjšega odpora, zmotil me je tudi njihov odnos pri poskusu rekrutiranja, ko so bili zelo arogantni... Pa tudi tisti ki so trenutno zaposleni pri nas in so prišli od tam so neprimerno bolj zadovoljni kot so bili prej... my 2c


To je nekdanji Hermes SoftLab. Sedaj v lasti srbskega lastnika že od leta 2008 ali 2009. To ni isto podjetje kot je bil nekoč (pred 15 ali več leti) HSL.
Je pa dejstvo, da je podjetje veliko in da je oddelkov in ljudi veliko in vse to varira po uspešnosti in kvaliteti. Veliko ljudi poznam, ki so bili nekoč tam in so odlični inženirji. Običajno so ekipe sestavljene iz senior, medium in junior inženirjev. Možnost učenja, je torej lahko dobra in ni toliko odvisna od ekipe in projekta v katerem boš, ker je ekipa mešana. Bolj je odvisno kje se vidiš in kaj te zanima, ker se lahko zgodi da uletiš v kak projekt s staro tehnologijo...izkušnje boš sicer dobil ampak vprašanje kje boš lahko to potem apliciral, če menjaš podjetje. Plače so pa res bolj švoh, in to že precej let...zato pa imajo toliko dobička zadnje čase :-)

Anon123 ::

Genis d.o.o. Kranj: 2048 bruto + 300 stalne variabile + prevoz in malica. 5let izkušenj java ee. Pretežno se dela za državo in kolektiv je povprečen. Dela se 8ur. Kar ok, le plača bi bila lahko boljša.

technolog ::

Xlab, studentsko delo: 7e na uro, leta 2014.

Zgodovina sprememb…

Dpool ::

NXP Semiconductors Austria (soon to be Qualcomm), Android Developer, Pogodba: Consultant (njihov nacin, da nisi direktno preko firme ampak preko agencije zaposlen = manjša plača). 3000EUR bruto (V AUT je to 2000EUR neto), 3 leta delam tam. Trenutno sem v fazi dogovarjanja za novo službo v SLO ali povišico in stalno ponudbo iz NXP (tj. ne preko agencije). Dobim 13. in 14. plačo in imam 4-5 tednov dopusta z možnostjo izbire izplačila nadur ali pa gredo v zakup za dodatne dopuste.

Žal v SLO IT firmah nisem imel izkušenj, ki bi jih delil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

Tr0n ::

waterdrop je izjavil:

To je nekdanji Hermes SoftLab. Sedaj v lasti srbskega lastnika že od leta 2008 ali 2009.

Oziroma bolj natancno, HSL se je integriral v Comtrade Software in Comtrade Gaming, ki sta loceni enoti pod okriljem Comtrade-a. Zaradi raznolikosti projektov je kar dobro okolje za studente, ker se lahko marsikaj naucis.

zzbil ::

Kajpa potrebuje student da lahko dela v kaksnem podjetju ala Xlab?

Smurf ::

zzbil je izjavil:

Kajpa potrebuje student da lahko dela v kaksnem podjetju ala Xlab?

Kaksen dokaz, da ima potencial (dosedanji projekti, ocene, diploma).

Mato989 ::

Ja, tukaj sta tudi dve plati: Lahko ti rečejo, da si kot šef "nesposoben, ker ne znaš njihovega dela dovolj drago prodati", da bi jim zagotavljal dohodke, ki jih pričakujejo, po drugi strani pa jaz zelo dobro razumem težave, s kakršnimi se spopada nekdo, ki mora na trgu dela tekmovati z EU, ki vsebuje podjetja, ki lahko ponudijo za isto delo bistveno višje dohodke, ter z močno konkurenco, ki mu lahko hkrati bistveno niža prihodke.


Se strinjam Jype s tabo glede tega, ampak jaz opažam skozi sebe in moje prijatelje in znance (ista generacija +/-) torej ljudi ki gremo proti 30tem, ravno nekaj kontra... Namreč četudi izvzamem sebe, ki sem recimo zavrnil delo v Avstriji ob 2x plače ki jo imam tukaj, PREDVSEM zaradi tega ker imam tukaj službo 3-5 minut stran če grem PEŠ in mi je to vredno več kot pa 2x plače in 2-2,5 uri vožnje dnevno... pa čeprav tu delam vikende (vsak drugi) tam bi pa delal od pon-pet v 1 izmeni...

No podobne odločitve opažam pri veliko svojih kolegih in eden je tudi uni dipl inž strojništva, drugi magister s FERIja, tretji dela Doktorat na EPF v MB, četrti je po starem sistemu UNI DIPL kemijski tehnolog... pa so vsi raje izbrali finančno slabše plačana delovna mesta za bližino do službe in več prostega časa...

Zato je potrebno igrat na to prednost in ponudit takim inženirjem zanimivo delo, več svobode pri določanju kje in kako delajo in predvsem pokazat da pridobijo na prostem času intd... Seveda bodo pa vedno taki (tudi jaz jih poznam) ki bo plača številka 1 ne glede na vse, ampak za take pač "ni pomoči"


Problem v SLoveniji je spet tale, da večina firm si ne more privoščit srednjega IT kadra... recimo jaz ko kmalu inž informatike, in po 3 letih izkušenj na servisu strojne in programske opreme, praktično ne morem dobit nekega ok razmerja med inputom in outputom(plača) v slovenskem privat sektorju, sicer nisem noben strokovnjak ampak prvi nivo podpore bi lahko opravljal izvrstno pa tudi drugega kar dobro poznam (od servisa do osnov strežnikov itd... zdaj se učim cisco) ampak za 560€ pa ne grem delat, pa pol bit na klic cele dnevein kdajkoli kdo kaj rabi... tako raje delam v trgovini za boljšo plačo ker dobim dodatke od presežkov planov ipd...

Pa nisem lenuh.

jype ::

Mato989> PREDVSEM zaradi tega ker imam tukaj službo 3-5 minut stran če grem PEŠ in mi je to vredno več kot pa 2x plače in 2-2,5 uri vožnje dnevno...

Tvoja domovina je EU, kadarkoli se lahko preseliš kamorkoli znotraj nje (vključno s Švico in Norveško), z minimalnimi administrativnimi ovirami.

111111111111 ::

jype je izjavil:


Tvoja domovina je EU, kadarkoli se lahko preseliš kamorkoli znotraj nje (vključno s Švico in Norveško), z minimalnimi administrativnimi ovirami.

Ja, če nimaš že otrok v šoli in kupljenega stanovanja/hiše na kredit, kot veliko Slovencev, potem je malo težje potegnit črto in dvignit sidro. Se pa da, sam volja in želja morata bit.

jype ::

100% prepričan sem, da Mato989 nima družine in stanovanja s kreditom, glede na njegove zablode o ekonomski evgeniki.

111111111111 ::

Mato989 potem pa samo gas v tujino.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Mato989> PREDVSEM zaradi tega ker imam tukaj službo 3-5 minut stran če grem PEŠ in mi je to vredno več kot pa 2x plače in 2-2,5 uri vožnje dnevno...

Tvoja domovina je EU, kadarkoli se lahko preseliš kamorkoli znotraj nje (vključno s Švico in Norveško), z minimalnimi administrativnimi ovirami.


Ne moja domovina je tam kjer sem se rodil, ta pa je pač pokojna. Da bomo natančni. EU ni moja domovina nisem se rodil v EU morda bom pa umrl. Lahko se, ampak koliko pokvarim lastno kvaliteto življenja, kot je recimo 3 minute da sem v naravi s kolesom, popoldanske piknike na lastnem vikendu s kolegi ob soncu in toplimi temperaturami, širok krog prijateljev, znancev, poslovnih poznanstev in ostalega...

Kot praviš, lahko, ampak za to je več dela kot enostavno vzeti malo nižjo plačo in uživat lajf na preprost način.

Se spomnim kolega ki je delal za cca 7.500€ v 100% vlažnosti na Kitajskem.... je prišel nazaj pa ne bi šel tja za cel lajf pa da mu dajo 2x 7.500€ na mesec :) Pač... QOL... quality of life...

Sicer pa vsaka administrativna ovira je preveč, že to da se moram "bockat" z FURSOM da odjavim davčno rezidenstvo je preveč... Zakaj če smo unija :) Samo zato ker ne znajo porihtat zadev na Evropsko raven, v USA teh težav ni.

111111111111 je izjavil:

Mato989 potem pa samo gas v tujino.


Zaenkrat mi je fajn tam kjer delam, bližina šihta, dosti fraj časa, sicer relativno slaba plača ampak glej, mi šteje prosti čas in ostalo trenutno več...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jype ::

Mato989> Ne moja domovina je tam kjer sem se rodil

Domovina je tudi dežela, v kateri živiš (kjer imaš dom), ne le tista, v kateri se rodiš.

Mato989> Lahko se, ampak koliko pokvarim lastno kvaliteto življenja, kot je recimo 3 minute da sem v naravi s kolesom, popoldanske piknike na lastnem vikendu s kolegi ob soncu in toplimi temperaturami, širok krog prijateljev, znancev, poslovnih poznanstev in ostalega...

En od temeljev EU so učinkovite komunikacije, ki ti omogočajo, da imaš dostop do vsega tega ne glede na to, kje se fizično nahajaš.

Mato989> Kot praviš, lahko, ampak za to je več dela kot enostavno vzeti malo nižjo plačo in uživat lajf na preprost način.

Drži, a te stroške vsak posameznik vrednoti sam zase, ker so subjektivni. Če verjameš, da se je težko preseliti, potem se ne boš. Tvoji slovenski delodajalci so ti lahko hvaležni, ker njihov dobiček temelji na tem, da ustvarjaš visoko dodano vrednost, ki jo lahko prodajajo kjerkoli v EU, plačajo pa nizko plačo, "ker je življenje v Sloveniji itak preprosto in poceni".

Pa ne pravim, da življenje v Sloveniji ni zelo kvalitetno, zgolj to, da tudi v tujini ni nič strašnega, če nisi ravno obiralec paradižnikov.

Mato989> Sicer pa vsaka administrativna ovira je preveč

Se strinjam. Meje EU bi morale biti popolnoma odprte za vsakogar, ki jih želi prestopiti, prost prehod meje je itak smiselno omejevati izključno za ljudi, ki imajo nezakonite namene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

jype je izjavil:


Drži, a te stroške vsak posameznik vrednoti sam zase, ker so subjektivni. Če verjameš, da se je težko preseliti, potem se ne boš. Tvoji slovenski delodajalci so ti lahko hvaležni, ker njihov dobiček temelji na tem, da ustvarjaš visoko dodano vrednost, ki jo lahko prodajajo kjerkoli v EU, plačajo pa nizko plačo, "ker je življenje v Sloveniji itak preprosto in poceni".

Pa ne pravim, da življenje v Sloveniji ni zelo kvalitetno, zgolj to, da tudi v tujini ni nič strašnega, če nisi ravno obiralec paradižnikov.

True dat :D.

Takoj ko Slovencu omeniš, da bo moral v službi potovat, se že noče zaposliti. Gre raje delat za 3x manjšo plačo k nekemu lokalcu. Kjer ne ve, ali bo dobil plačo ali ne. Zgleda je pir s kolegi top prioriteta večine.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

No, po pravici povedano so tudi v Sloveniji povsem solidne plače za povsem solidne službe, zgolj precej manj jih je kot v celotni EU, iz očitnih razlogov (pa še vedno precej več, kot je ljudi, ki so zanje usposobljeni, ker je take ljudi skoraj nemogoče privabiti).

Mato989 ::

Se strinjam. Meje EU bi morale biti popolnoma odprte za vsakogar, ki jih želi prestopiti, prost prehod meje je itak smiselno omejevati izključno za ljudi, ki imajo nezakonite namene.


Ja znotraj EU, ampak zašel si v off topic... za članice Unije ne bi smelo biti nobenih administrativnih ovir sploh, za zunanje meje pa poostrena kontrola in zavračanje... vsak si mora zaslužit prit v EU če ga ne rabimo ga zavrnemo... vsaj kar se tiče labor force in cuzanje socialk.

Domovina je tudi dežela, v kateri živiš (kjer imaš dom), ne le tista, v kateri se rodiš.


Niti ne, čeprav bi lahko ime DOMovina impliciralo tudi to... domovina je le ena in je kraj kjer si ti prišel na Svet...

En od temeljev EU so učinkovite komunikacije, ki ti omogočajo, da imaš dostop do vsega tega ne glede na to, kje se fizično nahajaš.


Kako bom sredi Hamburga v 3 minutah na kolesu sredi narave pri 30 stopinjah celzije preko "učinkovite komunikacije" in za povrh še ne fizično veš verjetno samo ti :) Razen če meniš da je enako če gledam na GO PRO posnetke iz kolesarjenja po Štajerskem in deham svež zrak ki so ga za mene ulovili kolegi in poslali po UPSu ali DHLu :D

Drži, a te stroške vsak posameznik vrednoti sam zase, ker so subjektivni. Če verjameš, da se je težko preseliti, potem se ne boš. Tvoji slovenski delodajalci so ti lahko hvaležni, ker njihov dobiček temelji na tem, da ustvarjaš visoko dodano vrednost, ki jo lahko prodajajo kjerkoli v EU, plačajo pa nizko plačo, "ker je življenje v Sloveniji itak preprosto in poceni".


Se strinjam. Ampak zaenkrat imam pač to presneto srečo da imam tu res čisto preveč ugodnosti in lahko prihranim ob manj kot povprečni plači več kot nekdo z malce nadpovprečno recimo :) Pač splet okoliščin. Zato mi je več vredno da sem iz šihta v 3 minutkah in že na kolesu ali pri kolegih na taroku ali pa na košarki kot pa da imam pač recimo 1.500 ali morda celo 2.000€ plače in bistveno več skrbi... Lajf je nenazadnje le en sam.

Takoj ko Slovencu omeniš, da bo moral v službi potovat, se že noče zaposliti. Gre raje delat za 3x manjšo plačo k nekemu lokalcu. Kjer ne ve, ali bo dobil plačo ali ne. Zgleda je pir s kolegi top prioriteta večine.


In kaj je narobe s tem? Če je nekomu top prioriteta da cele dneve dela in ima ful keša, prav, ampak na koncu bova oba umrla... jaz se želim v lajfu zabavat in uživat in lenarit in imet hobije (ja redki srečneži imajo hobi za šiht, večina pač ne) ker ko bom umrlne bom nesel v grob denarja, zapustit pa ga ne bom mel nikomur razen če umrem dokaj hitro (možno) ampak to pa že itak hranim...

Dpool ::

Meni recimo so zdaj ze v 3 firmah ponudili vsaj 1500€ neto place.. se pa zdaj se dogovarjamo za vec, glede na moje dokazano znanje / izkusnje. Vse firme so v LJ in niso tuje. Tako da imate verjetno eni res nesreco, ali pa ste res zelo slabi pogajalci / govorci na razgovorih. Saj ce si iz IT stroke, ti mora biti jasno, da ne moras vsako ponudbo sprejet. Tudi ce nimas sluzbe, kader je zazeljen danes..ce ne pri nas pa v tujini. Zdaj ce imas druzino in zena ze dela v SLO, pa ti je to ovira za selitev v tujino - potem normalno da te lahko drzijo v sah mat potezi. Zato pa je treba pametno izbirati sluzbe in narediti dobro analizo podjetja, ce je uspesno, ce menis da bo slo naprej ali pa bo vse skupaj propadlo za kako leto ipd. Meni se zdi (kakor poznam SLO narod), da mnogo jih misli da so profesionalni / najboljsi programerji in da bi morali imeti takoj 2k€ neto place. A vbistvu pa potem na razgovoru ne ve razlozit nekih osnovnih konceptov ali pa da bi imel vsaj vizijo kako se lotit dolocenega problema / projekta.

Kakorkoli, da navezem nazaj na placo. Meni bi ze 1500€ neto bilo dovolj, da bi s punco shajala v centru LJ v 1 sobnem stanovanju, pa lastim si 3 leta starega BMWja na kredit. Je pa res, da 1500€ ne bom sprejel, ker nisem zacetnik v moji stroki in vem kako me cenijo v tujini. Ce sem zares tako dober, potem ne vidim razloga, zakaj mi tukaj ne bi ponudili take place, ce pa imajo razpon plac do 4k€ bruto. Pa v 2/3 firmah, pri katerih sem bil na razgovoru, so totalno zakon ljudje..mlada ekipa, fleksibilna, manjse stevilo zaposlenih.

Podjetje NXP je dobro zaradi financnega vidika ter moznosti razvijanja lastnih interesov v programiranju. Ampak management nima pojma kako upravljat s SW ekipami in postaja ze tecno. Zato tudi iscem v LJ sluzbe, kjer vem, da so res dobri programerji in da dejansko se se kaj vec naucim. V NXP je po svetu 50.000 ljudi zaposlenih, v Gratkornu nas je 700. Normalno da nimas obcutka neke pripadnosti podjetju, ker si stevilka, pa ceprav v tvoji ekipi te cenijo. Ampak vse se to nekje razgubi med 10.000imi zaposlenimi po svetu.


To je moj pogled. Torej popoln kontrast na vecino komentatorjev na tem Forumu - namrec vsi zagovarjajo: SLO -> Tujina. Jaz pa ravno obratno iscem moznost.

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


Kako bom sredi Hamburga v 3 minutah na kolesu sredi narave pri 30 stopinjah celzije preko "učinkovite komunikacije" in za povrh še ne fizično veš verjetno samo ti :) Razen če meniš da je enako če gledam na GO PRO posnetke iz kolesarjenja po Štajerskem in deham svež zrak ki so ga za mene ulovili kolegi in poslali po UPSu ali DHLu :D

Si pa lahko v 5 minutah v kajaku, SUPu ali jadrnici... Ni kolo edini športni rekvizit ;). Poleg tega je Hamburg kolesarjem ZELO prijazno mesto. Si dal res slab primer :P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Mato989> Kako bom sredi Hamburga v 3 minutah na kolesu sredi narave pri 30 stopinjah celzije preko "učinkovite komunikacije" in za povrh še ne fizično veš verjetno samo ti :) Razen če meniš da je enako če gledam na GO PRO posnetke iz kolesarjenja po Štajerskem in deham svež zrak ki so ga za mene ulovili kolegi in poslali po UPSu ali DHLu :D

Saj EU ni samo Slovenija in Hamburg. Jaz sem v zadnjem letu mesece preživljal v Zurichu (brez pripomb glede kvalitete okolja, predvsem reke so čistejše kot v Ljubljani in kolesarske poti bistveno bolje urejene), v okolici Karlstada (voda ima bistveno drugačen okus kot po Sloveniji, pa strmih hribov ni v bližini, so pa zelo lepi brezovi in macesnovi gozdovi in zelo prijazni ljudje), v Frankfurtu (podobno kot vsako drugo velemesto, narava je, a siromašna), ter v avstrijski Štajerski, kjer tudi nisem imel nobenih pripomb. Kanada je na žalost izven EU, tako da ne šteje, je pa tudi zelo karierno zanimiva za strokovnjake na mnogih področjih in kot druga največja država na svetu vsebuje praktično vse, kar si lahko zaželiš - meni je zelo všeč Ottawa, nisem pa še videl dovolj države, da bi lahko ocenil, če imam kaj drugega še raje. Ne glede na to, kje sem se nahajal, sem ves čas pridno pametoval po slo-techu in klepetal s kolegi.

Mato989> vsak si mora zaslužit prit v EU

Razen tebe? Ti si kar "padel" not, storil pa ničesar? Verjamem, da si rad priviligiran, moraš se pa zavedati, kako zelo je to kontraproduktivno. IMO si vsak zasluži priti v EU in tukaj ustvarjati dodano vrednost ter živeti kvalitetno življenje, ker z vsakim, ki si to zasluži, pa zaradi administrativnih ovir ne more, EU namesto zvestega državljana dobi tekmeca z razlogom.

Steinkauz ::

Pr men je šlo tko nekako:
Študent začetnik 5 eur/uro
Po pol leta 6eur/uro
Po enem letu in pol 1000 neto + prevoz + malica
Po dveh letih 1150 + prevoz + malica
Po treh letih 1300 + prevoz + malica
Po štirih letih 1500 + prevoz + malica
Trenutno po malo manj kot 5ih letih 1600 + prevoz + malica

Vse pure backend, .NET in večinoma Java


Ljubljana, skoz isto podjetje (s tujim kapitalom). Nobenih nadur.
Tako da men je šlo kar hitro, res je pa da se hitro učim in sem se tudi sam pogajal za plačo, ne samo čakal :)
Z IT se da v SLO kr lepo furat.

Jerry000 ::

Steinkauz je izjavil:

Pr men je šlo tko nekako:
Študent začetnik 5 eur/uro
Po pol leta 6eur/uro
Po enem letu in pol 1000 neto + prevoz + malica
Po dveh letih 1150 + prevoz + malica
Po treh letih 1300 + prevoz + malica
Po štirih letih 1500 + prevoz + malica
Trenutno po malo manj kot 5ih letih 1600 + prevoz + malica

Vse pure backend, .NET in večinoma Java


Ljubljana, skoz isto podjetje (s tujim kapitalom). Nobenih nadur.
Tako da men je šlo kar hitro, res je pa da se hitro učim in sem se tudi sam pogajal za plačo, ne samo čakal :)
Z IT se da v SLO kr lepo furat.

Kaj si pa prekel pri prvi povišani plači? Da si zaslužiš ker si efektiven, imaš več izkušenj in znanj kot na začetku in si zato zaslužiš večjo plačo?

Steinkauz ::

Ja da nism glih več n00b (no sej čisti nism bil, bil sm absolvent FRIja) in da mislm da lahko dobil več kot 5 eur. Sej 5eur za programiranje je res bl bogo.

ragezor ::

pri meni je slo nekako takole:

student 5eur/h (2 mesca)
- zamenjal firmo
student 8eur/h (8? mescov)
- zamenjal firmo, ker je bilo prevec stresa in kreganja
student 6eur/h (6 mescov) tukaj so spremenili tudi studentsko delo, tako da je neto bilo v bistvu okrog 5eur ali se manj
1200 neto + malica in prevoz (6 mescov)
1500 neto + malica in prevoz (trenutno)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ragezor ()

Cemmac ::

Plača z srednješolsko izobrazbo, IT admin v podjetju 200+ ljudi, administriranje serverjev - deloma integracija in podpora outsourcano, stremi se k cim manj zunaj vec notri.
Koliko se pričakuje od dela in plačila 950neto?

111111111111 ::

Če greš za pomočnika trenutnega admina: 950 - 1050 neto 1-2 delovni soboti na mesec.
Novo ustvarjeno delovno mesto (prevzameš vse odgovornosti): 1300 prve 3 mesece potem pa 1450 - 1650 odvisno od količine dela (kdaj delo do poznih večernih ur) 1 vikend na mesec dela.

EDIT: nima tolk veze izobrazba, razen če si javni sektor. Potem te bodo pač dal v razred. Bolj ma veze, kaj znaš in kako boš to znanje prodal.

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Cemmac je izjavil:

Plača z srednješolsko izobrazbo, IT admin v podjetju 200+ ljudi, administriranje serverjev - deloma integracija in podpora outsourcano, stremi se k cim manj zunaj vec notri.
Koliko se pričakuje od dela in plačila 950neto?

Senior sysadmin ki je to zmožen se ti bo režal v obraz.
Nekdo ki pa ima 20 let in samo kako leto izkušnje pa bo to zagrabil v upanju da je kak vetern v firmi ki ga bo lahko kaj naučil.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()
««
154 / 358
»»