» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
153 / 357
»»

Tilen ::

Dosan je izjavil:

zzbil je izjavil:

kakšna pa je sploh možnost da se zaposliš v eni od teh firm? Pa plača od XLABa je le par sto evrov nad povprečjem. Sem mislil da je IT področje bolje plačano


Kolikor jaz slišim XLAB rad mešetari z nizkimi bruto plačami in izplačilom, ki presega navedeno bruto plačo, pa tudi kak s.p. pade vmes.


Tudi, če je res, je v škodo delavcev.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Saul Goodman ::

wake up and smell some coffee. če se da, skoraj _vse_ firme mešetarijo okoli izplačila plač. Prav tako je ogromno izkoriščanja s temi s.p.-ji. folk ima s šefom zmenjeno kakšna je zgodba za inšpekcijo, v kolikor se nenapovedano pojavi.

pred časom sem razmišljal, da bi javno izpostavil par podjetij, pa se mi zaradi prioritetnejših stvari ne da še s tem zajebavat. pač, stanje v sloveniji.

Dosan ::

Tilen je izjavil:

Dosan je izjavil:

zzbil je izjavil:

kakšna pa je sploh možnost da se zaposliš v eni od teh firm? Pa plača od XLABa je le par sto evrov nad povprečjem. Sem mislil da je IT področje bolje plačano


Kolikor jaz slišim XLAB rad mešetari z nizkimi bruto plačami in izplačilom, ki presega navedeno bruto plačo, pa tudi kak s.p. pade vmes.


Tudi, če je res, je v škodo delavcev.


Zagotovo je. Najbrž je iz mojega posta izgledalo kot da jih zagovarjam, nikakor ni tako, je mišljeno samo kot deljenje dodatnih informacij glede služb tam. :)

FTad ::

Imam eno vprašanje, saj sem v dilemi.

Sprejet sem bil v službo pri podjetju P, za plačo X in začnem delati s 1. februarjem. Vzporedno pa imam še drugi krog razgovorov pri 3-4 podjetjih. Vsaka ima svoje prednosti (parking, oddaljenost, velikost/ugled firme, plača).

Vprašanje je, a naj omenjam, da so mi pri podjetju P že dali ponudbo (brez, da povem, da sem že sprejet in podpisal pogodbo), ter kakšno ponudbno mi lahko oni dajo, ali naj raje molčim? Težava je v tem, da bi jaz vsaj 1-2 tedna že delal pri podjetju P, preden bi se celoten proces zaposlitve pri ostalih podjetjih (če bi me vzeli) zaključil, preden bi lahko tam začel delat.

Hkrati mi je pa tudi malo bedno, da bi za potencialno boljšo ponudbo "zajebal" podjetje P.

Kako bi vi to izpeljali?

jype ::

Povedal bi, da sem potencialno na voljo tri mesece po nastopu zaposlitve pri P, če tam reči ne bodo takšne, kot sem si predstavljal.

FTad ::

Zakaj šele 3 mesece?

Aja, pozabil omenit, da je to zaposlitev v AT, kjer imamo 1. mesece "Probemonat", ker lahko jaz ali delodajalec kadarkoli brez razloga prekine sodelovanje, potem sta še dva meseca za določen čas, po 3. mesecu se pogodba spremeni v nedoločen čas.

Mufasa ::

> Hkrati mi je pa tudi malo bedno, da bi za potencialno boljšo ponudbo "zajebal" podjetje P.

Kaj pa če bo podjetje P tebe potencialo zajebalo za boljšo ponudbo?

STFU pejt delat pa če bo drgje bolš oz se navš dobr not počutu, pa zamenaš po 1 dnevu, 1 mesecu, 1 letu... Svet se ne vrti okol tebe tut v tej firmi ne. Vsak ki to naredi viša ceno ostalim...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

jype ::

FTad> Aja, pozabil omenit, da je to zaposlitev v AT, kjer imamo 1. mesece "Probemonat", ker lahko jaz ali delodajalec kadarkoli brez razloga prekine sodelovanje, potem sta še dva meseca za določen čas, po 3. mesecu se pogodba spremeni v nedoločen čas.

No, potem pa en mesec. Po enem mesecu se boš lahko kredibilno odločil, če je to to, kar iščeš.

FTad ::

jype je izjavil:

FTad> Aja, pozabil omenit, da je to zaposlitev v AT, kjer imamo 1. mesece "Probemonat", ker lahko jaz ali delodajalec kadarkoli brez razloga prekine sodelovanje, potem sta še dva meseca za določen čas, po 3. mesecu se pogodba spremeni v nedoločen čas.

No, potem pa en mesec. Po enem mesecu se boš lahko kredibilno odločil, če je to to, kar iščeš.


Ja že že, sam ne bo me verjetno več čakalo potencialno mesto pri drugem podjetju, pri katerem imam še odprte karte.

Mufasa ::

FTad je izjavil:

jype je izjavil:

FTad> Aja, pozabil omenit, da je to zaposlitev v AT, kjer imamo 1. mesece "Probemonat", ker lahko jaz ali delodajalec kadarkoli brez razloga prekine sodelovanje, potem sta še dva meseca za določen čas, po 3. mesecu se pogodba spremeni v nedoločen čas.

No, potem pa en mesec. Po enem mesecu se boš lahko kredibilno odločil, če je to to, kar iščeš.


Ja že že, sam ne bo me verjetno več čakalo potencialno mesto pri drugem podjetju, pri katerem imam še odprte karte.



Ker misliš da te tam pričakujejo isti dan kot boš podpisal pogodbo? Ponavadi se čaka od 1-6 mesecev.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

FTad ::

Mufasa je izjavil:

FTad je izjavil:

jype je izjavil:

FTad> Aja, pozabil omenit, da je to zaposlitev v AT, kjer imamo 1. mesece "Probemonat", ker lahko jaz ali delodajalec kadarkoli brez razloga prekine sodelovanje, potem sta še dva meseca za določen čas, po 3. mesecu se pogodba spremeni v nedoločen čas.

No, potem pa en mesec. Po enem mesecu se boš lahko kredibilno odločil, če je to to, kar iščeš.


Ja že že, sam ne bo me verjetno več čakalo potencialno mesto pri drugem podjetju, pri katerem imam še odprte karte.



Ker misliš da te tam pričakujejo isti dan kot boš podpisal pogodbo? Ponavadi se čaka od 1-6 mesecev.


Tako se ponavadi čaka, če imaš odpovedni rok. Moj mi poteče s koncem januarja. Saj sem napisal, da v podjetju P začnem s 1. februarjem, medtem ko imam še potencialno 3-4 podjetja

111111111111 ::

Zaposliš se v podjetju P. V podjetjih XYZ, poveš, da se lahko pri njih zaposliš s 1.3. Če ti kdo da boljšo ponudbo, s tem seznaniš podjetje P, da si izboriš višjo osnovo.

jype ::

Kot je zapisal Chuapoiz. Če te potrebujejo (in zagotovo te, sicer te ne bi želeli zaposliti), bodo počakali nate. Če bodo vmes našli koga drugega pa tudi nič za to - boš pač ostal pri P, ali pa šel kam drugam.

FTad ::

Hvala Chuapoiz, to je dejansko res najboljša ideja.

AndyS ::

111111111111 je izjavil:

Zaposliš se v podjetju P. V podjetjih XYZ, poveš, da se lahko pri njih zaposliš s 1.3. Če ti kdo da boljšo ponudbo, s tem seznaniš podjetje P, da si izboriš višjo osnovo.


V celotni temi in temah tej podobni večina debaterjev udriha čez delodajalce, kako da samo za svojo rit skrbimo, da ne dajemo dobrih pogojev za delo, se prekomerno ščitimo itd.
Po drugi strani pa ste sami še slabši; izkoriščate, izsiljujete, egoistično pristopate in imate minimalni etični standard do sodelavcev in bodočega podjetja.

S pristopom, ki sem ga zgoraj citiral boš dobesedno za*ebal delodajalca, ki ti bo namenil uvajalno obdobje v katerem od tebe ne bo imel ničesar. Posledično bo na zgubi za nekaj k€ verjetno pa bo tudi nekaj oportunitetnega stroška, ker te bo nekdo uvajal.
S tem narediš medvedjo uslugo svojim kolegom, ki bodo na razgovor prišli za tabo, saj bo imel delodajalec veliko bolj zadržan in obrambni odnos. Po nekaj takšnih izkušnjah (ki so posledica obnašanja podobnega zgonjemu), nekateri delodajalci postanejo izredno zaščitniški do svojega podjetja na način, ki se vam nekaterim zdi nedopusten.

Če hočeš pristen in pošten odnos v podjetju, se mora le ta začeti že na prvem sestanku/intervjuju. Če ne daš kart na mizo, da v bistvu niti ne veš kaj želiš in da samo tipaš, potem si odnos za*ebal ti.

Če se vrnem na plače:
Seveda je plača stvar pogajanj, ampak vedno moraš priti nasproti z nečem kar opraviči višjo plačo. Čezdalje več kandidatov želi vnaprej garantirano plačilo brez, da bi karkoli pokazali. Nadpovprečne in visoke plače so seveda na voljo v vseh podjetjih, vendar mora zaposleni tudi kaj pokazati - tega pa se veliko kandidatov ne zaveda.
Če jaz iščem novega inženirja za specifično delovno mesto, v oglasu objavim interval bruto plače, ki je načeloma na voljo. Ampak to ne pomeni, da so to fiksne meje. Glede na prikazano s strani kandidata se lahko ponudi plača tudi izven tega intervala. Včasih nižja, saj kandidat še ne dosega zahtevanih standardov, je pa obetaven, včasih višja, ko te nek kandidat res preseneti. Ampak za visoke plače delodajalci pričakujemo primerno dodano vrednost, ki pa se lako pokaže šele v nekaj mesecih. Imejte tudi v mislih, da za 2k€ neto plače mora delodajalec v Sloveniji plačati 4k€.

Če še zaključim. Imejte fer in odprt odnos od vsega začetka, od prvega pogovora. Imejte v mislih, da gre tudi pri tem odnosu za dvosmerni promet. Bolje biti Človek in kdaj kaj zavrniti ali izpostaviti takoj, ne bit hinavci. Delodajalci si želimo sposobne sodelavce, želimo, da se učijo in izboljšujejo, želimo, da imajo tudi oni čimveč finančno od tega, saj so s tem še bolj uspešni in produktivni. Želimo, da ste v podjetju zadovoljni in da je vaš cilj rast s podjetjem (čeprav ne celo kariero).

jype ::

AndyS> V celotni temi in temah tej podobni večina debaterjev udriha čez delodajalce, kako da samo za svojo rit skrbimo, da ne dajemo dobrih pogojev za delo, se prekomerno ščitimo itd.
AndyS> Po drugi strani pa ste sami še slabši; izkoriščate, izsiljujete, egoistično pristopate in imate minimalni etični standard do sodelavcev in bodočega podjetja.

Eh, to je vse ideološko nakladanje. Če imaš glavo na pravem mestu se dobro zavedaš, da je asimetrija razmerja med delodajalcem in delavcem odvisna od sposobnosti delavca in potreb delodajalca. Delodajalec, ki ga delavec lahko drži za talca, je zajebal lastne procese. Delavec, ki ga lahko za talca drži delodajalec, ni nujno storil ničesar narobe, dokler v takem razmerju ne vztraja zaradi "zvestobe podjetju" in podobnih neumnosti.

Mufasa ::

Kar ti rabiš (in to plačaš) AndyS je Freelancerja/Podjetje z katerim boš podpisal pogodbo z penali za projekt oz njegove ure zvestobe zakupil za 3/6/12 mesecev. To je čisto normalna praksa in z tem ni nič narobe, je pa tarifa potem N večji od 2,3,x kratnik 16€/h - kolikor se v preseku plačuje FTade.

111111111111 je izjavil:

Zaposliš se v podjetju P. V podjetjih XYZ, poveš, da se lahko pri njih zaposliš s 1.3. Če ti kdo da boljšo ponudbo, s tem seznaniš podjetje P, da si izboriš višjo osnovo.


Hvala ker si mu narisal..
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

Invictus ::

AndyS je izjavil:


V celotni temi in temah tej podobni večina debaterjev udriha čez delodajalce, kako da samo za svojo rit skrbimo, da ne dajemo dobrih pogojev za delo, se prekomerno ščitimo itd.
Po drugi strani pa ste sami še slabši; izkoriščate, izsiljujete, egoistično pristopate in imate minimalni etični standard do sodelavcev in bodočega podjetja.

Saj če ne delaš za svojo rit, za koga pa delaš? ne se tukaj delat nekega svetnika in človekoljuba ter altruista. Dobri delovni pogoji so pa relativna zadeva. Zame so dobri delovni pogoji:
- delo od doma
- redni sestanki
- brez penisiranja šefov, ko jim poveš da ne opravljajo svojega dela
- dobra plača.

Enako velja za delojemalce. Skrbijo za svojo rit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Horejšio ::

Bravo Ivictus. Zakaj ne bi najeli za Oracle db admin from India. Bo poceni :)

srus ::

Se popolnoma strinjam z AndyS. Timsko delo in sodelovanje med zaposlenim, njegovimi sodelavci, nadrejenimi in podjetjem mora biti dolgoročno in z odprtimi kartami.

Dejanja v stilu kdo bo koga nategnil ali "nadmudril" pa lahko prepustimo obrtnikom fušarjem.

Se zaposliti v novem okolju, potem pa to enem mesecu izjaviti: "Pri XYZ mi ponujajo boljše pogoje, kaj mi lahko sedaj ponudite vi." je pobalinsko in neresno.

Seveda pa sta gospoda Invictus in jype najpametnejši živi bitji pod soncem in ju bo težko prepričati o čemerkoli.

FTad ::

srus je izjavil:


Se zaposliti v novem okolju, potem pa to enem mesecu izjaviti: "Pri XYZ mi ponujajo boljše pogoje, kaj mi lahko sedaj ponudite vi." je pobalinsko in neresno.


Se strinjam s tem, ampak v moji situaciji je tako, da v sredo, 1.2. uradno začnem delat v podjetju P, kjer so mi dali plačo X, ki je 100€ manj od višine, ki sem jo jaz želel. Jutri imam še drugi krog razgovora pri podjetju X, v ponedeljek pa še pri podjetju Y in Z (tudi drugi krog), torej kaj naj bi potem naredil, če me potem podjetje X pokliče v torek, sredo (naslednji teden) in mi ponudijo plačo X+150€ (npr), podjetje Y plačo X+y in podjetje Z plačo X+z. S tem, da so bonitete pri vseh podjetjih skoraj iste...

Ni to, da bi čakal cel mesec pri podjetju P....tukaj bo vse znano do konca naslednjega tedna.... razumeš mojo dilemo?

technolog ::

AndyS, zato se pa ne jemlje amaterjev.

Jaz sem bil v podjetju skoraj polno produktiven že ta prvi mesec. Tudi če bi me podjetje melo samo dva meseca, bi se jim to splačalo. Seveda mora biti koda urejena in znanja točno definirana.

Vi dejansko pričakujete, da boste vzeli začetnika, ga izobraževali, potem ga pa imeli na povprečni plači - on vam pa iz čiste dobrote ne bo pobegnil delat v drugo podjetje takoj, ko mu nekdo ponudi 50 evrov večjo plačo? Malo morgen.

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

@srus: Povej mi dober razlog zakaj bi zavrnil boljšo ponudbo? OP ima 3 razgovore in potencialna delovna mesta. Zakaj in iz katerega socialnega občutka bi moral delati za firmo P, če mu firma X ponudi 40% višjo plačo, 20% več dopusta, prilagodljiv delovnik...

Seveda pri resnih delodajalcih to ne predstavlja težave, OP-u so gotovo v firmi P zbijali ceno, se cenkali, zato verjetno sploh še razmišlja o XYZ.

EDIT: Vidim da me je OP prehitel.

Zgodovina sprememb…

jype ::

srus> Seveda pa sta gospoda Invictus in jype najpametnejši živi bitji pod soncem in ju bo težko prepričati o čemerkoli.

To ni res. Jaz se strinjam s poznejšimi trditvami o pomembnosti igranja z odprtimi kartami, tista, da "so delavci še slabši", me pa moti: V Sloveniji pripadnost ekipi in podjetju izjemno visoko kotira (IMO višje kot v večini Evrope, kaj šele ZDA ali Avstralije), zato je precej nesramno trditi kaj takega. V resnici večina dobrih programerjev in drugih IT strokovnjakov ni dobrih zgolj zaradi svojih znanj, temveč zaradi svoje odgovornosti do vseh, s katerimi delajo: Podjetij, ekip, strank ali pa zgolj samih sebe.

Invictus ::

Horejšio je izjavil:

Bravo Ivictus. Zakaj ne bi najeli za Oracle db admin from India. Bo poceni :)

Ne pozabi pol še mesečne naročnine na Persen ;). Mogoče pa boš rabil kar tramal :D.

srus je izjavil:


Seveda pa sta gospoda Invictus in jype najpametnejši živi bitji pod soncem in ju bo težko prepričati o čemerkoli.

jebi ga. Sva pač malo bolj mednarodno usmerjena in nama je celo že uspelo delati v dobrih ekipah. Za normalen denar.

srus je izjavil:

Se popolnoma strinjam z AndyS. Timsko delo in sodelovanje med zaposlenim, njegovimi sodelavci, nadrejenimi in podjetjem mora biti dolgoročno in z odprtimi kartami.

Vsi tako poudarjajo te mehke veščine, samo na žalost le te ne plačajo položnic... No, jih lastniku firme, ker mu ni treba dati višjih plač...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Horejšio ::

Delodajalci si želimo sposobne sodelavce, želimo, da se učijo in izboljšujejo, želimo, da imajo tudi oni čimveč finančno od tega, saj so s tem še bolj uspešni in produktivni. Želimo, da ste v podjetju zadovoljni in da je vaš cilj rast s podjetjem (čeprav ne celo karier.

Kako dolgi ha hahahahahhaa

Horejšio ::

Delodajalci si želimo sposobne sodelavce, želimo, da se učijo in izboljšujejo, A to se hecate s to ekonomsko izobrazbo

Horejšio ::

Fantje na ekonomski, sj nč ne rečem, sm če mi pomagate seminarsko nardit :)

ragezor ::

FTad je izjavil:

srus je izjavil:


Se zaposliti v novem okolju, potem pa to enem mesecu izjaviti: "Pri XYZ mi ponujajo boljše pogoje, kaj mi lahko sedaj ponudite vi." je pobalinsko in neresno.


Se strinjam s tem, ampak v moji situaciji je tako, da v sredo, 1.2. uradno začnem delat v podjetju P, kjer so mi dali plačo X, ki je 100€ manj od višine, ki sem jo jaz želel. Jutri imam še drugi krog razgovora pri podjetju X, v ponedeljek pa še pri podjetju Y in Z (tudi drugi krog), torej kaj naj bi potem naredil, če me potem podjetje X pokliče v torek, sredo (naslednji teden) in mi ponudijo plačo X+150€ (npr), podjetje Y plačo X+y in podjetje Z plačo X+z. S tem, da so bonitete pri vseh podjetjih skoraj iste...

Ni to, da bi čakal cel mesec pri podjetju P....tukaj bo vse znano do konca naslednjega tedna.... razumeš mojo dilemo?


Zakaj pa potem podjetju P ne poves, ce lahko pocakajo 1 teden? Plus, ce si preprican vase, da si zasluzis visjo placo potem pac reces podjetju P, da so ti ponudili premalo placo in ne sprejmes sluzbe.

Tole se mi zdi precej hinavsko, da noces prevzeti nase nobenega tveganja.

Mufasa ::

Lj Ftad...js morm yet to meet them ampak baje je tut gor neki sweat shopov ala slo. Tko po pričanjih zadnjih novih zaposlenih... tvoje tveganje je da prideš v zarukano firmo tko d fkdem... špili lepo poker dalje boli te kurac
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

sebastjan28 ::

Mislim, da bi bilo za vse najboljše, da bi že v osnovi povedal, da imaš še 2 različni ponudbi, ker gre za zelo¸pomenbno odločitev bi potreboval malo več časa za razmislek. Vsekakor pa jaz ne-bi prišel nazaj do delodajalca A s potencialno bolšo ponudbo podjetja B. Zaradi nekaj malega drobiža bi si v tem primeru praktično zaprl večino vrat za napredovanje, izobraževanje in ostale bonitete. Nekoč boš verjetno potreboval tudi kakšnop referenco. Zelo neugodno je, če bo bodoči(čez leto, dve, tri,..) delodajalec osebno poznal koga iz podjetja A,...

FTad ::

sebastjan28 je izjavil:

Mislim, da bi bilo za vse najboljše, da bi že v osnovi povedal, da imaš še 2 različni ponudbi, ker gre za zelo¸pomenbno odločitev bi potreboval malo več časa za razmislek. Vsekakor pa jaz ne-bi prišel nazaj do delodajalca A s potencialno bolšo ponudbo podjetja B. Zaradi nekaj malega drobiža bi si v tem primeru praktično zaprl večino vrat za napredovanje, izobraževanje in ostale bonitete. Nekoč boš verjetno potreboval tudi kakšnop referenco. Zelo neugodno je, če bo bodoči(čez leto, dve, tri,..) delodajalec osebno poznal koga iz podjetja A,...


Se strinjam, da sem tukaj zafrknil, da nisem povedal, da imam več opcij, pa da še malo počakam. In ja, če dobim boljšo ponudbno, moram potem prvo podjetje skenslat in it v drugo, nima smisla govorit, da sem dobil boljšo ponudbno, kakšno boljšo mi lahko ponudijo tukaj.

111111111111 ::

sebastjan28 je izjavil:

Mislim, da bi bilo za vse najboljše, da bi že v osnovi povedal, da imaš še 2 različni ponudbi, ker gre za zelo¸pomenbno odločitev bi potreboval malo več časa za razmislek. Vsekakor pa jaz ne-bi prišel nazaj do delodajalca A s potencialno bolšo ponudbo podjetja B. Zaradi nekaj malega drobiža bi si v tem primeru praktično zaprl večino vrat za napredovanje, izobraževanje in ostale bonitete. Nekoč boš verjetno potreboval tudi kakšnop referenco. Zelo neugodno je, če bo bodoči(čez leto, dve, tri,..) delodajalec osebno poznal koga iz podjetja A,...


Tipična slovenska miselnost. Ne smem se šefu zamerit. WTF? Kolega je dobil konkurenčno ponudbo, po 4 mesecih dela. Pri firmi B so mu ponudili 1000€ bruto več. Stopil je do šefa firme A in obrazložil situacijo. Šef je rekel sledeče: "Mi nočemo takih kadrov, ki jih drugi ne marajo, lahko ti ponudim 800€ bruto več, 5% večjo nagrado konec leta in dodatne 3 dni dopusta." Vidiš v tem primeru šef razume, da je kader sposoben in vreden vložka. Ni jokal o zvestobi, kako so oni boljši itd... In pazi to kolega je ostal pri firmi čeprav mu je bilo ponujeno 200€ manj. Nagrade so precej lepe. :D

Fantje če se ne boste sami borili za plačo, vam je ne bo nihče zvišal. Tako je in pika. Tudi delodajalec mora delati profit in je za ustvarjanje profita pripravljen plačati in celo košček dobička odstopiti, da ohrani dobrega delavca.

Meni pa tudi ni jasno po kateri socialni politiki bi moral delati za manj, če mi drugje ponujajo več. Uvajalno obdobje je ravno temu namenjeno, če ti v firmi ni všeč pač greš.

AndyS ::

Vidim, da moram napisati nekaj replik:
- jype in invictus: res je, da sem s svojo izjavo o delavcih preveč posplošil. Tako kot delavci so tudi delodajalci različni. Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.
- vsem drugim: podjetja se razlikujejo, delodajalci tudi. Sam vodim storitveno podjetje/agencijo, ki svoje (vaše) storitve povečini izvaža v tujino. Če nimam dobih in zadovoljnih inženirjev, lahko podjetje zaprem, tega se dobro zavedam. Ker naše podjetje ne temelji na IP, ampak na znanju, ki ga ponujamo, so pri nas glavni asseti zaposleni. Iz tega razloga je izredno pomemben in ključen napredek posameznika in njegov odnos s sodelavci.
- Chuapoiz: Do neke mere se s tabo strinjam, vendar se mi zdi (predpostavljam), da si imel kar nekaj slabih izkušenj, kar je pripeljalo do tvojega mišljenja. Pri nas so bile v zadnjem letu in pol vse povišice dane na pobudo delodajalca in ne na predlog zaposlenega. Dejstvo je, da je treba napredek posameznika spremljati in plačo prilagoditi temu, kar prinese podjetju, naročniku. Če pride do pogovora o povišanju plače, se pogleda, kje se je treba izboljšati, naredi trimesečni plan in po treh mesecih povečini da povišica. Se ne slepim, tudi pri nas prihaja do fluktuacije delovne sile. Ponavadi zaradi rasti podjetja, včasih pa nam tudi kdo "pobegne" v tujino. Ampak s tem ni nič narobe, ker so ponavadi zaradi osebne in tehnične rasti, ki so jo dosegli v našem podjetju postali zanimivi za tuj trg - dobili so ponudbo katero so vedeli, da ne bom mogel matchati. Niso prišli izsiljevat, ampak so povedali svojo odločitev, smo splanirali prenos dela in znanja, šli na pivo in to je to. Zakaj ponavadi odidejo? Ker ne morem njihove bruto plače v tujini matchati z njihovo bruto plačo v Sloveniji. V Nemčiji za letno plačo 60k€bruto (strošek delodajalca), dobiš ven 40k€ neto; za to neto plačo imamo delodajalci samo brutobruto letni strošek 84k€.
- technolog: žal je inženirjev na željenem nivoju v Slo premalo, zato se poslužujemo internega izobraževanja. Se zavedam, da bo kader, ki bo ponujeno znanje zajel z veliko žlico čez nekaj let odšel v tujino, ampak se vseeno ta sistem splača. Tudi s temi, ki so odšli, se z veseljem slišimo še sedaj in izmenjamo znanje in izkušnje.
- Nazadnje pa Horejšio: Mogoče iz zgoraj napisenga razumeš, zakaj mi je zelo pomembno, da imam čimboljše inženirje in zakaj mi je v interesu da napredujejo - zato, ker jih lahko nato bolje prodam in jim posredno nato ponudim tudi višjo plačo. Kar pa se tiče moje izobrazbe in tvojega ciničnega pisanja: you would be very surprised!

Invictus ::

AndyS je izjavil:

Vidim, da moram napisati nekaj replik:
- jype in invictus: res je, da sem s svojo izjavo o delavcih preveč posplošil. Tako kot delavci so tudi delodajalci različni. Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.

Če odpišemo vse filozofske, mehke zadeve, zate eno vprašanje...

Ali bi dal delavcu višjo plačo, če pride s konkurenčno ponudbo, ali bi (karikirano) tekel k mamici in poskušal tega delavca na vse pretege zajebavati?

Namreč, to da pride šef do mene, in me potreplja po ramenih kako dobro delam, pač ne plača položnic...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

111111111111 ::

AndyS je izjavil:


- Chuapoiz: Do neke mere se s tabo strinjam, vendar se mi zdi (predpostavljam), da si imel kar nekaj slabih izkušenj, kar je pripeljalo do tvojega mišljenja. Pri nas so bile v zadnjem letu in pol vse povišice dane na pobudo delodajalca in ne na predlog zaposlenega. Dejstvo je, da je treba napredek posameznika spremljati in plačo prilagoditi temu, kar prinese podjetju, naročniku. Če pride do pogovora o povišanju plače, se pogleda, kje se je treba izboljšati, naredi trimesečni plan in po treh mesecih povečini da povišica. Se ne slepim, tudi pri nas prihaja do fluktuacije delovne sile. Ponavadi zaradi rasti podjetja, včasih pa nam tudi kdo "pobegne" v tujino. Ampak s tem ni nič narobe, ker so ponavadi zaradi osebne in tehnične rasti, ki so jo dosegli v našem podjetju postali zanimivi za tuj trg - dobili so ponudbo katero so vedeli, da ne bom mogel matchati. Niso prišli izsiljevat, ampak so povedali svojo odločitev, smo splanirali prenos dela in znanja, šli na pivo in to je to. Zakaj ponavadi odidejo? Ker ne morem njihove bruto plače v tujini matchati z njihovo bruto plačo v Sloveniji. V Nemčiji za letno plačo 60k€bruto (strošek delodajalca), dobiš ven 40k€ neto; za to neto plačo imamo delodajalci samo brutobruto letni strošek 84k€.

V bistvu nisem imel slabih izkušenj. Precej dobre, pravzaprav. Vedno ko sem hotel povišico sem jo dobil. Vsota ni bila vedno po moje, ampak povečali so pa. Enkrat celo tako, da sem povedal, da me je kontaktiral head hunter, da sem šel na razgovor in so mi ponudili več in mi je takratni šef dvignil plačo. Nikoli pa se mi ni zgodilo, da bi delodajalec sam prišel do mene in mi rekel: " Veš res dobro delaš, evo ti xxx€ višja plača." Pohvale so bile, kak dan dopusta tudi, denarja pa niti ne. :) Res pa je da sem delal samo po Sloveniji. Se strinjam s tabo da bi moral povišice deliti delodajalec, ampak žal v večini primerov ni tako, vsaj v SLO.

Mufasa ::

> " Veš res dobro delaš, evo ti xxx€ višja plača."

Lol kako se kulture razlikujejo. Če tega ni - vsaj recimo 3% - na letnem razgovoru, ti bo nemc dobesedno pobegnu v zakonsko določenem roku, sploh ga ne rabiš odpustit če je krep. Sicer ga pa z tem korenčkom povečini zadržiš..
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

111111111111 ::

Pri nas je v večini moto, zakaj bi dal več plače če se nihče ne buni. :)

RockyS ::

In ravno taki so potem najbolj glasni glede spoštovanja in fair playa ko greš zaradi 50EUR kam drugam.

Mešetarjenje glede neto,bruto,dodatki itd. pa je itak v Sloveniji nekaj normalnega. Ko pa rečeš delodajalcu, da si to kaj on "privarčuje" na podlagi mešetarjenja razdelimo na 50-50 pa te gleda kot da si z lune padel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

FTad ::

No, če koga zanima update :)

Sem bil na razgovoru pri podjetju X, kjer so mi ponudili plačo X (isto kot pri podjetju P) prve 3 mesece, potem pa X+xEUR (torej tako, kot sem sam zahteval), s tem, da imam pri podjetju P 15. plač (1 bonus), kar potem, če prerazporedim v 14., pride isto, na koncu, kot pri podjetju X... oz malce manj na letni ravni...

Sem pa, tako kot mi je bilo svetovano, povedal v podjetju X, da čakam še na 2 izida pri dveh firmah, tako da bom malo počakal, kako se drugje izide. In je delodajalec rekel, da razume in ni panike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

RockyS ::

Imaš zelo dobro izhodišče za pogajanja in kar je najbolj pomembno - da imaš več izbir in se res lahko odločiš za tisto, ki ti najbolj ugaja.
Vso srečo!

FTad ::

RockyS je izjavil:

Imaš zelo dobro izhodišče za pogajanja in kar je najbolj pomembno - da imaš več izbir in se res lahko odločiš za tisto, ki ti najbolj ugaja.
Vso srečo!


Hvala. Ja, ampak vseeno ne vem, a naj povem v podjetju P (prvem), da so mi drugje bolje ponudili, pa če oni kaj izboljšajo, ali naj enostavno dam odpoved?

harmony ::

FTad je izjavil:

RockyS je izjavil:

Imaš zelo dobro izhodišče za pogajanja in kar je najbolj pomembno - da imaš več izbir in se res lahko odločiš za tisto, ki ti najbolj ugaja.
Vso srečo!


Hvala. Ja, ampak vseeno ne vem, a naj povem v podjetju P (prvem), da so mi drugje bolje ponudili, pa če oni kaj izboljšajo, ali naj enostavno dam odpoved?

Jah, ce je placa edini razlog, potem ja. Ni potrebe po formuliranju drugje so mi bolje ponudili. Enostavno poves svoje zahteve, zaradi svojih xyz razlogv in v kolikor vidis, da ne bojo ugodili tvojih zahtevam, reces adios, ciao, gudbaj, aufwidersen, tschuuss in gres drugam.

111111111111 ::

FTad je izjavil:


Hvala. Ja, ampak vseeno ne vem, a naj povem v podjetju P (prvem), da so mi drugje bolje ponudili, pa če oni kaj izboljšajo, ali naj enostavno dam odpoved?

Glede na to da nekih hudih razlik v plači ni. cca. 50€ izberi tisto delo, ki ti je bolj všeč oz. se ti zdi, da je firma bolje pisana tebi na kožo oz. firmo v kateri se boš več naučil v krajšem obdobju. Če ti pa YZ ponudita več denarja potem pa sploh ni vprašanje.

FTad ::

111111111111 je izjavil:

FTad je izjavil:


Hvala. Ja, ampak vseeno ne vem, a naj povem v podjetju P (prvem), da so mi drugje bolje ponudili, pa če oni kaj izboljšajo, ali naj enostavno dam odpoved?

Glede na to da nekih hudih razlik v plači ni. cca. 50€ izberi tisto delo, ki ti je bolj všeč oz. se ti zdi, da je firma bolje pisana tebi na kožo oz. firmo v kateri se boš več naučil v krajšem obdobju. Če ti pa YZ ponudita več denarja potem pa sploh ni vprašanje.


Razlike v plači:

- Podjetje P mi da plačo X€ bruto že takoj (uzakonjenih 14. plač) + bonus 15. plačo, ki je bruto X€. S tem, da sem rekel, da bi želel X+100€, ko so me vprašali za plačo (tukaj se sedaj vprašam, zakaj se nisem bunil, ko so mi dali v roko pogodbe)
- Podjetje X mi da plačo X€ prve tri mesece (določen čas), potem je plača X+250€ (konkretne cifre bom še enx videl, ko mi v ponedeljek pošljejo predpogodbo)....
- Pri podjetju Y in Z imam še v ponedeljek drugi krog razgovorov, kjer sem zahteval iste cifre, kot pri podjetju X

Torej je vse bolj tko tko...

Mufasa ::

Lj če je to tvoja prva služba v AUT pejt tja kjer ti Gut feeling pove da so bolj normalni. Lahko se tudi domeniš za Probetag da se mal bl spoznate. Prva je zmer prva in za 50€ net se res ne rabš jebat, sploh glede na to da je tam še nekak povedana 15. cola kar pomen da v praksi zmer je.

Mal glej tudi na renome in velikost firme i toj to. Prva služba v tujini ti je fino će maš fajn mentorje pa da podpirajo toje učenje nemščine (pomembno). Po 1-2-3 letih pa spizdi nekam za +20% če ti ni težko mal vnaprej razmišljat.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

jype ::

AndyS> Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.

Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".

FTad> Torej je vse bolj tko tko...

Spoznaj kolektive in naloge, ki te čakajo, preden se odločiš.

Invictus ::

jype je izjavil:

AndyS> Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.

Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".

Da ne govorimo o tem, da je delodajalec takoj pripravljen odpustiti delavca, ko zmanjka denarja, viška mu pa pač ne da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMen ::

jype je izjavil:


Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".

Te moram pohvalit, ker si zelo dobro zadel odnose delodajalec-delojemalec.

AndyS ::

Invictus je izjavil:

jype je izjavil:

AndyS> Najbolj me je zbodlo, da sta ravno vidva podpirala predlagan način "izsiljevanja", saj imam v splošnem na tem forumu o vajinih zapisih podobno mnenje. Predlagana taktika FTadu dvomim, da bi delovala, ampak počakajmo na outcome.

Zanimivo. Ko delodajalec postavlja pogoje, ker ima v razmerju do delavca bistveno boljšo pogajalsko pozicijo, je to "tako pač je", ko delavec doseže nivo, kjer mu tržna vrednost zraste dovolj, da se lahko pogaja kot enakovreden partner, pa temu rečemo "izsiljevanje".

Da ne govorimo o tem, da je delodajalec takoj pripravljen odpustiti delavca, ko zmanjka denarja, viška mu pa pač ne da...


- Jure: Tole si sam obrnil moje besede v svoj prid. Mogoče je izsiljevanje res malo pretrda beseda, ampak pogoje ponavadi postavlja tisti, po katerem je več povpraševanja. V višje in visoko tehnoloških podjetjih primankuje primerne delovne sile, zato si postavljanje pogojev lahko privoščijo inženirji. To je prav in pričakovano glede na družbeno ureditev. Seveda pa se velikokrat dogaja ravno obratno, da je delovne sile preveč in takrat delodajalci postavljajo pogoje. V tem drugem primeru smo seveda "grdi" delodajalci, v prvem primeru pa je stvar obrnjena. Navzdol obstaja meja (finančna), navzgor pač ne, ker drugače bi bili spet v "nekem drugem preteklem obdobju". Moja situacija je pač taka, da se moram za dobre inženirje borit.
- Invictus: Glede tvoje citirane izjave: Za nekaj mesecev "špeha", če ni posla, pač mora bit. In ravno ta "špeh" se nabere v tistem času, ko posel gre. Odpustit delavca tudi ne moreš čez noč, če ti naprimer neka pogodb pade v vodo. To je popolnoma prav. Če pa gre posel tako slabo, da je potrebno odpuščat, potem pa je treba ocenit ali se sploh splača še it "podjetje".
Glede tvojega vprašanja zgoraj pa tako: Se je tudi že zgodilo, da je iniciativa prišla od zaposlenega. Sva pregledala razloge za njegov predlog, jih dopolnila s planom za naprej in se mu je dala povišica ob pogoju, da se izpolnijo tudi dogovorjeni plani. Direktno s kotra ponudbo (finančno) še nihče ni prišel. Če bi prišel in bi bila le ta v mejah sprejemljivega glede na njegov prihodnji doprinos, bi se spet postavil plan razvoja in poti do te plače. Če predlog ne bi bil dovolj dober zanj, nimam hard feelingov, pač nisem dovolj konkurenčen. Ni pošteno do njegovih sodelavcev, da bi za isto ali včasih manjše znanje/doprinos, dobil višje plačilo. Enako velja za nove sodelavce, zaradi česar marsikaterega ne morem prepričati v sodelovanje. Trg je odprt konkurenca je huda, tako da privoščim nekomu, ki lahko svoje znanje proda bolje. Se pa izkaže, da so v različnih življenskih obdobjih ljudem pomembne različne stvari. Seveda vsi delamo za denar, ampak verjetno se tudi ti Invictus strinjaš, da za 1k€ (verjetno tudi za kaj več ne) več na mesec ne bi sprejel dela, kjer bi moral biti vsak dan v pisarni (vsaj glede na to kaj si napisal, da ti je pomembno) in delati od 8:00 do 16:00.
««
153 / 357
»»