» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
102 / 357
»»

poweroff ::

Zelo lepo je bilo objavljeno za kateri plačni razred gre: https://slo-tech.com/forum/t589959/p450...

Končno cifro si lahko pa vsakdo izračuna.

Tako da ne bluzit, da se plača skriva.

Je pa res nekaj. Če delodajalec nekomu plača 2500 neto, mora tudi vedeti kaj za ta denar hoče od njega. Najslabše je, da ne ve za kaj delavca rabi, da ga ne zna "izkoristit" ali da mu nalaga dela, ki bi jih lahko opravljal nekdo z bistveno nižjo izobrazbo/plačo. To je pa drugi del problema državne uprave.
sudo poweroff

Blinder ::

ne povejo plače ker pač je samoumevno da kar dajo to človek sprejme :D v teh časih ni prostora za pogajanja. če dajo minimalno plačo, dobro, če dajo še kako drobtinco zraven, toliko bolje
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Okapi ::

Pred podpisom pogodbe se vedno zmeniš še za plačo. Ampak o plači se začneš pogajati šele, ko ti povedo, da si sprejet in bi te radi imeli. Pravzaprav, če nimaš v igri nobene takojšnje alternative in si brezposeln, se začneš o plači pogajati šele po par mesecih, ko si že v službi, oziroma tisti hip, ko dobiš boljšo ponudbo. Ko delodajalec vate že vloži par mesecev za uvajanje v delo (in vidi, da si dober delavec), ti bo veliko raje zvišal plačo za par sto evrov, kot takoj na začetku (ko bo raje poiskal kakšnega drugega).

O.

GGGGG ::

Meni gre pa to skrivnje plač precej na živce. Če grem v trgovino, rad vidim koliko stanejo stvari. Če želim, da mi nekdo položi ploščice, ga tudi najprej vprašam za ceno, da vidim, če sva na isti valovni. Zakaj bi bilo pri iskanju službe kaj drugače?

Blinder ::

180.000 brezposelnih pol pa podjetja delajo kar želijo
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Ziga Dolhar ::

GGGGG je izjavil:

Meni gre pa to skrivnje plač precej na živce. Če grem v trgovino, rad vidim koliko stanejo stvari. Če želim, da mi nekdo položi ploščice, ga tudi najprej vprašam za ceno, da vidim, če sva na isti valovni. Zakaj bi bilo pri iskanju službe kaj drugače?


Se strinjam. Zadnjič sem bil na razgovoru na Ekipa2. Ko sem jih povprašal po plači, sta sogovornici pričeli razlagati o "osnovni plači in opcijah" - o nobeni od teh kaj konkretno. Sem ponovno vprašal, koliko znaša osnovna plača, in sta odgovorili, da tega ne bosta povedali. Nadvse nekorektno z vidika pogajalske etike.

(Na vseh drugih razgovorih, ki sem jih opravil, smo do konkretnih pogovorov o plači prišli najkasneje v 20 minutah.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Blinder je izjavil:

180.000 brezposelnih pol pa podjetja delajo kar želijo


Že pred krizo je bilo tako. Očitno se pri nas ne spodobi govoriti o denarju, al kaj.

Pa btw, od kje 180k brezposelnih?

Okapi ::

Sem ponovno vprašal, koliko znaša osnovna plača, in sta odgovorili, da tega ne bosta povedali. Nadvse nekorektno z vidika pogajalske etike.

Pred davnimi leti sem bil v Hongkongu, ko je bil še kronska kolonija, in šel v trgovino kupovat laserski gramofon. Izdelki na policah niso imeli cen, ampak samo neke šifre. In ko si hotel nekaj kupit, se je začelo barantanje s prodajalcem;-)

Namen obeh (prodajalca in kupca) je jasen - iztržiti najboljšo možno ceno. Prodajalec ne ve, koliko je posamezen kupec pripravljen plačati za določen izdelek, zato je v slabšem položaju, če kar za vse kupce vnaprej določi enako ceno.

Enako velja za delodajalca. On ne ve, za koliko je posamezen iskalec dela še pripravljen delati, in zakaj bi vnaprej ponujal plačo 1000 evrov, če bi bil ti pravzaprav zadovoljen z 900 evri?
Obtoževati delodajalca nekorektnosti v resnici ni pravično. A si ti prišel na razgovor s svojo ceno? "Gospa, preden se začnemo pogovarjati, naj vam povem, da za manj kot 2000 evrov mesečno pri vas ne bom delal."

Druga stvar je pa skrivanje višine plač že zaposlenih. V marsikateri pogodbi o zaposlitvi piše, da je višina plače poslovna skrivnost, ki je ne smeš razkrivati. No, to pa je igra, ki se jo gredo delodajalci na škodo zaposlenih. V prednosti je namreč tisti, ki ima več informacij in če delavci pristajajo na takšno skrivanje, pristajajo v lastno škodo.

O.

Ziga Dolhar ::

Okapi je izjavil:


Obtoževati delodajalca nekorektnosti v resnici ni pravično. A si ti prišel na razgovor s svojo ceno? "Gospa, preden se začnemo pogovarjati, naj vam povem, da za manj kot 2000 evrov mesečno pri vas ne bom delal."


Da, povedal sem jim koliko pričakujem, in da mi obstoječe službe ni treba menjati.

(Assumption is mother of all fuckups.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

GGGGG je izjavil:

Blinder je izjavil:

180.000 brezposelnih pol pa podjetja delajo kar želijo


Že pred krizo je bilo tako. Očitno se pri nas ne spodobi govoriti o denarju, al kaj.

Pa btw, od kje 180k brezposelnih?


120k zavod, pol še nekaj s.p.-jev, ki životarijo, pa fiktivni študenti, pa tisti brisani iz zavoda. Številko sem si izmislil.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Okapi ::

Da, povedal sem jim koliko pričakujem, in da mi obstoječe službe ni treba menjati.
V čem je potem problem? Tvojo ceno sta, predvidevam, slišali, in če bi bil sprejet v službo, bi najmanj toliko tudi dobil.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

GGGGG ::

Pred davnimi leti sem bil v Hongkongu, ko je bil še kronska kolonija, in šel v trgovino kupovat laserski gramofon. Izdelki na policah niso imeli cen, ampak samo neke šifre. In ko si hotel nekaj kupit, se je začelo barantanje s prodajalcem;-)


Jaz v take trgovine ne hodim, ker se mi zdijo enaka bedarija, kot to, da delodajalec ne napiše plače.

Ziga Dolhar ::

Oh, pardon. Sem mislil da si ti tri poste višje govoril o barantanju :). Sem moral neki zamešat ;).

p.s.: na Kowloonu boš še dandanes lahko barantal - za kravate in manšete na Ladies' Market ali za leptop v Mong Kok Computer Centre :).
https://dolhar.si/

ragezor ::

Ziga Dolhar je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Meni gre pa to skrivnje plač precej na živce. Če grem v trgovino, rad vidim koliko stanejo stvari. Če želim, da mi nekdo položi ploščice, ga tudi najprej vprašam za ceno, da vidim, če sva na isti valovni. Zakaj bi bilo pri iskanju službe kaj drugače?


Se strinjam. Zadnjič sem bil na razgovoru na Ekipa2. Ko sem jih povprašal po plači, sta sogovornici pričeli razlagati o "osnovni plači in opcijah" - o nobeni od teh kaj konkretno. Sem ponovno vprašal, koliko znaša osnovna plača, in sta odgovorili, da tega ne bosta povedali. Nadvse nekorektno z vidika pogajalske etike.

(Na vseh drugih razgovorih, ki sem jih opravil, smo do konkretnih pogovorov o plači prišli najkasneje v 20 minutah.)


sem bil tudi pred kratkim tam na razgovoru in smo si informacije o placilu izmenjali na koncu razgovora. sem pa bil za studenta, verjetno mas pri redni zaposlitvi tezja pogajanja :)

AndrejO ::

Ziga Dolhar je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Meni gre pa to skrivnje plač precej na živce. Če grem v trgovino, rad vidim koliko stanejo stvari. Če želim, da mi nekdo položi ploščice, ga tudi najprej vprašam za ceno, da vidim, če sva na isti valovni. Zakaj bi bilo pri iskanju službe kaj drugače?


Se strinjam. Zadnjič sem bil na razgovoru na Ekipa2. Ko sem jih povprašal po plači, sta sogovornici pričeli razlagati o "osnovni plači in opcijah" - o nobeni od teh kaj konkretno. Sem ponovno vprašal, koliko znaša osnovna plača, in sta odgovorili, da tega ne bosta povedali. Nadvse nekorektno z vidika pogajalske etike.

(Na vseh drugih razgovorih, ki sem jih opravil, smo do konkretnih pogovorov o plači prišli najkasneje v 20 minutah.)

YMMW. Jaz sem bil na razgovoru, kjer se o plači ("kompenzaciji") ni spregovorilo niti besede in kolega mi je tudi že vnaprej povedal, da bo edini odgovor "konkurenčno in primerljivo s panožnimi standardi". Šele, ko sem prejel ponudbo, je ta vključevala konkretne številke in možnost pogajanja.

Če se razgovor zaključi s ponudbo, potem se pogajanja odpro tam in takrat. Če razgovor vključuje vprašanje o pričakovanjih, jim je včasih bolje vrniti žogico, če se da, da vidiš koliko si v tistem trenutku za podjetje vreden.

Tako, da so standardi različni, pričakovanja tudi in edin splošen nasvet je, da svoja pričakovanja prilagodiš okolju in podjetju. Ko se informiraš o podjetju, se informiraš tudi o njihovih praksah, če je to le možno. Nato pa to prakso primerjaš s splošno prakso - če izstopa, razmisliš kaj ti to pove, če ne izstopa, jo sprejmeš.

Realovc10 ::

Pozdravljeni,

Jaz sem pa nov v iskanju zaposlitve, ker sem šele diplomiral in sem pred kratkem poslal prvo prošnjo za delo, ter me v tem tednu čaka prvi razgovor. Me pa zanima kakšno plačo lahko pričakujem, za prvo zaposlitev. Imam pa 3 leta delovnih izkušenj preko študentskega servisa v IT industriji.

LP,
Gogy

jype ::

gogy7> Me pa zanima kakšno plačo lahko pričakujem, za prvo zaposlitev.

To moraš vprašat bodočega delodajalca, ne pa nas.

nekikr ::

650€ neto, če nič ne znaš, 15.000€, če si štručko. Če si nekje vmes, potem pa nekje vmes evrov :)

imagodei ::

Back to nekorektnost pri skrivanju plače...

Meni se to prav tako zdi skrajno nesramno. Če se lotiš zamenjave službe, moraš običajno priti na razgovor v dopoldanskem času, takrat ko imaš pač sam svojo lastno službo. Če se resno lotiš in greš na par razgovorov, to pomeni, da si moral vzeti par dni dopusta. Ne moreš se povsod dogovoriti za nekaj urno odsotnost s šihta, sploh recimo 2x na teden, tri tedne zapored. Skratka, v iskanje službe utegneš investirati znaten del svojega dopusta, ob tem pa ne veš, ali hodiš do potencialnega novega delodajalca zgolj leporečit, ali se dejansko menit za šiht. To je precej neokusno.

Kake tri leta nazaj sem malo vrgel trnek (službo sem imel in sem še danes v isti) in sem bil povabljen k dvema delodajalcema. K obema na prvi, nato pa še na drugi krog. V prvem krogu sta se oba izogibala povedat cifro, tudi zelo okvirno. V primeru enega delodajalca (v drugem krogu sva bila baje samo dva kandidata) tudi na drugem razgovoru kadrovnica in šef nista želela jasno razkriti številke. Ko sem jima jaz orisal rang, za katerega sem pripravljen zamenjati udobje trenutnega delovnega mesta za izzive in odgovornost na novem delovnem mestu, sta bila osupla. Pa je bila številka smešno nizka, vsaj za večino sodelujočih v tej debati.

Še enkrat - skrajno neokusno. Za te štiri razgovore so mi šli trije dnevi dopusta (pri enem delodajalcu je en razgovor potekal ob 16h, tako da sem lahko prišel po svojem šihtu), na koncu pa se nismo strinjali o najbolj osnovni stvari, zaradi katere sploh hodimo na šiht.

Resno, tale kapitalizem (da ne rečem neoliberalizem, me boste spet obtožili, da pri nas nimamo neoliberalizma) želi ljudi prepričat, da delat hodijo zaradi vsega drugega, kot zaradi plače. Pri mojem trenutnem delodajalcu ima CEO vsakomesečne govore na sestankih, kako je denar samo en aspekt, da je zelo pomembna klima in osebni razvoj... Na predavanjih o Kadrovskem managementu na "Kranjski Sorboni" sem pa tudi poslušal, kako je treba zaposlene celostno motivirat za delo, ne samo s plačo.

New age crap v kapitalizmu, jaz pravim. Delat hodim zato, da dobim denar. Če dobim služben telefon, računalnik, toliko boljše. Če mi dajo še avto, super. Če mi direktor omogoči 1 teden uporabe službene jahte na leto, sploh fino. Ampak, če že pri denarju ne moremo priti skupaj...

Najbolj zabavno pa je, da večina ljudi ne baranta, ali bo plača znašala 5k EUR, ali mogoče rajši 5,5k EUR neto. 500 EUR pri tem znesku igra bistveno manjšo vlogo, kot če je vprašanje, ali boš dobil 800 EUR ali raje 1.300 EUR. V obeh primerih gre za 500 EUR razlike, ampak v prvem primeru bi morda 1 teden uporabe luksuzne jahte na leto odtehtal 500 EUR nižjo plačo, v drugem primeru pa enostavno - ne.
- Hoc est qui sumus -

GGGGG ::

kako je denar samo en aspekt, da je zelo pomembna klima in osebni razvoj... Na predavanjih o Kadrovskem managementu na "Kranjski Sorboni" sem pa tudi poslušal, kako je treba zaposlene celostno motivirat za delo, ne samo s plačo.


Tole velja, ampak mora biti prej izpolnjen osnovni pogoj. Plača, ki zadošča za relativno brezskrbno in udobno življenje, kar je pri nas verjetno okoli 1500 do 2000eur. Seveda direktorji in kadrovniki ta pogoj zelo radi pozabijo in želijo "celostno motivirat" delavce z osnovo 800 neto.

Mavrik ::

Realovc10 je izjavil:

Imam pa 3 leta delovnih izkušenj preko študentskega servisa v IT industriji.


Kaj si pa ta leta počel in za kakšno pozicijo zdaj intervjuvaš?

GGGGG je izjavil:


Tole velja, ampak mora biti prej izpolnjen osnovni pogoj. Plača, ki zadošča za relativno brezskrbno in udobno življenje, kar je pri nas verjetno okoli 1500 do 2000eur. Seveda direktorji in kadrovniki ta pogoj zelo radi pozabijo in želijo "celostno motivirat" delavce z osnovo 800 neto.


Kot je nekdo (se ne spomnim več kdo) izjavil: Plača je zanič motivator (in dobri ljudje ne bodo ostali samo zaradi nje), je pa več kot odličen DEmotivator in bodo vsi dobri bežali če jih boš slabo plačal ne glede na ostalo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Tody ::

Imagodei, šparat je treba, pa nej stane kukr hoče! Direktorji se dobr zavedajo da če vržejo 5000 eur za eno žurko je to 5000 na leto če pa tebi da toliko plače potem te more 12x toliko plačevati,pa žurko lahko vsako leto odpove, ker je kao kriza ;)

Uglavnem Gogy7 nevemo koliko si sposoben, faks nažalost nič ne pove. To da si delal v IT je pa možno da si delal mail merge iz excela v word ali pa programiral mikrokontrolerje. Eno je več vredno kot drugo, sam ne povem katero :P

Invictus ::

imagodei je izjavil:


Še enkrat - skrajno neokusno. Za te štiri razgovore so mi šli trije dnevi dopusta (pri enem delodajalcu je en razgovor potekal ob 16h, tako da sem lahko prišel po svojem šihtu), na koncu pa se nismo strinjali o najbolj osnovni stvari, zaradi katere sploh hodimo na šiht.

Nič novega.

Kot sploh ne bi planirali koliko bo nek na novo zaposleni na leto stal. Dvomim da zna kdo to sploh izračunat.

Sam sem vedno zagnojil na razgovorih o plači. Ko niso vedeli cifre, sem pač povedal svojo. Ni mi treba poudarjati da seveda služb nisem dobil.

V tujini se o plači pogovarjaš že preko maila. Vsaj o okviru od - do ... Nato pa plača lahko malo zraste ali pade, pač odvisno kaj vse ti še krijejo zraven.

Tody je izjavil:

To da si delal v IT je pa možno da si delal mail merge iz excela v word ali pa programiral mikrokontrolerje. Eno je več vredno kot drugo, sam ne povem katero :P

Ne bi verjel kako slabo je lahko plačano programiranje mikrokontrolerjev in kako dobro programiranje MS Offica ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

imagodei ::

@iKst,

Ja, saj sem v nadaljevanju zapisal, da je bistvena razlika, ali štartaš z 5k EUR, ali pa z 800 EUR. 500 EUR dodatka v prvem primeru ni ravno nek motivator, v drugem primeru pa velik.

In kontra: en teden uporabe šefove luksuzne jahte na leto je pri plači 5k EUR mesečno super gesta, folk ki ima 800 EUR osnove in mu ponudijo taisto jahto, bo pa rekel, da raje vzame 500 EUR več pri plači. Skoraj brez izjeme.


Mavrik> "Kot je nekdo (se ne spomnim več kdo) izjavil: Plača je zanič motivator (in dobri ljudje ne bodo ostali samo zaradi nje), je pa več kot odličen DEmotivator in bodo vsi dobri bežali če jih boš slabo plačal ne glede na ostalo."

Lepo povedano, povzame točno to, česar se trenutno turbokapitalistično vodstvo marsikaterega podjetja enostavno ne zaveda. Dokler na ljudi gledaš kot na strošek in na nižanje njihovih plač kot na sredstvo za zviševanje dobička lastnikom, bomo pa seveda imeli razgovore za šihte, kjer te bodo kadrovnik in ostali predstavniki začudeno gledali, kako lahko že v prvih 30 minutah pogovora vprašaš za plačo.
- Hoc est qui sumus -

poweroff ::

Če za zaposlene velja, da je denar samo en aspekt, da je zelo pomembna klima in osebni razvoj... potem verjetno podobno velja tudi za lastnike podjetja?

Dobiček je samo en aspekt, pomembno je, da je podjetje družbeno odgovorno, da plačuje davke, da razvija super in poceni produkte?
sudo poweroff

Invictus ::

Zakaj bi moralo podjetje razvijati poceni produkte?

Razvija produkte, ki jih lahko proda na trgu. Če je edino merilo za uspeh nizka cena, pol mogoče ni to pravi produkt.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

imagodei je izjavil:


Resno, tale kapitalizem (da ne rečem neoliberalizem, me boste spet obtožili, da pri nas nimamo neoliberalizma) želi ljudi prepričat, da delat hodijo zaradi vsega drugega, kot zaradi plače. Pri mojem trenutnem delodajalcu ima CEO vsakomesečne govore na sestankih, kako je denar samo en aspekt, da je zelo pomembna klima in osebni razvoj... Na predavanjih o Kadrovskem managementu na "Kranjski Sorboni" sem pa tudi poslušal, kako je treba zaposlene celostno motivirat za delo, ne samo s plačo.


Z ostalim se strinjam, ampak, a je to res problem kapitalizma oz. neoliberalizma? Osebnih izkušenj iz tujine sicer nimam, ampak se mi zdi (tudi glede na poste v tej temi), da je skrivanje plač bolj slovenska posebnost.

mn ::

Z ostalim se strinjam, ampak, a je to res problem kapitalizma oz. neoliberalizma? Osebnih izkušenj iz tujine sicer nimam, ampak se mi zdi (tudi glede na poste v tej temi), da je skrivanje plač bolj slovenska posebnost.


Mah, zavedati se moraš, da imagodei povsod vidi neoliberaliste.

Podobno kot Janša povsod vidi Kučanove lovke.

Okapi ::

je skrivanje plač bolj slovenska posebnost.
Skrivanje plač je vsesplošna lastnost. S tem delodajalci dosežejo najugodnejši izid zase (se pravi, najnižje plače, s katerimi so zaposleni še dovolj zadovoljni, da ne gredo stran, oziroma da ne pride no težav v kolektivu). Zakaj zaposleni skrivajo svoje plače in s tem v resnici pljuvajo v lasten krožnik, je pa že drugo vprašanje.

O.

mn ::

Zakaj zaposleni skrivajo svoje plače in s tem v resnici pljuvajo v lasten krožnik, je pa že drugo vprašanje.


Zato ker je zelo hitro precej fovšije če zaslužiš več kot kdo drug. Žal, ampak jaz zato zelo nerad govorim o svoji plači.

McMallar ::

Jaz v Sloveniji sploh ne povem vec, koliko zasluzim. Se starsem ne - dobijo en genericen odgovor v stilu da dovolj da prezivim druzino pa se kaj ostane. Znotraj kolektiva se pa priblizno ve, koliko kdo zasluzi saj so lestvice in pozicije javne.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Smurf ::

Indeed, v Sloveniji, ce imas nadpovprecno placo, te ima vsaj polovica ljudi za najvecjega kriminalca.

imagodei ::

Tudi to je del problema. Da v živo, s sodelavci, prijatelji in družino ne govorimo o plačah. Nekatere je očitno sram o tem govoriti (ker imajo prenizko plačo in se bojijo stigme; ali previsoko za slovenski zavidljiv karakter). V podjetju potem en za drugega ne vedo, koliko imajo plače, direktorju to ustreza, ker na razdalji treh metrov sedita dva (npr. programerja) zelo podobnih sposobnosti, a eden zasluži 2.000 neto, drugi, ki pa je bolj introvertirane sorte in si tudi ne upa nastopiti pred šefom, pa 1.300 EUR.

O "trgu dela" ne moremo govoriti, če ni znanih dovolj informacij. Če ne veš, kako se lahko primerjaš s svojimi sodelavci v podjetju in s podobnimi poklici izven tvojega podjetja.

Kot rečeno, slovenskim direktorjem to ustreza.


mn> "Mah, zavedati se moraš, da imagodei povsod vidi neoliberaliste."

Neoliberalizem ni samo zakonodaja, je tudi odnos in etika delodajalcev. Neoliberalizem v tem smislu je pri nas enako prisoten, kot kjer koli drugje. Res pa je, da nas še precej ščiti zakonodaja. Pretvarjati se, da se ne gremo neoliberalizma kolikor je pač to možno v okviru slovenske zakonodaje, je pa metanje peska v oči sebi in drugim. Človek se vpraša po motivaciji tistih, ki vztrajno zanikate, da neoliberalizma pri nas ni.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Kot rečeno, slovenskim direktorjem to ustreza.
Tole recimo spada v tisto slavno slovensko "malikovanje tujine", pa čeprav morda zgolj na podzavestni ravni. To ustreza vsem direktorjem, ameriškim, kitajskim, nemškim ... - vsem. In je tudi bolj ali manj povsod prisotno, v takšni ali drugačni meri.

O.

Mavrik ::

Med drugim ti precej korporacij kar v NDA napiše da se tele številke ne smejo okoli govoriti. Je pa tole verjetno zelo jasno sporočilo, da kot delavec MORAŠ čimvečim ljudem povedati te podatke :)
The truth is rarely pure and never simple.

GGGGG ::

Skrivanje plač je vsesplošna lastnost. S tem delodajalci dosežejo najugodnejši izid zase (se pravi, najnižje plače, s katerimi so zaposleni še dovolj zadovoljni, da ne gredo stran, oziroma da ne pride no težav v kolektivu)


Niti ne. Po nekaterih državah imaš že v oglasu navedeno okvirno plačo skoraj brez izjeme.

Okapi ::

Eno je v oglasu navedena okvirna plača, nekaj precej drugega pa dejanska v pogodbi zapisana plača.

O.

imagodei ::

Okapi je izjavil:

Kot rečeno, slovenskim direktorjem to ustreza.
Tole recimo spada v tisto slavno slovensko "malikovanje tujine", pa čeprav morda zgolj na podzavestni ravni. To ustreza vsem direktorjem, ameriškim, kitajskim, nemškim ... - vsem. In je tudi bolj ali manj povsod prisotno, v takšni ali drugačni meri.

O.

Ker govorimo ravno o Sloveniji, sem pač govoril o slovenskih direktorjih. Jasno, da ustreza vsem.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Okapi je izjavil:

Eno je v oglasu navedena okvirna plača, nekaj precej drugega pa dejanska v pogodbi zapisana plača.

O.

Je pa informativna plača v oglasu npr. 25.000 EUR letno jasen signal nekomu, ki cilja na 50.000 EUR in več letno, da naj ne izgublja časa s prijavljanjem na razpis. Tako prihraniš čas sebi in podjetju, ker je vsem jasno, da je popolnoma neprimerno priti na tisto delovno mesto in zahtevat nekaj, kar je čisto izven ponudbe. Podobno, kot če bi se prijavljal za mesto poslovnega sekretarja, potem pa bi od delodajalca na razgovoru zahteval, naj ti omogoči delo v marketingu.

Kar je precej fer do vseh udeleženih.
- Hoc est qui sumus -

Mufasa ::

Jest se samo čudim kako so plače v Sloveniji v oglasih/na razgovorih na mesečni ravni, in celo da se plačujejo za mesec nazaj kot standard. Še v Afriki se pogovarjajo v letnem Bruto+Bonus+Perks in plačujejo sproti.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

AndrejO ::

imagodei je izjavil:

Pri mojem trenutnem delodajalcu ima CEO vsakomesečne govore na sestankih, kako je denar samo en aspekt, da je zelo pomembna klima in osebni razvoj... Na predavanjih o Kadrovskem managementu na "Kranjski Sorboni" sem pa tudi poslušal, kako je treba zaposlene celostno motivirat za delo, ne samo s plačo.

imagodei je izjavil:

Najbolj zabavno pa je, da večina ljudi ne baranta, ali bo plača znašala 5k EUR, ali mogoče rajši 5,5k EUR neto. 500 EUR pri tem znesku igra bistveno manjšo vlogo, kot če je vprašanje, ali boš dobil 800 EUR ali raje 1.300 EUR. V obeh primerih gre za 500 EUR razlike, ampak v prvem primeru bi morda 1 teden uporabe luksuzne jahte na leto odtehtal 500 EUR nižjo plačo, v drugem primeru pa enostavno - ne.

V isti sapi si uspel povedati kaj tem moti in hkrati razložiti zakaj je razumljivo, da plača ni vse.

Za ZDA je trenutna ocena "zgornje meje", ko denar še občutno vpliva na dobro počutje okoli $150.000. Za drugje, kdo bi vedel. Zagotovo pa v Sloveniji ta meja ni 10.000 in tudi ne 20.000 EUR, kar sta tipična okvirja v katerih razmišljajo neperspektivni delodajalci. 80.000 EUR je verjetno bližje tej meji, ampak kolikšen delež zaposlenih v Sloveniji zasluži toliko?

imagodei ::

Jasno, da sem v isti sapi uspel povedat to :) Saj to mi je razumljivo. Problem je, da delodajalci tod okoli puhlico da plača ni vse želijo prodajat tistim, ki zaslužijo manj kot jurja evrov mesečno. Celo tistim, ki zaslužijo manj kot 800 EUR mesečno.
- Hoc est qui sumus -

Gandalfar ::

stb ::

thramos je izjavil:

...je skrivanje plač bolj slovenska posebnost.

Izgleda, da je to širši pojav, posebnost evropejcev.
http://www.reddit.com/r/explainlikeimfi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

Okapi ::

Če si prebral, bi videl, da se tudi v ZDA ne govori o plačah. Je pa očitno na Kitajskem, v Koreji in še kje v Aziji drugače.

O.

thramos ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Okapi ::

Ja, na Norveškem. Ampak zanje smo že ugotovili, da so eni navadni socialisti.;)

O.

thramos ::

In Sweden, Norway and Finland everyone's income and tax details are published online, for anyone to see.


Kolikor vem je Švedska simbol neoliberalističnega prevrata. :))

jype ::

Kolikor vem je Švedska že ene 10 let islamska država, vsaj na tem forumu tako trdijo.

thramos ::

Da ne bomo zašli, kar nekaj ljudi tukaj je verjetno iskalo in našlo službo čez severno mejo. So tudi tam tako skrivnostni pri razkrivanju potencialne plače?
««
102 / 357
»»