» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
185 / 357
»»

Vazelin ::

Poglejte tko:
normiranci, ki lahko zaslužijo 100 in več K letno gredo lahko komot v kakšno Belorusijo saj gre za sposobne ljudi. Tko da je lahko država še vesela, da pustijo tistih nekaj jurjev pri nas:D Stavim, da Invictus potem še na veliko troši pri nas. Tko da je čisti win win, da ga imamo pri nas

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Smurf ::

Vazelin je izjavil:

Poglejte tko:
normiranci, ki lahko zaslužijo 100 in več K letno gredo lahko komot v kakšno Belorusijo saj gre za sposobne ljudi. Tko da je lahko država še vesela, da pustijo tistih nekaj jurjev pri nas:D Stavim, da Invictus potem še na veliko troši pri nas. Tko da je čisti win win, da ga imamo pri nas

Normiranci ki zasluzijo 100k ne bodo hodili v Belorusijo in si nizali kvaliteto zivljenja zarad parih jurijev.

poweroff ::

Kar sem pisal prej je bilo mišljeno ironično.
sudo poweroff

Smurf ::

Mato989 je izjavil:

Pri 1500 bruto je prakticno vseeno ali si redno zaposlen ali normiranec. Ogromna odstopanja nastanejo pri visjih zneskih. In kot ze omenjeno dvomim, da si drzava lahko privosci drugje toliko znizati. Bi pa podprl odlocitev ki bi nekoliko zmanjsala najvisji razred obdavcitve pri redni zaposlitviji, ter hkrait doloceno korekcijo pri normiranih spjih (recimo da je samo 60% stroskov).


Ja za tebe osebno ja, za delodajalca pa ni... če on meni vsak mesec nakaže 1500€ bruto je to njemo bolje kot če mi da 1.500€ bruto plače v pogodbo!!! ker bo na to plačal še dodatne stroške + malico in prevoz, kar bi od oka zneslo skoraj 1900€...

Torej po domače povedano on prihrani cca. 400€ na mesec, ker sem jaz normiranec, jaz pa nimam od tega nič ali bore malo, in to je glavna težava... Ne to da je pri 5jurijev razlika.

Zadevo je treba poenotit...

Sej ti lahko napise v pogodbo 1200 bruto pa pride z malico na isti znesek. Vazna je efektivna obdavcitev v obeh primerih.

poweroff je izjavil:

Kar sem pisal prej je bilo mišljeno ironično.

Jaz pa nisem videl, kaj ima veze s trenutno debato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

jernejl ::

Pri 1500 bruto je prakticno vseeno ali si redno zaposlen ali normiranec. Ogromna odstopanja nastanejo pri visjih zneskih. In kot ze omenjeno dvomim, da si drzava lahko privosci drugje toliko znizati.

Treba je vedeti, da marsikdo ne požre kar tako visoke obdavčitve pri visoki plači.
Nekateri so zaradi tega ostali doma, ko bi sicer odšli v tujino.

Pa tudi pri višjih plačah in nenormiranih s.p.-jih se del denarja izplača po drugih poteh. Potni stroški, avtomobili, gliserji, izleti (konference) in podobno.

Smurf ::

jernejl je izjavil:

Pri 1500 bruto je prakticno vseeno ali si redno zaposlen ali normiranec. Ogromna odstopanja nastanejo pri visjih zneskih. In kot ze omenjeno dvomim, da si drzava lahko privosci drugje toliko znizati.

Treba je vedeti, da marsikdo ne požre kar tako visoke obdavčitve pri visoki plači.
Nekateri so zaradi tega ostali doma, ko bi sicer odšli v tujino.

Pa tudi pri višjih plačah in nenormiranih s.p.-jih se del denarja izplača po drugih poteh. Potni stroški, avtomobili, gliserji, izleti (konference) in podobno.

Dejstvo, da so vsi programerji na spjih prakticno vsi normirani govori v prid dejstvu, da je verjento normirani kljub temu bistveno bolj ugoden.

Mato989 ::

Smurf je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pri 1500 bruto je prakticno vseeno ali si redno zaposlen ali normiranec. Ogromna odstopanja nastanejo pri visjih zneskih. In kot ze omenjeno dvomim, da si drzava lahko privosci drugje toliko znizati. Bi pa podprl odlocitev ki bi nekoliko zmanjsala najvisji razred obdavcitve pri redni zaposlitviji, ter hkrait doloceno korekcijo pri normiranih spjih (recimo da je samo 60% stroskov).


Ja za tebe osebno ja, za delodajalca pa ni... če on meni vsak mesec nakaže 1500EUR bruto je to njemo bolje kot če mi da 1.500EUR bruto plače v pogodbo!!! ker bo na to plačal še dodatne stroške + malico in prevoz, kar bi od oka zneslo skoraj 1900EUR...

Torej po domače povedano on prihrani cca. 400EUR na mesec, ker sem jaz normiranec, jaz pa nimam od tega nič ali bore malo, in to je glavna težava... Ne to da je pri 5jurijev razlika.

Zadevo je treba poenotit...

Sej ti lahko napise v pogodbo 1200 bruto pa pride z malico na isti znesek. Vazna je efektivna obdavcitev v obeh primerih.

poweroff je izjavil:

Kar sem pisal prej je bilo mišljeno ironično.

Jaz pa nisem videl, kaj ima veze s trenutno debato.


Namesto tega Smurf, bi morala država naredit tako, da bi razlika med normiranci in pogodbenimi bila samo v tem, da normiranc lahko dela za kogarkoli po pogodbi, tisti zaposleni pač ne... ampak se mora pogodbeni približat normirancu ne obratno.

In pot do tega je spojitev malice in prevoza z minimalno plačo (povprečne malice in povprečnega prevoza) ker se tako ukine še nek dodaten strošek in potem dalje od tam...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Smurf ::

Mato989 je izjavil:



Namesto tega Smurf, bi morala država naredit tako, da bi razlika med normiranci in pogodbenimi bila samo v tem, da normiranc lahko dela za kogarkoli po pogodbi, tisti zaposleni pač ne...

Kje pa potem dobis razliko v davkih?

Mato989 ::

Smurf je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Namesto tega Smurf, bi morala država naredit tako, da bi razlika med normiranci in pogodbenimi bila samo v tem, da normiranc lahko dela za kogarkoli po pogodbi, tisti zaposleni pač ne...

Kje pa potem dobis razliko v davkih?


Od obdavčevanja nepremičnin in med optimizacijo in odpuščanjem 20.000 preseženih delavcev v JU, predvsem imam tu v mislih vsaj 100 preveč županov tajnic, podžupanov, potem uredit delo UPRAVNIH ENOT itd... mi moramo razbremenit delo med minimalcem in 1.500€ neto...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jernejl ::

Dejstvo, da so vsi programerji na spjih prakticno vsi normirani govori v prid dejstvu, da je verjento normirani kljub temu bistveno bolj ugoden.

Mar ni logično, da se bodo za normiran s.p. odločili tisti, za katere je ta način bolj ugoden od drugih možnosti?
Pred tem sistemom so se pač morali voziti na sestanke v nemčijo in na konference v ZDA in kupovali avtomobile (ali podobno) na firmo.

Mato989 ::

Zanimivo je, kako vsi ki sprašujejo od kod bi država dobila not manjko davkov, nikoli ne predpostavljajo, da bi država prvo morala optimizirat lastno zapravljanje... Centralna nabava zdravil, ukinitev vseh občin pod 15.000 prebivalcev... reorganizacija upravnih enot, ukinit sofinanciranja RKC in ostalih verskih zadev, ukinitev vsaj 50% nekih direktorjev direktoratov ki so sami sebi namen... itd...

Jaz celo trdim, da ima država v izdatkih možnost znižat izdatke za 30% letnega proračuna če se uporabi vse kar je na voljo od avtomatizacije do ukinjanja občin ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Smurf je izjavil:


Problem normiranega spja je bistveno nizja obdavcitev v primerjavi z drugimi zaposlitvami, kot pisal v necitiranem kosu odgovora.


In zdaj smo za zakonm krivi normiranci ?!?!?!?!?

Saj ga nismo mi sprejeli?

Ti levičarski javnosektoraši so res butasti.

@Smurf

Pa še ti odpri normiranca, kdo ti brani ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:


Problem normiranega spja je bistveno nizja obdavcitev v primerjavi z drugimi zaposlitvami, kot pisal v necitiranem kosu odgovora.


In zdaj smo za zakonm krivi normiranci ?!?!?!?!?

Saj ga nismo mi sprejeli?

Ti levičarski javnosektoraši so res butasti.

@Smurf

Pa še ti odpri normiranca, kdo ti brani ?!?!?!

Kje sem pisal, da so krivi normiranci. Kriva je drzava, ker favorizira dolocene oblike. Normiranci so samo vzeli najboljso varianto, kar je cisto logicno.

Ne vidim kako ma moj tip zaposlitvije veze s tem.

poweroff ::

Smurf je izjavil:

Jaz pa nisem videl, kaj ima veze s trenutno debato.

Slovenci imamo/imajo občutek, da jih nekdo s temi normiranci goljufa oz. da so nepravični. Iz razlogov, ki sem jih opisal v tistem ironičnem postu.
sudo poweroff

thramos ::

Samo si naštel napačne razloge, kot ponavadi.

Goljufija oz. nepravičnost je le takrat, kadar se z normiranostjo ali statusom SP za namene utajevanja davkov prikriva, da gre v naravi dela za redno zaposlitev.

Smurf ::

poweroff je izjavil:

Smurf je izjavil:

Jaz pa nisem videl, kaj ima veze s trenutno debato.

Slovenci imamo/imajo občutek, da jih nekdo s temi normiranci goljufa oz. da so nepravični. Iz razlogov, ki sem jih opisal v tistem ironičnem postu.

Meni pa se zdi, da gre za 2 popolnoma razlicni stvari. Primerljivo bi bilo, da bi drzava d.o.o jem zaracunali dvojni ddv na produkte v primerjavi s firmami ki so d.d.

jype ::

Tudi d.o.o.ji so lahko normirani.

Bistvo naj bi bilo poenostavljeno poslovanje, ne pa to, da so davčno ugodni (ker niso - če imaš visoke stroške opravljanja dejavnosti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mato989 ::

jype je izjavil:

Tudi d.o.o.ji so lahko normirani.

Bistvo naj bi bilo poenostavljeno poslovanje, ne pa to, da so davčno ugodni (ker niso - če imaš visoke stroške opravljanja dejavnosti).


Ampak če imaš visoke stroške opravljanja dejavnosti ne greš na normiran s.p/d.o.o.

Država bi morala stremet k temu, da je plačevanje v vseh oblikah dela čimbolj izenačeno +/- 2% in bi bila razlika pri izbiri načina delovanja v SLoveniji bila samo v tem, kakšne so prednosti drugje (pri s.p. napram navadnemu zaposlenemu to, da lahko deluje za različne delodajalce hkrati)

Oziroma s.p.ji bi morala biti toliko priviligirani, da bi ob isti plači lahko prihranili toliko denarja da bi na leto lahko bili 14 dni bolani in bi imeli enako plačo, če bi dajali celo leto tisti znesek na stran...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Mato989 je izjavil:

Oziroma s.p.ji bi morala biti toliko priviligirani, da bi ob isti plači lahko prihranili toliko denarja da bi na leto lahko bili 14 dni bolani in bi imeli enako plačo, če bi dajali celo leto tisti znesek na stran...
Ne gre tako. Če si s.p. dejansko nisi delavec stranke - nimaš pravice do bolniške ali dopusta (stranka nima nobenih obveznosti do tebe na nobenem področju), zato nima smisla karkoli "izenačevati", razen višine obdavčitve.

Koliko zaslužiš kot s.p. je stvar dogovora med tabo in tvojimi strankami. Država s tem idealno nima ničesar opraviti.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Oziroma s.p.ji bi morala biti toliko priviligirani, da bi ob isti plači lahko prihranili toliko denarja da bi na leto lahko bili 14 dni bolani in bi imeli enako plačo, če bi dajali celo leto tisti znesek na stran...
Ne gre tako. Če si s.p. dejansko nisi delavec stranke - nimaš pravice do bolniške ali dopusta (stranka nima nobenih obveznosti do tebe na nobenem področju), zato nima smisla karkoli "izenačevati", razen višine obdavčitve.

Koliko zaslužiš kot s.p. je stvar dogovora med tabo in tvojimi strankami. Država s tem idealno nima ničesar opraviti.


Kako ne, SEVEDA imaš pravico do bolniške in dopusta, samo plačaš ga sam sebi... Pri s.p.ju si samo delojemalec in delodajalec v isti osebi, sam princip delovanja je pač identičen, kot če bi jaz ki sem zaposlen, sedel na sedež poslovodje in vodje oddelka in sam sebi naročil delo ki ga moram opravit.

Celoten postopek vsega je identičen!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Mato989 je izjavil:

Kako ne, SEVEDA imaš pravico do bolniške in dopusta, samo plačaš ga sam sebi...
Ne vem, če ti razumeš, kaj je to pravica. Pravice do vrtanja po nosu nimaš zato, ker bi ti država zagotavljala možnost, da si lahko vrtaš po nosu, temveč zato, ker ti tega ne prepoveduje. Pravico do porodniškega dopusta, bolniške, plačanega letnega dopusta in nadomestila za prevoz in prehrano imaš zato, ker ti jo država zagotavlja z zakonodajo, ki delodajalce in državo obvezuje k uresničevanju teh pravic.

Mato989 je izjavil:

Celoten postopek vsega je identičen!
Ne, ni, niti približno. Če si s.p. strank popolnoma nič ne zanima, če si ti bolan in do tebe nimajo nobene obveznosti, ti si pa bolan, zato se ne moreš pretvarjat, da si delodajalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mato989 ::

Ne vem, če ti razumeš, kaj je to pravica. Pravice do vrtanja po nosu nimaš zato, ker bi ti država zagotavljala možnost, da si lahko vrtaš po nosu, temveč zato, ker ti tega ne prepoveduje. Pravico do porodniškega dopusta, bolniške, plačanega letnega dopusta in nadomestila za prevoz in prehrano imaš zato, ker ti jo država zagotavlja z zakonodajo, ki delodajalce in državo obvezuje k uresničevanju teh pravic.


Tako je in ker si ti delodajalec si zavezan da daš sam sebi bolniško in jo plačaš če se kot deloJEMALEC odločiš da bi šel na bolniško iz primernih razlogov... enako je z dopustom! To da si ti kot deloDAJALEC slabo posloval s svojim s.p.jem ne pomeni da si prikrajšan, ampak si kot delodajalec tako zanič posloval da si nimaš od kod to izplačat... ampak to ni krivda države ampak tebe kot nekoga ki gospodari sam s sabo!

Ne, ni, niti približno. Če si s.p. strank popolnoma nič ne zanima, če si ti bolan in do tebe nimajo nobene obveznosti, ti si pa bolan, zato se ne moreš pretvarjat, da si delodajalec.


Kako, da ne, mene je zelo zanimalo kdaj je bil moj vodovodar bolan, ker takrat ni prišel delat in sem ga počakal =) Ker je dober... A torej ko moj delodajalec zboli ni več moj delodajalec?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jype ::

Mato989 je izjavil:

Tako je in ker si ti delodajalec si zavezan da daš sam sebi bolniško in jo plačaš če se kot deloJEMALEC odločiš da bi šel na bolniško iz primernih razlogov... enako je z dopustom! To da si ti kot deloDAJALEC slabo posloval s svojim s.p.jem ne pomeni da si prikrajšan, ampak si kot delodajalec tako zanič posloval da si nimaš od kod to izplačat... ampak to ni krivda države ampak tebe kot nekoga ki gospodari sam s sabo!
Aha, se pravi v resnici nimaš pravice do dopusta, ampak si odvisen od tega, kako delodajalec ravna s tabo? Kako ga pa država kaznuje, če ti ne da dopusta?

Mato989 je izjavil:

Kako, da ne, mene je zelo zanimalo kdaj je bil moj vodovodar bolan, ker takrat ni prišel delat in sem ga počakal =) Ker je dober... A torej ko moj delodajalec zboli ni več moj delodajalec?
Če ti ne daje dela, potem ne, ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mato989 ::

Aha, se pravi v resnici nimaš pravice do dopusta, ampak si odvisen od tega, kako delodajalec ravna s tabo? Kako ga pa država kaznuje, če ti ne da dopusta?


Seveda imaš, tožiš lahko sam sebe, prišel bo inšpektor in ti napisal kazen... To da si ti hkrati delodajalec in hkrati delojemalec to je tvoja privatna odločitev, zato se NE SPREMENI noben način delovnega razmerja, edina razliak je v tem, da sam sebe pač ne boš šel tožit če si ne boš izplačal bolniške... ampak to je tvoja zavestna odločitev.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Mato989 je izjavil:

tožiš lahko sam sebe
Sliši se kot odličen način za doseči pravico.

Mato989 je izjavil:

ampak to je tvoja zavestna odločitev.
Skratka, s.p.ju v resnici nihče ne zagotavlja pravice do ničesar (z izjemo tega, da lahko od države terja nadomestilo za porodniško in dolgotrajno bolniško odsotnost).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Šmorn ::

A si kdo od vas spjevcev plačuje višje prispevke za pokojnino od minimalnih?

0bv10uStr0ll ::

4500€ neto, zasebni sektor. Občasno tudi božičnice, odvisno od poslovnega izkaza podjetja na koncu leta.

Po končanem FDV sem dobil službo v IT, smer urejanje vsebine podatkovnih baz in "nadzorovanje". Občasno sodelujem tudi v tehnični podpori na podjetju.

swdev ::

Da malo prelomimo to debato.

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Kakšen salary pričakovati/zahtevati/sprejeti, da se ne dela zgolj za stroške? Sprašujem, če je kdo bil v podobni situaciji in ima odgovor.

Lp.

Edit:

0bv10uStr0ll je izjavil:

4500EUR neto, zasebni sektor. Občasno tudi božičnice, odvisno od poslovnega izkaza podjetja na koncu leta.

Po končanem FDV sem dobil službo v IT, smer urejanje vsebine podatkovnih baz in "nadzorovanje". Občasno sodelujem tudi v tehnični podpori na podjetju.

obvious troll...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: swdev ()

0bv10uStr0ll ::

swdev je izjavil:

Da malo prelomimo to debato.

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Kakšen salary pričakovati/zahtevati/sprejeti, da se ne dela zgolj za stroške? Sprašujem, če je kdo bil v podobni situaciji in ima odgovor.

Lp.

Edit:

0bv10uStr0ll je izjavil:

4500EUR neto, zasebni sektor. Občasno tudi božičnice, odvisno od poslovnega izkaza podjetja na koncu leta.

Po končanem FDV sem dobil službo v IT, smer urejanje vsebine podatkovnih baz in "nadzorovanje". Občasno sodelujem tudi v tehnični podpori na podjetju.

obvious troll...


Pozdravljen,

na podlagi kolegov, ki so šli po teh poteh, priporočam, naj pod 15K neto/mesec ne sprejmeš.

jype ::

swdev je izjavil:

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Sam ali z družino?

swdev ::

jype je izjavil:

swdev je izjavil:

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Sam ali z družino?


S partnerico. Ona bi poizkusila najti zaposlitev v logistiki.

111111111111 ::

swdev je izjavil:

Da malo prelomimo to debato.

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Kakšen salary pričakovati/zahtevati/sprejeti, da se ne dela zgolj za stroške? Sprašujem, če je kdo bil v podobni situaciji in ima odgovor.

Lp.


Plače v švici:
Avtomehanik: 5500 frankov
Medicinska sestra: 9000 frankov

4 članska družina ne more živeti s 9000 franki. Za programerje ne vem...

scipascapa ::

in zakaj ne more? 9k ni dost? saj grejo v it ali v nemčijo 1x mesečno po futr ipd, če je v švici predrago?

pegasus ::

Si že pozabil, kako izgleda carina na meji? Ja, v Švici to obstaja. In uvoz npr. mesnih izdelkov iz npr. Francije v Švico je hudo omejen.

McMallar ::

Pa kila teletine pride enih 80-100 CHF, če jo kupiš v Švici. Kila piščanca tam okoli 40 CHF. Sedaj pa računaj ali je 9k dosti...
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

jype ::

swdev je izjavil:

S partnerico. Ona bi poizkusila najti zaposlitev v logistiki.
Okoli 10k frankov na mesec moraš iztržit, če delaš polni delovni čas, če hočeš imeti v Zürichu podoben standard kot v Ljubljani z 2000 evri na mesec.

Vazelin ::

Kaj je pa za enga average programerja lažje? Dobiti 2 jurja v lj ali 10 grandov v švici?:D govorim če človek ni ravno invictus da lahko lupi nemce za 10 jurjev mesečno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

eric_cartman ::

Računaj.. Junior programerji pri nas v povprečju dobijo med 1200 do 1600 € bruto. Torej za average(mid-level) prograamerja 2 jurja v SLO ne bi smel bit noben problem!

jype ::

jype je izjavil:

Okoli 10k frankov na mesec moraš iztržit, če delaš polni delovni čas, če hočeš imeti v Zürichu podoben standard kot v Ljubljani z 2000 evri na mesec.
Še to: To zahtevaj ti. Ko bo partnerka našla službo, se vama bo standard dvignil (oziroma bosta lahko začela resno varčevati). Ne računat na partnerkine prihodke, dokler dejansko ne podpiše pogodbe.

Kot je eric cartman razložil, to je plača za programerja, ki še ni senior, a ima dovolj izkušenj, da se ga splača vabit v Švico in je že parkrat dobil povišico.

111111111111 ::

jype je izjavil:

Ne računat na partnerkine prihodke, dokler dejansko ne podpiše pogodbe.

Še ena posebnost, ki je na balkanu popolna utopija. V švici, če se ustno dogovorite, je dogovor zavezujoč. Ne rabiš nobene podpisane pogodbe.

jype ::

111111111111 je izjavil:

Še ena posebnost, ki je na balkanu popolna utopija. V švici, če se ustno dogovorite, je dogovor zavezujoč. Ne rabiš nobene podpisane pogodbe.
Kulturno gledano, vsekakor.

V praksi pa... Sem se tudi v Švici že "ustno vse dogovoril", potem je pa padlo v vodo.

Horejšio ::

poweroff je izjavil:

Smurf je izjavil:

Ker praviloma prodajo storitve z visoko dodano vrednostjo in nizkimi realnimi stroski (tukaj je tudi najvecja korist normiranega spja).

Ja, samo to je pa zločin.

Nekdo recimo razvije napravo, katere realni proizvodni strošek je 500 EUR, prodaja jo pa za 15.000 EUR. Ob tem je sicer popolnoma nepomembno dejstvo, da so primerljive (konkurenčne) naprave do sedaj stale 250.000 EUR in da uporaba naprave tovarni vsak dan prinese nekaj 1000 EUR dobička.

Pravo vprašanje je, kako si visoko izobražen barabin drzne zaračunavati za tim. intelektualno delo. Saj to sploh ni delo, samo malo razmišljanja in fantaziranja, trenutek, da se ti utrne ideja in to je to. In za to bo dobil take denarje??

Ni pošteno. Pravo delo je tisto, kjer trpiš v potu svojega obraza. Pa tudi če prekladaš granitne kocke iz enega na drug kup in nazaj. Tako nesmiselno delo je še boljše. Smisel dela je namreč trpljenje, ne pa dodana vrednost. In plačilo je plačilo za trpljenje! Zato je nepošteno, da dobi plačilo nekdo, ki je dobil neko idejo ali delal intelektualno. Pri tem pa se ni niti spotil ampak je po možnosti še celo užival...

Vsaj v Sloveniji je tako. :))


Super kolumna na to temo Mihe Mazzinija Možgani našega gospodarstva na https://siol.net/siol-plus/mozgani-nase...

Invictus ::

Šmorn je izjavil:

A si kdo od vas spjevcev plačuje višje prispevke za pokojnino od minimalnih?

Plačuješ toliko kot to izračuna država. In nič več...

Tako kot pri zaposlenih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

swdev je izjavil:

Da malo prelomimo to debato.

Torej, software developer (back-end, mostly .NET C#), on-site, full time, v Zurichu, za švicarsko firmo, mid level.
Kakšen salary pričakovati/zahtevati/sprejeti, da se ne dela zgolj za stroške? Sprašujem, če je kdo bil v podobni situaciji in ima odgovor.

Lp.



Ker vidim da ti Invictusi spet debilirajo, en tak hiter breakdown mojih stroškov v Zurichu:

- 120m2 3.5 sobno stanovanje nekoliko zunaj mesta v mirni okolici (20 min z vlakom od vhoda v stanovanje do centra ZRH, 14min do službe) s parkirnim mestom, teraso in kletjo je 2000-2500CHF s stroški.
- Dodatni stroški so cca 70CHF na mesec za internet (1Gbit optika), 30CHF za mobilno naročnino, 35CHF za RTV prispevek in okoli 30CHF za elektriko.
- Zdravstveno zavarovanje je okoli 300-400CHF za dobra kritja na nivoju Slovenije.
- Še kakšnih 20-30CHF dodatnih stvari na mesec za naključne ostale stroške (zavarovanje za stanovanje, vrečke za smeti in ostal random bullshit).

- Obisk v trgovini te hitro stane 50-150CHF. Če rezerviraš 1000CHF bi moralo biti dovolj tudi za it jest kdaj kam ven.

- Zavarovanje za precej nov avto (polni kasko) s "kaznijo" za tujce je okoli 1500CHF, cestni sklad 500CHF. Bencin je malenkost dražji kot prinas (a za razliko od SI cenejši od dizla) kar se offsetne z nižjo porabo zaradi nižjih omejitev :)

Zavedaj se da načeloma jaz in punca nisva nekaj šparovna in nisva hotela imeti nižjega standarda kot v Ljubljani. Te številke so tudi "worst case" scenarij in večino časa ne porabiva toliko. Verjetno bi se dalo prišparati kakega jurja na mesec z manjšim stanovanjem, daljšim prevozom v službo, manjkom avta in šparanjem.

Davki so načeloma ok - če imaš cca. 10.000CHF plače boš dobil okoli 7500CHF neto (tu štejem pokojnino in davke). Če skuriš 4000CHF za življenje ti še vedno ostane 3.5kCHF s katerimi si lahko vsak mesec kupiš par iPadov, letiš v Berlin na kavo, letiš v Ljubljano na kavo in potem si še kupiš en laptop.

Jaz na tvojem mestu ne bi prosil manj kot 100-120.000 CHF letno. Če se lahko, se zmeni za relokacijski paket - načeloma boš moral pripeljati ali nakupiti vso pohištvo (stanovanja so neopremljena), kar te hitro stane tam 5000CHF že za osnove.

Računica se nekoliko spremeni če imaš otroke - oskrba je načeloma izjemno draga (cca. 3000CHF na mesec mi pravijo sodelavci), tako da pogosto do šole ostanejo žene doma. Potem so šole itak zastonj, varuške za opoldansko kuhanje pa so nekoliko cenejše. Druga stvar je da so storitve večinoma dost bolano drage - vse kar se računa na uro (vodovodarji, avtomehaniki, električarji) bo tam 2x toliko kot v Sloveniji ali pa več.

Pozoren bodi tudi na dovoljenja za bivanje - če s punco nista poročena, bo morala tudi ona imeti kako službo za pridobitev "vize" (ali pa iti čez kalvarijo prepičevanja MIgrationsamta da sta partnerja kar baje ne dela vedno).

Če te še kaj zanima pa kar povej.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mavrik ::

111111111111 je izjavil:

jype je izjavil:

Ne računat na partnerkine prihodke, dokler dejansko ne podpiše pogodbe.

Še ena posebnost, ki je na balkanu popolna utopija. V švici, če se ustno dogovorite, je dogovor zavezujoč. Ne rabiš nobene podpisane pogodbe.


Meni sploh ni jasno s kje vlačite take totalne debilizme. Razlika med Švicarji in balkanci je samo to, da ti bodo Švicarji po nategu še veselo zaračunali dodatnih 20CHF za stroške ukvarjanja s tabo. Dajte se znebiti teh mitov o poštenih tujcih. Boste drugače v življenju samo veliko nategnjeni.
The truth is rarely pure and never simple.

Vazelin ::

maverik: a se tam efektivno dosti več dela kot v slo??

111111111111 ::

Mavrik je izjavil:


Meni sploh ni jasno s kje vlačite take totalne debilizme. Razlika med Švicarji in balkanci je samo to, da ti bodo Švicarji po nategu še veselo zaračunali dodatnih 20CHF za stroške ukvarjanja s tabo. Dajte se znebiti teh mitov o poštenih tujcih. Boste drugače v življenju samo veliko nategnjeni.

Kolega se je zmenil za plačo, za datum pričetka dela. Potem je 14 dni čakal, da ga kdo pokliče za podpis pogodbe. Ko je klical tja, je rekla tajnica, da je vse zmenjeno ustno in da velja. Naj pride na dogovorjeni datum, lahko pa pripravijo tudi pogodbo če želi. Ga je čisto iztirilo. :D

EDIT: Zato sem napisal posebnost. Drugače imajo pa tudi uzakonjeno.

Zgodovina sprememb…

Blazzz ::

Mavrik je izjavil:


Pozoren bodi tudi na dovoljenja za bivanje - če s punco nista poročena, bo morala tudi ona imeti kako službo za pridobitev "vize" (ali pa iti čez kalvarijo prepičevanja MIgrationsamta da sta partnerja kar baje ne dela vedno).



Ce bos zasluzil dovolj za prezivljanje obeh, mislim, da je za dvoclansko druzino >80-100k dovolj, bos podpisal list da jo bos prezivljal in bo dobila dovoljenje za bivanje. Po vecini so precej pragmaticni in se da vse zmenit.

Avto je pa nepotreben :).

retrz ::

Klik na Like button za Mavrikov post. More of this...

c3p0 ::

Tudi pri nas pravno velja ustna pogodba, kjer zakon ne določa drugače. Dokazovanje na sodišču in priče so pa druga plat, tu, na Balkanu in tam, v meki.
««
185 / 357
»»