» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
134 / 357
»»

nikjozo ::

McMallar je izjavil:

Kot je bilo meni razlozeno se ne mores sam kar odlocati o tem ali bos menjal davcno rezidenstvo ali ne. Moras izpolniti en dolg vprasalnik za davcno in potem oni odlocijo ali bodo to odobrili ali ne. No, vsaj pred 7. leti je bilo tako...


Ce mas pogoje, potem lahko odjavis davcno rezidenstvo. Kot za vsako stvar, ki rabi pogoje...drzavljanstvo,stipendijo,otroski dodatek ce izpolnjujes pogoje potem dobis, ce ne pac ne.

Seveda pa v primeru Apacanov to ne gre, razlog je pa da bi radi sedeli na dveh stolckih.

FTad ::

anko je izjavil:

Ne, če zamenjaš davčno rezidenstvo. To je napaka, ki so jo naredili Apačani.


O kaksni napaki govoris?

Mufasa ::

McMallar je izjavil:

Kot je bilo meni razlozeno se ne mores sam kar odlocati o tem ali bos menjal davcno rezidenstvo ali ne. Moras izpolniti en dolg vprasalnik za davcno in potem oni odlocijo ali bodo to odobrili ali ne. No, vsaj pred 7. leti je bilo tako...


Tako je...odjava davčnega rezidentstva je ugotovitveni postopek - ugotavlja se kje ležijo tvoji ekenomski interesi - in ne nekaj kar lahko sam odločiš... realnost je pa taka da jih 90% odobrijo...tako je rekla šalteruša 5 let nazaj...

FTad je izjavil:

anko je izjavil:

Ne, če zamenjaš davčno rezidenstvo. To je napaka, ki so jo naredili Apačani.


O kaksni napaki govoris?


O odjavi davčnega rezidentsva v Slovenistanu kakopak...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

jan_g ::

Jaz se ravno ukvarjam s tem. Bistveno je, da imaš odjavljeno stalno bivališče in ga prijaviš na tuj naslov (torej ti izda Upravna Enota dokumente - osebna, potni list - z naslovom v tujini. Zgleda hecno, na slovenski osebni imaš tuj naslov). Isto mora veljati za tvoje družinske člane (žena, otroci), če jih imaš. Celotna družina se torej seli na tuje. Potem z odjavo rezidenstva ni težav. V praksi to pomeni, da moraš v tuji državi urediti svoj status (dovoljenje za bivanje, naslov, ipd.), šele nato urejaš odjavo rezidenstva v Sloveniji. Apačani so naredili napako, da so žena in otroci ostali v Sloveniji, oni pa hodili delati v Avstrijo. Davčna ti v takem primeru ne pusti odjave rezidenstva.

anko ::

Odločilno je kje je center tvojih ekonomskih in osebnih interesov... Lastništvo nepremičnin je lahko "težava", pa seveda družina, ki ostane v Sloveniji. Če razprodaš vse in se ločiš, zna biti, da gre vloga "skozi".

Apalačani so naivno pričakovali, da jih država ne bo haklala za razliko v davku. Očitno so mislili, da s sporazumom o preprečevanju dvoje obdavčitve ne rabijo Sloveniji plačevati ničesar. Kar bi držalo, če bi bili davki v Sloveniji nižji, pa vsi vemo, da niso. Stopnje sicer mislim, da so približno tam tam, ampak davčni razredi so pa postavljeni nižje. Vsaj za relacijo Nemčija - Slovenija je tako. Za bruto plačo, ki je recimo v Nemčiji začetniška ali podpovprečna si v Sloveniji oziroma za slovenske standarde in predpise skoraj tajkun.

AC_DC ::

Apalačani so naivno pričakovali, da jih država ne bo haklala za razliko v davku.

Z državo so se sporazumeli, US je reklo da no-go.

sebastjan28 ::

jaz sem šel čez postopek odjave približno 2 leti nazaj. V primeru, enostavnega primera(beri nimaš veliko oteževalnih okoliščin) je postopek dokaj trivialen, ki pa zahteva kup dokazil.

-Odjava stalnega prebivališča je sedaj baje obvezno. Če se ne motim, ga lahko odjaviš elektronsko. Glede na zakon bi nato mogel spremeniti tudi naslov v vseh dokumentih. V primeru potnega lista je to dokaj enostavno.
-V tujini je potrebno dobiti dokazilo, da si davčni rezident nove države.
-Nepremičnina je lahko težava, če le-te ne oddaš v najem tretji osebi.
-Žena in otroci ne smejo živeti v Sloveniji!
-Odjaviti je potrebno obvezno zdravstveno zavarovanje. V primeru odjave stalnega prebivališča, naj bi bi ta korak avtomatičen, zato pozor, da se ne odjavljate na zalogo!
-Smiselno(nisem prepričan, če obvezno) je tudi priložiti pogodbo o novi zaposlitvi, pogodbo za stanovanju, dokazilo v bančnem računu v tujini in potrdilo o zdravstvenem zavarovanju v tujini!.

Na obrazcu nikjer ne pišite, da se nameravate vrniti v Slovenijo, saj se vam lahko zgodi, da boste prisiljeni svoj status letno dokazovati!

urosh ::

AC_DC US je reklo no go, ko se je drzava odlocila, da bo dala to v preverbo. In seveda nasprotne strani ni bilo zraven. Drzava pa ni dala nobenih pojasnil zakaj bi to lahko bilo ok.
Razlozeno: http://www.portalplus.si/1502/delavci-m...

anko ::

Saj mogoče jim pa rata :) Po eni strani bi bil še vesel, ker obstaja varianta, da bom čez kakšno leto sam na tem, da se matram z odjavo rezidentstva pri čemer bo familija najverjetneje ostala v Sloveniji...
Nimam pa interesa, da plačujem Sloveniji nekaj za nič. Za 2015 so bile plačane akontacije dohodnine skoraj enako visoke kot je bil plačan davek v Nemčiji. In potem naj ne bi bilo dvojne obdavčitve :)
Zanima me, kako je bilo z "gastarbajterji" v času Juge... so plačevali davke doma ali samo v Dojčlandu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: anko ()

jan_g ::

V času Juge, pa tudi še dandanes, je tako, da marsikdo ni odjavil bivališča v Sloveniji, niti naredil samoprijave prihodkov v tujini in zato slovenska davčna sploh ne ve, da nekdo služi v tujini. Že nekaj let se govori, da bodo med EU državami davčne vzpostavile avtomatsko izmenjavo podatkov, ne vem pa, če je to dejansko že v veljavi ali ne.

sebastjan28 ::

anko je izjavil:

Saj mogoče jim pa rata :) Po eni strani bi bil še vesel, ker obstaja varianta, da bom čez kakšno leto sam na tem, da se matram z odjavo rezidentstva pri čemer bo familija najverjetneje ostala v Sloveniji...
Nimam pa interesa, da plačujem Sloveniji nekaj za nič. Za 2015 so bile plačane akontacije dohodnine skoraj enako visoke kot je bil plačan davek v Nemčiji. In potem naj ne bi bilo dvojne obdavčitve :)
Zanima me, kako je bilo z "gastarbajterji" v času Juge... so plačevali davke doma ali samo v Dojčlandu...


Zate se verjetno v vsakem primeru ne-bi ničesar spremenilo - razen, če se v primeru pozitivnega razpleta nameravaš dnevno voziti iz Slovenije v tujino.

Največje razlike po pojavijo nižjih plačah(15k-20k), ki v Avstriji skoraj niso obdavčene. Visoki prihodki so tudi v tujini dokaj močno(progresivno) obdavčeni. Za razliko od Slovenije, imajo navadno tudi zelo širok spekter davčnih olajšav, ki pa jih žal večinoma verjetno ni smiselno koristiti, če v tujini samo začasno delaš.
V Nemčiji in Luxembourgu je za mlade družine izredno privlačna družinska dohodnina. V tem primeru sta s ženo, ki je navadno tam po rojstvu otrok nekaj let ostane doma obdavčena v paketu.

Drugače pa nekdo mora plačevati davke... dolge pokojnine, zdravstvena oskrba, zdravila subvencionirani vrtci, celotno šolstvo, nadomestila, socialne podpore, vojska, birokracija, ceste, policija, dolge porodniške .. vse zelo drago stane.

Drugače pa nekdo mora plačevati davke... dolge pokojnine, zdravstvena oskrba, zdravila subvencionirani vrtci, celotno šolstvo, nadomestila, socialne podpore, vojska, birokracija, ceste, policija, dolge porodniške .. vse zelo drago stane.

V Sloveniji se vseeno marsikaj jemplje za samoumevno. Na Irskem npr. se samo za vsak obisk spološnega zdravnika plača cca 60 eur. Hočem reči, da stvari ni mogoče samo parcialno primerjati.

jan_g je izjavil:

V času Juge, pa tudi še dandanes, je tako, da marsikdo ni odjavil bivališča v Sloveniji, niti naredil samoprijave prihodkov v tujini in zato slovenska davčna sploh ne ve, da nekdo služi v tujini. Že nekaj let se govori, da bodo med EU državami davčne vzpostavile avtomatsko izmenjavo podatkov, ne vem pa, če je to dejansko že v veljavi ali ne.


Z avstrijo definitivno obstaja. To je bil verjetno glavni vir za obračun dohodnin,...

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Pri nižjih prihodkih se ti tako hudo splača bit contractor, ker je obdačitev za s.p.je tako hudo nizka v Sloveniji. Če se ustrezno spogajaš ni niti tako čudno če ti ostaja po par tisoč EUR mesečno ob delu v tujini. Obenem se ti pa ni treba ukvarjati z dvojnim obdavčevanjem in davke plačuješ samo v Sloveniji.
The truth is rarely pure and never simple.

Gandalfar ::

Če koga zanima: https://jobspotting.com/en/journal/berl... (The Berlin Startup Salary Report) prihodki so pomojem neto.

pegasus ::

Po mojih izkušnjah v Berlinu so tole bruto cifre.

Utk ::

Nič bajnega, če na te plače obesiš slovenske davke.

jan_g ::

Mavrik je izjavil:

Pri nižjih prihodkih se ti tako hudo splača bit contractor, ker je obdačitev za s.p.je tako hudo nizka v Sloveniji. Če se ustrezno spogajaš ni niti tako čudno če ti ostaja po par tisoč EUR mesečno ob delu v tujini. Obenem se ti pa ni treba ukvarjati z dvojnim obdavčevanjem in davke plačuješ samo v Sloveniji.


Ja, samo včasih je to težje izvedljivo: firme severno od Slovenije, po mojih izkušnjah, hočejo, da si zaposlen. Freelancerje res samo za občasno delo. Kot drugo pa je zelo težko najeti stanovanje, če nimaš pogodbe o zaposlitvi in dokazil o rezidenstvu (se pravi, da si prijavljen v registru prebivalstva te države, imaš njihov "EMŠO", itd.). To je verjetno odvisno od lokacije do lokacije, ampak tam, kjer je najemniški trg zahteven za najemnike, si najemodajalci lahko privoščijo postavljati pogoje in potem gledajo, kje delaš in kakšen je tvoj položaj.

anko ::

Davkov že ni problem plačevati, ampak če plačujem davke in prispevke v Nemčiji, ter tukaj tudi koristim usluge, se mi upira plačevati še v Sloveniji.

Plače na tisem linku so bruto. Prispevek sem samo preletel, ampak če ne drugje, je na grafu rasti plač z izkušnjami napisano, da so bruto. Obdavčitve za tako nizke bruto plače do relativno majhne. In močno odvisne od davčnega razreda v katerem si. Za 2500 bruto mesečne plače (letno 30000) znese dohodnina med 1200 in 7500 evri letno link.

Plus temu so recimo otroški dokladi v Nemčiji neprimerno višji kot v Sloveniji in manj odvisni od prejemkov staršev - link. Vrtec pogosto brezplačen...
Se ne čudim, da "begunci" silijo v Nemčijo.

@Freelancerji - kolikor sem seznanjen z nemškimi razmerami - kot freelancer lahko za eno podjetje ekskluzivno delaš maksimalno 18 mesecev. Relativno neomejeno lahko delaš recimo na 2 projektih za različna podjetja (2 dni za enega, 3 za drugega). Drugače pa moraš imeti ali podjetje (GmbH) ali se pač redno zaposliti.

sebastjan28 ::

Mislim, da bi zaslužil več, kakor pa 2500 eur/mesec. To je začetniška plača s katero bi pa cela družina zelo težko preživela.

Mislim, da so vrtci popolnoma zastonj samo v deželi Saarland. Drugje je subvencija podobno kakor v slo odvisna od prihodkov. Vseeno pa na koncu cena ni tako visoka, kakr v kakšni UK/Irski kjer navadno celodnevno varstvo stane okrog 1500 eur/mesec za otroka. Bolj realen znesek v javnih vrtcih je verjetno nekje 300-500 eur za otroka, če oba delata. V nasprotnem primeru je vsaj v večini mest tudi zelo težko dobiti mesto za otroka. Obstajajo tudi vrtci, ki niso vklučeni v shemo subvencij in imajo verjetno vedno prostor, tam je cena varstva primerljiva s UK.

Mislim, da je otroški dodatek nekje 200 eur na otroka in mislim, da ga je mogoče "izvoziti" celo v Slovenijo.

S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stoški prišla nekje 1200 - 1800

Mavrik ::

jan_g je izjavil:


Ja, samo včasih je to težje izvedljivo: firme severno od Slovenije, po mojih izkušnjah, hočejo, da si zaposlen. Freelancerje res samo za občasno delo. Kot drugo pa je zelo težko najeti stanovanje, če nimaš pogodbe o zaposlitvi in dokazil o rezidenstvu (se pravi, da si prijavljen v registru prebivalstva te države, imaš njihov "EMŠO", itd.). To je verjetno odvisno od lokacije do lokacije, ampak tam, kjer je najemniški trg zahteven za najemnike, si najemodajalci lahko privoščijo postavljati pogoje in potem gledajo, kje delaš in kakšen je tvoj položaj.


Ne vem no, odvisno. Jaz nekih težav s tem nisem mel v "firmah severno od Slovenije" ali v "firmah preko Atlantika", še posebej ko pogruntajo da je izdajanje računov za njih računovodsko in birokratsko bistveno manj papirja. Bi pa verjetno da so kaki ogromni korpoti zateženi ja.

sebastjan28 je izjavil:


S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stoški prišla nekje 1200 - 1800


V kakšnem mestu? Recimo Berlin (od kjer so podatki) ima najemnine ranga Ljubljane, tako da tako zelo drago spet ne bi bilo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

jan_g ::

To je drugo, če delaš za več firm, se pravi različne projekte, začasno, itd. Sklepam, da tudi delaš remote. Mislil sem primer, ko za eno firmo delaš 8 ur/dan daljše obdobje in tam tudi živiš/hodiš v pisarno. Skratka, se preseliš ven iz Slovenije in živiš/delaš v nekem mestu v dotični državi.

Mavrik ::

jan_g je izjavil:

To je drugo, če delaš za več firm, se pravi različne projekte, začasno, itd. Sklepam, da tudi delaš remote. Mislil sem primer, ko za eno firmo delaš 8 ur/dan daljše obdobje in tam tudi živiš/hodiš v pisarno. Skratka, se preseliš ven iz Slovenije in živiš/delaš v nekem mestu v dotični državi.


Nisem delal začasno, je pa res da sem delal/delam remote :) Tako da ja, to je verjetno bistvena razlika.
The truth is rarely pure and never simple.

anko ::

sebastjan28 je izjavil:

Mislim, da bi zaslužil več, kakor pa 2500 eur/mesec. To je začetniška plača s katero bi pa cela družina zelo težko preživela.

Mislim, da so vrtci popolnoma zastonj samo v deželi Saarland. Drugje je subvencija podobno kakor v slo odvisna od prihodkov. Vseeno pa na koncu cena ni tako visoka, kakr v kakšni UK/Irski kjer navadno celodnevno varstvo stane okrog 1500 eur/mesec za otroka. Bolj realen znesek v javnih vrtcih je verjetno nekje 300-500 eur za otroka, če oba delata. V nasprotnem primeru je vsaj v večini mest tudi zelo težko dobiti mesto za otroka. Obstajajo tudi vrtci, ki niso vklučeni v shemo subvencij in imajo verjetno vedno prostor, tam je cena varstva primerljiva s UK.

Mislim, da je otroški dodatek nekje 200 eur na otroka in mislim, da ga je mogoče "izvoziti" celo v Slovenijo.

S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stoški prišla nekje 1200 - 1800


:) Ne sprašujem glede plače in stroškov. Tukaj precej natančno vem, kaj lahko pričakujem in kakšni so zneski. V branži in v podjetju.

Pri otroških dodatkih so zategnili in če otroci ne živijo v Nemčiji, jih je precej težko dobiti. Je pa 190€ za prva dva otroka, 196€ za tretjega in 221€ za vsakega naslednjega.

V Heilbronnu je vrtec trenutno zastonj. Je pa različno od mesta do mesta. Vsaj v BW

sebastjan28 ::

Mavrik je izjavil:


sebastjan28 je izjavil:


S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stoški prišla nekje 1200 - 1800


V kakšnem mestu? Recimo Berlin (od kjer so podatki) ima najemnine ranga Ljubljane, tako da tako zelo drago spet ne bi bilo.


Najemnina je "ugodna" če živiš v neugledni soseski ali/in se voziš eno uro+ v službo. V kakšnem Minhnu/Frakfurtu pa žal še to ne:(

http://www.numbeo.com/cost-of-living/co...

Mavrik ::

Jasno, sam v Munchnu pač potem tudi ne delaš za tak denar ker se ne moreš preživljat.
The truth is rarely pure and never simple.

sebastjan28 ::

Munchen/Frankfurt sem dal samo za primerjavo.

Po besedal mojih znancev, je v Berlinu postalo težko najti dobro neopremljeno stanovanje v dobri soseski pod 1000 eur. Poleg tega je potrebno večino še kuhinjo kupiti,... V lj je verjetno mogoče dobiti za ta znesek že precej dobro stanovanje. Vseeno je pa stanje še vedno boljše, kakor v kakšnem Londonu, kjer je cena x3 :)

So se pa tudi v Nemčiji cene v zadnjih desetih letih(še posebej po krizi) dramatično dvignile. Ogromno ljudi je začelo investirati v nemški nepremičninski trg, pa tudi influx novih ljudi v mesta je naredil svoje.

tipičen oglas 2 sobnega stanovanja.
http://www.immobilienscout24.de/expose/...

sebastjan28 je izjavil:

Munchen/Frankfurt sem dal samo za primerjavo.

Po besedal mojih znancev, je v Berlinu postalo težko najti dobro neopremljeno stanovanje v dobri soseski pod 1000 eur. Poleg tega je potrebno večinoma še kuhinjo kupiti/montirati,... V lj je verjetno mogoče dobiti za ta znesek že precej dobro stanovanje. Vseeno je pa stanje še vedno boljše, kakor v kakšnem Londonu, kjer je cena x3 :)

So se pa tudi v Nemčiji cene v zadnjih desetih letih(še posebej po krizi) dramatično dvignile. Ogromno ljudi je začelo investirati v nemški nepremičninski trg, pa tudi influx novih ljudi v mesta je naredil svoje.

tipičen oglas 2 sobnega stanovanja.
http://www.immobilienscout24.de/expose/...

Zgodovina sprememb…

McMallar ::

Meni se to ne zdi drago, prej precej ugodno.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

FTad ::

Mislim, da je tukaj smatrana 3. soba kot dnevna soba/jedilni prostor/kuhinja. Vsaj tako se oglasuje v Avstriji. Pa ce tudi je tako, je cena se vedno kar ugodna.

sebastjan28 ::

McMallar je izjavil:

Meni se to ne zdi drago, prej precej ugodno.


Zakaj si potem oporekal temu zapisu?

S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stroški prišla nekje 1200 - 1800

Okapi ::

Mavrik je izjavil:

jan_g je izjavil:

To je drugo, če delaš za več firm, se pravi različne projekte, začasno, itd. Sklepam, da tudi delaš remote. Mislil sem primer, ko za eno firmo delaš 8 ur/dan daljše obdobje in tam tudi živiš/hodiš v pisarno. Skratka, se preseliš ven iz Slovenije in živiš/delaš v nekem mestu v dotični državi.


Nisem delal začasno, je pa res da sem delal/delam remote :) Tako da ja, to je verjetno bistvena razlika.
Saj pri nas je v bistvu enako. Ne smeš kot s.p. hoditi k nekomu v službo (delati v njegovih prostorih, z njegovo opremo, v njegovem delovnem času ...).

Nikjer pa ni prepovedano freelancerju imeti ene same ekskluzivne stranke, in imeti z njo sklenjene dolgoročne pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

user-pass ::

anko je izjavil:

Apalačani so naivno pričakovali, da jih država ne bo haklala za razliko v davku. Očitno so mislili, da s sporazumom o preprečevanju dvoje obdavčitve ne rabijo Sloveniji plačevati ničesar. Kar bi držalo, če bi bili davki v Sloveniji nižji, pa vsi vemo, da niso.

Ce bi to slucajno bilo res, da bi bili v Sloveniji davki nizji, potem bi lahko Apacani vec kot upraviceno pricakovali, da jim Slovenija nakaze nazaj prevec placane davke v Avstriji.
Cisto informativno, zivim v Nemciji in sem lansko leto oddal dohodnino za '13 & '14 in sem dobil nazaj 3100€. Placa pa je bolj kot ne klosarska, vsekakor podpovprecna. Ko sem se zivel v Sloveniji, sem za takorekoc iste podatke, se pravi primerljiva davcna stopnja, dobil cca 30€, se pravi enkrat za na pizzo. Pa placa ni bila 50x nizja. Katera od teh je socialna drzava, katera pa se samo dela, je vsakemu jasno.

Mavrik ::

user-pass je izjavil:


Ce bi to slucajno bilo res, da bi bili v Sloveniji davki nizji, potem bi lahko Apacani vec kot upraviceno pricakovali, da jim Slovenija nakaze nazaj prevec placane davke v Avstriji.
Cisto informativno, zivim v Nemciji in sem lansko leto oddal dohodnino za '13 & '14 in sem dobil nazaj 3100EUR. Placa pa je bolj kot ne klosarska, vsekakor podpovprecna. Ko sem se zivel v Sloveniji, sem za takorekoc iste podatke, se pravi primerljiva davcna stopnja, dobil cca 30EUR, se pravi enkrat za na pizzo. Pa placa ni bila 50x nizja. Katera od teh je socialna drzava, katera pa se samo dela, je vsakemu jasno.


Ej, topic o tem je drugje. Nazaj na plače in plačevanje v IT industriji. Če misliš pizdunit čez državo pa prosim kar pojdi na primernejši forum.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

McMallar ::

sebastjan28 je izjavil:

McMallar je izjavil:

Meni se to ne zdi drago, prej precej ugodno.


Zakaj si potem oporekal temu zapisu?

S 30000 bi po davkih in prispevkih imel nekje 20 neto plače. Najemnina za 2 sobno stanovanje bi v večjem mestu skupaj s osnovnimi stroški prišla nekje 1200 - 1800


Verjetno si me s kom zamenjal, kje sem ti kaj oporekal?
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

holabaluza ::

Zdravo,

zanima me, kolikšna bi bila povprečna slovenska plača za mesto "lead develop" programerja z večletnimi izkušnjami sistemskega in strežniškega programiranja?

Lepe pozdrave!

terryww ::

Iz opisa govoriš o lead devops. Od podjetij, ki jih poznam, 2-3k neto (z dodatki) za redno zaposlitev.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

111111111111 ::

https://slo-tech.com/delo/1271

Zanimivo da so iskali nekaj časa nazaj programerja, očitno niso uspeli dobiti diplomiranca. :) Ampak da se gre državni urad tako sranje in išče neke bližnjice preko ŠS. Naj najamejo enega privat in ga plačajo, tako kot je treba. Malo denarja malo muzike. :D

SimplyMiha ::

Res je, ko vidim tak oglas, se mi črevesje kar zavozla. Obvoz.

Sploh ko omenijo še namestitev in vzdrževanje strežnika. To je že domena sistemskega administratorja, ne študenta programerja.

Da uprava za jedrsko varnost takole varčuje in išče eno deklico za vse? Sramota.

Zgodovina sprememb…

smacker ::

So priložili še seznam popravkov in novih funkcionalnosti ki jih želijo implementirat. Kolkor jaz vidim rabijo enga študenta, ki bo odpravil napake s katerimi se njihovi programerji ne želijo ukvarjat. Če mene vprašaš čist lepo počitniško delo za študenta, spoznaš delovanje 3 različnih sistemov, vidiš kako se nekatere stvari v praksi rešujejo, odkriješ njihove napake in težave, da jih v prihodnosti sam ne boš ponavljal, zraven pa še zaslužiš 4600€. Verjetno v tem času tudi spoznaš ljudi in če so zadovoljni s tabo imaš mogoče možnosti na naslednjem razpisu. Meni se ne zdi nič spornega, da enostavno delo ponudijo študentu, itak bo njegovo delo nekdo preveril preden gre v uporabo.

111111111111 ::

Hja edino to si spustil, da imaš rok do septembra, da gre za sistem o katerem nimaš pojma in rabiš vsaj 2 tedna da začneš delat, da je pomešano celo kup tehnologij, izvozov, specifikacij ki jih moraš prebrati. In ne, to NI običajno študentsko delo.

Po moje je takle scenarij, vsaj kolikor jaz poznam javno upravo. Dobili so budget 5k €, orginalni programerji niso hoteli narediti popravkov za take male pare, potem se ni obneslo tudi z kakšnim s.p.-jem, ker se za tak mali denar noben ne bo šel potrate časa. Sedaj pa rabijo študenta, ki bi to naredil in iščejo ga konec maja, ko jim voda že pošteno teče v grlo.

smacker ::

Na takih primerih se največ naučiš. Je umazano delo, zato se ga sami ne dotaknejo. Ampak za študentsko prakso je pa fajn da se naučiš take težave reševat. Pa zaslužit 5k v 4 mescih za študenta tud ni malo. Najboljši trening na vseh področjih je, da "vržeš nekoga v vodo" pa se mora plavat naučit. Been there, done that ;) Vmes preklel cel svet, ampak odnesel izkušnje, ki so mi kasneje prišle prav. Največ se naučiš na napakah, če dobiš možnost se učit na napakah drugih je to po moje win-win :)

111111111111 ::

S teorijo vrži ga v vodo in naj plava, se popolnoma strinjam, ampak že tole: - PHP skriptno programiranje (PHP verzija 5.2 in 5.3), se pravi so že nekaj bluzili in nimajo niti enotne verzije PHP-ja, dodatno še so vse brezplačna orodja in če ni bilo nekega dobrega version kontrolinga, boš za seznanitev s projektom zapravil, precej časa, če so pa programerji iz nule pisal sistem in ga slabo dokumentiral, potem boš pljuval kri, dobil izkušnje, da se takim projektom za tako malo ceno izogneš od daleč.

smacker ::

Sem delal v takih pogojih in mi ni žal. To je dobro za začetnika, da se naučiš kako se ne sme programirat in tudi vidiš v praksi zakaj se tako ne sme programirat. Ko odkriješ problem, moraš dostikrat it popravljat delo za nekom drugim in takrat poiščeš boljšo rešitev in tudi razumeš zakaj je tako boljše. Ni pa to luštno delo in priznam da se ne bi več spuščal v take projekte.
PS: tebi se zdi mala cena za začetnika? Ko se seznaniš s projekti so eni popravki za 10-15minut dela. Lahko kar linke prilepiš, kje začetnike plačajo bolje.
Je pa žalostno, da javna uprava ni bila zmožna najet programerjev, ki bi to kvalitetno implementirali in vzdrževali. PHP projekti so pogosto slabo narjeni, z njim je "znal" programirat vsak, ampak žal večina programerjev samoukov ki je znala postavit bazo z 2 tabelama in vmesnik za urejanje o naprednejših konceptih pa nikdar slišali.

MaCoFaCo ::

In kaj, če so takšni špageti, da ne uspeš narediti v roku ali pa porabiš n-krat več časa, kot so oni predvideli? Vprašanje kako je s plačilom in kako se splača v takšnem primeru :D

(potrebno biti previden)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaCoFaCo ()

SimplyMiha ::

Plačilo je na projekt. Torej, če projekta ne uspeš končati...

MaCoFaCo ::

Naj se loti zdaj to začetnik (junak), ki si upa :P Obeta si lahko tudi brezplačne izkušnje :D

smacker ::

Poglej pdf, maš ceno za vsak popravek posebej razdelano. Drugače pa a je že kdo v javni upravi res mel preveč dela? :D

111111111111 ::

smacker je izjavil:

Sem delal v takih pogojih in mi ni žal. To je dobro za začetnika, da se naučiš kako se ne sme programirat in tudi vidiš v praksi zakaj se tako ne sme programirat. Ko odkriješ problem, moraš dostikrat it popravljat delo za nekom drugim in takrat poiščeš boljšo rešitev in tudi razumeš zakaj je tako boljše. Ni pa to luštno delo in priznam da se ne bi več spuščal v take projekte.
PS: tebi se zdi mala cena za začetnika? Ko se seznaniš s projekti so eni popravki za 10-15minut dela. Lahko kar linke prilepiš, kje začetnike plačajo bolje.
Je pa žalostno, da javna uprava ni bila zmožna najet programerjev, ki bi to kvalitetno implementirali in vzdrževali. PHP projekti so pogosto slabo narjeni, z njim je "znal" programirat vsak, ampak žal večina programerjev samoukov ki je znala postavit bazo z 2 tabelama in vmesnik za urejanje o naprednejših konceptih pa nikdar slišali.


10-15 min dela, je za človeka, ki pozna sistem. Glede na vse vejitve, ki so naštete v oglasu, predvidevam da v 1 mesecu projekta ne poznaš do te stopnje.

Saj problem je da ne iščejo začetnika.

Zahtevana znanja
MySQL napredno znanje
PHP napredno znanje

Pa recimo takole. 3 meseci 20 delovnih dni torej imaš skupaj 60 dni. 60*8 = 480 ur (če delaš vsak dan 8 ur na dan) torej cca. 10€ na uro. potem pa ne pozabi 4613 na napotnico od tega plača študent davek 15,50% torej dobiš izplačano cca. 3900, torej samo še 8.2 € na uro, ob predpostavki, da boš za projekt delal samo 480 ur v treh mesecih.

Je to še OK? se ti zdi da ti bo uspelo narediti vse iz seznama v teh urah ali boš porabil konkretno več časa? Še posebej če si začetnik. Nekomu ki PHP in MySQL obvlada, pa mislim da se ne splača delat za tako postavko + časovni okvir je precej zajeban, ker so verjetno v ozadju kaka evropska sredstva in mora to do takrat biti narejeno. Lahko pa se tudi motim.

smacker je izjavil:

Poglej pdf, maš ceno za vsak popravek posebej razdelano. Drugače pa a je že kdo v javni upravi res mel preveč dela? :D

Saj ravno to. Vse je nekaj narejeno napol in potem moraš ti to nadgradit in prilagodit. Škoda živcev in časa.

Zgodovina sprememb…

smacker ::

Piše 4613€ neto, torej to dobiš izplačano. Pa če poznaš koga, ki študenta plača več kot 8€/h neto, kar predlagaj, bo mel gužvo in bo lahko izbral dober kader. Eni bi meli ista znanja za 5€/h, določen delovni čas, delo v pisarni,... Maš 4 mesece časa da nardiš, v tem času lahko porabiš 800ur, v tem času pa se naučiš PHP, Mysql, spoznaš njihovce sisteme + sprogramiraš kar majo za sprogramirat. In si čez poletje zaslužiš 4,6k€ kar je več kot če bi delal dva mala projekta za neke random firme, od katerih bi te še ena pozabla plačat, pri drugi bi pa porabil dvakratne ure, ker so oni trikrat spremenili zahteve - za isto plačilo. Tukaj imajo vnaprej določen seznam del in predvideno ceno.
Jaz bi v prvih letih faksa bil vesel take ponudbe. Eni ste pa zgleda meli srečo, da vam al ni blo treba delat med študijem, al pa ste meli 20€/h pa še delo ste si lahko sami izbrali.

111111111111 ::

Poglej, če si začetnik in si to lahko privoščiš, potem OK. Če pa že nekaj znaš potem se ti pa ne splača. Drugače pa sem kot študent dobil nekje 14-18€ na uro za predavanja o programiranju in ni bilo niti približno tako stresno, kot zveni tole. če bodo sprejeli začetnika in ga spustili zraven pa stavim da bo čez 1 mesec oglas, da najamejo s.p. plačilo ni težava. :) Ne vem če si predstavljaš, kako težko je v današnjih dnevih dobiti zaneslijive ljudi. Na takle oglas se bo prijavilo cca. 200 ljudi in MORDA so 2-3 sposobni zadevo speljat na nekem nivoju in delat celo poletje. Vsi vidijo tiste 4k € in že mislijo da so boga za jajca prijeli.

Osebno mi je v oglasu zanimivo samo delo od doma. Lastna mašina, dostava na dom, lepo v gatah ko bo vročina in rešuješ problemčiče javne uprave. :D

P.S. sem spregledal neto.

AndrejO ::

Da samo mali priložim svojo šalčko ... Google tudi jemlje študente (internship) in na tehničnem delu (npr. razvoj programja) se morajo v nekaj mesecih spoznati s celim kupom nekih internih stvari in z njimi ali na njih nekaj ustvariti v roku nekaj mescev. Stvar je pogosto celo manj vnaprej razdelana, kot pa je tukaj, zadeve pa bolj eksotične, kot pa javnosti dostopne (F)OSS tehnologije.

Zadeva se ne obnese v 100% primerov, se pa v večini in tako Google, kot tudi študenti iz leta v leto ponavljamo vajo.

Zato menim, da se tudi tako da narediti kaj pozitivnega in stvari niso nemogoče. Kaj se komu splača, kaj pa ne, pa je že drugo vprašanje. Google npr. da neko žepnino in krije nekatere stroške, ni pa to plača in marsikdo se za to delo grebe, ker je dobra referenca za naprej. Kolikor vidim je JU tukaj vsaj s plačilom radodarna, ker to pač ni delovna praksa v kontekstu, kot ga pozna slovenska delovna zakonodaja. Ali je to dobro ali ne, pa bi bilo dobro ugotavljati na zaključku sodelovanja (exit interview?), kjer bi lahko obe strani popisale dobre in slabe plati tega, kar se je počelo in kako se je počelo.

retrz ::

Kadar sem jaz menjal službo mi je bil ta exit interview vedno malo hecne narave. Dobro za firmo razumem, da bo imela nekaj od tega in "videla" kaj dela narobe, ampak kaj imam jaz od tega?
««
134 / 357
»»