» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
128 / 357
»»

Invictus ::

Pa nobenega nisi opraskal ? Vsaj naslednjič ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

Pebi, skrenal ste.
#brezpodpisa

jype ::

Sorry :( Zdel se mi je da pišem v temo o shared space na Slovenski.

chort ::

Okapi je izjavil:

Prijazne pube se sicer najde povsod, drugače pa ja - zame je najboljša kombinacija tujega delodajalca in domačega okolja.


Pod to se lahko samo podpišem. Kvaliteta življenja je v Kuri (v primerjavi z večino zahodne evrope) odlična, problem je le gnilo poslovno okolje.
Jutri spet za dva tedna na ladjo, po dveh mesecih in pol dopusta...

Invictus ::

chort je izjavil:


Pod to se lahko samo podpišem. Kvaliteta življenja je v Kuri (v primerjavi z večino zahodne evrope) odlična, problem je le gnilo poslovno okolje.

Bi se dalo o tem debatirat. Kvaliteta življenja v tujini je lahko precej boljša, če greš malo iz slovenskih vaško/gorskih/hrvaško morje okvirov ... Je treba iti kaj živet drugam ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

chort ::

Invictus je izjavil:

chort je izjavil:


Pod to se lahko samo podpišem. Kvaliteta življenja je v Kuri (v primerjavi z večino zahodne evrope) odlična, problem je le gnilo poslovno okolje.

Bi se dalo o tem debatirat. Kvaliteta življenja v tujini je lahko precej boljša, če greš malo iz slovenskih vaško/gorskih/hrvaško morje okvirov ... Je treba iti kaj živet drugam ...


Been there, had a good time, came home.

Seveda je od vsakega posameznika odvisno, česa si v življenju želi. Jaz si recimo želim mirne in čiste narave, varnega okolja, kjer ti ni potrebno zaklepati avtomobila, kjer lahko greš do soseda v hladilnik po pir, kjer se ti lahko en dan sprdne in greš zjutraj smučat, popoldne pa namočit rit v morje. Znosne cene, dobre komunikacije, ok ceste, letalske povezave v svet prav tako.
Dejansko sta edini stvari, ki me v Slo res motita pomanjkanje osnovne poslovne kulture in (s tem precej povezana) apatičnost in depresivnost ljudi.

jype ::

Invictus> Bi se dalo o tem debatirat. Kvaliteta življenja v tujini je lahko precej boljša, če greš malo iz slovenskih vaško/gorskih/hrvaško morje okvirov ... Je treba iti kaj živet drugam ...

Meni se ni zdela. Kaj si pa imel tam, česar nimaš pri nas?

ZaphodBB ::

jype je izjavil:

Invictus> Bi se dalo o tem debatirat. Kvaliteta življenja v tujini je lahko precej boljša, če greš malo iz slovenskih vaško/gorskih/hrvaško morje okvirov ... Je treba iti kaj živet drugam ...

Meni se ni zdela. Kaj si pa imel tam, česar nimaš pri nas?

Če si pripadnik kakšne posebno marginalne subkulture imaš v večjih mestih/tujini gotovo več možnosti, kot v pretežno heretronormalni Sloveniji.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

chort> Dejansko sta edini stvari, ki me v Slo res motita pomanjkanje osnovne poslovne kulture in (s tem precej povezana) apatičnost in depresivnost ljudi.

Ja, podobno tudi mene moti, ampak daleč premalo, da bi se preselil.

Morda šele zdaj, ko me poleg homofobije začenjata motiti še ksenofobija in rasizem oziroma konzervativnost prevelikega dela volilnega telesa, ki se otepa sprememb.

ZaphodBB> Če si pripadnik kakšne posebno marginalne subkulture imaš v večjih mestih/tujini gotovo več možnosti, kot v pretežno heretronormalni Sloveniji.

Ja, drži, ampak jaz bi raje, da se glede tega spremeni Slovenija, kot da se selijo marginalci.

ZaphodBB ::


Ja, drži, ampak jaz bi raje, da se glede tega spremeni Slovenija, kot da se selijo marginalci.

Težko boš v to malo deželico spravil dovolj marginalcev, da bodo imeli vsi dovolj živahne scene, ki bodo izpolnjevale njihove želje in potrebe.

Pa je šentflorjanska zaplankanost še najmanjši problem. Oziroma si upam trdit, da absolutno ni (več) problem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

chort ::

ZaphodBB, vsi seveda ne morejo najti kar iščejo. Recimo, če si želiš mesta in dogajanja moraš v tujino (LJ ni mesto).

Jaz na to gledam pragmatično - hardver (okolje) mi je všeč, softver (ljudje) mi ni všeč, zato se bom potrudil (po svojih močeh in volji) spreminjat softver, tako da ljudem poskusim pomagat, če je to v mojih zmožnostih. Malo po malo, pa predvsem brez pretiranega gneva ;)

jype ::

ZaphodBB> Pa je šentflorjanska zaplankanost še najmanjši problem. Oziroma si upam trdit, da absolutno ni (več) problem.

Čemu torej Ustavno sodišče odloča o tem, ali bomo imeli referendum glede reči, ki je z ustavo itak absolutno prepovedana?

Ne, šentflorjanska zaplankanost je v resnici največji problem - marginalne skupine in bogato alternativno kulturo pa že imamo tukaj (vprašaj Slovence, ki so potovali po svetu).

Invictus ::

jype je izjavil:

Invictus> Bi se dalo o tem debatirat. Kvaliteta življenja v tujini je lahko precej boljša, če greš malo iz slovenskih vaško/gorskih/hrvaško morje okvirov ... Je treba iti kaj živet drugam ...

Meni se ni zdela. Kaj si pa imel tam, česar nimaš pri nas?

Široke kolesarske steze. In varno sem se počutil kot kolesar na cesti. Kot ena od njih.

In ja, določenih zadev v Sloveniji sploh ni. In jih tudi ne bo. Kot si omenil, šentflorjanskost ... Pa žal ne samo v glavah posameznih, ampak celo uradnih inštitucij.

Na drugi strani je pa tudi res, da je Slovenija za marsikatero dejavnost preprosto premajhna, da bi bila kaka dejavnost profitabilna. Ni kritične mase folka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ZaphodBB ::

Ne, šentflorjanska zaplankanost je v resnici največji problem - marginalne skupine in bogato alternativno kulturo pa že imamo tukaj (vprašaj Slovence, ki so potovali po svetu).

Lepo si derailal debato. Več marginalcev odhaja zato, ker tukaj ni dovolj njim podobnih marginalcev - ne zato ker ne bi mogli (mogli ne smeli!) tukaj početi njim omiljenih dejavnosti.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

McMallar ::

So prednosti. Mene niti priblizno ne mika, da bi se vrnil domov. Verjetno je razlika, ce si sam ampak to kar lahko otrokom nudim tu, v Sloveniji ne morem.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

jype ::

McMallar> kar lahko otrokom nudim tu, v Sloveniji ne morem.

A si lahko bolj konkreten?

McMallar ::

Recimo sola. Medarodna sola z otroci iz vec kot 130 drzav. Mojim rasizem recimo sploh ne gre v glavo - prijatelji iz Kameruna, Rusije, Japonske,... Ucni program in materiali na cisto drugem nivoju (tasca dela v eni izmed sol v Sloveniji). Tekoce govorijo 3 jezike (slovensko, anglesko, nemsko), sedaj se ucijo se francosko. Hcerka dobi drugo leto se enega, tako da bo cez nekaj let tekoce govorila 4 tuje jezike. Razlika s Slovenijo je v tem, da je tuji jezik aktivno uporabljan na dnevni bazi in v akademske namene.

Seveda so tudi slabosti - slovenska slovnica je bolj svoh ker se je niso nikoli aktivno ucili v soli in poznajo samo to, kar delamo doma. Starih starsev in bratrancev/sestricen ni blizu. Ampak pod crto prevladajo plusi.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

jype ::

Razumem in podpiram, samo zanimalo me je. Hvala!

McMallar ::

Ni problema. Razumem tudi, da to ni za vse, pac osebna odlocitev.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

sebastjan28 ::

jype je izjavil:

McMallar> kar lahko otrokom nudim tu, v Sloveniji ne morem.

A si lahko bolj konkreten?


Verjetno je tukaj predvsem mišljena končna neto finančna kompenzacija za redno zaposlen:)

Drugače pa prednosti, ki sem jih jaz osebno izkusil:
-V nekaterih državah šolo začnejo pri 3 letih in šola navadno poteka cel dan - tukaj bi se sicer lahko diskutiralo, če je res prednost:)
-Vrtci in po-šolsko varstvo poteka navadno 18:30 (v Sloveniji smo imeli precej težav, ker so vse tovrstne javne ustanove zaprl najkasneje od 16:30)
-V subvencionirane vrtcu sprejmejo 4 mesečne otroke - mi sicer nismo koristili, vendar nekateri to pač potrebujejo.
-Otroški dodatki so v nekaterih državah višine par sto eur /otroka in so neodvisni od prihodkov(v slo si glede na prihodke hitro uvrščen med "bogataše" in posledično brez)
-Otroci se tekoče naučijo najmanj en tuj jezik - odvisno od države. V eni celo 4!
-Birokracija in javna uprava - sicer je spet odvisno od države. Lahko je tudi precej huje!
-Bližina kakšnega večjega HUB letališča malenkost poceni in olajša potovanja. Seveda se ob vsaki selitvi pojavi tudi kup novih bližnjih turističnih destinacij
-Neprimerno večja ponudba kulturnih prireditev in koncertov
-Bazeni so neprimerno cenejši.
-Multi-Kulti(lani je moja hčerka imela starše iz 14 držav)

Tudi slabosti bi lahko našteli ogromno,... ostanimo pri boljših stvareh:)

Zgodovina sprememb…

jype ::

No, očitno sem jaz precej priviligiran, ker imam večino teh reči zagotovljenih že tudi pri nas, ampak vsekakor podpiram, da ljudje poiščejo boljše možnosti, če tukaj nimajo udobja, ki si ga želijo.

McMallar ::

Priznam, da tudi finančna komponenta igra veliko vlogo. Takšne plače pač v Sloveniji ne dosežem niti v sanjah. Šola je od 8:15 pa do 15:30 ampak večino dela naredijo tam, tako da domačih nalog ni pretirano. Dobijo v ponedeljek in oddajo v petek. Najmlajši še ni v šoli (hodi v lokalni vrtec), tako da pač žena še ne dela. To pomeni, da precej prevozov na treninge in v/iz šole opravi ona in (še) ne potrebujemo varuške.

Z javno upravo nisem imel kakšnih opravkov razen s preregistracijo avta tako da ne morem kaj preveč komentirati.

@jype: super, sem vesel zate. Pa čestitke ob zgodnji upokojitvi ;). Mi smo se odselili ker sem enostavno dobil ponudbo katere nisem mogel zavrniti iz več razlogov.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

smoke ::

McMallar, kje in kaj pa delaš? :)

jype ::

McMallar> Mi smo se odselili ker sem enostavno dobil ponudbo katere nisem mogel zavrniti iz več razlogov.

To je super slišat. Veliko sreče in zadovoljstva, pa napiši zgodbo, da malo uravnotežiš tukajšnje nergače.

McMallar ::

Dolga zgodba, tako da na kratko... Tam leta 2007 je žena domov prinesla razpis OZN za IT staff (sedajšnji YPP program). Po njenem prigovarjanju (ja, njej se moram zahvaliti) sem se prijavil in dolg proces se je začel. Najprej selekcija glede na prijavo in CV, potem smo izbrani kandidati imeli pisni strokovni del testa (cca. 4h) in na koncu nas je nekaj prišlo še do intervijuja. Vsa procedura se je zaključila jeseni 2009 ampak to še ni pomenilo službe ampak samo vpis na interno roster listo. No, čez nekaj mesecev sem dobil klic z Dunaja in po opravljenih formalnostih začel delati v IT oddelku najprej kot sistemski inžinir (AD, DNS, CA,...), čez eno leto pa še kot team leader ekipe.

Posebnost tega programa je, da moraš po opravljenih 3 letih na prvem delovnem mestu le-tega zamenjati. Tako se je zgodilo da sem končal v Švici (Ženeva) kjer delam kot C#, ASP.Net, MVC, PowerShell developer.

Če te zanima kaj bolj detajlno pa vprašaj.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Smurf ::

McMallar je izjavil:

Recimo sola. Medarodna sola z otroci iz vec kot 130 drzav. Mojim rasizem recimo sploh ne gre v glavo - prijatelji iz Kameruna, Rusije, Japonske,... Ucni program in materiali na cisto drugem nivoju (tasca dela v eni izmed sol v Sloveniji). Tekoce govorijo 3 jezike (slovensko, anglesko, nemsko), sedaj se ucijo se francosko. Hcerka dobi drugo leto se enega, tako da bo cez nekaj let tekoce govorila 4 tuje jezike. Razlika s Slovenijo je v tem, da je tuji jezik aktivno uporabljan na dnevni bazi in v akademske namene.

Seveda so tudi slabosti - slovenska slovnica je bolj svoh ker se je niso nikoli aktivno ucili v soli in poznajo samo to, kar delamo doma. Starih starsev in bratrancev/sestricen ni blizu. Ampak pod crto prevladajo plusi.

Verjetno ni cisto primerljivo, ampak recimo v gimnaziji imas lahko mednarodni program, ki cel poteka v tujem jeziku, nivo ucenja precej visok, veliko dijakov pristane na prestiznih univerzah. Minus je, da na tak program pridejo samo najboljsi.

Invictus ::

Smurf je izjavil:


Verjetno ni cisto primerljivo, ampak recimo v gimnaziji imas lahko mednarodni program, ki cel poteka v tujem jeziku, nivo ucenja precej visok, veliko dijakov pristane na prestiznih univerzah. Minus je, da na tak program pridejo samo najboljsi.

Ne, ni primerljivo.

On ima zdaj kot uslužbenec ZN take ugodnosti, o katerih navadni smrtniki lahko samo sanjamo :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

McMallar ::

Ne, ni čisto primerljivo. To je dejansko šola od 5. leta dalje do mednarodne (švicarske,...) mature in nanjo pride kdor: 1. si lahko to privošči in 2. ima potrpljenje saj so včasih tudi čakalne liste (odvisno od kampusa in zasedenosti razreda). Eni kampusi imajo večjo fluktuacijo (tisti blizu UN stavb) saj se osebje več seli medtem ko drugi so bolj "konstantni".

@Invictus: res je, ugodnosti so (milo rečeno) velike.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Smurf ::

Sole so torej namenjene zaposlenim v OZN? Priznam, da ima to precej prednosti (vec razlicnih kultur/jezikov res tezko spoznas).

Invictus ::

McMallar je izjavil:

Ne, ni čisto primerljivo. To je dejansko šola od 5. leta dalje do mednarodne (švicarske,...) mature in nanjo pride kdor: 1. si lahko to privošči in 2. ima potrpljenje saj so včasih tudi čakalne liste (odvisno od kampusa in zasedenosti razreda). Eni kampusi imajo večjo fluktuacijo (tisti blizu UN stavb) saj se osebje več seli medtem ko drugi so bolj "konstantni".

@Invictus: res je, ugodnosti so (milo rečeno) velike.

Sem se zanimal za to enih 15 let nazaj. Bonitete so nore :D.

Mogoče čez par let spet poskusim, ko se mi ne bo dalo več freelancat :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

McMallar ::

@Smurf: ne, niso namenjene samo OZN. Recimo na Dunaju je UNOV (UN Office in Vienna) en od sponzorjev/ustanoviteljev šole in tam imajo UN zaposleni prednost na listi. V Ženevi tega ni - čista čakalna vrsta. Moram reči, da nisem imel težav in sta oba otroka dobila mesto na šoli, edino na različnih kampusih ampak to ni kakšna velika ovira.

@Invictus: probaj, se splača :D
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

smoke ::

McMallar je izjavil:

Dolga zgodba, tako da na kratko... Tam leta 2007 je žena domov prinesla razpis OZN za IT staff (sedajšnji YPP program). Po njenem prigovarjanju (ja, njej se moram zahvaliti) sem se prijavil in dolg proces se je začel. Najprej selekcija glede na prijavo in CV, potem smo izbrani kandidati imeli pisni strokovni del testa (cca. 4h) in na koncu nas je nekaj prišlo še do intervijuja. Vsa procedura se je zaključila jeseni 2009 ampak to še ni pomenilo službe ampak samo vpis na interno roster listo. No, čez nekaj mesecev sem dobil klic z Dunaja in po opravljenih formalnostih začel delati v IT oddelku najprej kot sistemski inžinir (AD, DNS, CA,...), čez eno leto pa še kot team leader ekipe.

Posebnost tega programa je, da moraš po opravljenih 3 letih na prvem delovnem mestu le-tega zamenjati. Tako se je zgodilo da sem končal v Švici (Ženeva) kjer delam kot C#, ASP.Net, MVC, PowerShell developer.

Če te zanima kaj bolj detajlno pa vprašaj.


O, Švica? Zakon! :) Jaz bi rad enkrat ko diplomiram z računalništva (predvidoma naslednje leto) tudi pristal v Švici. Ciljam sicer bolj nemški del Švice (Zurich ali morda Luzern).

Kak je šla selitev? Komplicirano? Al so ti v ZN uredili vse? :)

Mufasa ::

@McMallar kako pogosto se vozite/letite v slo?
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

McMallar ::

@smoke: srečno. Kar se pa selitve tiče, imaš dve opciji: prva opcija je, da ti ZN uredijo vse, ti samo poveš kam naj pridejo in kam naj odpeljejo. V primeru, da še nimaš stanovanja ti pač selitveni servis hrani stvari. Druga opcija je, da ti dajo denar (vnaprej definirana vsota) in se potem sam pobrigaš za vse. Izbereš pač to kar ti ustreza, oz. kjer pač profitiraš: če misliš, da lahko selitev opraviš ceneje kot dobiš denarja, potem seliš sam. V nasprotnem primeru pač pustiš ZN naj se ukvarjajo s tem :)

@Mufasa: z Dunaja smo prihajali še kar pogosto, iz Švice pa 2x v zadnjem letu. Skype rešuje kontakte s starimi starši in kolegi. Je pa letališče tu zelo priročno, EasyJet leti poceni in na veliko destinacij, vlaki so tudi, tako da se kar da enostavno premikati okoli.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

black ice ::

sebastjan28 ::

Ne samo, da imajo nore ugodnosti in dodatke, ki bi verjetno celo pred krizo Grke zaposlene v JS spravile v zadrego(npr. preko 1000 eur dodatka na življenje v tujini, ali pa pol dneva/tedensko za obiskovanje tujih jezikov), temveč so na koncu tudi plače praktično neobdavčene. Otroci imajo tudi zagotovljeno mesto v privatni Evropski šoli in pa seveda plačano šolnino, ki znaša okrog 13 k letno. Tudi za večje nakupe, kot je npr. avtomobil, pohištvo, elektronika ne plačajo DDV.

Sicer nisem nikoli razumel, zakaj je temu tako, ker bi lahko dobili približno enako dober kader za precej manj denarja. Ker dober glas seže v deveto vas, se sedaj na posamezne razpise prijavi tudi po nekaj deset tisoč kandidatov. Poznam ljudi, ki se že več let aktivno pripravljajo na test in imajo znotraj institucij tudi svoje ljudi(brez tega morate imeti prekleto srečo, da boste izbrani, saj tudi na končnih listah za nove kandidate ne velja vrstni red, temveč se izbirajo poljubno), vendar nikakor ne morejo noter/naprej.

Za več info si poglejte 2 dva linka
http://europa.eu/about-eu/working-eu-in...
http://europa.eu/epso/apply/jobs/temp/i...

Realno je verjetno še najlažje, da pridete notri skozi "zunanja" vrata. Nekaj let delate za podjetje, ki dela neposredno z njimi in se nato prijavite na enega izmed teh "posebnih" razpisov.

McMallar

Kako pa kaj francoščina?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Jaz posredno delam za Evropsko komisijo. Kot zunanji sodelavec konzorcija, ki je zmagal na razpisu za neko delo, ki ga je EK oddala zunanjemu izvajalcu. EK me je sicer morala potrditi, ampak samo na osnovi CV (lahko pa to kasneje prekliče, če ni zadovoljna z mojimi rezultati). Pri delu sodelujem z zaposlenimi v EK, povedati pa hočem to, da mi na kraj pameti ne pride, da bi šel delat v tisto bruseljsko leglo birokracije. Mogoče, če bi imel 25 let in bi hotel čim prej zaslužit za stanovanje. Je pa kar nekaj sodelavcev našega konzorcija, ki na ta način pridejo do službe v EK ali kje tam okoli. Ko enkrat poznaš ljudi notri, in so ti zadovoljni s tvojim delom, oziroma si celo prijatelj z njimi, je precej lažje priti zraven. Včasih pomaga tudi znanje slovenščine - v oddelkih, kjer imajo opravka s Slovenijo in še nobenega zaposlenega Slovenca.

Je pa tudi kar nekaj takih, ki so šli obratno pot in iz EK prišli v naš konzorcij. Ugodnosti sicer ni, je pa delovno okolje neprimerno bolj sproščeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Ziga Dolhar ::

Okapi - v bistvu ne delaš za EK, ampak je EK vaša stranka? :)
https://dolhar.si/

Isotropic ::

EK je stranka njihove stranke, se mi zdi.

Okapi ::

Ja, in to je v naši firmi mantra - stranka ima vedno prav. Še zlasti, če je ta stranka EK;)

Ampak ko te stranka najame, delaš zanjo, ne? Ti zanjo delaš, stranka te pa plačuje. V mojem primeru je sicer kar veriga - EK je najela konzorcij, konzorcij sestavlje 7 firm, ena od teh firm je najela mene.

Mimogrede, evropska birokracija je prav za take primere "izumila" tudi posebno obliko poslovnega združevanja - EEIG, European Economic Interest Grouping.

In potem slovenski SP dela za italijanski SRL, ki je del evropskega EEIG;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Ziga Dolhar ::

Po mojih dosedanjih izkušnjah v mojem fohu so bili EK "projekti" totalna PITA. Na razpisu EK zmaga ena odvetniška pisarna iz države X, ta vodenje projekta zaupa enemu profesorju prava na eni fakulteti iz države Y, ta potem delo za različne države razdeli med večje odvetniške pisarne iz nekaterih (ne vseh držav), te pa potem poiščejo lokalne odvetniške pisarne v vsaki posamezni državi članici, ki naredijo svoje. Nato pričakujejo, da boš za 10 % predvidenega budgeta (posredniki.press) pripravljen narediti tisto, kar je bilo zamišljeno, in boš požrl breme vsega komunikacijskega šuma vmesnih posrednikov / izgub v prevodih. Bi bilo zanimivo slišat, če so tvoje izkušnje z IT foha kaj bistveno različne.
https://dolhar.si/

Okapi ::

Ne delam v IT. Moje delo je nadzor projektov, ki jih v sklopu nekega programa sofinancira EK. Poročam v Bruselj, kaj dejansko delajo in kako zapravljajo denar. Pa ko projekti oddajajo poročila, moram narediti iz 50 strani dolgega poročila 5-10 strani povzetka s komentarji. V glavnem sem pri delu samostojen. Uradni naziv je technical monitoring expert.;)

O.

McMallar ::

@black ice: ja, to je kar dober informativni izračun.

@sebastjan28: zelo zavisi od področja. Ko sem jaz pisal za IT v Sloveniji, nas je bilo 7, ostalih ~120 pa družboslovci. Ko sem rabil strokovnjaka za Citrix sem moral ponoviti razpis, ker se mi ni nihče prijavil. Tu smo rabili zunanjega za razvoj mobilne aplikacije in sta se prijavila 2... Tako da, vse zavisi od področja.

Kar se plač tiče - cel sistem je osnovan na sistemu plač ameriških diplomatov oz. njihovih zaposlenih po svetu. Druga stvar je še, da ima vsaka država, ki je neto plačnica, določeno kvoto ljudi, ki se lahko zaposlijo kot P staff ali višje. Glede na tvoje linke pa malo mešaš - to so oglasi za EU ne UN.

Zunanja vrata... Trenutno je zaposlovanje zunanjih GS sodelavcev zamrznjeno, tako da ti ostane samo prijavljanje na razpise za P staff (obvezna diploma, drugače odletiš) oz. sodelovanje kot consultant. Verjetno je slednja opcija še najbolj realna ampak v tem primeru si kot s.p. in nimaš nobenih benefitov. Če pa še študiraš se lahko prijaviš na internship samo v IT jih praktično ni (ne vem za nobenega).

Francoščina in angleščina sta uradna in delovna jezika, tako da čisto OK shajam samo z angleščino. Mi je pa jasno, da mi fransoščina ne bo ušla če mislim ostati tu daljši čas.

@Okapi: birokracija je in je ni - spet odvisno s kom se ukvarjaš. Če vodiš projekt, potem ti ne uide. Je pa tudi odvisno, za katero organizacijo/agencijo/office delaš. Načeloma ima sekretariat usklajene procedure medtem ko imajo neodvisne agencije (recimo IAEA) precej bolj svobodne roke in ne poročajo direktno generalnemu sekretarju ampak imajo svojega generalnega.

@Ziga: v našem primeru mi vedno vodimo projekt. V vseh kjer sem bil udeležen je bil PM naš medtem ko je bil izvajalec ena zunanja firma. Druga opcija je, da smo bili mi izvajalci - recimo v projektu v Nigeriji, kjer je bil naročnik EU in nigerijska vlada, mi smo bili pa izvajalci ker smo imeli znanje in resource za izvedbo.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

zuicy ::

Mene pa tako recimo zanima nekaj stvari.. Glede na to da ste tukaj dobri poznavalci IT sektorja, računalništva, programiranja in podobnih stvari.

Trenutno sem še mlad v študentskih letih v smeri računalništva, zelo me zanima računalnišvo in IT torej ne glede na vrsto dela v tem sektorju, ker pa imam pred sabo še veliko študija in odločitev v kaj se bolj specializirati, me zanima, v katero področje se splača poglobiti, kjer bi lahko eventuelno uspel.. Oz kakšen kader najbolj iščejo podjetja? Saj bi si želel službo po končanem faksu, ker pa vemo da je v sloveniji bolj kriza, mislim, da bi z dobro izbiro znanj kljub temu imel nekaj prednosti..

Vsekakor se zavedam, da ni lahke poti do uspeha, in da je treba močno delati na tem, ampak mogoče pa je dobro, da dobro izbereš področje.

Zato vas sprašujem, katero področje je perspektivno, kaj je dobro znati, in v katerem področju lahko uspeš? :)

Mufasa ::

Če bi moral izbrati eno področje ki je najbolj perspektivno/največ povpraševanja je to Software Development (v študentskem narečju = PROGRAMIRANJE)
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

l0g1t3ch ::

In pa zdaj je moderno tudi DevOps...

Invictus ::

@zuicy

Nekam pojdi delat, potem boš pa že videl kaj te veseli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WarpedGone ::

Oz kakšen kader najbolj iščejo podjetja?

Kucanje jave ,kucanje .net, kucanje php
~ v takšnem vrstnem redu.
Vse ostalo so nišne zadeve, ki so aktualne dokler firma/projekt ne gre belly up.
Če pa hočeš uspet, boš pa žal moral delat to kar te veseli. No other way.
Zbogom in hvala za vse ribe

lukapivk ::

Embedded, tu se zmerom potrebuje ljudi ki so dobri. Ali pa driver development.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lukapivk ()

WarpedGone ::

Dobre ljudi se nuca vedno in povsod.
A nihče ne bo postal dobr, ker bo šel delat to kar se nuca.
Zbogom in hvala za vse ribe
««
128 / 357
»»