» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
64 / 352
»»

BlueRunner ::

ZaphodBB je izjavil:

Če bi državna uprava sama zaposlila strokovnjaka za višjo plačo, kot jo ima minister, bi jo to prišlo ceneje kot da najema zunanje izvajalce. Ampak to ne gre. Ker je more biti en strokovnjak več "vreden" kot minister. In minister pač ne more biti plačan po svoji dodani vrednosti, pač pa po statusu.

In ne glede na vse je tu še problem birokracije velikih sistemov, ki odžene najsposobnejše. Nerešljiv problem.

Tako pogledano malo iz distance je ozko gledano javna uprava (torej brez pritiklin "javnega sektorja") čisto obvladljiva in niti ne ravno "velik sistem". Poleg tega pa ima nekaj zanimivih izzivov, ki jih v zasebnem sektorju tipično ne srečuješ. Tudi glede raznovrstnosti se bi dalo kaj povedati, glede na to, da ima vsak izmed resorjev svoje specifične izzive. Kako torej najti čim bolj široko uporabne rešitve in pristope, ki pa so hkrati dovolj fleksibilni, da se lahko brez rušenja koncepta podpre tudi večino specifičnih potreb.

Torej bi lahko človek rekel, da je informatizacija javne uprave dejansko zanimivo delo in tudi polno izzivov za vse branže IT-ja.

Seveda pa tisti, ki bi takšne izzive lahko obvladovali, tipično ne bodo delali za 2k bruto. Denar za veliko strokovnjakov ni vse, ampak šele od neke točke naprej. Te točke javne uprave tipično ne dosegajo.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Javni sektor je povsod isti kurac. Leglo klientelizma, koupcije in nekompetence. V bistvu je naša institucionalna informatika med boljšimi na svetu. Vem, da se marsikomu zdi čudno - vendar to kar se počne pri nas bi marsikje vzeli kot dobro prakso.

In roko na srce, sam sem od leta 2005 do 2011 videl velike premike. Državni organi so nehal nasedat vsesorte jajcom, so dojel da je treba projekt vodit in kontrolirat. Sicer zdej na veliko ufuravajo waterfall in imajo težave s projektnimi vodji* ampak v splošnem imam zaupanje v sistem.

*: Ko gre projektu slabo se v takih primerih odstavi vodjo projekta, ki večinoma je nekompetenten vedno pa ne. Potem daš novega, ki ponovi vse iste napake kot prejšnji. Napake pa večinoma izvirajo iz tega, da ljudje ne poznajo posla razvoja informacijskih sistemov, ko skoraj dojamejo, da se ne da nič sforsirat pa odletijo. Ostanejo pa večinoma sociopati.

BlueRunner je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Če bi državna uprava sama zaposlila strokovnjaka za višjo plačo, kot jo ima minister, bi jo to prišlo ceneje kot da najema zunanje izvajalce. Ampak to ne gre. Ker je more biti en strokovnjak več "vreden" kot minister. In minister pač ne more biti plačan po svoji dodani vrednosti, pač pa po statusu.

In ne glede na vse je tu še problem birokracije velikih sistemov, ki odžene najsposobnejše. Nerešljiv problem.

Tako pogledano malo iz distance je ozko gledano javna uprava (torej brez pritiklin "javnega sektorja") čisto obvladljiva in niti ne ravno "velik sistem". Poleg tega pa ima nekaj zanimivih izzivov, ki jih v zasebnem sektorju tipično ne srečuješ. Tudi glede raznovrstnosti se bi dalo kaj povedati, glede na to, da ima vsak izmed resorjev svoje specifične izzive. Kako torej najti čim bolj široko uporabne rešitve in pristope, ki pa so hkrati dovolj fleksibilni, da se lahko brez rušenja koncepta podpre tudi večino specifičnih potreb.

Torej bi lahko človek rekel, da je informatizacija javne uprave dejansko zanimivo delo in tudi polno izzivov za vse branže IT-ja.

Seveda pa tisti, ki bi takšne izzive lahko obvladovali, tipično ne bodo delali za 2k bruto. Denar za veliko strokovnjakov ni vse, ampak šele od neke točke naprej. Te točke javne uprave tipično ne dosegajo.

Vsi top sodelavci so bili tam zato, ker drugje niso imel možnosti delat s tako kompleksnimi sistemi. In ja informatika v JU je hudičevo razgibana in zanimiva. Ampak moraš met trdo kožo za traparije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

BlueRunner ::

Vsi top sodelavci so bili tam zato, ker drugje niso imel možnosti delat s tako kompleksnimi sistemi. In ja informatika v JU je hudičevo razgibana in zanimiva. Ampak moraš met trdo kožo za traparije.

Točno to in to na obeh točkah.

Mufasa ::

Hja, dokler ti projektni vodja + poslovni analitik(i) na obeh straneh ne skurita 90% planiranih ur in moreš ti stvorit določenega frankensteina do neke obskurno kratke predaje izdelkov.

LeQuack ::

Quack !

Invictus ::

Diplomirani strojniki so bili od nekdaj mizerno plačani. Sam nisem verjel ko je en znanec delal za 130.000 SIT na mesec.

Zdaj ne vem ali je bil tako slab, ali pa je privatnik res stiskal. Slovenija ni prava dežela za strojnike. Nič več.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

katerega leta, 2006? to je bila cist v redu zacetna placa takrat.
je pa seveda odvisno od dodane vrednosti, firm, kjer znajo osnovne mehanske obdelave ali varjenje je ogromno.

nekikr ::

Zdaj ne vem ali je bil tako slab, ali pa je privatnik res stiskal.

Ali pa je bilo tisto znano, da se ni znal prodati. Kolega, odličen programer, izurjen v vseh možnih jezikih, dela za dokaj mizerno plačo, ker enostavno ni sposoben spacati treh stavkov, ki bi ga prodale za več. Privatniki pa tudi niso tako neumni, da bi ponudili več kot pa delavec zahteva.

amigo_no1 ::

Isotropic je izjavil:

katerega leta, 2006? to je bila cist v redu zacetna placa takrat.
je pa seveda odvisno od dodane vrednosti, firm, kjer znajo osnovne mehanske obdelave ali varjenje je ogromno.

Že skoz' je tako v večini firm.
In potem vodilni jambrajo da ni kadra.Le zakaj ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Isotropic ::

odvisno od trga in konkurence. inox se recimo drago prodaja in posledicno so tut place v takih firmah visje...

LeQuack ::

Kako je s konkurenčnimi klavzulami v vaših pogodbah? Podpišete kar vse ali se pogajate?
Quack !

jype ::

Odvisno kaj piše not. Ponavadi rečem "ne".

knesz ::

jype je izjavil:

Odvisno kaj piše not. Ponavadi rečem "ne".

A nisi sam svoj delodajalec? :)

Daedalus ::

Kako je s konkurenčnimi klavzulami v vaših pogodbah? Podpišete kar vse ali se pogajate?


Iz zadnje pogodbe so jo na mojo zahtevo umaknili. Če je ne bi, pač ne bi podpisal pogodbe.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

knesz> A nisi sam svoj delodajalec? :)

Tudi.

Spura ::

To je ze dolgo znano, da so tehnicni poklici taki, kjer je deficit delavcev, place pa tega niti slucajno ne odrazajo. Programerji so od vseh teh se najvec placani, stromarji in sploh strojniki so pa precej manj. Zato dobim popizditis, ko se po medijih vlece to novinarsko raco, kako so to perspektivni poklici in se ima javne razprave, kako vec studentov v te studije privlect. It's a sucker's game. Hocejo mlade nategnit, da bodo sli delat tezje fakse, tezje delo in potem na koncu dobili en drek od place (pa prosim brez komentarjev v smislu - ce si ultra hud pa privatnik imas kes). Za povprecnega (ki bo nekje zaposlenec) je izbira simpl, gres delat ekonomijo al pa neki, bos lazje faks naredu, potem bo sicer neki casa jeba dobit sluzbo, ampak ko jo pa imas, imas pa visjo placo od strojnika in primerljivo s programerjem. Plus, ko napredujes se ti ne bo tok zihr zgodilo, da nehas delat to, kar si se vsa leta ucil. Jst ce bi lahko se enkrat izbiral bi izbral pravo.

ZaphodBB ::

To je ze dolgo znano, da so tehnicni poklici taki, kjer je deficit delavcev, place pa tega niti slucajno ne odrazajo. Programerji so od vseh teh se najvec placani, stromarji in sploh strojniki so pa precej manj. Zato dobim popizditis, ko se po medijih vlece to novinarsko raco, kako so to perspektivni poklici in se ima javne razprave, kako vec studentov v te studije privlect. It's a sucker's game. Hocejo mlade nategnit, da bodo sli delat tezje fakse, tezje delo in potem na koncu dobili en drek od place (pa prosim brez komentarjev v smislu - ce si ultra hud pa privatnik imas kes). Za povprecnega (ki bo nekje zaposlenec) je izbira simpl, gres delat ekonomijo al pa neki, bos lazje faks naredu, potem bo sicer neki casa jeba dobit sluzbo, ampak ko jo pa imas, imas pa visjo placo od strojnika in primerljivo s programerjem. Plus, ko napredujes se ti ne bo tok zihr zgodilo, da nehas delat to, kar si se vsa leta ucil. Jst ce bi lahko se enkrat izbiral bi izbral pravo.


Obrestno obrestni račun pravi, da se ne splača pet let čakat na službo - četudi boš imel (na začetku) še enkrat večjo plačo.

dronyx ::

LeQuack> Plače informatikov v javni upravi
Saj to je smešno. Strokovnjaka plačajo 2600 bruto. Ni čudno, da nobenega nimajo...


Tako bruto plačo imajo v javnem sektorju (sploh pa v državni administraciji, ki je kot kaže najslabše plačani del javnega sektorja) zelo redki informatiki.

Po moji oceni je to nekje 44 plačni razred, kar pomeni naziv podsekretar. Greste lahko pogledati po ministrstvih, koliko informatikov je podsekretarjev ali več. Pa še večina od teh je na bivšem MJU.:))

Naravnost bizarno (vsaj zame) pa je, da ima takšno plačo nekdo, ki v JU vodi IT projekte vredne stotine tisoče evrov, medtem ko imajo zaposleni s srednjo šolo v zasebnih podjetjih, ki v JU po pogodbah nameščajo Windowse na računalnike, zlahka plače ranga neto 1800 € (poznam primere in ne govorim na pamet).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

Na čevelj daj javni sektor, ane.

VelikiTun ::

dronyx je izjavil:

Naravnost bizarno (vsaj zame) pa je, da ima takšno plačo nekdo, ki v JU vodi IT projekte vredne stotine tisoče evrov, medtem ko imajo zaposleni s srednjo šolo v zasebnih podjetjih, ki v JU po pogodbah nameščajo Windowse na računalnike, zlahka plače ranga neto 1800 € (poznam primere in ne govorim na pamet).
Saj možno, da imajo toliko, vendar njihova primarna naloga najbrž ni le nameščanje golih sistemov.

dronyx ::

VelikiTun je izjavil:

Saj možno, da imajo toliko, vendar njihova primarna naloga najbrž ni le nameščanje golih sistemov.

No, ukvarjanje z delovnimi postajami na splošno. Torej nameščanje programov, image računalnikov, tiskalniki...Nič blazno zahtevnega. Da ne govorim o tem, da normalna podjetja v zasebnem sektorju tudi kaj vlagajo v zaposlene, jih izobražujejo, medtem ko v državni administraciji ni danes več ničesar od tega. Zgolj gola plača.

Upam si trditi, da kar se IT področja tiče, je javni sektor pri nas eden najslabših delodajalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

Ampak dokler zaposleni ne boste pobegnili od tam, se nič ne bo spremenilo.

dronyx ::

jype je izjavil:

Ampak dokler zaposleni ne boste pobegnili od tam, se nič ne bo spremenilo.

Vedno se bo našel nek "John Doe", ki bo pripravljen to početi za 800 € plače, čez nekaj let bo dobil pa 1000 € in vodenje projekta e-whatever, ki bo stal davkoplačevalce par milijonov evrov, pri čemer ne bo imel prav nikakršnih izkušenj na takih projektih.

Vsaj kar se IT področja tiče so zadevo po moje pripeljali do absurda. Oni niso pripravljeni letno zaposlenemu plačati recimo 100 EUR na mesec več in bi ta opravil delo, ki ga sedaj plačujejo zunanji firmi za 50.000 EUR letno. Meni ni jasno, kako lahko preklapljajo v realnem času med svojim IT kadrom, ki dobi po 6 EUR neto na uro in zunanjimi svetovalnimi pogodbami, kjer je vsaka malenkost ovrednotena po 100 EUR! Brez heca. To, kar jaz naredim v eni minuti in z dvema klikoma, stane po pogodbi zunanjih izvajalcev 65 EUR. V bistvu jaz mojo dnevno plačo zaslužim že s parimi kliki.

Danes se nisem pretirano pretegnil, ampak če na hitro ovrednotim delo, gre za nekje cca. 500 EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

onyx> Vedno se bo našel nek "John Doe"

Ampak tebe ne bo več tam in ti bo vseeno.

ZaphodBB ::

onyx spet nekaj nabija.

Tisti, ki ima za IT posel v privat sektorju 1800 neto plače dela marsikaj več kot si ti predstavljaš. Pa tudi v službi je verjetno 24/7 na klic.

Vodje projektov za javni sektor v zasebnem sektorju imajo pa plače nižje od 1800 Bruto. Večje plače so v zasebnih podjetjih z visoko dodano vrednostjo. To pa SRC, Comtrade, S&T in druščina niso.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:


Vodje projektov za javni sektor v zasebnem sektorju imajo pa plače nižje od 1800 Bruto. Večje plače so v zasebnih podjetjih z visoko dodano vrednostjo. To pa SRC, Comtrade, S&T in druščina niso.


Za vsaj eno od zgoraj naštetih podjetij tvoja trditev ne drži!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borges ()

LeQuack ::

Vprašanje spet kje se nahajaš v prehranjevalni verigi v podjetju. Večje podjetje več hierarhije, realnost je da so tehniki spodaj, ekonomisti pa zgoraj.
Quack !

dronyx ::

@ZaphodBB: Poznam konkretno primere, tako da nič ne nabijam kar tako. Je pa seveda res odvisno od primera do primera in tudi posamezne firme. Nekateri so očitno kljub t.i. "krizi" še vedno zelo dobri delodajalci.

poweroff ::

ZaphodBB je izjavil:

Tisti, ki ima za IT posel v privat sektorju 1800 neto plače dela marsikaj več kot si ti predstavljaš. Pa tudi v službi je verjetno 24/7 na klic.

No ja, jaz delam v javnem sektorju in zadeve so take... čez dan se večinoma gasi požare, se pravi pomoč uporabnikom, kakšen server crkne, menjave tonerjev, telefonija, itd. To sicer večinoma delo sodelavca, normalno pa je, da če je gužva tudi jaz vskočim. Delo se pogosto zavleče čez 8 ur, tudi čez 10, nemalokrat je bil sodelavec v službi od zgodnjega jutra do poznega večera. Tudi jaz nekajkrat, še bolj pogosto pa od doma kaj naredim. Če se pojavi kakšna novost, jo je treba naštudirati. Recimo kakšen nov software, implementacija kakšne rešitve. Tukaj se daje prednost odprtokodnim in brezplačnim rešitvam, kar pomeni, da se ne "poišče" zunanjega izvajalca, pač pa da se vsedeš, zadeve naštudiraš in narediš sam.

Zadeve morajo delat v poslovnem času 100%, načeloma pa je potrebna podpora 24/7. Sicer se ne sekiramo, če v nedeljo crkne kakšen printer, sem pa že ob enih zjutraj popravljal ranljivost na spletni strani, ki jo je zagrešil zunanji izvajalec.

Poleg tega se je treba ukvarjati z birokracijo, pisanjem poročil, itd. Moje osnovno delo pa je seveda analitična podpora, kar vključuje izdelavo različnih vprašalnikov in obrazcev za vnos podatkov in potem napredne statistične analize teh podatkov. Zaradi pridobivanja podatkov so potrebni sestanki, kjer moraš biti seveda ustrezno pripravljen - torej zelo dobro vedeti katere podatke ima nekdo na voljo, kako jih boš uporabil in kakšne so pravne podlage in omejitve. Mimogrede mi uleti še kdo iz policije s kakšnim forenzičnim vprašanjem, ali pa se s sodelavcem odločiva narediti kakšno varnostno analizo.

Kar v praksi pogosto pomeni, da recimo sedim nad nekimi podatki, vmes mi vpade nekdo s problemom "printer mi ne dela" (potreben je preklop na drugo temo), čez 5 minut ne nekdo kliče, da je en server crknil (spet preklop na drugo temo, ssh na mašino, in ugotoviti kaj je narobe), potem pa že kliče nekdo z napol pravnim vprašanjem v stilu "kakšna je pravna podlaga, da obdelujete te in te podatke". Skratka, dinamika je visoka. In bi si drznil reči, da višja, kot v marsikaterem zasebnem podjetju, kjer pač ena oseba dela eno zadevo in ne preklaplja med različnimi opravili.

S tem, da se za vsako napako prevzame osebno odgovornost, "nad glavo" pa imaš še medije (kar je čisto prav in OK, da ne bo pomote, dejstvo pa je, da marsikdo v zasebnem sektorju ne bi bil sposoben delati pod različnimi pritiski).

Je pa res, da se ne pritožujem in mi je ta dinamika všeč. Tudi plača se mi zaenkrat zdi čisto OK. Valjda bi bila lahko višja, ampak zavedam se, da je kriza, da delam v javnem sektorju, predvsem pa tukaj ne delam zaradi plače in tudi ne mislim tukaj ostati do penzije.

Mi je pa jasno, da v večini državnih organov vse skupaj poteka veliko bolj "lagano" (pač imam dokaj zahtevnega šefa, kar za večino JU ne velja), ampak jaz bi v takem okolju težko zdržal. Prav tako bi težko delal v podjetjih ala SRC in Astec - vsaj če sodim po tistih ljudeh, ki jih vidim na "drugi strani" (verjetno pa se kakšen oddelek ukvarja še s čim bolj zanimivim, ne vem).
sudo poweroff

dronyx ::

@Matthai: Večina, ki dela na IT področju v javni upravi napiše disertacijo podobno tvoji v zagovor, zakaj to počne, ampak zame je to direktno povedano navadna traparija. Večina tistih, ki delajo v javni upravi na IT področju so preprosto navadne zgube, luzerji brez samozavesti, ki so se zatekli v okrilje varne državne službice in se niso upali preizkusiti v zasebnem sektorju, kjer bi lahko edino ugotovili, kakšna je njihova dejanska cena na trgu. So pa seveda tudi primeri, kot so razni diplomirani varstvoslovci in podoben kader, ki pač drugje službe ne najdejo in jih v zasebnem sektorju na IT področju noben ne bi niti pogledal, ker imajo na izbiro dosti kvalitetnejšega in strokovno usposobljenega kadra.

Imam pa zate par vprašanj:

1. Mi lahko zaupaš plačni razred?
2. Si kdaj v zadnji letih dobil plačano eno samo naduro, ali kakšen dodaten cent dodatka k osnovni plači recimo za uspešno realiziran projekt ali stimulacijo?
3. Ti plačajo kakšen cent za to, da imaš med vikendom vklopljne službeni mobilni telefon in si pripravljen prek VPN reševati težave (poznam kolega, ki v zasebnem sektorju dobi samo za pripravljenost ob vikendih več dodatka, kot je moja neto plača!)?
4. So te v zadnjih letih poslali na kakršnokoli izobraževanje in koliko je to delodajalca stalo(tu ne štejem razne pogostitve zasebnih podjetji oz. "poslovnih partnerjev", kjer se ne plača niti kotizacije)?

Seveda je pa dejstvo, da je po 35 letu bistveno težje menjavati službe že preprosto zato, ker delodajalci imajo rajši mlajši kader (mlade kužke se lažje uči novih trikov), poleg tega pa zaposleni v JU dejansko niso neki strokovnjaki, ki bi imeli na trgu ceno, ker se nenazadnje v ta kader tudi čisto nič ne vlaga. V tem pa jaz vidim še večji "drawback", kot pa je relativno slaba plača in podcenjevalni odnos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

poweroff ::

dronyx je izjavil:

1. Mi lahko zaupaš plačni razred?

Huh, na pamet ne vem. Je pa sigurno bilo kje objavljeno, saj je to javni podatek.

dronyx je izjavil:


2. Si kdaj v zadnji letih dobil plačano eno samo naduro, ali kakšen dodaten cent dodatka k osnovni plači recimo za uspešno realiziran projekt ali stimulacijo?

Pri tem delodajalcu? Ne.

dronyx je izjavil:


3. Ti plačajo kakšen cent za to, da imaš med vikendom vklopljne službeni mobilni telefon in si pripravljen prek VPN reševati težave (poznam kolega, ki v zasebnem sektorju dobi samo za pripravljenost ob vikendih več dodatka, kot je moja neto plača!)?

Ne. Sem pa rekel, da mi denar v tem primeru ni prioriteta.

dronyx je izjavil:


4. So te v zadnjih letih poslali na kakršnokoli izobraževanje in koliko je to delodajalca stalo(tu ne štejem razne pogostitve zasebnih podjetji oz. "poslovnih partnerjev", kjer se ne plača niti kotizacije)?

Da. Stalo pa ni delodajalca nič, ker sem se udeležil izobraževanj iz področja informacijske varnosti, kjer sem tudi predaval (ostali del pa brezplačno poslušal).

Skratka, vsekakor bi bila plača lahko višja, to velja praktično v vsakem primeru. Je pa dejstvo, da sem se na tem mestu zaposlil s točno določenim razlogom in za omejen čas v katerem mislim izpeljati določene zadeve. To mi je bistveno, ne pa plača. Potem pa definitivno grem.

dronyx je izjavil:

ker se nenazadnje v ta kader tudi čisto nič ne vlaga. V tem pa jaz vidim še večji "drawback", kot pa je relativno slaba plača in podcenjevalni odnos.

To je res. Delno je to krivda vodstva, delno pa zaposlenih, ki so "obtičali" (interno sem za sodelavce naredil nekaj izobraževanj in moram reči, da je del ljudi zelo z veseljem sodeloval, del ljudi pa ne - in to tisti, ki se jim že na splošno "nič ne da"). Žal je takih ljudi kar veliko v JU. Je pa res, da sem vodil izobraževanja tudi za zaposlene v zasebnih podjetjih in moram reči, da je tam približno ista katastrofa.
sudo poweroff

dronyx ::

@Matthai:

Od leta 1999 do danes so meni plačali natančno dva izobraževanja. Zenworks in ISO 27001. To je vse. Sem se včasih, ko je bil denar za te namene, še skušal prijaviti na kateri tečaj, pa sem dobil nazaj odgovor, da če grem, potem pa ne bo nikogar, ki bi delal. :D

Skratka jaz trdim, da je država trenutno eden najslabših možnih delodajalcev na IT področju in to kar si napisal zgoraj mojega mnenja čisto nič ne spremeni.

BlueRunner ::

dronyx je izjavil:

Skratka jaz trdim, da je država trenutno eden najslabših možnih delodajalcev na IT področju in to kar si napisal zgoraj mojega mnenja čisto nič ne spremeni.

Še enkrat sem preletel tvoje in Mathhajevo stališče. Moram reči, da Matthai piše o temu kako delo poteka in na koncu povzame, da so mu vsebinski izzivi pač všeč.

Ti pa pišeš o temu, da so pogoji dela večinoma zanič, bonitete praktično odsotne in plača nižja z manj dodatki, kot bi jih pričakoval in tudi dobil v zasebnem sektorju.

Ko pogledam oboje, se mi ti dve stališči ne zdita nekompatibilni. Možno je oboje sočasno, od posameznika pa je odvisno kje ima prioritete.

poweroff ::

Ja, se strinjam. Moraš pa vedeti, da sem prijavo na IT izobraževanje izpeljal jaz. Pač, sodelavca sem vprašal če bi šel z mano in potem šefe postavil pred dejstvo, da naju ne bo 2 dni. No, potem je isti teden priletela še ena konferenca, ki je tudi trajala 2 dni, tam je pa šef sam predlagal, da greva. Torej bi v tistem tednu oba informatika manjkala 4 dni. No, potem sem se jaz enemu dnevu odpovedal (v bistvu mi je bila konferenca nezanimiva). ;)

Pač, vmes je bilo nekaj klicev (recimo trije), ljudem je bilo pa razloženo, da naju naj kličejo samo, če bo res kaj hudo narobe.

Se pa strinjam - pogoji dela so večinoma zanič, ampak to je realnost Slovenije. Ne mislit, da je v zasebnem sektorju kaj bistveno bolje.

Je pa res, bonitete so praktično odsotne in plača pa verjetno tudi nižja in z manj dodatki, kot v zasebnem sektorju. Ampak spet - v večini zasebnega sektorja ni dosti bolje. So pa podjetja, ki odstopajo.
sudo poweroff

Spura ::

ZaphodBB je izjavil:



Obrestno obrestni račun pravi, da se ne splača pet let čakat na službo - četudi boš imel (na začetku) še enkrat večjo plačo.

To drzi le ce prisparas 100% place kar je nerealno. Poleg tega, ce bi bila ta racunica faktor, potem se vecina folka ne bi na faks vpisovala.
Kar pa jst pravim je, da je blesavo neki folk vlect vn iz druzboslovja, v poklice ki jih ne bodo obvladali, tezke fakse, zato da bodo potem imeli po moznosti zoprn job z nizko placo. Vse samo v imenu tega, da bodo takoj dobili sluzbo. Samo bedaki se bodo pustil nategnit v tak deal.
To, da bi folk vec tega delal je samo v interesu druzbe, v interesu posameznikov pa to gotovo ni.
Tuki je velika razlika v primerjavi s tem, da kje kakega dijaka nasopajo, da gre v medicino. Tisto je vsaj mocno dober, ugleden in perspektiven poklic. In cehovski.

dronyx ::

@Matthai: Ti verjetno veš, da je v JU povsem sprejemljivo, če ne delaš čisto nič par dni, tednov ali mesecev. Absolutno nesprejemljivo pa je, da bi ti za dobro delo (ali recimo posebno angažiranje) plačali kakšen evro k običajni goli plači. Tu pa se ne premaknejo niti za centimeter in če težiš, ti zabrusijo mirno nazaj, da so vrata vedno odprta in greš lahko kadarkoli drugam. In tako stališče ostane tudi, če jim dokažeš, da si recimo naredil nekaj, kar bi po pogodbi z zasebnim sektorjem stalo nekaj tisočakov ali še bistveno več.

Jaz sem danes 4 ure predaval v okviru službenega delovnega časa (plačan sem 7 € neto na uro). Če bi isto predavanje izpeljal nekdo iz zasebnega sektorja, bi dobili račun za cca. 400 €. Ampak kot rečeno, njim bi bilo povsem OK, če tega ne bi hotel početi in bi dobili zunanjega za 400 €. Ne
bi pa meni zaradi tega plačali niti € več! nikakor! :D

Sem pa dejansko zaskrbljen nad našim gospodarstvom, ne javno upravo. Če je kader na IT področju kljub takim slabim pogojem v JU pripravljen delati tu, je nekaj hudo narobe z gospodarstvom!

In zgolj mimogrede nakaj številk. Jaz sem v 41 plačnem razredu, kar je cca 1300 EUR neto (plus hrana in prevoz). Kolega, ki dela v privat firmi po pogodbi za JU (namešča računalnike, programe - desktop skratka) ima uradno končano srednjo šolo (naziv sicer sistemski inženir), osnovno neto plačo pa čez 1600 EUR (brez prevoza in prehrane).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Gandalfar ::

> Sem pa dejansko zaskrbljen nad našim gospodarstvom, ne javno upravo. Če je kader na IT področju kljub takim slabim pogojem v JU pripravljen delati tu, je nekaj hudo narobe z gospodarstvom!

Kaj pa ce si samo ti zapečkar?

dronyx ::

Gandalfar je izjavil:

Kaj pa ce si samo ti zapečkar?

Nič nisem zapečkar. Sem delal nekaj časa tudi v zasebnem sektorju in sem bil razočaran, ker je bila zadeva še slabša oz. zelo podobna (zavarovalnica). Kot rečeno pa je po 35 letu zelo težko menjati službo, če nisi nek velik strokovnjak na specifičnem in iskanem področju. Ampak kot sem že omenil to zaposleni v JU preprosto nismo med drugim tudi zato, ker nihče v nas ni nikdar nič vlagal.

Imam recimo znanca, ki dela na "telco" področju (mobilna telefonija) in vanj firma samo prek izobraževanj vloži letno nekaj 10.000 €. Seveda tak kader gre lahko potem delat kamorkoli po svetu in samo izbira destinacijo. Plače so pa v tujini za tako usposobljen kader okrog 10.000 € neto in navzgor (pri nas pa še vedno solidna četrtina tega).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

onyx> Sem delal nekaj časa tudi v zasebnem sektorju in sem bil razočaran, ker je bila zadeva še slabša oz. zelo podobna (zavarovalnica).

A si poskušal delat tudi za kakšnega manj neperspektivnega dinozavra kot je zavarovalnica?

onyx> Seveda tak kader gre lahko potem delat kamorkoli po svetu in samo izbira destinacijo.

Ja, why don't you?

Daedalus ::

Ampak kot sem že omenil to zaposleni v JU preprosto nismo, ker nihče v nas ni nič vlagal.


Samoizobraževanje?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dronyx ::

jype je izjavil:

Ja, why don't you?


Jaz govorim o iskanih strokovnjakih specifičnega področja. Jaz to sigurno nisem.

Daedalus je izjavil:

Samoizobraževanje?

Ja seveda, saj tako dejansko večina v JU pride do znanja. Ampak to se lahko greš na tem nivoju, kot delamo mi. Recimo v panogi, kot sem jo omenil zgoraj, kjer stane vsako usposabljanje po par tisočakov (ponavadi kaj resnega od cca. 5000 EUR naprej) in se odvija na drugem koncu EU, tam ni samoizobraževanja oz. je to lahko samo kot dodatek. Osnovno usposabljanje za konfiguracijo recimo neke programske opreme za mobilno telefonijo (billing itd) pa je vnaprej predpisan "drill" na šolski opremi, ki jo doma niti ne moreš imeti. Zato pa je potem tvoja cena na trgu tako visoka. Tega ne more početi vsak študent, ki si v CTK izposodi knjigo in na svojem PC naštudira javascript.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

ZaphodBB ::

Zavarovalnica Triglav ni zasebni sektor.

ZaphodBB ::

dronyx je izjavil:

jype je izjavil:

Ja, why don't you?


Jaz govorim o iskanih strokovnjakih specifičnega področja. Jaz to sigurno nisem.

Daedalus je izjavil:

Samoizobraževanje?

Ja seveda, saj tako dejansko večina v JU pride do znanja. Ampak to se lahko greš na tem nivoju, kot delamo mi. Recimo v panogi, kot sem jo omenil zgoraj, kjer stane vsako usposabljanje po par tisočakov in se odvija na drugem koncu EU, tam ni samoizobraževanja oz. je to samo kot dodatek. Osnovno usposabljanje za konfiguracijo recimo neke programske opreme za mobilno telefonijo (billing itd) pa je vnaprej predpisan drill na šolski opremi, ki jo doma niti ne moreš imeti. Zato pa je potem tvoja cena na trgu tako visoka. Tega ne more početi vsak študent, ki si v CTK izposodi neko "biblijo" in naštudira javascript.


Stari ti maš čist pomešane pojme.

To o čemer ti govoriš nima neke dejanske veze z dejanskim znanjem, ki ga moraš imet, da lahko nakonfiguriraš eno Enterprise softver zadevo.

To znanje pa dobiš ravno v CTK, pa v dolgih nočnih urah visenja na netu. Če bi eksperti znanje pridobival samo na teh vendor predavanjih, bi bolj malo znal. Ker so prepovršne zadeve. Na teh izobraževanjih res dobiš priliko govorit s kolegi, ki so poglobljeni v zadeve. Ampak če nisi naredil domače naloge ti nič ne nuca.

Na taka izobraževanja in certificiranja se hodi zato, da se nekomu ustreže. To so cehovske zadeve, rituali, da te nek krog pripusti zraven. To je vse.

Če bi bil sposoben bit car, bi že bil. Tako si pa len, pa sediš v JU in sanjaš o boljšem življenju.

dronyx ::

>To znanje pa dobiš ravno v CTK, pa v dolgih nočnih urah visenja na netu.

Ne bom na dolgo in široko razlagal, ker si ti to takoj apliciral na klasičen IT, kjer so Oracle, Cisco... Tu gre za namensko razvito programsko opremo, kjer "user manuale" ne dobiš v CTK, zadeva pa prinaša tako velike denarje, da samo nekajurni izpad pomeni stroške ranga več sto tisoč EUR. Pri takih rečeh nihče ne hazardira, če se je slučajno zaposleni ponoči res vse naučil, kar je potrebno za obvladovanje sistemov, ampak se ljudi preprosto pošlje čez resen "drill".

Podobno je tudi, če se boš zaposlil za operaterja v NEK. Kaj misliš, da ti bodo rekli, da pojdi v CTK in se doma uči postopek vroče zaustavitve nuklearke, ki ga boš dobil v fasciklu številka 32? LOL! To se trenira na simulatorjih in če opraviš vse teste, si postal operater, sicer se ti zahvalijo za sodelovanje in greš novim izzivom naproti.

Računalništvo, kot se ga gre večina od vas, je navaden... (joke)! :))

jype ::

ZaphodBB> v dolgih nočnih urah visenja na netu

Pa, da ne bo kdo narobe razumel - visi se na straneh, ki nimajo "share this" gumbov.

onyx> Podobno je tudi, če se boš zaposlil za operaterja v NEK. Kaj misliš, da ti bodo rekli, da pojdi v CTK in se doma uči postopek vroče zaustavitve nuklearke, ki ga boš dobil v fasciklu številka 32? LOL! To se trenira na simulatorjih in če opraviš vse teste, si postal operater, sicer se ti zahvalijo za sodelovanje in greš novim izzivom naproti.

Do te priložnosti prideš šele ko si že maher v jedrski fiziki, btw.

Invictus ::

Na taka izobraževanja (vendorska) se hodi, da se zve vse o produktu. In to niso počitnice kot si večina Slovencev predstavlja izobraževanje, ampak delo po programu.

V tujini je inženir predrag da bi se sam učil od začetka. Sploh dlje časa. Zato ga pošljejo na izobraževanje. Seveda pa po enotedenskem izobraževanju ne postaneš strokovnjak, ampak poznaš pa vse dele programa in veš kam pogledat naprej za informacije. Poleg tega pa si naredil določene vaje v nekem kontroliranem okolju s predavateljem, ki ti pomaga ob problemih in se v živo spoznal s produktom. Če ne drugega, si se vsaj spoznal s buzzwordi vendorja, ki znajo biti velikokrat zavajajoči.

Samoizobraževanje je samo lucidna slovenska zadeva, kjer se pričakuje da boš žrtvoval svoj prosti čas za dobiček delodajalca. V tujini se tega ne dela. Seveda se ljudje izobražujejo. Ampak kontrolirano in tisto kar podjetje rabi. Ne pa da imajo neke kvaziznalce za vse ...

Sam predavam, zato vem kako tujci temu strežejo. In skoraj ne predavam v Sloveniji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gandalfar ::

Invictus: to me ze nekaj casa muci. Ali imas kje v sloveniji/okolici kaksna predavanja, kamor bi poslal cloveka, za katerega bi zelel, da se bolj priuci dela z webom. Torej, advanced: CSS, JS, Python/Django, pgSQL, mongo (recimo nas stack) ipd?

dronyx ::

@Invictus: To je zelo pomembna zadeva, ki jo dejansko pri nas ne razumejo in delodajalci pričakujejo, da se bodo zaposleni vse naučili doma iz knjig ter seveda samoiniciativno. To se še nekako obnese morda pri kakšnih Windowsih, ampak pri zahtevnejših sistemih pa je to totalno neučinkovito in za marsikaterega delodajalca v tujini tudi časovno nesprejemljivo. Poleg tega ko imaš opravka z resnimi sistemi delodajalci vedo, da je strošek usposabljanja (tu seveda ne mislim promocijske seanse in kanapeje) skoraj zanemarljiv v primeru s škodo, ki jo povzroči nedelovanje sistemov. In seveda ima potem tako usposobljen kader visoko ceno na trgu, ker takega človeka ponavadi težko dobiš na zavodu za zaposlovanje in ga moraš usposobiti praktično od začetka, kar pa ponekod pomeni lahko leto ali več, ko človek ne prinaša nobenega zaslužka in je praktično samo strošek (diploma resne fakultete tu pomeni zgolj garancijo, da boš bil sposoben obvladati tematiko in boš delo lahko odgovorno opravljal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

ZaphodBB ::

Invictus je izjavil:

Na taka izobraževanja (vendorska) se hodi, da se zve vse o produktu. In to niso počitnice kot si večina Slovencev predstavlja izobraževanje, ampak delo po programu.

V tujini je inženir predrag da bi se sam učil od začetka. Sploh dlje časa. Zato ga pošljejo na izobraževanje. Seveda pa po enotedenskem izobraževanju ne postaneš strokovnjak, ampak poznaš pa vse dele programa in veš kam pogledat naprej za informacije. Poleg tega pa si naredil določene vaje v nekem kontroliranem okolju s predavateljem, ki ti pomaga ob problemih in se v živo spoznal s produktom. Če ne drugega, si se vsaj spoznal s buzzwordi vendorja, ki znajo biti velikokrat zavajajoči.

Samoizobraževanje je samo lucidna slovenska zadeva, kjer se pričakuje da boš žrtvoval svoj prosti čas za dobiček delodajalca. V tujini se tega ne dela. Seveda se ljudje izobražujejo. Ampak kontrolirano in tisto kar podjetje rabi. Ne pa da imajo neke kvaziznalce za vse ...

Sam predavam, zato vem kako tujci temu strežejo. In skoraj ne predavam v Sloveniji.

Vsak berač svojo malho?

poweroff ::

dronyx je izjavil:

@Matthai: Ti verjetno veš, da je v JU povsem sprejemljivo, če ne delaš čisto nič par dni, tednov ali mesecev.

Pri meni ni tega. Če bi mi podrejeni zabušavali, letijo. Resno.
sudo poweroff
««
64 / 352
»»