» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
217 / 357
»»

njyngs ::

kingsix je izjavil:

Jaz pa se po 7 letih v AT vračam domov, v Slovenijo.
Plače bo nekaj manj, razlika se naredi predvsem pri 13 in 14 plači.. Ampak nebo vožnje itd. Čas je dragocen.
Glaven razlog je sicer dolgčas v trenutnem podjetju. Rabim novo motivacijo/veselje.

Vzel pa sem tukaj predvsem zato, ker gre za dokaj mlado podjetje v vzponu, ki delajo zelo zanimive projekte in hočem bit del tega. Po nekak časa se bo dobil tudi delež.

Plača bo pa cca 2000EUR neto na začetku, to je z malico.. Prevoza nimam, saj sem ene 300m vstran doma. So pa še druge ugodnosti.. Za Maribor je to čist ok.

Firma? PM

Vanquish ::

Pengu77 je izjavil:

Zivijo fantje, imam nekaj vprasanj glede plac v IT na razlicnih izobrazbenih stopnjah.
Kako gledajo delodajalci v SLO vs AT/DE na developerje z manjsimi stopnjami izobrazbe naprimer 5 proti 7. Cenijo bolj izkusnje kot pa diplomo ali obratno.
Kako je tudi z placo? Kako se razlikuje placa med tema dvema stopnjama in seveda napredovanje? Lahko pride nekdo z manjso izobrazbo na enaki nivo kot tisti z vecjo z pogojem, da znas vec.


po kolektivni pogodbi je vazno koliko let izkusenj ti priznajo - ce ti dovolj priznajo avtomatsko pades v najvisji razred po kolektivni pogodbi kjer imas tocno doloceno kolko je tvoja minimalna placa.
Drugi del pa je ce se uspes spogajat za visjo placo kot je po kolektivni pogodbi.

Tako, da je odgovor na to kako gledajo na stopnje izobrazbe - ni bistveno, ce res ne gres nekam kjer bi bilo "zakonsko" potrebno.

TheBlueOne ::

@Vanquish, morda je se vredno omenit, da je pri kolektivni pomembna tudi vrsta dela poleg delovnih izkusenj. Za izobrazbo se ne spomnem, da bi bila faktor.

Vazen podatek je se, da placa na zacetku po kolektivnih pogodbah raste hitreje.

FTad ::

psychoshorty je izjavil:

manta je izjavil:

Po mojih izkusnjah so v AT izkusnje pomembnejse. Sam sem gimnazijski maturant imam pa 11+ let izkusenj. Je pa res, da bi s primerno izobrazbo dobil kaksnega jurja pri letni bruto placi vec verjetno.
Je pa verjetno tudi res, da ce imas na voljo dva kandidata s primerljivimi izkusnjami, bodo vzeli tistega z visjo/primernejso izobrazbo.


Lahko potrdim. Pri meni se tudi ni gledalo nikoli na izobrazbo (imam samo srednjo), pa sem zaradi izkusenj kadarkoli dobil res dober siht z dobro placo. Izobrazba se preferira in uposteva samo pri vecjih koncernih, en lep primer tega je npr. AVL.


Pri meni pa je igralo vlogo. Namrec po kolektivni pogodbi sem bil avtomatsko v visjem placilnem razredu, potem pa se izkusnje. Verjetno je kasneje, ko imas 10+ let izkusenj, ne igra vec taksne vloge, na zacetku pa.

TheBlueOne ::

@FTad, katera kolektivna?

Vanquish ::

TheBlueOne je izjavil:

@Vanquish, morda je se vredno omenit, da je pri kolektivni pomembna tudi vrsta dela poleg delovnih izkusenj. Za izobrazbo se ne spomnem, da bi bila faktor.

Vazen podatek je se, da placa na zacetku po kolektivnih pogodbah raste hitreje.


tako je - odvisno od vrste dela je kaksne so place predvidene za kateri placilni razred.
Po kolektivni pogodbi pa more placa ract letno vsaj 2% se mi zdi - v kolikor imas minimalno po kolektivni

TheBlueOne ::

Minimalne rasti nisem zasledil v kolektivni pogodbi. Drugace se vsako leto pogajajo posebej, zacne se za metalursko, ki je kvazi vodilo za ostale. Ne vem, ce si zasledil, je trenutno razhajanje med pogajlci kar veliko. Menda delodajalci nudijo 2,8%, sindiakti hocejo, ce se ne motim 5%.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Kolektivna pogodba za IT sektor se mi zdi da ne obstaja, tako da bo to panožna kolektivka, kot recimor bančništvo ali zavarovanje

TheBlueOne ::

Tody je izjavil:

Kolektivna pogodba za IT sektor se mi zdi da ne obstaja, tako da bo to panožna kolektivka, kot recimor bančništvo ali zavarovanje


Naceloma pades tja v kateri industriji delas. Ce si sistemc v metalurski firmi, bos metalurg, ce si v podjetju, ki dala samo IT zadeve, potem je morda to to:

https://www.wko.at/service/kollektivver...

Se mi zdi, da ni tako dodelana, kot je recimo metalurska.

FTad ::

TheBlueOne je izjavil:

@FTad, katera kolektivna?


Ja a ni za vsak sektor dolocena kolektivna pogodba, kjer so tudi razredi zacetnih plac, ki se predvidevajo glede na stopnjo izobrazbe in leta delovne dobe? potem je pa se variabilni del glede na tvoje izkusnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

Tody ::

Daleč od tega, plus podjetje jo mora spoštovati, nič je ne veže na to da mora

Mato989 ::

Mam razgovor naslednji teden za Front end juniorja pa me zanima ali se bolj splača it v front end ali back end, ker imajo obe poziciji odprti sicer mi je front end bližje predvsem po znanju ampak kaj se bolj išče overall (pustmo dejstvo da se vse generalno gledano išče) in kaj je načeloma boljše plačano?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

111111111111 ::

Najbolje tisto kar ti leži. Karkoli delaš dobro je dobro plačano, če se znaš boriti in veš, da si dober. Takšna vprašanja so nesmiselna.

Invictus ::

Če se ti ne da ukvarjati s Photoshopom, idp... backend. Mene je groza zagrkavanja s CSS, barvami in ostalimi pritiklinami :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FTad ::

Invictus je izjavil:

Če se ti ne da ukvarjati s Photoshopom, idp... backend. Mene je groza zagrkavanja s CSS, barvami in ostalimi pritiklinami :D.


same here :)

Vazelin ::

Invictus je izjavil:

Če se ti ne da ukvarjati s Photoshopom, idp... backend. Mene je groza zagrkavanja s CSS, barvami in ostalimi pritiklinami :D.

a dobri frontendaši so lahko tudi plačani 500eur/dnevno?

Kako bo upad tehnoliških podjetij na borzah vplival na plače v The Bayu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Invictus ::

Lahko so ja...

Sam ne v Slo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Saul Goodman ::

men je mal čudno, da se na podlagi keša odločaš al bi rajš delal frontend al backend. a ni tako, da že iz prve veš kaj ti sede in kaj ne in iz katerega okolja prihajaš? frontent si ubistvu grafični oblikovalec, ki je prešaltal na css in se priučil nekaj skriptnih jezikov, v backendu si sysadmin, ki se gre devops. kot noč in dan.

Mato989 ::

Saul Goodman je izjavil:

men je mal čudno, da se na podlagi keša odločaš al bi rajš delal frontend al backend. a ni tako, da že iz prve veš kaj ti sede in kaj ne in iz katerega okolja prihajaš? frontent si ubistvu grafični oblikovalec, ki je prešaltal na css in se priučil nekaj skriptnih jezikov, v backendu si sysadmin, ki se gre devops. kot noč in dan.


Valda samo jaz ki sem na zacetku in mam moznost mentorstva si lahko se izberem izkusenj mam vec v frontendu ker v backendu nisem delal skoraj nic v frontendu pa nekaj malega ampak to je amatersko ali pa nekaj casa nazaj... Sede mi najbolj lezanje na plazi, ker nobenega nisem dovolj delal da bi lahko rekel kaj mi bolj sede... Bi moral prvo pol leta vsako delat pod mentorjem da bi verjetno videl..

Mogoce je napacno vprasat za kes ampak kje bom prej lahko delal uporabno od doma oz. Kje bom se prej in hitreje naucil zadev ceprav je spet odvisno od predznanja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

MH0 ::

Veliko enostavneje je frontend, če pod frontend razumemo zgolj implementacijo vizualnega dela aplikacije.

7982884e ::

za zacetnika je enostavneje, za nekega seniorja ni neke razlike. oboji pretezno sestavljajo arhitekturo.

Yakamashi ::

Saul Goodman je izjavil:

frontent si ubistvu grafični oblikovalec, ki je prešaltal na css in se priučil nekaj skriptnih jezikov


Ti si pa ubistvu priveslal iz leta 2004, ko je ta stavek se opisoval front-end developerje.

The State of JavaScript 2018

c3p0 ::

Saul Goodman je izjavil:

men je mal čudno, da se na podlagi keša odločaš al bi rajš delal frontend al backend. a ni tako, da že iz prve veš kaj ti sede in kaj ne in iz katerega okolja prihajaš? frontent si ubistvu grafični oblikovalec, ki je prešaltal na css in se priučil nekaj skriptnih jezikov, v backendu si sysadmin, ki se gre devops. kot noč in dan.


V backendu si programer, ki se hoče it tudi sysadmina.

FTad ::

Pojdi se uciti tisto, kar te bolj veseli. Place bodo verjetno nekje na istem nivoju. Prednost bo le ta, da se bos bolj z veseljem in brez odpora ucil. To sem jaz spoznal, ko sem se koncno odlocil, da sefu recem, da me trenutno delo ne veseli in sem znotraj firme zamenjal oddelek in sedaj programiram 24/7. Mi ni problema brati literaturo tudi po sluzbi, med vikendom, kaj sprobavati etc.

Na prejsnji poziciji me ucenje doma ni veselilo oz sem imel veeeeeelik odpor. my 0.02$

mason6 ::

Mogoče kdo ve, kakšne so kaj razmere pri Agitavitu? Odnosi, plače, ugodnosti...

theanswer3 ::

Še moje mnenje. Začel kot BE developer, switchal na večinoma FE. Lahko delam oboje, če pa bi že moral izbirati bi izbral FE, ker sem lahko bolj ustvajalen. Pisanje API-jev in service-ov ti ne da ravno nekega užitka. Isto, če si neko kodo ekstremno pohitril in optimiziral. Konec dneva tega nihče ne vidi razen takrat, ko zadeva crkne. Ko pa narediš nek "kul" feature na FE si pa kr malo ponosen in zaradi različnih design-nov in tehnologij, ki jih nucaš ne rataš tako zdolgočasen kot na BE.

tony1 ::

Hja, tudi BE ti lahko prinaša nemalo zadovoljstva. Na BE imaš recimo manj ukvarjanja s tečnimi strankami, ki bi imele ta in ta okvir postavljen za 3 piksle bolj v levo. Pri BE pa lahko stvari narediš tako kot misliš, da je prav in boš z nekaj sreče imel mir...

Dobro je, da človek pogrunta kaj mu je bolj všeč, nato pa je super, če si lahko poišče službo, kjer dela točno tisto.

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Če se ti ne da ukvarjati s Photoshopom, idp... backend. Mene je groza zagrkavanja s CSS, barvami in ostalimi pritiklinami :D.


Eh?

Jaz Photoshopa sploh pognat ne morem, pa delam ogromno front-enda.

theanswer3 je izjavil:

Konec dneva tega nihče ne vidi razen takrat, ko zadeva crkne. Ko pa narediš nek "kul" feature na FE si pa kr malo ponosen in zaradi različnih design-nov in tehnologij, ki jih nucaš ne rataš tako zdolgočasen kot na BE.


Kako nihce ne vidi? K nardis upgrade cist vsi vidijo kako je CPU usage graf padel in da memory grafa ne odnasa vec v swap. To je pa ja kul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

galu ::

Je že kdo delal Stripe/Amazon @EU onsite intervjuje? Kakšne se bile izkušnje/vtisi (sploh v primerjavi s kakimi drugimi podjetji)?

Imel bi tudi nekaj precej specifičnih vprašanj, tako da bi prosil če pošlješ kak ZS.
Tako to gre.

link_up ::

BigWhale je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če se ti ne da ukvarjati s Photoshopom, idp... backend. Mene je groza zagrkavanja s CSS, barvami in ostalimi pritiklinami :D.


Eh?

Jaz Photoshopa sploh pognat ne morem, pa delam ogromno front-enda.

theanswer3 je izjavil:

Konec dneva tega nihče ne vidi razen takrat, ko zadeva crkne. Ko pa narediš nek "kul" feature na FE si pa kr malo ponosen in zaradi različnih design-nov in tehnologij, ki jih nucaš ne rataš tako zdolgočasen kot na BE.


Kako nihce ne vidi? K nardis upgrade cist vsi vidijo kako je CPU usage graf padel in da memory grafa ne odnasa vec v swap. To je pa ja kul.



Cacti vidi! :D
In and Out

srus ::

Spet tile forhend in beckhend tenisači.

Ali obstaja v softveraškem svetu še kak drug šport?

TheBlueOne ::

srus je izjavil:

Spet tile forhend in beckhend tenisači.

Ali obstaja v softveraškem svetu še kak drug šport?


Imam obcutek, da so v vojni drug z drugim v smislu, kdo je bolj pomemben ali pa vsaj kaj se bolj splaca poceti. Je pa zanimivo, da jih tisti iz drugih polozajev vidimo kot prakticno enake. :)

c3p0 ::

srus je izjavil:

Spet tile forhend in beckhend tenisači.

Ali obstaja v softveraškem svetu še kak drug šport?


Ja, sudija devops in pobiralci žogic team leadi.

Mavrik ::

Mavrik je premaknil sporočila v To vim or not to vim - v RESNIH firmah.

Mavrik ::

Mavrik je premaknil sporočila v WASM je prihodnost!.

Pahuljone ::

Katera so vodilna (v kvaliteti razvoja) podjetja v Sloveniji, ki razvijajo v .NET?

petica ::

Actual, imajo zelo sodoben .NET razvoj.

galu ::

Mavrik je izjavil:

galu je izjavil:

Ma kdo kake izkuĹĄnje/priporoÄila za jobe za doloÄen Äas v tujini?

Sem ĹĄe ĹĄtudent (zadnji letnik magisterija, raÄunalniĹĄtvo) pa bi rad ĹĄel malo pogledat kako je tam, za kakih 6 mesecev do 1 leta. Na linkedinu me veÄinoma kontaktirajo s permanent contractom, za kar pa ĹĄe nisem pripravljen, tbh. Gledam nekaj tudi po erasmus+ praksi, ampak ko uporabim svoje filtre (paid, ne-webdev, ipd.) ostane bolj malo.

Kratek technical background: z jeziki nimam problema (vem jih kar nekaj, nauÄit se tudi ni problem), SQL, EF, .NET (core), WPF, OpenCV, Qt, Android, (ETH) blockchain.


Dokler si ĹĄtudent, so internshipi odliÄna priloĹžnost. Recimo razpisana mesta pri nas.


Še 1x ti hvala za tole. Na Googlu sicer nisem prišel niti do intervjuja (prijavil sem za Nemčijo), sem pa zato šel dregat še druga zanimiva podjetja. No, zdaj mam offer od Amazona (AWS) na mailu. :D
Tako to gre.

Vazelin ::

Gledam zadnja dva oglasa pod zaposlitev. Ista firma išče enga juniorja in enga seniorja. Razlike v plači je 300 eur (predvidevam bruto).:)) A ni to dobesedno delanje se norca iz seniorja, da mu uturiš na koncu slabih 200 eur več neto od juniorja, s tem da tak mojster naredi 2x več kot malinovc?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Mavrik ::

A samo zato ker nekdo zalepi "senior" tag na tebe pomeni da narediš 2x več? :)
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

A samo zato ker nekdo zalepi "senior" tag na tebe pomeni da narediš 2x več? :)

Ponavadi 5x, 2x od mladiča je že zanič senior ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

111111111111 ::

Mavrik je izjavil:

A samo zato ker nekdo zalepi "senior" tag na tebe pomeni da narediš 2x več? :)

Nope. 10x več, pa brez nadzora. Si moreš mislit. :)

MH0 ::

+ 10x manj napak se bo kasneje pojavilo.

BigWhale ::

Pri nas je to 12x vec. Izmerjeno z najmodernejsimi multiplatformskimi orodji in v double blind studiji. Inzenirjem smo med delom na skrivaj zamenjal naziv v HR sistemu in jih nardili iz juniorjev v seniorje ali pa iz seniorjev v juniorje.

Ne mores verjeti kaj se dogaja v praksi. Junior dela tri dni in potem mu na skrivaj zamenjas position in glej ga zlomka, kr naenkrat ma na dan resenih 24 ticketov namest obicajnih dveh. Code reviewerji so bolj happy, ker nimajo skor nic dela in tud QA si prakticno po nosu vrta. Potem smo ene par seniorjev preimenoval v juniorje. Ful ful dobra stvar za kake pred novoletne case in za sluzbene zabave. Polno smeha, k vidis tipa k dela za 1500 EUR na dan kako zacne commitat stuff k se ne skompajla, kako polomi vse integration teste, ker je preskocil testing phase pa kr v staging commital. Pol smo mel devops inzenirja k je droppnil bazo na produkciji. Joj, to je blo smeha.

Na koncu smo vse nazive dali nazaj, tko k je blo prej, ker se starim seniorjem ne mormo zamerit ampak smo se odlocil, da bomo mlade vseen fasttrackal v naslednjem letu. Ful prisparamo na QA.

TheBlueOne ::

Po mojih izkusnjah senior pomeni samo, da si dovolj odrasel, da se ostalim odraslim da biti na sestanku s tabo.

nazel ::

Junior je definiran kot nekdo ki nima veliko izkušenj.
Senior je definiran kot nekdo ki je ze dolgo casa v tej zvrsti in ma veliko izkušenj.
Potem pa je tu se stopnja visje in sicer nadzorniki (managers) oni nadzorujejo kodo in so glavni kar se tice rekrutiranja novincev (Juniorjev).

Razlika je v izkušnjah in zanesljivosti. Najzahtevnejših nalog običajno ne dodelimo Juniorjem ker niso dorasli tej specificni nalogi, medtem ko Seniorji so. Zaradi zahtevnosti dela in izkušenj se seniorjem placa povisja.

Ampak placa je sped odvisna od podjetja. Juniorji v največjih podjetjih (globalno) imajo lahko večjo plačo kot seniorji v manjših podjetjih ker so vecja podjeta prepoznala dovolj razumevanja tematike od posameznika. Torej iz tega lahko naredis logicni sklep da najvecja podjetka najamejo najboljse novince ki so lahko boljsi od vecine seniorjev.

Place v Sloveniji nihajo glede na podrocje razvoja (Web, AI, Database, Desktop, Console (PS4, Xbox), Android, iOS)

Sam bi rekel da so najbolj placani tisti ki se ukvarjajo z Console, Android in iOS vendar se tem priblizuje tudi AI. Za te velja priblizno (1900€ - 2400 na mesec)

Sledijo tisti Web, Database in Desktop... priblizno 1400 - 1700€ na mesec

Nato pa Administracija, Analitika. Tam nekje od 1200 - 1700€.

To je zelo skrcen povzetek plac v IT sektorju. Place tudi v specificnih zvrsteh razvoja nihajo gelede na izkusnje.

Vanquish ::

Nad seniori mas se ponvadi lead, expert pa tudi principal. Managerji so drugi razred.

nazel ::

Ja vodje so se vedno pod manager saj vodijo specificno skupino ki funkcijo v podjetju. Metaforicno so vodje v podjetju kot organi v telesu.

pukyplay ::

Zdravo,upam da nisem preveč offtopic tako da admin bodi prosim milosten :)
Vprašanje za tiste ki delate po Evropi. Imate podjetje odprto v Slo ali drugih Eu državah npr Nemčiji ali Estonija?Ima kdo tu izkusnje z e-Residency Estonije?

Mavrik ::

V tem ni glih kaj dosti smisla.
The truth is rarely pure and never simple.
««
217 / 357
»»